Καθαρισμός

μετά πό πολλά φυσίγγια και πραγματικά καρβουνίλα ξανά γυαλισμένο πιστόνι και μαστός

IMG-20181206-123035.jpg

IMG-20181206-123042.jpg

IMG-20181206-123051.jpg
Μερακλης μου αρεσει και το κεσεδακι το αλουμινιενο μιας χρησης για τα μπανια σε λαδι
 
όπως ακριβώς το είπε ο Γιάννης προσοχή ΔΕΝ είναι για τα όπλα μας ,,,βγάζει σκουριά από πολυκαιρισμένο μέταλλο για πλάκα
Παυλο,το ειχα δοκιμασει....
Μας ξεγελαει....το χρωμα!
Ναι,χωρις πλακα!
Το βλεπουμε με πράσινο-γλυκο χρωμα και το νομίζουμε soft!
Ειχα δοκιμασει σε μεταλλικη επιφανεια,βαμμενη με bluing και την ξεβαψε στην στιγμη!
Χαραζει διαβολεμενα!
Με ατσαλομμαλο 000,ειναι αμφιβολο αν θα καταφερναμε το ξεβαμα,εστω κι αν επιμεναμε!!
 
για την πολύ καρβουνίλα μέσα στο μαστό κοντά στις οπές αερίων μου πρότειναν να βάζω 2-3 σταγόνες λάδι μονο σε εκείνο το σημείο περιμετρικά ώστε να μη ξαναπιάσει βρώμα,,,τώρα φτιάχνω βουρτσάκι απο scotch brite μόνο το πράσινο σκληρό μέρος που πουλάνε σκέτο στα σουπερ,,,σε δουλειές να βρισκόμαστε

IMG-20181210-114318.jpg
Παύλο όπως σου είπαν τα παιδιά αλλα και κατάλαβες μετά την δοκιμή ειναι δυναμίτης το υλικό ... ειναι για καμένες κατσαρόλες που ξεχνάμε εμείς οι μάγειροι καμιά φορά στη φωτιά :D:D
Η πατέντα με τα σφουγγαράκια κάθε λογής στο ντρεμελ είναι πάρα πολύ βολική για πολλές δουλειές ..
Σφουγγαράκια για λείανση μπορείς να κάνεις με παρόμοιο υλικό σαν το ποιο κάτω που είναι για λείανση , το γκρι έχει κόκκο 1200
http://www.sinter.gr/online-store/a...ypou-scotch-brite-se-rollo-10-m-morris-detail
Μιας που ανέφερε ο Γιαννης το ατσαλομαλλο 000 , είδα στο leroy πακέτα 000 σε πολύ καλή τιμή . 1,95 ευρω αν δεν κάνω λάθος . ;)
 
Last edited:
για την πολύ καρβουνίλα μέσα στο μαστό κοντά στις οπές αερίων μου πρότειναν να βάζω 2-3 σταγόνες λάδι μονο σε εκείνο το σημείο περιμετρικά ώστε να μη ξαναπιάσει βρώμα,,,τώρα φτιάχνω βουρτσάκι απο scotch brite μόνο το πράσινο σκληρό μέρος που πουλάνε σκέτο στα σουπερ,,,σε δουλειές να βρισκόμαστε

IMG-20181210-114318.jpg

Παύλο όπως σου είπαν τα παιδιά αλλα και κατάλαβες μετά την δοκιμή ειναι δυναμίτης το υλικό ... ειναι για καμένες κατσαρόλες που ξεχνάμε εμείς οι μάγειροι καμιά φορά στη φωτιά :D:D
Η πατέντα με τα σφουγγαράκια κάθε λογής στο ντρεμελ είναι πάρα πολύ βολική για πολλές δουλειές ..
Σφουγγαράκια για λείανση μπορείς να κάνεις με παρόμοιο υλικό σαν το ποιο κάτω που είναι για λείανση , το γκρι έχει κόκκο 1200
http://www.sinter.gr/online-store/a...ypou-scotch-brite-se-rollo-10-m-morris-detail
Μιας που ανέφερε ο Γιαννης το ατσαλομαλλο 000 , είδα στο leroy πακέτα 000 σε πολύ καλή τιμή . 1,95 ευρω αν δεν κάνω λάθος . ;)
Μ αυτο καθαρίζω, τόσα χρόνια τώρα, την αποθήκη της sx3 απο την μαυρίλα μου μενει στο σημειο που ειναι το πιστόνι και δεν εχω κανένα πρόβλημα. Το χρησιμοποιώ και στο πιστονι επισης.
 
