Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα παρεα!! Εκανα την έρευνα μου και βρηκα μια benelli Centro 66cm σε άριστη κατάσταση 700€. Εχει κανεις αυτο το οπλο; Νομιζω δεν παράγεται πλεον.. χρονολογια δεν ρωτησα όμως ειναι απο τις καινουργιες λογω νέας σκανδαλοθηκης..(πλαστικη) αντε πειτε πειτε ειμαι ετοιμος για προκαταβολή!!!.terror.
 
Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι η fabarm έχει φοβερό κοντάκι άκρως κυνηγητικό :)
Και θα προσθεσω επιπλεον και το σημαντικο οτι εχει καννη διευρημενου αυλου που αποδιδει αψογα με φυσιγγια που αφορουν το κυνηγι του αγριογουρουνου.Θα ελεγα κατα την προσωπικη μου αποψη παντα σαν την καλλιτερη επιλογη.
 
Και θα προσθεσω επιπλεον και το σημαντικο οτι εχει καννη διευρημενου αυλου που αποδιδει αψογα με φυσιγγια που αφορουν το κυνηγι του αγριογουρουνου.Θα ελεγα κατα την προσωπικη μου αποψη παντα σαν την καλλιτερη επιλογη.
σωστά Παναγιώτη
το ανέφερε κι ο Θανάσης Diasthegreek :)
Περιληπτικά: Έθεσες προϋποθέσεις: ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ - ΜΟΝΟΒΟΛΑ και επέλεξες μεταξύ 3 όπλων.
Αρα το tactical ΔΕΝ στο προτείνω, διότι δεν σχεδιάσθηκε για κυνήγι
Έμειναν 2, το Franchi και η Fabarm
FABARM διότι έχει σύστημα λειτουργίας αερίων, δηλαδή μικρότερη αίσθηση ανάκρουσης που σημαίνει λιγότερο σφίξιμο στη τουφεκιά. Έχει 18.7 αυλό που σημαίνει καλύτερη ευθυτένεια σε μονόβολα και λιγότερη ανάκρουση και πάλι. Έχει porting για μικρότερη αναπήδηση στομίου.

Τα σκοπευτικά της κάννης slug σου εξαφανίζουν την ανάγκη προσαρμογής κοντακίου.
 
Καλησπερα παρεα!! Εκανα την έρευνα μου και βρηκα μια benelli Centro 66cm σε άριστη κατάσταση 700€. Εχει κανεις αυτο το οπλο; Νομιζω δεν παράγεται πλεον.. χρονολογια δεν ρωτησα όμως ειναι απο τις καινουργιες λογω νέας σκανδαλοθηκης..(πλαστικη) αντε πειτε πειτε ειμαι ετοιμος για προκαταβολή!!!.terror.
Το κυνηγι που προκειται να ασχοληθεις ειναι ομαδικο και η σπουδαιοτητα και η αξια του θηραματος ειναι σοβαρη.Κατα τον ιδιο σοβαρο τροπο σε συμβουλευω να επιλεξεις το αναλογο οπλο και οχι με ευφημερο τροπο διοτι σε περιπτωση που το οπλο που θα επιλεξεις δεν σε βοηθησει στο κυνηγι ισως να βρεθεις σε δυσκολη θεση απεναντι στα μελη τη ομαδος και να στενοχωρηθεις.Καλοπροερετα σε συμβουλευω και να με συγχωρεις.Μη βιαστεις ισως εαν χρειαστει να κανεις ενα βημα παραπανω δωσε λιγο χρονο ωστε να κανεις τη σωστη επιλογη.
 
