Άρβυλα ( Αγορά )

Εισαι μαγκας ,Αυτες οι μικρες λεπτομεριες μετρανε πολυ στο κυνηγι
Να είσαι καλά φίλε.
Εγώ ότι μπορώ να πω για να βοηθήσω έστω και λίγο έναν συνάδελφο θα το πω.

Ναι είναι κάποιες λεπτομέρειες που έχουν σημάσια.
 
Να είσαι καλά φίλε.
Εγώ ότι μπορώ να πω για να βοηθήσω έστω και λίγο έναν συνάδελφο θα το πω.

Ναι είναι κάποιες λεπτομέρειες που έχουν σημάσια.
Οπως ειχε γραψει για τα γαντια ,Οσες φορε τα εχω ξεχασει ,το εχω μετανοιωσει
 
Οπως ειχε γραψει για τα γαντια ,Οσες φορε τα εχω ξεχασει ,το εχω μετανοιωσει
Σωστά!

Τα γάντια βοηθούν το κυνήγι και το κάνουν πιο άνετο και πιο ξεκούραστο.

Κάποιες φορές βοηθούν ακόμη και από μικροτραυματισμους.

Επίσης προστατεύουν το όπλο από κάποιες φθορές.

Αν το γάντι είναι αυτό που ενδείκνυται για την Κάθε περίσταση ναι κάνει διάφορα.
 
Ήρθε η ώρα να φορεθούν.
Ελαφριά, ποιοτικά, άνετα και κυρίως καλοκαιρινά!

Δεν θα φορεθούν σε εκτός δρόμου διαδρομές.

Αλλά θα κάνουν άπειρα βήματα όλο το καλοκαίρι και θα δοκιμαστούν σκληρά σε συνθήκες αφορητης ζέστης στη δουλειά.

Παρόλο που δεν είναι παπούτσι ασφαλείας τα επέλεξα λογο του υλικού που είναι κατασκευασμένα(air8000)το οποίο χαρίζει πολύ μεγάλη αναπνευσιμοτητα.

20210519_112804.jpg20210519_112742.jpg20210519_112727.jpg20210519_112735.jpg20210519_112751.jpg
 
Ήρθε η ώρα να φορεθούν.
Ελαφριά, ποιοτικά, άνετα και κυρίως καλοκαιρινά!

Δεν θα φορεθούν σε εκτός δρόμου διαδρομές.

Αλλά θα κάνουν άπειρα βήματα όλο το καλοκαίρι και θα δοκιμαστούν σκληρά σε συνθήκες αφορητης ζέστης στη δουλειά.

Παρόλο που δεν είναι παπούτσι ασφαλείας τα επέλεξα λογο του υλικού που είναι κατασκευασμένα(air8000)το οποίο χαρίζει πολύ μεγάλη αναπνευσιμοτητα.

View attachment 27163View attachment 27164View attachment 27165View attachment 27166View attachment 27167

ΑΡΒΥΛΑ AKU NS 564 SPIDER BEIGE?​

https://www.survival.gr/arvyla-aku-ns-564-spider-beige
το σύστημα εξαερισμού air8000 το έχω δοκιμάσει σε άλλο μοντέλο και είναι πράγματι καταπληκτικό
 

ΑΡΒΥΛΑ AKU NS 564 SPIDER BEIGE?​

https://www.survival.gr/arvyla-aku-ns-564-spider-beige
το σύστημα εξαερισμού air8000 το έχω δοκιμάσει σε άλλο μοντέλο και είναι πράγματι καταπληκτικό
Ωραία γιατί το καλοκαίρι 8 ώρες δουλεύοντας σκληρά μέσα στη ζέστη τα πόδια περνούν φωτιά.

Γι αυτό το επέλεξα.

Ελπίζω να αντέχει κιόλας.
 
Ήρθε η ώρα να φορεθούν.
Ελαφριά, ποιοτικά, άνετα και κυρίως καλοκαιρινά!

Δεν θα φορεθούν σε εκτός δρόμου διαδρομές.

Αλλά θα κάνουν άπειρα βήματα όλο το καλοκαίρι και θα δοκιμαστούν σκληρά σε συνθήκες αφορητης ζέστης στη δουλειά.

Παρόλο που δεν είναι παπούτσι ασφαλείας τα επέλεξα λογο του υλικού που είναι κατασκευασμένα(air8000)το οποίο χαρίζει πολύ μεγάλη αναπνευσιμοτητα.

View attachment 27163View attachment 27164View attachment 27165View attachment 27166View attachment 27167
Πολύ ωραία. Καλοφόρετα.Γιατί διάλεξες μποτάκι αφού τα θές για καλοκαίρι?για σταθερότητα του ποδιού?
 
Πολύ ωραία. Καλοφόρετα.Γιατί διάλεξες μποτάκι αφού τα θές για καλοκαίρι?για σταθερότητα του ποδιού?
Διότι παρέχουν ασφάλεια.
Κανονικά πρέπει να φοράω αρβυλακι ασφαλείας.

Διότι δεν επιτρέπεται η είσοδος εκεί που δουλεύω αν δεν φοράς παπούτσι ασφαλείας.

Πήρα αυτό για κάτι ελαφρύ και να έχει αναπνευσιμοτητα και να περνάει.. διότι δεν ξέρουν αν έχει η δεν έχει σίδερο μέσα.
 
Διότι παρέχουν ασφάλεια.
Κανονικά πρέπει να φοράω αρβυλακι ασφαλείας.