Συνηθως καθαριζω το οπλο μετα απο καθε κυνηγι γιατι ειναι αχρωμιωτη η καννη
Την προηγουμενη βδομαδα μετα απο αρκετες τουφεκιες και αρκετες δοκιμες και λογω τεμπελιας το αφησα το οπλο ακαθαριστο για 4 μερες περιπου και παρατηρησα μια πτωση στην ταχυτητα της τουφεκιας και εκτος αυτου με παιδεψαν οι μολυβδωσεις οταν καθαρισα το οπλο, δηλαδη εκει που εκανα 10 λεπτα εκανα καπου μιση ωρα...
Ειναι φυσιολογικο αυτο σε μια αχρωμιωτη κανη; ειχα δοκιμασει και κατι φυσιγγια με μαλλινη ταπα και ειχε πιασει φουλ βρωμα η κανη, αυτο με την πτωση της ταχυτητας μου το ειχε καποιος πριν μερικα χρονια αλλα δεν ειχα δωσει σημασια.
 
Συνηθως καθαριζω το οπλο μετα απο καθε κυνηγι γιατι ειναι αχρωμιωτη η καννη
Την προηγουμενη βδομαδα μετα απο αρκετες τουφεκιες και αρκετες δοκιμες και λογω τεμπελιας το αφησα το οπλο ακαθαριστο για 4 μερες περιπου και παρατηρησα μια πτωση στην ταχυτητα της τουφεκιας και εκτος αυτου με παιδεψαν οι μολυβδωσεις οταν καθαρισα το οπλο, δηλαδη εκει που εκανα 10 λεπτα εκανα καπου μιση ωρα...
Ειναι φυσιολογικο αυτο σε μια αχρωμιωτη κανη; ειχα δοκιμασει και κατι φυσιγγια με μαλλινη ταπα και ειχε πιασει φουλ βρωμα η κανη, αυτο με την πτωση της ταχυτητας μου το ειχε καποιος πριν μερικα χρονια αλλα δεν ειχα δωσει σημασια.
Ναι είναι φυσιολογικό και ανάλογα το στρώσιμο που έχει γίνει από την αρχή. Πάλι όμως δεν πρέπει να αφήνεται. Οι μάλλινες βοηθάνε για το στρώσιμο της κάννης,τη δημιουργία πατινας αλλά με μια διαδικασία που έχει μέσα και το καθάρισμα μετά από κάθε χρήση. Νομίζω με ένα καλό επίμονο καθάρισμα με λάδι ειδικό τώρα και καλή βούρτσα το θέμα θα λυθεί. Αν μείνουν πάλι κάποια σκοτεινά σημαδακια μην σε πειράζει αρκεί να μην είναι γγδαρσιματιες .
Με τι λάδι και το βούρτσα καθαρίζεις την κάννη;
 
