Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Καλησπερα κυριοι
Εχω μια 391 την 18,6 και σκεφτομαι να βαλω ριγα απο ανθρακονημα για μειωση βαρους. Καποιος μου ειπε οτι δεν κολλαει το ανθρακονημα με στην καννη. Αν γνωριζει καποιος φιλος ας με φωτισει. Ευχαριστω.
 
Καλησπερα κυριοι
Εχω μια 391 την 18,6 και σκεφτομαι να βαλω ριγα απο ανθρακονημα για μειωση βαρους. Καποιος μου ειπε οτι δεν κολλαει το ανθρακονημα με στην καννη. Αν γνωριζει καποιος φιλος ας με φωτισει. Ευχαριστω.
Μπορείς να κάνεις αλλαγή με κάποιον που έχει μπενελι σεντρο που έχει ρίγα από ανθρακονημα
 
Καλησπερα κυριοι
Εχω μια 391 την 18,6 και σκεφτομαι να βαλω ριγα απο ανθρακονημα για μειωση βαρους. Καποιος μου ειπε οτι δεν κολλαει το ανθρακονημα με στην καννη. Αν γνωριζει καποιος φιλος ας με φωτισει. Ευχαριστω.
Αν θελεις να μειώσεις βάρος, θα σου προτινα να κανεις κατι πιο σίγουρο και απλό που εκανα εγω. Άλλαξα τη στρογγυλή βίδα που συγκρατεί την πάπια με αυτή από την light. Αισθητή μείωση βαρους, πολυ καλυτερο ζύγισμα κατα το σήκωμα του οπλου για επωμιση...
 
Αν θελεις να μειώσεις βάρος, θα σου προτινα να κανεις κατι πιο σίγουρο και απλό που εκανα εγω. Άλλαξα τη στρογγυλή βίδα που συγκρατεί την πάπια με αυτή από την light. Αισθητή μείωση βαρους, πολυ καλυτερο ζύγισμα κατα το σήκωμα του οπλου για επωμιση...
Το εχω κανει ηδη αυτο! Εχει σαφως καλυτερο ζυγισμα αλλα ειναι ακομα και βαρυ (3230) και μπροστοβαρο. Με αορτηρα και ενα καλυμα στο κοντακι παει 3300. Θεοβαρο αν το σιγκρινω με το δικαννο που κυνηγουσα.
 
Το εχω κανει ηδη αυτο! Εχει σαφως καλυτερο ζυγισμα αλλα ειναι ακομα και βαρυ (3230) και μπροστοβαρο. Με αορτηρα και ενα καλυμα στο κοντακι παει 3300. Θεοβαρο αν το σιγκρινω με το δικαννο που κυνηγουσα.
Δωστην και πάρε μια benelli crio!!!
 
Καλησπερα κυριοι
Εχω μια 391 την 18,6 και σκεφτομαι να βαλω ριγα απο ανθρακονημα για μειωση βαρους. Καποιος μου ειπε οτι δεν κολλαει το ανθρακονημα με στην καννη. Αν γνωριζει καποιος φιλος ας με φωτισει. Ευχαριστω.
Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται, λέγανε οι παλιοί (... αν και τώρα πιθανόν να γίνεται και αυτό, αφού εμφυτεύουν μαλλιά, γιατί όχι και γένια ... !!! :D)
Σίγουρα δεν κολλάει με τον κλασικό τρόπο με καλάι - ασημοκόλληση. Δεν ξέρω με τις σύγχρονες εποξειδικές κόλλες, υποτίθεται ότι κολλούν τα πάντα και πολύ ισχυρά, δεν ξέρω όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση τι γίνεται και πόσο θα αντέξει.
Δεν ξέρω επίσης με ποιο ακριβώς τρόπο συγκρατείται η ρίγα από ανθρακόνημα στις Benelli κλπ. Υποθέτω με κούμπωμα πάνω σε μεταλλικές "γέφυρες" συγκολλημένες πάνω στην κάννη και κάποια μικρή βίδα ;;;
Γνώμη μου λοιπόν (χωρίς να τό'χω δει ή να τό'χω κάνει) ότι ένας τρόπος, καλύτερος από κόλλημα με κόλλα, είναι να κοπεί η μεταλλική ρίγα (να κοπεί όμως, όχι να αποκολληθεί με θέρμανση) και να αφεθούν κομματάκια πάνω στην κάννη στα κατάλληλα σημεία, τα οποία μετά να διαμορφωθούν με λιμάρισμα ακριβώς στο σχήμα που πρέπει ώστε να κουμπώνει η ρίγα από ανθρακόνημα της Benelli ...
Λεπτοδουλειά, που δεν ξέρω αν αξίζει και τι κόστος θα έχει ... Πόση μείωση βάρους περιμένεις από την αλλαγή ρίγας ;;; Πιστεύω το πολύ 100 γρ. - και μάλλον λιγότερο.
 
Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται, λέγανε οι παλιοί (... αν και τώρα πιθανόν να γίνεται και αυτό, αφού εμφυτεύουν μαλλιά, γιατί όχι και γένια ... !!! :D)
Σίγουρα δεν κολλάει με τον κλασικό τρόπο με καλάι - ασημοκόλληση. Δεν ξέρω με τις σύγχρονες εποξειδικές κόλλες, υποτίθεται ότι κολλούν τα πάντα και πολύ ισχυρά, δεν ξέρω όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση τι γίνεται και πόσο θα αντέξει.
Δεν ξέρω επίσης με ποιο ακριβώς τρόπο συγκρατείται η ρίγα από ανθρακόνημα στις Benelli κλπ. Υποθέτω με κούμπωμα πάνω σε μεταλλικές "γέφυρες" συγκολλημένες πάνω στην κάννη και κάποια μικρή βίδα ;;;
Γνώμη μου λοιπόν (χωρίς να τό'χω δει ή να τό'χω κάνει) ότι ένας τρόπος, καλύτερος από κόλλημα με κόλλα, είναι να κοπεί η μεταλλική ρίγα (να κοπεί όμως, όχι να αποκολληθεί με θέρμανση) και να αφεθούν κομματάκια πάνω στην κάννη στα κατάλληλα σημεία, τα οποία μετά να διαμορφωθούν με λιμάρισμα ακριβώς στο σχήμα που πρέπει ώστε να κουμπώνει η ρίγα από ανθρακόνημα της Benelli ...
Λεπτοδουλειά, που δεν ξέρω αν αξίζει και τι κόστος θα έχει ... Πόση μείωση βάρους περιμένεις από την αλλαγή ρίγας ;;; Πιστεύω το πολύ 100 γρ. - και μάλλον λιγότερο.
100 γρ στην καννη στο μυαλο ειναι 100 τονοι! Εχεις δικιο ομως..! απλα ηθελα να μαθω ποσο εφικτο ειναι. Μαλλον ειναι πιο ευκολο να το παω για ανταλλαγη με κατι πιο ελαφρυ πχ l4s αλλα το λυπαμαι γιατι τωρα το πηρα μια σεζον το εχω. Σας ευχαριστω για την ενημερωση!
 
Η benelli ειναι 3 κιλα ενω εμενα 3230..αν ηταν benelli δεν θα ειχα θεμα βαρους
Φίλε Κώστα και το δικό μου όπλο είναι στα 3200 συν πλην και κυρίως κάνω κυνήγι μπεκάτσας και όλη μέρα το έχω στο χέρι...μήπως αντί να μπεις σε τόσο κόπο απλά να το συνηθίσεις?? Δεν είναι και τόσο τρομερό το βάρος. Στην αρχή με ξένιζε και εμένα αλλά μετά τον πρώτο μήνα στο χέρι τώρα δεν μου φαίνεται καθόλου!
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!θέλω να μου προτείνετε ένα πολύ καλό πέλμα για μείωση ανάκρουσης σε όπλο αδρανειας κ τι αλλομπορει να γίνει σε όπλο αδρανειας ώστε να μειωθεί αρκετά η ανάκρουση.το όπλο είναι beretta es 100 περίπου στα 3200 γραμ.porting; Προσθήκη βάρους στο όπλο;κ που;στο κοντάκι;επιμήκυνση κώνου προσαρμογής;ευχαριστώ.περιμενω τις προτάσεις σας!
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!θέλω να μου προτείνετε ένα πολύ καλό πέλμα για μείωση ανάκρουσης σε όπλο αδρανειας κ τι αλλομπορει να γίνει σε όπλο αδρανειας ώστε να μειωθεί αρκετά η ανάκρουση.το όπλο είναι beretta es 100 περίπου στα 3200 γραμ.porting; Προσθήκη βάρους στο όπλο;κ που;στο κοντάκι;επιμήκυνση κώνου προσαρμογής;ευχαριστώ.περιμενω τις προτάσεις σας!
Τι υψος εχεις;τα κοντακια στις es100 ειναι γενικα πολυ μικροκαμωμενα..ασε τα πελματα και επενδυσε σε ενα κοντακι εξ αρχης στα μετρα σου και πιστεψεμε θα λυθουν τα θεματα σου
 
