Καθαρισμός

.sarcastic..sarcastic. θα βαλω αυριο κλειστρο κλπ. Μιλαμε για οπλο παγανιερη που ριχνει σιγουρα 1 κουτι στην εξοδο....τρωει βροχη φουλ...φυλλα ...!! Κ δεν του ειχε καμει εμπλοκη!!.big smile.
Καλησπερα σε ολους! Βαζω κλειστρο και ενα τμημα απο το ελατηριο https://m.imgur.com/a/rN8bxCZ
 
Ακριβώς έτσι ήταν η black eagle I του πατέρα μου.. πέρασαν οι εποχές που είχε τα όπλα του να ντρέπεσαι να τα κοιτάξεις οπότε χαλασα μια μερα απο τις καλοκαιρινες μου διακοπες για να την καθαρισω! Απελπισία τουλάχιστον!!
 
Το έχω ξαναγραψει ένας συχωριανος μου την εκρυβε όλο το χρονο σε λαγουμι για χρονια... μια σπεσιαλ λουσο πως το λένε το μοντέλο..λάδι ούτε στα 3 μέτρα δεν είχε πλησιάσει και εριχνε τις τριαρες νεράκι

Και ένας ακόμα μαυρο αετό τα ίδια και χειρότερα ...
Αν τα βλέπατε τα οπλα θα τραβαγατε τα μαλλια σας
 
https://www.amazon.com/Hoppes-Phosphor-Bronze-Utility-Brush/dp/B000Q2DUIG
Την απέκτησα σήμερα και αξίζει κάνει πολύ καλή δουλεια. Είναι σχετικά σκληρή και δεν χάνει το σχήμα της. Την πήρα για να αντικαταστεισει το σιρμα κουζίνας σε κάποια σημεία όπως εισδοση τσοκ στην καννη, ράγες κλειστρου στην βάση, τα σημεία γύρο από την κεφαλή του επανατατικο στο πίσω μέρος τις βάσης, ακόμα και με λίγη επιμονή τις μαυριλες στην αποθήκη από τα αέρια της καννης. Έβγαλα τόση μπιχλα που δεν το περίμενα
 
Πήρα τελικά κ εγώ την βουρτσα της bisley για την κάννη, δεν γεμιζει το ματι γιατί είναι μαλακή αλλα οταν την χρησιμοποιήσεις κάνει δουλειά! Εβγαλε ευκολα με ενα σπρέι κατι μολυβδωσεις που θα χρειαζομουν κανενα τεταρτο να τις βγάλω χωρις την βουρτσα.13 ευρώ περιπου απο ebay Αγγλιας μαζι με τα μεταφορικά. Την τυλιξε ποτε κανεις με πανακι για φυγουν οι μαυριλες απο την κάνη ή στραβωνουν οι τρίχες της; Πόσα χρόνια σας κρατησε αυτή η βούρτσα;
 
Πήρα τελικά κ εγώ την βουρτσα της bisley για την κάννη, δεν γεμιζει το ματι γιατί είναι μαλακή αλλα οταν την χρησιμοποιήσεις κάνει δουλειά! Εβγαλε ευκολα με ενα σπρέι κατι μολυβδωσεις που θα χρειαζομουν κανενα τεταρτο να τις βγάλω χωρις την βουρτσα.13 ευρώ περιπου απο ebay Αγγλιας μαζι με τα μεταφορικά. Την τυλιξε ποτε κανεις με πανακι για φυγουν οι μαυριλες απο την κάνη ή στραβωνουν οι τρίχες της; Πόσα χρόνια σας κρατησε αυτή η βούρτσα;
Την έχω ήδη 2 χρόνια από τη μια πλευρά οι τρίχες έχουν φθαρεί αρκετά αλλά ακόμα κάνει καλή εφαρμογή και καθαρίζει. Φέτος πήρα άλλες 2 με 9 ευρώ τη μια από ebay αγγλιας να τις έχω.
 
Την έχω ήδη 2 χρόνια από τη μια πλευρά οι τρίχες έχουν φθαρεί αρκετά αλλά ακόμα κάνει καλή εφαρμογή και καθαρίζει. Φέτος πήρα άλλες 2 με 9 ευρώ τη μια από ebay αγγλιας να τις έχω.
Τασο απο ποιο σαιτ?
Αν θελει κανεις να παραγγειλουμε ειμαι μεσα. Θελω 2.
Να μοιραστουμε και τα μεταφορικα :)
 
Τασο απο ποιο σαιτ?
Αν θελει κανεις να παραγγειλουμε ειμαι μεσα. Θελω 2.
Να μοιραστουμε και τα μεταφορικα :)

Είμαι μέσα Τόλη. Αν και είμαι λίγο επιφυλακτικός με τα σπειρώματα. think
Έχω πάρει αυτό της Napier με εγγλέζικο σπείρωμα και δεν βίδωνε στις βέργες της Parker Hale.
Αναγκάστηκα και πήρα και ένα ανταπτοράκι από εγγλέζικο σε ιταλικό σπείρωμα και το βιδώνω σε άλλη βέργα.
 
Από αυτον τις πήρα κ εγώ... 4 ευρώ μεταφορικά αλλα χωρις tracking number. 35 μερες εκανε να έρθει!
Για το tracking number δε το θυμάμαι, αλλά εμένα ήρθαν ευτυχώς πιο γρήγορα νομίζω 15 μέρες μήπως λέω και πολύ.
 
Είμαι μέσα Τόλη. Αν και είμαι λίγο επιφυλακτικός με τα σπειρώματα. think
Έχω πάρει αυτό της Napier με εγγλέζικο σπείρωμα και δεν βίδωνε στις βέργες της Parker Hale.
Αναγκάστηκα και πήρα και ένα ανταπτοράκι από εγγλέζικο σε ιταλικό σπείρωμα και το βιδώνω σε άλλη βέργα.
Είχα πάρει απ το airgunshop ένα σχετικά φθηνό σετ Parker hale με ξύλινη βέργα στο οποίο βιδωνει κανονικά.
 
Όποιος γνωρίζει ας μου λύσει μια απορία την οποία έχω κάθε φορά που καθαρίζω την αχρωμίωτη κάνη της auto 5.
Περνώντας το εσωτερικό της κάνης με την ορειχάλκινη βούρτσα και λάδι, η βούρτσα δεν απομακρύνει αυτή την περίφημη πατίνα που με τόσο "κόπο" αποκτά η κάνη;
 
Είχα πάρει απ το airgunshop ένα σχετικά φθηνό σετ Parker hale με ξύλινη βέργα στο οποίο βιδωνει κανονικά.
Ναι έχεις δίκιο , δεν θυμόμουν καλά. Βιδώνει αλλά πλέει.
Τώρα που τα μέτρησα , το σπείρωμα της Parker Hale είναι 7.15mm ενώ της Napier είναι 6.51mm
 
Back
Top