Καρούλια

Αφου δεν (εκατσε για τσιχλες) τουφεκαω που δεν τουφεκαω, πηγα για .... ψαρεμα.
5 καρουλες απο τις 6:30 μμ με σκουληκια.
Μια λιγδα και ενας κακαρελος συνολο 400 γραμ.
Αν και απο τις 7:05 δεν εχει χτυπησει τπτ. Ελπιδα υπαρχει.:)
Πανω στην αμμουδια που εμαθα μπανιο και βουτιες, με τον λεβαντε να δροσιζει και να σπαει το κυμα στα βοτσαλα μπροστα μου.
Απολαυση!!!!:)

Ουτε τσοκ, ουτε Νο. φυσιγγιων.
Αποτοξινωση:)
(οσα δε φτανει η αλεπου ....) ;)
 
Last edited:
Αφου δεν (εκατσε για τσιχλες) τουφεκαω που δεν τουφεκαω, πηγα για .... ψαρεμα.
5 καρουλες απο τις 6:30 μμ με σκουληκια.
Μια λιγδα και ενας κακαρελος συνολο 400 γραμ.
Αν και απο τις 7:05 δεν εχει χτυπησει τπτ. Ελπιδα υπαρχει.:)
Πανω στην αμμουδια που εμαθα μπανιο και βουτιες, με τον λεβαντε να δροσιζει και να σπαει το κυμα στα βοτσαλα μπροστα μου.
Απολαυση!!!!:)

Ουτε τσοκ, ουτε Νο. φυσιγγιων.
Αποτοξινωση:)
(οσα δε φτανει η αλεπου ....) ;)

Παραδοσιακό ψαρεματάκι. Τι σκουλήκι Σπύρο; Βάζεις καμπανάκι; πως το ακούς στην αμμουδιά το καρούλι;
 
Είχα πάρει κάτι μάνες και ακροβάτη.
Τίποτε άλλο δεν πιάστηκε μεχρι τις 9:15 το βραδυ.
Σημερα πηρα και φρίσσα απο το γρι-γρι και θα ρίξω στην άκρη στο λιμάνι.
Για τις καρούλες : αφού τους αφήσω 1,5 - 2 μέτρα μπόσικα πετονιάς (στόχος οι τσιπούρες) τις στερεώνω ελαφρά όρθιες στα χαλίκια ελαφρά γερμένη στην πλατιά πλευρά της, με την πετονιά να φεύγει απο πανω.
Μόλις το καλο ψαρι τραβήξει (πάρει και τα μπόσικα) η καρουλα χωρις αντίσταση πέρνει λίγη φορά αλλα πέφτει στο πλάι και ακούγεται πανω στα βότσαλα ακομη και ας μην την σύρει το ψάρι.
Αν την σύρει το πιθανότερο, με την κόντρα, να εχει ήδη καρφωθεί.
 
Αν την σύρει το πιθανότερο, με την κόντρα, να εχει ήδη καρφωθεί.
Λιγο δυσκολο ακόμη κ στα πολυαγκιστρα κ ειδικά οι τσιπούρες ..για να αυξηθούν οι πιθανότητες ενος καλού καρφώματος χρειάζεται κάποιο βάρος πάνω στα καρούλια..αλλα όχι πολύ μεγάλο γιατί αν ειναι μεγάλο το ψάρι κ ψιλή η πετονιά ενδέχεται πάνω στην κόντρα να σπάσει..τόσο όσο να καρφώσει το ψάρι..
 
Last edited:
Ωραια βολτα αλλα απο ψαρια λιγο δυσκολα τα πραγματα.
Εβγαλα τους σαργους Νταλτον:DΟ πρωτος ηταν 350γρ
και οι επομενοι 50γρ ο καθενας κατω.Ευτυχως ενα χταποδι
1250γρ εδωσε την λυση μεσα στο το λιμανι.........
closest bp station to me
Για πες την αρματωσιά αν θέλεις Αλέξανδρε
 
Μπραβο Αλεξη εκανες το κεφι σου!
καρουλια
ελαστικο νημα.
Τι γυρευει η παραδοση με την τεχνολογια?.yelling.
Μηπως εννοεις 0,2?γιατι αν οντως 2/0 μου φαινονται αρκετα μεγαλα για (ενα) καραβιδακι..
Βεβαια απο κωδικο σε κωδικο διαφερουν αρκετα...
 
Last edited:
Μπραβο Αλεξη εκανες το κεφι σου!


Τι γυρευει η παραδοση με την τεχνολογια?.yelling.

Μηπως εννοεις 0,2?γιατι αν οντως 2/0 μου φαινονται αρκετα μεγαλα για (ενα) καραβιδακι..
Βεβαια απο κωδικο σε κωδικο διαφερουν αρκετα...
Tασο 2/0 ειναι το πανω στο κουτι,1/0 το κατω ζοκα 2/0.
*Ο αναπτηρας ειναι ο μεγαλος....Καραβιδακι μεγαλο προς ακριδα βαζω :D
Το ασφαλιζω λιγο με ελαστικο νημα πανω στο αγκιστρι για να αντεξει καπως
απο το λιανωμα που τρεχει και το κανει καλτσα μεσα σε λιγα λεπτα.sarcastic.
 
