Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Crever Mirage

application screenshot



Η πυρίτιδα ασημί ανοιχτό χρώμα στρογγυλά φυλιδια και καψυλι cx 2000


Τα σκάγια καλογυαλισμενα δεν φαίνονται καλά στην φώτο.


Ο συγκεντρωτηρας αν δεν κάνω λάθος είναι ο lbrs και είναι κομμένος στα 3/4 του μήκους στο ποτηράκι χωρίς ενώσεις μεταξύ των πτερυγίων.
 
Crever Mirage

application screenshot



Η πυρίτιδα ασημί ανοιχτό χρώμα στρογγυλά φυλιδια και καψυλι cx 2000


Τα σκάγια καλογυαλισμενα δεν φαίνονται καλά στην φώτο.


Ο συγκεντρωτηρας αν δεν κάνω λάθος είναι ο lbrs και είναι κομμένος στα 3/4 του μήκους στο ποτηράκι χωρίς ενώσεις μεταξύ των πτερυγίων.
Και 8αστερο κλείσιμο !!!
Ωραιότατο - αν εξαιρέσουμε το χαμηλό πάφυλα ...
Άλλο ένα με CSB-5 !!!
ΜΑΧΑΜ και ξερό ψωμί ...
.sarcastic. .my man. .shake hands..shake hands.
 
8στερο
αναγραφόμενη ταχύτητα σε πόδια (1290 fps)...και με ταχύτητες που αρέσουν στους αμερικάνους (393 μ/δ)...
προκομμένος συγκεντρωτήρας...
8άρι μέταλλο...
Στέλιο...μου "μυρίζει" φυσίγγι που προορίζεται για την αμερικάνικη αγορά...

Το φέρνουν Κρήτη;
Το 'χεις ρίξει;
Πάντως τα κυνηγετικά clever που είχα ρίξει παλιά (30,5γρ. -32γρ.-34γρ.) μου άφησαν άριστες εντυπώσεις...

Εμένα μ' αρέσει με τον κοντό κάλυκα...
 
8στερο
αναγραφόμενη ταχύτητα σε πόδια (1290 fps)...και με ταχύτητες που αρέσουν στους αμερικάνους (393 μ/δ)...
προκομμένος συγκεντρωτήρας...
8άρι μέταλλο...
Στέλιο...μου "μυρίζει" φυσίγγι που προορίζεται για την αμερικάνικη αγορά...

Το φέρνουν Κρήτη;
Το 'χεις ρίξει;
Πάντως τα κυνηγετικά clever που είχα ρίξει παλιά (30,5γρ. -32γρ.-34γρ.) μου άφησαν άριστες εντυπώσεις...

Εμένα μ' αρέσει με τον κοντό κάλυκα...
Σπύρο, όχι μόνο "μυρίζει" ... Σίγουρα προορίζεται γαι την αμερικανική αγορά!!! Εξάλλου κι ο Κωνσταντίνος στην Αμερική το βρήκε ... Δεν ξέρω μήπως γεμίζονται κιόλας στην Αμερική, όπως γίνεται με κάποια άλλα ευρωπαικά φυσίγγια (Fiocchi, Rio, πιθανόν Β&Ρ κλπ.) ...
Δεν έχω ρίξει κανένα Clever Mirage ποτέ, αν και έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια. Δεν ξέρω αν τα φέρνουν εδώ, δεν έχω προσέξει ούτε έχω ψάξει. Το συγκεκριμένο φυσίγγι βέβαια ούτως ή άλλως αποκλείεται, αφού είναι για την Αμερική ... Ίσως κάποιο παρόμοιο, με τα στοιχεία γραμμένα στο μετρικό σύστημα ... Αλλά γενικά, σκοπευτικά φυσίγγια δεν φέρνουν εδώ κάτω, μόνο 1-2 μαγαζιά και μικρή ποικιλία ...
Τους κάλυκες με κοντό μέταλλο δεν τους πολυσυμπαθώ, αν και έχω ρίξει αρκετές χιλιάδες (π.χ. μόνο από τα B&P Competition One skeet - trap και τα Cheddite Sporting σίγουρα 5ψήφιο αριθμό) ... Δεν είχα κανένα πρόβλημα, με το δίκαννο και τα μονόκαννα. Στην καραμπίνα πότε-πότε μου κάναν καμιά εμπλοκή ... Επίσης έχουν ακουστεί περιπτώσεις να καβαλλήσει ο εξολκέας τη στεφάνη σε κάποια δίκαννα (συνήθως Baikal) ... ή να αποχωριστεί το μετάλλο από το πλαστικό (αυτό πιστεύω έχει να κάνει και με τις πιέσεις του φυσιγγίου, πέρα από την ποιότητα του κάλυκα) ... αν και δεν μου έχει τύχει προσωπικά κάτι τέτοιο ποτέ.
Στην Αμερική τα διάφορα ύψη μεταλλικού πάφυλα τα χρησιμοποιούν και ως έμμεση ένδειξη του επιπέδου ισχύος των φυσιγγίων. Ανάλογα δηλ. με το "dram equivalent", που αναγράφουν συνήθως τα αμερικανικά φυσίγγια. Που έχει άμεση σχέση με την ποσότητα πυρίτιδας, και κατά συνέπεια την ταχύτητα της γόμωσης ...
 
