Αγγλικό Σέττερ

Φίλε μου σκυλος φερμας που πάει νεαρος στα κοτσύφια χαλαει ! είναι νόμος τέλος.

Δουλεψε τον ορτυκι μπεκάτσα αφού φερμαρει και ειναι ξεκινημενος.

Αν θέλεις για τσίχλες πάρε ένα Κόκερ η σπριγκερ .
 
Καλησπερα κυριοι,
Θα ηθελα τα φωτα σας για αυτην την φυλη.
Μου χαρισε ενας πολυ καλος φιλος ενα σεττερ 14 μηνων απο πολυ καλους γονεις μαθημενο να φερμαρει ορτυκια. Το προβλημα του ηταν οτι δεν παει πολυ μακρια(30 μετρα). Για εμενα αυτο δεν ειναι προβλημα. Η βασικη απορια που εχω ειναι αν θα καταφερει να μου κανει απορτ τσιχλες-κοτσυφια και ποσο ευκολο ειναι να χαλασει την φερμα του στα μεγαλυτερα θηραματα. Ειναι ο πρωτος μου σκυλος και θα ηθελα συμβουλες..!
Χωρίς να είμαι ειδικός, σκυλί και μάλιστα setter (δείκτης) δεν θα το έβγαζα και για τα δυο είδη κυνηγιού ή μάλλον να το πω καλύτερα, θα το έβγαζα μόνο για κυνήγι φέρμας. Υπάρχουν βέβαια συνάδελφοι που χρησιμοποιούν δείκτες για τσίχλες και κοτσύφια αλλά δεν νομίζω να κυνηγούν με τα ίδια σκυλιά σε κυνήγια φέρμας. Ίσως για συνδυασμό των δυο τρόπων κυνηγιού που θες, η πιο κατάλληλη επιλογή να ήταν ένα cocker ή springer spaniel...
 
Φίλε μου σκυλος φερμας που πάει νεαρος στα κοτσύφια χαλαει ! είναι νόμος τέλος.

Δουλεψε τον ορτυκι μπεκάτσα αφού φερμαρει και ειναι ξεκινημενος.

Αν θέλεις για τσίχλες πάρε ένα Κόκερ η σπριγκερ .
Νίκο, μαζί γράφαμε... :)
 
Ισως θα μπορουσες να συνδυασεις τα κυνηγια που λες, με την προυποθεση οτι το κυνηγι τσιχλας θα ειναι καρτερι κ οχι περπατητο!! Υπαρχουν σκυλια που το κανουν αυτο και μαλιστα ειναι αριστοι κυνηγοι αλλα... θελει υπομονη κ δουλεια, ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης!
 
Ισως θα μπορουσες να συνδυασεις τα κυνηγια που λες, με την προυποθεση οτι το κυνηγι τσιχλας θα ειναι καρτερι κ οχι περπατητο!! Υπαρχουν σκυλια που το κανουν αυτο και μαλιστα ειναι αριστοι κυνηγοι αλλα... θελει υπομονη κ δουλεια, ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης!
Καποτε ειχε ενας φιλος δυο μπρετον,το πρωι μπεκατσα η περδικα κ το απογευμα στο καρτερι απορταραν τσιχλες..κ στις δυο περιπτωσεις τα πηγεναν εξισου καλα..
 
Είναι πολύ σπάνιες περιπτώσεις σκυλων που μπορουν να αποδώσουν ετσι. και συνήθως με μεγαλη εμπειρία οπότε μπορούν να το διαχειριστούν .
Νεαρος σκύλος που θα δαγκώσει τσίχλα άντε μετά βγαλε τον για μπεκατσα.....
 
Νεαρος σκύλος που θα δαγκώσει τσίχλα άντε μετά βγαλε τον για μπεκατσα.....

Ότι λέει ο Νίκος παραπάνω.... Για την ακρίβεια μη βάλεις ποτέ τσιχλοκοτσυφα στο σακίδιο που θα παίρνεις όταν πας με το σκύλο... Όχι να δαγκώσει κιόλας.
 
Είναι πολύ σπάνιες περιπτώσεις σκυλων που μπορουν να αποδώσουν ετσι. και συνήθως με μεγαλη εμπειρία οπότε μπορούν να το διαχειριστούν .
Νεαρος σκύλος που θα δαγκώσει τσίχλα άντε μετά βγαλε τον για μπεκατσα.....

Ότι λέει ο Νίκος παραπάνω.... Για την ακρίβεια μη βάλεις ποτέ τσιχλοκοτσυφα στο σακίδιο που θα παίρνεις όταν πας με το σκύλο... Όχι να δαγκώσει κιόλας.
συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό μαζί σας
έχω δεί όμως αρκετά επανιέλ που τα βάζουν στην τσίχλα μετά τα 3-4 χρόνια φέρμας να κυνηγούν και να διαχειρίζονται τα θηράματα τέλεια
όπως επίσης θυμάμαι το εξαίρετο επανιέλ του κου Καλφόπουλου τον Απόλλων(αν δεν κάνω λάθος)το οποίο όταν το έβγαζε σε αγώνες πήγαινε σίφουνας στο 15λεπτο που αγωνιζοταν και όταν το έβγαζε στο κυνήγι είχε τελείως διαφορετική ταχύτητα(μικρότερη)και τελείως διαφορετικό τέμπο έρευνας
όλα είναι ασχολία υπομονή εμπειρία από τον ιδιοκτήτη να μεταφέρει(κι όχι να απαιτεί)την εμπειρία αυτή στο επανιέλ γιατί μόνο σ αυτή την ράτσα το έχω δεί :)
 
Καλησπερα! Θα πω κ εγω την εμπειρια μου με το Σετερ μου, το εχω για ολα τα κυνηγια, περδικα, μπεκατσα, ορτυκι, τσιχλοκοτσυφα, στα τσυχλοκοτσυφα του βγαζω το κουδουνακι για να μη τα διωχνει μακρια στο περπατητο, η μονη δυσκολια που παρατηρω στα κυνηγια αυτα ειναι οτι πολλες φορες, θελει βοηθεια στην ανευρεση των τσιχλοκοτσυφων, ενω βλεπει που πευτει χανει το μερος μεχρι να παει κ δεν ψαχνει ακριβως οπου επεσε, στην αρχη φερμαριζε κ τις τσιχλες, τωρα σπανια!
 
Back
Top