Το κυνηγι που προκειται να ασχοληθεις ειναι ομαδικο και η σπουδαιοτητα και η αξια του θηραματος ειναι σοβαρη.Κατα τον ιδιο σοβαρο τροπο σε συμβουλευω να επιλεξεις το αναλογο οπλο και οχι με ευφημερο τροπο διοτι σε περιπτωση που το οπλο που θα επιλεξεις δεν σε βοηθησει στο κυνηγι ισως να βρεθεις σε δυσκολη θεση απεναντι στα μελη τη ομαδος και να στενοχωρηθεις.Καλοπροερετα σε συμβουλευω και να με συγχωρεις.Μη βιαστεις ισως εαν χρειαστει να κανεις ενα βημα παραπανω δωσε λιγο χρονο ωστε να κανεις τη σωστη επιλογη.
Καλησπέρα φιλε ευχαριστώ για την απαντηση! Το κυνήγι του λαγου στην κρητη δεν ειναι απαραίτητα ομαδικο... Κυνηγαω με μπενελι 4 χρονια και εχω παιξει σε πολλους αυτουκλες!! Το οπλο αυτο με βολεύει καλύτερα απο την γρια του πατερα μου! Τωρα αν ξέρεις κατι παραπάνω επειδή το οπλο ειναι νεας γενιας και μπορει κατι να εχει αλλαξει στην εταιρια ανάφερε μου το!!
 
Καλησπερα παρεα!! Εκανα την έρευνα μου και βρηκα μια benelli Centro 66cm σε άριστη κατάσταση 700€. Εχει κανεις αυτο το οπλο; Νομιζω δεν παράγεται πλεον.. χρονολογια δεν ρωτησα όμως ειναι απο τις καινουργιες λογω νέας σκανδαλοθηκης..(πλαστικη) αντε πειτε πειτε ειμαι ετοιμος για προκαταβολή!!!.terror.
Παλίκαρε στη βάση της Centro εκεί που είναι "χτυπημένες" οι σφραγίδες του όπλου (ενδεικτικά PSF, FINITO) θα δεις δύο κεφάλαια λατινικά γράμματα μέσα σε τετραγωνάκι. Αυτά συμβολίζουν το έτος κατασκευής του όπλου. Αντίστοιχη σήμανση υπάρχει και στην κάννη.
Εδώ θα δεις τις αντιστοιχίες:
http://www.papaioannou.eu/index.php?a=1&b=1&c=years
Τι πρέπει να προσέξεις σε ένα μεταχειρισμένο όπλο είχαμε ξαναπεί πριν λίγο καιρό :)
 
Παλίκαρε στη βάση της Centro εκεί που είναι "χτυπημένες" οι σφραγίδες του όπλου (ενδεικτικά PSF, FINITO) θα δεις δύο κεφάλαια λατινικά γράμματα μέσα σε τετραγωνάκι. Αυτά συμβολίζουν το έτος κατασκευής του όπλου. Αντίστοιχη σήμανση υπάρχει και στην κάννη.
Εδώ θα δεις τις αντιστοιχίες:
http://www.papaioannou.eu/index.php?a=1&b=1&c=years
Τι πρέπει να προσέξεις σε ένα μεταχειρισμένο όπλο είχαμε ξαναπεί πριν λίγο καιρό :)
Σε ευχαριστώ πολυ!! Το άνοιξε και ειδα ειδα κλειστρο καννη και μηχανισμο πεντακαθαρα σαν καινουργια...επισης μου δινει και 2 χρόνια εγγύηση...
 
Καλησπέρα φιλε ευχαριστώ για την απαντηση! Το κυνήγι του λαγου στην κρητη δεν ειναι απαραίτητα ομαδικο... Κυνηγαω με μπενελι 4 χρονια και εχω παιξει σε πολλους αυτουκλες!! Το οπλο αυτο με βολεύει καλύτερα απο την γρια του πατερα μου! Τωρα αν ξέρεις κατι παραπάνω επειδή το οπλο ειναι νεας γενιας και μπορει κατι να εχει αλλαξει στην εταιρια ανάφερε μου το!!
Συγνωμη θεωρησα οτι επροκειτο για κυνηγι αγριογουροουνου δεν ειχα καταλαβει κατα τα αλλα η επιλογη σου για τον λαγο ειναι επαρκης,Εαν ειναι σε καλη κατασταση οπως αναφερεις προσωπικα ειμαι συμφωνος.
 
