Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τις βαρεθηκα αυτες τις μαλακιες τοσα χρονια αλλα οπως φαινεται δεν αλλαζει τιποτα!
Καθε χρονο λεμε τα ιδια και τα ιδια,μετρα ασφαλειας,γιλεκα,μονοβολα,αποστασεις κτλ.Η ελειψη κυνηγητικης παιδειας ειναι το προβλημα.
Καποτε μιλαγα με εναν οικολογο,πολιτισμενη συζητηση και μου ειπε οτι "Εσεις σκοτωνεστε μεταξυ σας στην κυριολεξια"
 
Δυστυχώς δεν θα αλλάξει κάτι όσο κ αν το απευχομαστε..:(:(
Ήθελα να ήξερα όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τραγωδίες έχουν κάνει ποτέ άλλο είδος κυνηγιού η μόλις πήραν ένα όπλο κ έβγαλαν κ μία άδεια μπήκαν κατευθείαν στην ομαδα?
Σπάνε κλαδιά στο ψαχνό..κουνηθηκαν οι θάμνοι στο ψαχνό...φάνηκε κάτι να μαυρίζει στο ψαχνο..
Ίσως η μόνη λύση αυτή την στιγμή είναι ο αργηχος της καθε ομάδας να περνάει το κάθε υποψήφιο μέλος από "ψιλό κόσκινο" για να δει αν θα το δεχτεί η όχι..
Όχι επειδή εχει ο άλλος όπλο κ άδεια άντε έλα μέσα κ εσύ να γίνουμε πολλοί...
 
Δυστυχώς δεν θα αλλάξει κάτι όσο κ αν το απευχομαστε..:(:(
Ήθελα να ήξερα όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τραγωδίες έχουν κάνει ποτέ άλλο είδος κυνηγιού η μόλις πήραν ένα όπλο κ έβγαλαν κ μία άδεια μπήκαν κατευθείαν στην ομαδα?
Σπάνε κλαδιά στο ψαχνό..κουνηθηκαν οι θάμνοι στο ψαχνό...φάνηκε κάτι να μαυρίζει στο ψαχνο..
Ίσως η μόνη λύση αυτή την στιγμή είναι ο αργηχος της καθε ομάδας να περνάει το κάθε υποψήφιο μέλος από "ψιλό κόσκινο" για να δει αν θα το δεχτεί η όχι..
Όχι επειδή εχει ο άλλος όπλο κ άδεια άντε έλα μέσα κ εσύ να γίνουμε πολλοί...
Τι ψαχνεις Τασο,να καθεσαι στο καρτερι και να περναει η καροτσα σφαιρα απο μπροστα σου με τους Ταλιμπαν για να προλαβουν τα
καρτερια την ωρα που μετακινουνται τα γουρουνια,τους εχω βαρεθει!
 
Τι ψαχνεις Τασο,να καθεσαι στο καρτερι και να περναει η καροτσα σφαιρα απο μπροστα σου με τους Ταλιμπαν για να προλαβουν τα
καρτερια την ωρα που μετακινουνται τα γουρουνια,τους εχω βαρεθει!
Εκατσα κι εγω σημερα για 30 λεπτα καρτερι στους γουρουναδες χαμηλα σε ενα ρεμα γιατι δεν ειχαν ατομα, δεν ειχα βεβαια εκει κανενα απολυτως θεμα να κινδυνεψω αλλα δεν μου εκατσε το καπρι. Πηγαιναν οι καροτσες που λες σφαιρα να προλαβουν, ε ρε γλεντια ελεγα απο μεσα μου.sarcastic.
 
Εκατσα κι εγω σημερα για 30 λεπτα καρτερι στους γουρουναδες χαμηλα σε ενα ρεμα γιατι δεν ειχαν ατομα, δεν ειχα βεβαια εκει κανενα απολυτως θεμα να κινδυνεψω αλλα δεν μου εκατσε το καπρι. Πηγαιναν οι καροτσες που λες σφαιρα να προλαβουν, ε ρε γλεντια ελεγα απο μεσα μου.sarcastic.
Mε αυτους πηγες για γουρουνια σημερα?
 
Που τους βρηκες ρε αρχοντα???? Εισαι στις μυστικες υπηρεσιες? Αυτος με το ασπρο τουρμπανι μου εδωσε το vhf.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Αστον αυτον....τον αλλο με το χακι τουρμπανι να προσεχεις.Αμα δεν παρει το γουρουνι απειλει να ανατιναξει το καρτερι.very funny.
 