Και 8αστερο κλείσιμο !!!
Ωραιότατο - αν εξαιρέσουμε το χαμηλό πάφυλα ...
Άλλο ένα με CSB-5 !!!
ΜΑΧΑΜ και ξερό ψωμί ...
.sarcastic. .my man. .shake hands..shake hands.
Εκεί πήγε ο νους μου και μένα Στέλιο αλλά περίμενα την γνώμη σου φίλε, λεπτοκομενα στρογγυλά φυλιδια σε χρώμα ανοιχτό ασήμι νικελ?
8στερο
αναγραφόμενη ταχύτητα σε πόδια (1290 fps)...και με ταχύτητες που αρέσουν στους αμερικάνους (393 μ/δ)...
προκομμένος συγκεντρωτήρας...
8άρι μέταλλο...
Στέλιο...μου "μυρίζει" φυσίγγι που προορίζεται για την αμερικάνικη αγορά...

Το φέρνουν Κρήτη;
Το 'χεις ρίξει;
Πάντως τα κυνηγετικά clever που είχα ρίξει παλιά (30,5γρ. -32γρ.-34γρ.) μου άφησαν άριστες εντυπώσεις...

Εμένα μ' αρέσει με τον κοντό κάλυκα...
Και μένα μ'αρέσουν έτσι με οχταρι παφυλα και κόκκινο πλαστικό μου θυμίζουν ένα φυσιγγακι από άλλες εποχές s32 stokas (Τάσοοοοο). Σπύρο κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει στο κουτί που είχα μαζέψει από το σκοπευτήριο γράφει θα κοιτάξω αργότερα. Είναι το ποιο οικονομικό από μια σειρά αλλων δυο φυσιγγιων μάλλον για την εδώ αγορά, με ημισκληρα σκάγια, τα αλλά δύο με ψηλότερο παφυλα και ενα με επινικελωμενο και σκληρά σκάγια . Το συγκεκριμένο πάντως το έχω βρει και σε 10 αρι παφυλα γεμισμένο.
Σπύρο, όχι μόνο "μυρίζει" ... Σίγουρα προορίζεται γαι την αμερικανική αγορά!!! Εξάλλου κι ο Κωνσταντίνος στην Αμερική το βρήκε ... Δεν ξέρω μήπως γεμίζονται κιόλας στην Αμερική, όπως γίνεται με κάποια άλλα ευρωπαικά φυσίγγια (Fiocchi, Rio, πιθανόν Β&Ρ κλπ.) ...
Δεν έχω ρίξει κανένα Clever Mirage ποτέ, αν και έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια. Δεν ξέρω αν τα φέρνουν εδώ, δεν έχω προσέξει ούτε έχω ψάξει. Το συγκεκριμένο φυσίγγι βέβαια ούτως ή άλλως αποκλείεται, αφού είναι για την Αμερική ... Ίσως κάποιο παρόμοιο, με τα στοιχεία γραμμένα στο μετρικό σύστημα ... Αλλά γενικά, σκοπευτικά φυσίγγια δεν φέρνουν εδώ κάτω, μόνο 1-2 μαγαζιά και μικρή ποικιλία ...
Τους κάλυκες με κοντό μέταλλο δεν τους πολυσυμπαθώ, αν και έχω ρίξει αρκετές χιλιάδες (π.χ. μόνο από τα B&P Competition One skeet - trap και τα Cheddite Sporting σίγουρα 5ψήφιο αριθμό) ... Δεν είχα κανένα πρόβλημα, με το δίκαννο και τα μονόκαννα. Στην καραμπίνα πότε-πότε μου κάναν καμιά εμπλοκή ... Επίσης έχουν ακουστεί περιπτώσεις να καβαλλήσει ο εξολκέας τη στεφάνη σε κάποια δίκαννα (συνήθως Baikal) ... ή να αποχωριστεί το μετάλλο από το πλαστικό (αυτό πιστεύω έχει να κάνει και με τις πιέσεις του φυσιγγίου, πέρα από την ποιότητα του κάλυκα) ... αν και δεν μου έχει τύχει προσωπικά κάτι τέτοιο ποτέ.
Στην Αμερική τα διάφορα ύψη μεταλλικού πάφυλα τα χρησιμοποιούν και ως έμμεση ένδειξη του επιπέδου ισχύος των φυσιγγίων. Ανάλογα δηλ. με το "dram equivalent", που αναγράφουν συνήθως τα αμερικανικά φυσίγγια. Που έχει άμεση σχέση με την ποσότητα πυρίτιδας, και κατά συνέπεια την ταχύτητα της γόμωσης ...
Άμα σε λέω ΓΚΟΥΡΟΥ κάτι ξέρω, όπως τα λες τα περισσότερα οικονομικά έτσι γεμιζονται όπως και τα δικά τούς με 3dram και κοντό παφυλα. Στο σκοπευτήριο Στέλιο εκεί τα πουλάνε κιόλας τα ρίχνουν συνέχεια δικανα ,αυτογεμη μάλλον τα πάνε γαζί.
 