Συγνωμη θεωρησα οτι επροκειτο για κυνηγι αγριογουροουνου δεν ειχα καταλαβει κατα τα αλλα η επιλογη σου για τον λαγο ειναι επαρκης,Εαν ειναι σε καλη κατασταση οπως αναφερεις προσωπικα ειμαι συμφωνος.
Ειναι ειναι! Ουτε ένα ράγισμα ουτε μια γρατζουνιά! Εξ αλλου η εγγύηση 2 χρόνια δεν νομιζω να ειναι οτι να ναι... Ο άνθρωπος μου ειπε οτι η πιο φθηνή μεταχειρισμένη που εχει κοστίζει 650€ επειδη δεν θελει να πουλαει σαβουρες... Αν το σκεφτεις επισης ειδα να πωλείται μεταχειρισμενη μεχρι και beretta a400! Πολλα τα γούστα των κυνηγών ανα τα ετη!!
 
το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο ειναι λαθος
XLR COMPOSITE ACCURACY HUNTING LINE


det_XLR_COMPOSITE_ACCURACY.png

Specifications Tecnical data



GAUGE 12/76 mm ( 12/3” )
BARREL 18,4 mm BORE
BARREL LENGTH in cm 61
CHOKE CYLINDER FIXED
FRAME ERGAL 55
FRAME FINISH BLACK ANODIZATION
STOCK PISTOL
STOCK FINISH COMPOSITE + SOFT TOUCH
LENGTH OF PULL in mm 368
DROP AT COMB in mm 35
DROP AT HEEL in mm 55
RECOIL PAD HRA 22 mm
WEIGHT in Kg 2,90
CASE INTEGRALE
PROOF TEST 1630 BAR



NOTE WHERE IS IT ALLOWED, XLR COMPOSITE COULD HAVE A 8 SHOTS CAPACITY.
στοιχεια απο το επισημο σαητ τις εταιρια
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=131

Το tribore μας μπερδεύει διότι ο αυλός είναι στην ουσία σωλήνα venturi και εξ αυτού ανεβάζει πιέσεις και η πιστοποίηση γίνεται στα 1630 bar. Ξεκινά από 18.7 και καταλήγει στο τσοκάρισμα σε 18.4 ενώ στη συνέχεια η κάννη του υπόψη όπλου παραμένει 18.4 και το porting αποφορτίζει τα ακολουθούντα αέρια. Σωστή παρατήρηση.
 
θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν μας ελεγες περιληπτικα τι..? και γιατι?
Θυμίζω 2 ακόμη όπλα που ενδεχομένως να σε συγκινήσουν :) Την Winchester SX3 Big Game και την Beretta A400 Xplor Action Slug. Αμφότερα τα βρίσκεις σε πολύ καλές προσφορές πλέον ...
 
Last edited by a moderator:
Τα τουρκικά όπλα στερούνται πιστοποιήσεων ασφαλείας. Δεν σημαίνει ότι ανοίγουν σαν κονσέρβες, ούτε ότι δεν σκοτώνουν. Απλά χρειάζονται πολλές δεκαετίες για να καθιερωθούν στη συνείδηση των αγοραστών, κάτι όπως τα πρώιμα κινέζικα προϊόντα. Η υποστήριξή τους είναι αμφίβολη, ιδιαίτερα με τη πορεία της τουρκικής οικονομίας. Η αγορά παγκοσμίως έχει κατακλυσθεί από πολλά τουρκικά όπλα, λόγω της υπερβολικά χαμηλής τιμής, κάτι που με βάζει σε σκέψη ως προς την ποιότητά τους και την αξιοπιστία τους. Οι Ρώσοι έχουν πληθυσμούς τουρκόφωνους στην επικράτειά τους ... ενώ οι λατινόφωνοι είναι σχεδόν ανύπαρκτοι.
Στις μεταχειρισμένες, αν βρεις κάποια Breda Altair με εξωτερικά τσοκ σε καλή κατάσταση, να την προτιμήσεις.
Χαζεύοντας στο διαδύκτιο έπεσα στα τουρκικά οπλα CZ USA και συγκεκριμένα στο 712 https://www.kalkantzakos.gr/index.php?route=product/product&manufacturer_id=16&product_id=137 . Δε γνωριζω τιποτα για αυτα τα οπλα ουτε για τη βλητικη τους, ουτε για την ποιότητά τους αλλα διαβασα οτι "Όλα τα λειόκανα CZ-USA κατασκευάζονται στην Τουρκία και κατόπιν ελέγχονται και περνάνε Τράπεζα Δοκιμών και σφραγίδες στην Τσεχία." Δε ξερω αν σημαινει κατι αυτο αλλα το επισημάνω ετσι για πληροφόρηση...
 