Last edited:
Πολλες οι πλακες και απο την εξω πλευρα που σκαει το κυμα το βαθος
μολις στους 30 ποντους.Ενα περασμα με καρουλι 0,80 και κοτοποδαρο
παντα ειναι αποτελεσματικο.2 χταποδια και σημερα σε αποσταση μολις
5 μετρα το ενα απο το αλλο ηρθαν μαζι μου.Αρκετες σουπιες ακολουθησαν
απο περιεργεια αλλα θα τις περιποιηθω το απογευμα με το καλαμι για
συρτη με μολυβι φυλακα στα μαγιατικα.
 
Λιγα πραγματα,ξεκινησε και η κριση και εδω λογο καιρου.
2 μερες ψαρεμα και αποτοξινωση απο το κ@λοχανιο.
1 τσιπουρα 420γρ,3 σουπιες και 3 χταποδια μετρια.
Κανενα κυνηγι να δω ποτε θα κανουμε....

post picture
Και τα χταπόδια με ξυδάκι και ούζο όμως είναι καλά! Μπραβο Αλέξανδρε και στα επόμενα. Άντε για κανενα λαβράκι που είναι η εποχή τους...οι φίλοι μου πάντως περιμένουν τις παλαμίδες αλλά τπτ ακόμα!
 
Και τα χταπόδια με ξυδάκι και ούζο όμως είναι καλά! Μπραβο Αλέξανδρε και στα επόμενα. Άντε για κανενα λαβράκι που είναι η εποχή τους...οι φίλοι μου πάντως περιμένουν τις παλαμίδες αλλά τπτ ακόμα!
Πονεμενη ιστορια Βασιλη......Ζωντανη σουπια με ασιστ-παραμαλο αορατο 0,28 και καρουλι με 0,60 μανα
μεχρι να το παρω στα χερια μου ειχε παρει ο μαγκας τοσα μετρα που με διπλωσε σε ενα σχοινι ρεμετζου
μεσα στο λιμανι.Μερικα ψαρια εχουν Αγιο ρε π@υστη μου!!!
 
Πονεμενη ιστορια Βασιλη......Ζωντανη σουπια με ασιστ-παραμαλο αορατο 0,28 και καρουλι με 0,60 μανα
μεχρι να το παρω στα χερια μου ειχε παρει ο μαγκας τοσα μετρα που με διπλωσε σε ενα σχοινι ρεμετζου
μεσα στο λιμανι.Μερικα ψαρια εχουν Αγιο ρε π@υστη μου!!!
Και άλλα γράφουν το όνομα σου όμως! Είχα βγάλει παλαμίδες 2,5 κιλά με το νήμα! Η παραμάνα του τεχνητού είχε ανοίξει τελείως. Θα ψάξω να βρω την φωτογραφία. Αυτά είναι που θυμάσαι όμως!
 
Και άλλα γράφουν το όνομα σου όμως! Είχα βγάλει παλαμίδες 2,5 κιλά με το νήμα! Η παραμάνα του τεχνητού είχε ανοίξει τελείως. Θα ψάξω να βρω την φωτογραφία. Αυτά είναι που θυμάσαι όμως!
Ελα ντε τα κουλα μενουν στο τελος.Αλλα οι χασουρες τσουζουνε κιολας .sarcastic.
 
Και τα χταπόδια με ξυδάκι και ούζο όμως είναι καλά! Μπραβο Αλέξανδρε και στα επόμενα. Άντε για κανενα λαβράκι που είναι η εποχή τους...οι φίλοι μου πάντως περιμένουν τις παλαμίδες αλλά τπτ ακόμα!
Δεν τους λες να ερθουν κατα δω;;;Σε μας απο μεσα Νοεμβρη,εχουν ξεσκιστει να βγαζουν ψαρια οι παντες..Απο ασχετους παρακτιους με κανα καλαμακι της πλακας,μεχρι τρατες..Μεχρι προτινος εχουν ψαρευτει 2 τονοι πελαγισιες τσιπουρες απο 1 μεχρι 5 κιλα η καθε μια..Αυγωμενες ολες γιατι ερχονται εδω και γεννανε...Τα ιδια και οι παλαμιδες..Ψαρια κατα μεσο ορο 3-5 κιλα..Ηρθαν και καποια κοπαδια μαγιατικα 5-10 κιλα...Αρκετα και τα καλαμαρια και οι σουπιες..Εγινε γενοκτονια φετος...Μια τρατα,εβγαλε σε ενα βραδυ 500 κιλα τσιπουρες...Βεβαια του χρονου που δεν θα χει τιποτα,θα κλαιγονται και θα αναρωτιονται γιατι...Τωρα κοψανε σιγα σιγα τα ψαρια...Ή μαλλον να το πω καλυτερα "στερεψε" η θαλασσα...
 
Και τα χταπόδια με ξυδάκι και ούζο όμως είναι καλά! Μπραβο Αλέξανδρε και στα επόμενα. Άντε για κανενα λαβράκι που είναι η εποχή τους...οι φίλοι μου πάντως περιμένουν τις παλαμίδες αλλά τπτ ακόμα!
Και οι άλλες ένα σουπιοπιλαφοbbq2
 
Back
Top