Λοιπόν βάζω εδώ το νέο σκοπευτικό φυσίγγι του Ρουμελιώτη, HYPERION COMPAK 28 γρ. που μου δώσανε σήμερα στο σκοπευτήριο. Ένα με συγκεντρωτήρα (ΚΑΡΔΑΡΑΣ 25) κι ένα με μισόταπα (μοιάζει με Gualandi Biorientabile, αλλά δεν ξέρω τι προέλευσης είναι ...)
Κάλυκας Fiocchi διάφανος και στα 2, με κοντό μέταλλο 8χιλ. καψούλι 616, πυρίτιδα φυσικά CSB-5 ;) ... σκάγια Νο.8 - Φ2,3 mm (υποτίθεται - αλλά ... ακόμη και με το μάτι φαίνεται ότι δεν είναι τα ίδια κ στα 2 φυσίγγια).
IMG-20181114-180529.jpg
IMG-20181114-180504.jpg
IMG-20181114-180752.jpg
IMG-20181114-180840.jpg


Και τώρα ένα - ένα. Πρώτα αυτό με το συγκεντρωτήρα:
IMG-20181114-181107.jpg
IMG-20181114-181754.jpg
IMG-20181114-182153.jpg

Τα σκάγια φαίνονται καλά, σχετικά ομοιόμορφα, με διάμετρο λίγο κάτω από 2,3 mm που αναγράφει, περίπου 2,25mm - με 14,9 σκ/γρ. και συνολικά 414 ...

Πάμε και σε αυτό με τη μισόταπα:
IMG-20181114-181218.jpg
IMG-20181114-183711.jpg
IMG-20181114-184026.jpg

Εδώ τα σκάγια, παρόλο που στον κάλυκα γράφει 8 - 2,3mm είναι εμφανώς πιο ψιλά. Μέτρησα κάμποσα με το παχύμετρο και κυμαίνονται από 1,9 μέχρι 2,1 mm. Περίπου 2,05 mm κατά μέσο όρο, με 19,8 σκ/γρ. - κάτι μεταξύ Νο. 9 και 9,5 θα έλεγα - και συνολικά 564 !!!
Και κάτι άλλο που πρόσεξα, μόνο τώρα που ανέβαζα τις φωτογραφίες: Οι κάλυκες ενώ φαίνονται πανομοιότυποι, έχουν λίγο διαφορετικό πυθμένιο (base wad). Και στα δυο είναι επίπεδο, αλλά το ένα έχει πιο ψηλό τοίχωμα !!! Αν προσέξετε τις δυο πρώτες φωτο, η λωρίδα που φαίνεται πάνω από το μέταλλο είναι ψηλότερη στο φυσίγγι με τη μισόταπα !!! Δεν ξέρω τι να υποθέσω ... Διαφορετικές παρτίδες κάλυκες; ΟΚ αλλά γιατί η διαφορά σε αυτό τμήμα; ... απλά έτυχε ;;;
think
 
και από την πρώτη φωτό στο μισόταπο φαίνονται πιο ψιλά τα σκάγια, αλλά αυτό δεν είναι κακό στην πράξη... το θέμα είναι παραγγέλνεις Νο8 για να σου έρθει τόσο ή έτυχε και αν θες πιο ψιλό πρέπει να παραγγείλεις Νο9 ή 9,5 (δεν ξέρω τι τα βγάζει)
ευελπιστώ να προλάβω να τα δουλέψω τη φετινή σεζόν...
 