Χαζεύοντας στο διαδύκτιο έπεσα στα τουρκικά οπλα CZ USA και συγκεκριμένα στο 712 https://www.kalkantzakos.gr/index.php?route=product/product&manufacturer_id=16&product_id=137 . Δε γνωριζω τιποτα για αυτα τα οπλα ουτε για τη βλητικη τους, ουτε για την ποιότητά τους αλλα διαβασα οτι "Όλα τα λειόκανα CZ-USA κατασκευάζονται στην Τουρκία και κατόπιν ελέγχονται και περνάνε Τράπεζα Δοκιμών και σφραγίδες στην Τσεχία." Δε ξερω αν σημαινει κατι αυτο αλλα το επισημάνω ετσι για πληροφόρηση...
Καλημερα! Τα παιδια που εχουν στην κατοχη τους Τουρκικα οπλα θα μπορεσουν να μας διαφωτισουν! Αν και θυμαμαι οτι στην Εκθεση τον Απριλιο ειχα δει σε Τουρκικα οπλα σφραγιδες στην βαση τους καθως και το "CIP"!
 
Τα Τούρκικα όπλα που παράγονται για τρίτους όπως cz, berreta, franchi.. Έχουν πιστοποιηση γιατί εξαγωνται και πωλούνται απι τις αντίστοιχες εταιρείες τα Τουρκικα όπως η impala, masai mara.. Δεν έχουν σφραγίδες γιατί έχουν την ίδια φιλοσοφία με τα Αμερικάνικα, τώρα στα αντίστοιχα σαιτ υπάρχουν πληροφορίες ότι είναι δοκιμασμένα στις 1300η 1600 πιέσεις όπως νομίζω αναγραφεί η retay arms
 
Τα Τούρκικα όπλα που παράγονται για τρίτους όπως cz, berreta, franchi.. Έχουν πιστοποιηση γιατί εξαγωνται και πωλούνται απι τις αντίστοιχες εταιρείες τα Τουρκικα όπως η impala, masai mara.. Δεν έχουν σφραγίδες γιατί έχουν την ίδια φιλοσοφία με τα Αμερικάνικα, τώρα στα αντίστοιχα σαιτ υπάρχουν πληροφορίες ότι είναι δοκιμασμένα στις 1300η 1600 πιέσεις όπως νομίζω αναγραφεί η retay arms
Αυτό ακριβώς Φώτη! Οι τουρκικές εταιρείες δεν περνάνε τράπεζα δοκιμών. Ενώ τα κατασκευασμένα στην Τουρκία για λογαριασμό άλλων εταιρειών συνήθη περνάνε.
 
Χαζεύοντας στο διαδύκτιο έπεσα στα τουρκικά οπλα CZ USA και συγκεκριμένα στο 712 https://www.kalkantzakos.gr/index.php?route=product/product&manufacturer_id=16&product_id=137 . Δε γνωριζω τιποτα για αυτα τα οπλα ουτε για τη βλητικη τους, ουτε για την ποιότητά τους αλλα διαβασα οτι "Όλα τα λειόκανα CZ-USA κατασκευάζονται στην Τουρκία και κατόπιν ελέγχονται και περνάνε Τράπεζα Δοκιμών και σφραγίδες στην Τσεχία." Δε ξερω αν σημαινει κατι αυτο αλλα το επισημάνω ετσι για πληροφόρηση...
Τα CZ - USA είναι Τσέχικα που προορίζονται για την αγορά των ΗΠΑ και λόγω συμφωνίας σφραγίζονται/πιστοποιούνται απόο Τράπεζα δοκιμών της Τσεχίας. Το ίδιο συμβαίνει και σε πολλά άλλα όπλα που κατασκευάζονται φασσόν στη Τουρκία, αλλά ανήκουν σε εταιρείες των ΗΠΑ, Ιταλίας, Αγγλίας, κλπ. Αντίθετα μόνο λίγα Τουκικής κατασκευής και προελεύσεως όπλα σφραγίζονται σε Τράπεζες δοκιμών του εξωτερικού, διότι αυτό αυξάνει το κόστος και την γραφειοκρατία. Είναι παράδοξο, πως μια τόσο σημαντική βιομηχανία λειόκαννων, δεν έχει ακόμη ιδρύσει Τράπεζα δοκιμών.
 