Διότι δεν επιτρέπεται η είσοδος εκεί που δουλεύω αν δεν φοράς παπούτσι ασφαλείας.

Πήρα αυτό για κάτι ελαφρύ και να έχει αναπνευσιμοτητα και να περνάει.. διότι δεν ξέρουν αν έχει η δεν έχει σίδερο μέσα.
Εκτός κι αν διαβάζουν HL... .sarcastic.
 

https://www.survival.gr/journal2/blog/post?journal_blog_post_id=15

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΡΒΥΛΩΝ AKU​


Για να επιλέξετε τα κατάλληλα άρβυλα AKU, θα πρέπει να αναρωτηθείτε για ποια χρήση τα προορίζετε. Παρακάτω θα δείτε τις κατηγορίες στις οποίες χωρίζονται τα άρβυλα της AKU, ώστε να σας βοηθήσουν να καταλλήξετε σε αυτά που σας ταιριάζουν.

Mountaineering / Extreme Ορειβασία - Μεγάλο Υψόμετρο: Ισχυρά αλλά άνετα άρβυλα για επαγγελματίες ορειβάτες και πεζοπορία σε πολύ μεγάλο υψόμετρο. Άψογη πρόσφυση και αντοχή σε κάθε τύπου έδαφος και θερμοκρασία. Όλα τα Mountaineering μοντέλα διαθέτουν σόλα Vibram και έχουν υποδοχές για κραμπόν.

Backpacking / Ορεινή Πεζοπορία - Μεγάλο Υψόμετρο: Δυναμικά και άνετα άρβυλα με άψογη πρόσφυση σε κάθε τύπο εδάφους, ιδανικά για πεζοπορίες σε μεγάλο υψόμετρο. Ειδικά σχεδιασμένα για να υποστηρίζουν φορτία ακόμη και σε μεγάλης διάρκειας πεζοπορίες.

Trekking / Πεζοπορία - Μέτριο Υψόμετρο: Ελαφριά και ασφαλή άρβυλα, σχεδιασμένα για πεζοπορίες σε μέτριο υψόμετρο. Εξαιρετικά άνετα και πρακτικά, προτείνονται για χρήση σε πετρώδη, υγρά ή ξηρά εδάφη.

Approach/Multiterrain / Ελαφριά Πεζοπορία - Χαμηλό Υψόμετρο: Τα άρβυλα και υποδήματα της κατηγορίας Approach/Multiterrain έχουν μια μίξη χαρακτηριστικών ορειβασίας-πεζοπορίας. Προορίζονται για χρήση σε πολύ χαμηλό υψόμετρο και εύκολες διαδρομές στην φύση ακόμη και στην πόλη.

Mountain Inspired / Ελαφριά Πεζοπορία - Χαμηλό Υψόμετρο: Τα μοντέλα Mountain Inspired είναι ξεκάθαρα εμπνευσμένα και σχεδιασμένα από το lifestyle της υπαίθρου. Προτείνονται για χρήση σε πολύ χαμηλό υψόμετρο, σε εύκολες διαδρομές.

Forester / Κυνήγι - Ορεινή Εργασία: Δυναμικά και άνετα άρβυλα που προορίζονται για κυνήγι ή για διαμονή και εργασία στο βουνό.
 
Καλησπερα μαγκες... Μια βοηθεια θελω σχετικα με τα αρβυλα. Κυνηγαω λαγο περδικα αποκλειστικα σε βουνο με πετρες βραχους και χαλικια, ολισθηρο εδαφος λογω τις υπερβοσκισης για οσους καταλαβαινουν( εχει ξερασει το χωμα πετρες). ψαχνω να αγορασω ενα ζευγαρι αρβυλα να μου βγαλει 3 χρονακια γιατι δε λεει καθε χρονο να αγοραζω καινουργια φθηνα (σχετικα). αυτα ομως που βλεπω στην αγορα (meindl , hanwag) εχουν σολες με αφρους και ιστοριες για αγριους. Ξερει καποιος κανενα μοντελο απο τις παραπανω μαρκες ή και καμια αλλη καλη μαρκα να εχουν σκληροτραχηλη σολα που να αντεχει; επισης τι ειναι η κατηγορια β και γ στις σολες; ευχαριστω εκ των προτερων...
 
Καλησπερα μαγκες... Μια βοηθεια θελω σχετικα με τα αρβυλα. Κυνηγαω λαγο περδικα αποκλειστικα σε βουνο με πετρες βραχους και χαλικια, ολισθηρο εδαφος λογω τις υπερβοσκισης για οσους καταλαβαινουν( εχει ξερασει το χωμα πετρες). ψαχνω να αγορασω ενα ζευγαρι αρβυλα να μου βγαλει 3 χρονακια γιατι δε λεει καθε χρονο να αγοραζω καινουργια φθηνα (σχετικα). αυτα ομως που βλεπω στην αγορα (meindl , hanwag) εχουν σολες με αφρους και ιστοριες για αγριους. Ξερει καποιος κανενα μοντελο απο τις παραπανω μαρκες ή και καμια αλλη καλη μαρκα να εχουν σκληροτραχηλη σολα που να αντεχει; επισης τι ειναι η κατηγορια β και γ στις σολες; ευχαριστω εκ των προτερων...
Αυτα που λες για σολες με αφρους και τετοια εχουν ημερομηνια ληξεως ακομα και στην ντουλαπα να τα εχεις Την εχω πατησει 2 φορες
 
Back
Top