Ένας λόγος που δεν θέλω να κυνηγήσω αγριόχοιρους είναι η ιδιαιτερη επικινδυνότητα στο κυνήγι αυτό . Βέβαια το θέμα είναι ότι άθελά μας μπορούμε να βρεθούμε κυνηγοντας φασα η μπεκάτσα κοντά στα τεραιν που διεξάγεται ένα τέτοιο κυνήγι και να κινδυνεύουμε χωρίς την συμμετοχή μα ς σε αυτό. για τον λόγο αυτό φίλοι επιλέξτε αφενός μεν την παρέα σας με ιδιαίτερη προσοχή και αφετέρου δε την επιλογή του κυνηγότοπου έτσι ώστε να περνάμε καλά χωρις δυσάρεστες εκπλήξεις .πάμε στην φύση να χαρούμε , και να γυρίσουμε πίσω σώοι και γεμάτοι ευεξία και όχι να μπλέξουμε σε περιπέτειες.
 
Ουτε ειναι λυση η απαγορευση..σαν να λέμε να απαγορευτεί κ η οδήγηση για να μην υπάρχει αίμα στην άσφαλτο..
Δυστυχώς σε αυτό το κυνήγι λόγω των πυρομαχικων που χρησιμοποιούνται έτσι κ γίνει το μοιραίο λαθος δεν υπαρχει γλιτωμος,και μη θανάσιμο να ειναι το τραύμα θα χαθεί πολύ αίμα..
Και κάτι άλλο..Μήπως υπαρχει το ενδεχόμενο μερικοί να πίνουν τσιπουρα πριν η κ κατά την διάρκεια του κυνηγιου κ όχι μετά..?
 
Δυστυχώς έχουμε έλλειψη παιδείας. Δίνουν ετσι απλά την άδεια χωρίς κάποιο σεμινάριο ή μια στοιχειώδη πρακτική σε θέματα ασφαλείας οπως σε άλλα κράτη.
Επίσης τα δράμια ισως θα πρέπει να τα απαγορεύσουν ετσι οπως κυνηγάνε οι περισσότεροι μ'αυτά στα τυφλα. Με ενα μονοβολο θα εστιάσεις καλύτερα στο στόχο βλέποντάς οτι ειναι ή δεν ειναι θήραμα, άποψη μου.
Αλεξίσφαιρα γιλέκα θέλουμε δυστυχως.
 
Last edited:
Δυο φορές έτυχε και έκανα αυτό το κυνήγι,με παρέα που σχεδόν όλοι είχαν τα διπλά μου χρόνια.Είδα κάποια πράγματα...καταρχήν με δέχτηκαν να τους ακολουθήσω χωρίς πολλά πολλά.Για μένα αυτό ήταν καλό,θα έκανα ένα όνειρό μου πραγματικότητα..όμως..θα μπορούσα να ήμουν κάποιος πρωτάρης κυνηγός που δεν έχει ιδέα απο ασφάλεια (την οποία εγώ έτυχε κ απέκτησα απο τον πατέρα μου κ αργότερα απ το σκοπευτήριο) κ που πάνω στην αδρεναλίνη μπορεί να άδειαζα τα 5 (τι; μειωτήρας; )μονόβολα ή δράμια προς πάσα κατεύθυνση,αδιαφορώντας κ αγνοώντας αν πίσω απο κει ήταν κάποιος άλλος.Η αλήθεια είναι οτι όταν 5 το πρωί που ανηφορίζαμε στο βουνό για να πάρουμε πόστα κ είδα τον ένα να χει κατεβάσει μισό 0,75l του νερού,τσίπουρο..ψιλοχέστηκα πάνω μου!! Ευτυχώς η συγκεκριμένη παρέα έθετε ως πρώτο την ασφάλεια..σου λέει πχ ανα 100 μέτρα δεξιά αριστερά είναι άλλοι,τουφεκάς μόνο μπροστά ή πίσω και ΔΕΝ κινείσαι..και αν για κάποιο λόγο είναι να το κάνεις,ενημερώνεις ΠΡΙΝ το κάνεις.. βέβαια όλα αυτά μαζί που ανέφερα δεν πάνε.Δεν χρειάζονται γενικές απαγορεύσεις κυνηγιού αγριόχοιρου κατ εμε,όμως πρώτα η ασφάλεια.Δεν κινείσαι,δεν τουφεκάς χωρίς να είσαι σίγουρος για το στόχο και το τι βρίσκεται πίσω απ αυτόν και το χέρι στη σκανδάλη μόνο μετά την επώμιση κ αναγνώριση στόχου.Αυτά.Ελαφρύ το χώμα που θα σκεπάσει τον χθεσινό και τον σημερινό και μακάρι να είναι οι τελευταίοι.
 