Καλησπερα σας! Ωραια παρουσίαση Στέλιο!
Κατα 99% ειναι παραγγελία 9,5 νούμερο τα μεσοταπα!
Ακριβώς το ίδιο ειναι και σε μένα που του παράγγειλα 10 κουτάκια μεσοταπα 28gr Ν9,5! Τα έβαλε σε κάλυκα του Hyperion compak που γράφει 8 νούμερο απ’έξω! Απλα μου τα έβαλε σε κουτάκια practical slug για να τα ξεχωρίζω !!
 
Καλησπερα σας! Ωραια παρουσίαση Στέλιο!
Κατα 99% ειναι παραγγελία 9,5 νούμερο τα μεσοταπα!
Ακριβώς το ίδιο ειναι και σε μένα που του παράγγειλα 10 κουτάκια μεσοταπα 28gr Ν9,5! Τα έβαλε σε κάλυκα του Hyperion compak που γράφει 8 νούμερο απ’έξω! Απλα μου τα έβαλε σε κουτάκια practical slug για να τα ξεχωρίζω !!
Χαχαχαα!!! Τα δικά σου είναι Γιάννη !!!!! Ο Μήτσος μου τα έδωσε, και μου είπε ότι του τα έδωσες εσύ !!!!!!!! ;):):):)
Άρα λύθηκε η απορία ;) .shake hands.
 
Χαχαχαα!!! Τα δικά σου είναι Γιάννη !!!!! Ο Μήτσος μου τα έδωσε, και μου είπε ότι του τα έδωσες εσύ !!!!!!!! ;):):):)
Άρα λύθηκε η απορία ;) .shake hands.
Τωρα το σκεφτόμουν και ημουν έτοιμος να το γράψω,γιατι έδωσα 5 κουτάκια στο Μητσο για δοκιμή! Και του ειπα του μπαγάσα πάρε με τηλέφωνο όταν τα ρίξεις να μου πεις τι λένε,γιατι εγω καίγομαι στις ελιες και δεν προλαβαίνω να ρίξω καθολου! Αύριο τον παίρνω τηλέφωνο πρωι-πρωι να δούμε τι έκανε!
 
Τωρα το σκεφτόμουν και ημουν έτοιμος να το γράψω,γιατι έδωσα 5 κουτάκια στο Μητσο για δοκιμή! Και του ειπα του μπαγάσα πάρε με τηλέφωνο όταν τα ρίξεις να μου πεις τι λένε,γιατι εγω καίγομαι στις ελιες και δεν προλαβαίνω να ρίξω καθολου! Αύριο τον παίρνω τηλέφωνο πρωι-πρωι να δούμε τι έκανε!
23/25 έκανε !!! μια πούλα έριξε - δεν προλάβαμε να ρίξουμε 2η γιατί νύχτωσε ...
 
Last edited:
και από την πρώτη φωτό στο μισόταπο φαίνονται πιο ψιλά τα σκάγια, αλλά αυτό δεν είναι κακό στην πράξη... το θέμα είναι παραγγέλνεις Νο8 για να σου έρθει τόσο ή έτυχε και αν θες πιο ψιλό πρέπει να παραγγείλεις Νο9 ή 9,5 (δεν ξέρω τι τα βγάζει)
ευελπιστώ να προλάβω να τα δουλέψω τη φετινή σεζόν...
Κακό είναι Μπιλ!Το φυσιγγι πρέπει να είναι τα σκάγια που το παραγγέλνεις!Για κάποιο σκοπό παραγγέλνεις 8αρι και όχι 9αρια ή9,5αρια και μετά από κάποια μέτρα ίσως και να μην σπάσει ο δίσκος από το ψιλό σκαγι!;)
 
Κακό είναι Μπιλ!Το φυσιγγι πρέπει να είναι τα σκάγια που το παραγγέλνεις!Για κάποιο σκοπό παραγγέλνεις 8αρι και όχι 9αρια ή9,5αρια και μετά από κάποια μέτρα ίσως και να μην σπάσει ο δίσκος από το ψιλό σκαγι!;)
Έχεις δίκιο, εγώ είχα στο μυαλό μου το κυνήγι της τσίχλας, γτ δεν ασχολούμαι με δίσκους
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top