Τα Τούρκικα όπλα που παράγονται για τρίτους όπως cz, berreta, franchi.. Έχουν πιστοποιηση γιατί εξαγωνται και πωλούνται απι τις αντίστοιχες εταιρείες τα Τουρκικα όπως η impala, masai mara.. Δεν έχουν σφραγίδες γιατί έχουν την ίδια φιλοσοφία με τα Αμερικάνικα, τώρα στα αντίστοιχα σαιτ υπάρχουν πληροφορίες ότι είναι δοκιμασμένα στις 1300η 1600 πιέσεις όπως νομίζω αναγραφεί η retay arms
Εχεις δικιο Φώτη. Μολις πληροφορήθηκα οτι η CZ ειναι τσέχικη εταιρεία ειδικεύεται στα πιστόλια με κορυφαίο το Σκοπευτικο Shadow. Η εταιρεία αγοράστηκε από Αμερικανούς πριν χρόνια. Αυτοί επεκταθηκαν στα λειοκαννα με κατασκευή φασον στην Τουρκία και για να πουληθούν στην Ευρώπη περνάνε δοκιμή στην Τσεχία...
 
Τα CZ - USA είναι Τσέχικα που προορίζονται για την αγορά των ΗΠΑ και λόγω συμφωνίας σφραγίζονται/πιστοποιούνται απόο Τράπεζα δοκιμών της Τσεχίας. Το ίδιο συμβαίνει και σε πολλά άλλα όπλα που κατασκευάζονται φασσόν στη Τουρκία, αλλά ανήκουν σε εταιρείες των ΗΠΑ, Ιταλίας, Αγγλίας, κλπ. Αντίθετα μόνο λίγα Τουκικής κατασκευής και προελεύσεως όπλα σφραγίζονται σε Τράπεζες δοκιμών του εξωτερικού, διότι αυτό αυξάνει το κόστος και την γραφειοκρατία. Είναι παράδοξο, πως μια τόσο σημαντική βιομηχανία λειόκαννων, δεν έχει ακόμη ιδρύσει Τράπεζα δοκιμών.

Εχεις δικιο Φώτη. Μολις πληροφορήθηκα οτι η CZ ειναι τσέχικη εταιρεία ειδικεύεται στα πιστόλια με κορυφαίο το Σκοπευτικο Shadow. Η εταιρεία αγοράστηκε από Αμερικανούς πριν χρόνια. Αυτοί επεκταθηκαν στα λειοκαννα με κατασκευή φασον στην Τουρκία και για να πουληθούν στην Ευρώπη περνάνε δοκιμή στην Τσεχία...
Γράφαμε ταυτόχρονα... :) .shake hands.
 
θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν μας ελεγες περιληπτικα τι..? και γιατι?

Για μένα και τα 2 αυτά όπλα είναι ανώτερα από τις επιλογές σου, ενώ οι τιμές τους πλέον σε προσφορά είναι αντιπροσωπευτικές της αξίας τους. Winchester SX3 Slug - Beretta A400 Xplor Slug



 
Χαζεύοντας στο διαδύκτιο έπεσα στα τουρκικά οπλα CZ USA και συγκεκριμένα στο 712 https://www.kalkantzakos.gr/index.php?route=product/product&manufacturer_id=16&product_id=137 . Δε γνωριζω τιποτα για αυτα τα οπλα ουτε για τη βλητικη τους, ουτε για την ποιότητά τους αλλα διαβασα οτι "Όλα τα λειόκανα CZ-USA κατασκευάζονται στην Τουρκία και κατόπιν ελέγχονται και περνάνε Τράπεζα Δοκιμών και σφραγίδες στην Τσεχία." Δε ξερω αν σημαινει κατι αυτο αλλα το επισημάνω ετσι για πληροφόρηση...
Τα CZ USA πράγματι κατασκευάζονται στην Τουρκία . Αλλά αν είναι να πάρεις CZ , γιατί να μην πάρεις Mossberg 930 ? Λέω εγώ τώρα ..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top