Αρχικά να ευχαριστήσω όλους σας για το ενδιαφέρον.Το σκεπτικό εξ αρχής ήταν να πάρω ένα όπλο ούτως ώστε να το φτιάξω σύμφωνα με τα δικό μου σκεπτικό και σε μάστορα που έχω βελτιωσει επανειλημμένα τα όπλα μου και η δουλειά του με ευχαριστεί αποδεδειγμένα...Δυστυχώς ήρθε στα χέρια μου ένα ήδη πειραγμενο και δυνητικά βελτιωμένο όπλο.Επειδή λοιπόν κάθε εμπόδιο έρχεται για Καλό θα κάνω τις απαραίτητες δοκιμές αρχικά και στη συνέχεια θα το στείλω για έλεγχο στον μάστορα μου...Ας ελπίσουμε ότι Και το δικό σας ενδιαφέρον και η δική μου ιδιοσυγκρασια να ανταμειφθούν από το αποτέλεσμα...Σας ευχαριστώ και πάλι.
Αν επιτρέπετε ποιος είναι ο μάστορας σου που σου εμπνέει εμπιστοσύνη ?
 
Καλημέρα σε όλη την ομάδα.Να πω ένα ακόμη Ευχαριστώ για τις ευχες σε όλα τα μελη.Στα χέρια μου λοιπόν ήρθε το όπλο του Τάσου(επίθετο Δημόσια δεν λέω για ευνόητους λόγους) και όπως προειπαν δύο μέλη του φόρουμ το όπλο έχει πειραγμενο κώνο.Ο πρώην ιδιοκτητης αρνείται ότι ήξερε για την συγκεκριμένη τροποποίηση κάτι το οποίο δεν υφίσταται από τηννστιγμη που δύο φιλικά κείμενα προς αυτον μέλη εδώ το γνωριζαν...Το όπλο θα το χαρώ όπως και να εχει Αλλά όταν ζητείται ειλικρίνεια από την μια πλευρά πρέπει να υπάρχει εκατέρωθεν...Πίστευα και πιστεύω στον αντρικό λόγο και τιμή και δεν κάνω αυτό το ποστ για να θίξω υπολειψεις... τα χλμ δυτυχως δεν επέτρεψαν να ελέγξω ο ίδιος το όπλο η κάποιος δικός μου ανθρωπος(γουρούνι στο σακί μιας και η ειλικρίνεια ήταν η πρώτη κουβέντα που ειπωθηκε)...Σας ευχαριστώ όλους και καλά μας πιάτα ...
Αδελφε ξερεις ποσοι εχουν καταστρεψει τα οπλα τους με αυτες τις μοντιφες ?Παρα πολλοι ,και το εξοργιστηκο ειναι οτι τα πουλανε και την κανουν μουγκα. Απλα εισαι ενας απο τους πολλους που την πατησαν ετσι Εχω μια brow b 80 ,ειχα βρει μια κανη με τσοκ μετνη ,αυτος που την ειχε μου ειπε οτι ηταν αριστη.Οταν του ειπα οτι θα την παω για ελενχο σε οπλουργο αρχισε να τα μασαει και να μου λεει μαλακιες.Τελικα εμαθα οτι η καννη ηταν πειραγμενη με λιγα λογια της ειχαν αλλαξει τα φωτα κωνους κλπ ,οτι τσοκ και να της εβαζες ηταν λες και εριχνες με full
 
Αν επιτρέπετε ποιος είναι ο μάστορας σου που σου εμπνέει εμπιστοσύνη ?
Θεωρώ αντιδεοντολογικό να πω ένα όνομα.Αφενός γιατί δεν είναι μόνο ένας αυτός που έχω στήσει τα οπλα μου και αφετέρου υπάρχουν πολύ καλοίε ως αριστοι μάστορες πανελλαδικά.
 
Back
Top