Ναι είναι φυσιολογικό και ανάλογα το στρώσιμο που έχει γίνει από την αρχή. Πάλι όμως δεν πρέπει να αφήνεται. Οι μάλλινες βοηθάνε για το στρώσιμο της κάννης,τη δημιουργία πατινας αλλά με μια διαδικασία που έχει μέσα και το καθάρισμα μετά από κάθε χρήση. Νομίζω με ένα καλό επίμονο καθάρισμα με λάδι ειδικό τώρα και καλή βούρτσα το θέμα θα λυθεί. Αν μείνουν πάλι κάποια σκοτεινά σημαδακια μην σε πειράζει αρκεί να μην είναι γγδαρσιματιες .
Με τι λάδι και το βούρτσα καθαρίζεις την κάννη;
Εχω το clp το ballistol και νιτρο της hopes νομιζω αν πιασει πολλες μολυβδωσεις αλλα το χρησιμοποιω παρα πολυ σπανια.
Βουρτσες εχω δυο της bisley μια για τον κωνο που ειναι μεγαλος και μια για το μπροστινο μερος της κανης, θελει πολλα φυσιγγια και να μη την καθαρισεις μερικες μερες για να γινει αυτο που εγραψα, αλλα και οταν την καθαρισα δεν χρειαστηκε το νιτρο καθολου.
Τριψιμο με την ορειχαλκινη βουρτσα λαδωμα γυαλισμα και εγινε καθρεπτης
 
Τα παιδιά που ξέρουν καλύτερα θα σε βοηθήσουν. Από τα προϊόντα hoppes είμαι υπερευχαριστημενος. Υπάρχει κι ένα διαλυτικό μολυβδωσεων το οποίο δεν ξέρω αν συνισταται
 
Μιση ωρα μονο για την καννη ειναι παρα πολυ..
Αλλα φανταζομαι την ειχες αφησει κ ηταν παχια τα στρωματα του μολυβιου..
Περασε μερικες φορες την bisley(φανταζομαι εννοεις την "πυκνη" βουρτσα)σε στεγνη καννη χωρις λαδι κ μετα ψεκασε μεσα με οτι σπρει καθαρισμου εχεις..
Αστο λιγα λεπτα να τα μαλακωσει κ με την ιδια βουτσα δοκιμασε να το καθαρισεις..αν δεν αποδωσει πραγμα λιγο δυσκολο,τοτε δοκιμασε με λεπτο ατσαλλομαλλο..
Τα nitro solvent ειναι οι τελυταια μας επιλογη..
Νομιζω ομως πως δεν θα το χρειαστεις..

Υγ Την πτωση της ταχυτητας με τι τροπο την καταλαβες?
 
Μιση ωρα μονο για την καννη ειναι παρα πολυ..
Αλλα φανταζομαι την ειχες αφησει κ ηταν παχια τα στρωματα του μολυβιου..
Περασε μερικες φορες την bisley(φανταζομαι εννοεις την "πυκνη" βουρτσα)σε στεγνη καννη χωρις λαδι κ μετα ψεκασε μεσα με οτι σπρει καθαρισμου εχεις..
Αστο λιγα λεπτα να τα μαλακωσει κ με την ιδια βουτσα δοκιμασε να το καθαρισεις..αν δεν αποδωσει πραγμα λιγο δυσκολο,τοτε δοκιμασε με λεπτο ατσαλλομαλλο..
Τα nitro solvent ειναι οι τελυταια μας επιλογη..
Νομιζω ομως πως δεν θα το χρειαστεις..

Υγ Την πτωση της ταχυτητας με τι τροπο την καταλαβες?
Μπορει να μην εκανα μιση ωρα Τασο αλλα 20 λεπτα, παντως ηθελε λιγη ωρα παραπανω απ'οτι συνηθως.
Βουρτσα ναι την πυκνη εχω, τριβω στην αρχη την καννη, μετα την περναω με ενα πανακι με λαδι και τελος ξανα με στεγνο πανακι μεχρι να βγει καθαρο.
Την πτωση την καταλαβα σε κατι τουφεκιες σε τενεκε Τασο μετα απο 4 μερες, γιατι υπηρχε μια διαφορα στη δυναμη, εκτος και αν ηταν στο μυαλο μου...
Παντως ενα τυπος που ειχα ρωτησει μια φορα για ενα ανταλακτικο και ειχαμε πιασει κουβεντα μου ειχε πει οτι συμβαινει αυτο στις αχρωμιωτες κανες.
Παντως η βρωμια που πιανει η κανη ειναι κυριως στον κωνο αλλα καθαριζει ευκολα μονο με τη βουρτσα κι λαδακι, συνηθως σε 10 λεπτακια ειναι καθρεπτης η κανη.
 
Back
Top