Το πρόβλημα έχει ξεκινήσει εδώ και μια δεκαετία και ειδικά την τελευταία πενταετία είναι ποιο έντονο άρα αυτό κάτι δείχνει
Δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο πριν 20 χρόνια μπορεί να υπήρχαν κάποια περιστατικά αλλά αραιά και που
Να φταίει η αύξηση του θηραματος η επιδειξη στον καφενέ - FB
ή έλλειψη σεβασμού με την λογική του στα απίδια μου εγω είμαι ο Ραμπο
που στο περασμα μου μαμω και δερνω ;
Πιστεύω ότι δεν φταίει το θήραμα ούτε το κυνήγι του
εδώ έχουμε να κάνουμε με κάθε αυτού ανεύθυνους που την ίδια λογική την εφαρμόσαν και στα φτερωτά αλλά στα άλλα τριχωτα απλα τώρα στράφηκαν ομαδικά στον αγριοχοιρο γιατί εκεί έχει ποιο μόστρα και βαρβατιλα
Όπως και να το κάνεις άλλο μια φωτό με 3 μπεκάτσες 10 τσίχλες 1 λαγό
και άλλο η φωτό με 3 -5 καπρια και από κάτω να ακολουθούν τα σχόλια τύπου :
τα ξεκολιασαμε
μαζί με Μητσοδημαρχος -
Commando Hunter - Ραμπο ο εξολοθρευτής -Τσακι Τσαν ο τιμωρός και λοιπές ανοησίες
 
τί να πω πραγματικά μένω άφωνος ,,,αυτός δηλαδή θα έμενε ατσούτσουνος ;
download.png
 
Δυστυχώς έχουμε έλλειψη παιδείας. Δίνουν ετσι απλά την άδεια χωρίς κάποιο σεμινάριο ή μια στοιχειώδη πρακτική σε θέματα ασφαλείας οπως σε άλλα κράτη.
Επίσης τα δράμια ισως θα πρέπει να τα απαγορεύσουν ετσι οπως κυνηγάνε οι περισσότεροι μ'αυτά στα τυφλα. Με ενα μονοβολο θα εστιάσεις καλύτερα στο στόχο βλέποντάς οτι ειναι ή δεν ειναι θήραμα, άποψη μου.
Αλεξίσφαιρα γιλέκα θέλουμε δυστυχως.
Έχεις πεί την σωστή λέξη παιδεία .
Κρατάνε το δίκανο ή την καραμπίνα έμφορτα καί βλέπεις απερίσκεπτα να την στρέφει πρός συντρόφους ,γνωστούς κ άγνωστους πάνω στην κουβέντα .....
Αυτό το βίντεο στο 1.50-1.55 δείχνει πώς τρώνε ''λάχανο '' οπλοφόροι χωρίς παιδεία .Οι συγκεκριμένοι την γλύτωσαν στο τσάκ ...
Το μεγαλύτερο όφελος απο το σκοπευτήριο είναι η αφομοίωση κανόνων ασφαλείας καί μετά όλα τ'άλλα.
 
βλέπουν τα πάντα οι εχθροί του κυνηγίου και δεν αφήνουν τίποτα που να σχολιάσουν κατηγορήσουν.......................
http://www.nooz.gr/noozpets/1519484...lse&utm_medium=endscreen&utm_campaign=popular
Δυστυχώς εκμεταλλεύονται έξυπνα όλα τα social media εις βάρος μας. Πολλοί από αυτούς έχουν υψηλό μορφωτικό επίπεδο, αρκετό ώστε να το χρησιμοποιήσουν με σκοπό να προσηλυτίσουν και τους πιο ευκολόπιστους (για να μη χρησιμοποιήσω άλλον όρο), εκμεταλλευόμενοι και τη μόδα της "φιλοζωίας". Στρέφουν τον κόσμο κατά των κυνηγών πετυχαίνοντας τους στόχους τους, όποιοι κι αν αυτοί, πιθανότατα οικονομικοί....
Απεναντίας, εμείς σαν κυνηγοί αρκούμαστε μόνο στα στενά όρια του χώρου μας χωρίς καμμιά προσπάθεια προβολής της θετικής πλευράς του.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top