Θαυμάζοντας...

Ευχαριστω παιδες..
Οταν ξεκινησα να κυνηγαω περδικα θαυμαζα το λαλο της θαυμαζα τον τροπο που κινουνταν στο βουνο στο μπλοκαρισμα στο ξεπεταγμα.
Αρχισα να διαβαζω σημαδια να μαθαινω συνηθειες κ ολα αυτα για τη γκρεκα..
Καποια στιγμη ξεκινησα να κυνηγαω την τσουκαρ .. ιδιο πουλι μα τοσο διαφορετικο..!!
Οταν τα βουνα ψηλωσουν πολυ κ δεν θα ακουω το λαλο της τοτε ενα κομματι του εαυτου μου θα μεινει εκει για παντα..!!
Γειά σου Βαγγέλη έτσι είναι λεβεντικο πουλί η πέρδικα όπως και το κυνήγι τής, δεν έχω κυνηγήσει γκρεκα πότε αλλά πιστεύω η τσουκαρ είναι ποιό απρόβλεπτη, όλα αυτά είναι τα ωραία του κυνηγιού τής να βρεις τις σκαρμες, που κουρνιασαν το βράδυ, που τρέφονται. Ωραίο κυνήγι αλλά απαιτεί πόδια και κουράγια.
 
Γειά σου Βαγγέλη έτσι είναι λεβεντικο πουλί η πέρδικα όπως και το κυνήγι τής, δεν έχω κυνηγήσει γκρεκα πότε αλλά πιστεύω η τσουκαρ είναι ποιό απρόβλεπτη, όλα αυτά είναι τα ωραία του κυνηγιού τής να βρεις τις σκαρμες, που κουρνιασαν το βράδυ, που τρέφονται. Ωραίο κυνήγι αλλά απαιτεί πόδια και κουράγια.

Ετσι ειναι Κωνσταντινε αλλα οταν μαθεις να την κυνηγας εχεις μαθει κ ενα βασικο κανονα..
Σεβασμο σε αυτο που με μετρο στο δινει η φυση.
Πολλες φορες εχω γυρισει με αδειο γιλεκο κ καταστρωνω ξανα σχεδιο κ αλλαζω πορειες αλλα ειμαι παλι εκει..ψηλα..!!
 
Ετσι ειναι Κωνσταντινε αλλα οταν μαθεις να την κυνηγας εχεις μαθει κ ενα βασικο κανονα..
Σεβασμο σε αυτο που με μετρο στο δινει η φυση.
Πολλες φορες εχω γυρισει με αδειο γιλεκο κ καταστρωνω ξανα σχεδιο κ αλλαζω πορειες αλλα ειμαι παλι εκει..ψηλα..!!
Ακριβώς η καρπωση δεν είναι ο αυτοσκοπός, έχω γυρίσει αργά το απόγευμα αρκετές φορές να μην πω τις περισσότερες με το ίδιο φυσιγγι που έβαλα νωρίς το πρωί στην θαλαμη κατάκοπος, κουρασμένος την επόμενη όμως ήμουν πάλι εκεί.
Αυτό είναι το κυνήγι η επαφή με την φύση και οι εικόνες που κρατάμε στο μυαλό και την ψυχή μάς, δυστυχώς κάποιοι αδυνατούν να το καταλάβουν βλέποντας μας σαν έναν τυφεκιοφορο.
 
Μια φωτό τραβηγμένη απο ενα φασοκάρτερο .. εκεί που θαυμάζεις τα χρώματα της Φύσης .. εκεί που είσαι μόνος σου και έρχονται στο μυαλό σου όλα όσα θα ήθελες να κάνεις ..όλα όσα έχεις κάνει λάθος ..
και ...ξαφνικά "πάνω σου πάνω σου.."

2013-01-05_15.39.18.jpg

Είπες μεγάλη κουβέντα και έβγαλες φοβερή φωτογραφία .RESPECT.
 
Είπες μεγάλη κουβέντα και έβγαλες φοβερή φωτογραφία .RESPECT.

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου.. ομως το κυνηγι κ καποιες στιμες μοναχικες που ζουμε εκει πανω δεν μας οδηγουν ολους σε μικρους απολογισμους κ αυτογνωσια..;;
Ακομα κ αυτες οι στιγμες εχουν τη χαρη τους ειδικα οταν γινονται στην αγκαλια της φυσης..!!
 
Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου.. ομως το κυνηγι κ καποιες στιμες μοναχικες που ζουμε εκει πανω δεν μας οδηγουν ολους σε μικρους απολογισμους κ αυτογνωσια..;;
Ακομα κ αυτες οι στιγμες εχουν τη χαρη τους ειδικα οταν γινονται στην αγκαλια της φυσης..!!

Ακριβώς έτσι είναι. Ταυτίστηκα με το που διάβασα το σχόλιο σου
 
Είναι απ' αυτές τις στιγμές που δεν θέλεις να κυνηγήσεις ..
που είσαι όμως εκεί γι αυτό το σκοπό ..
γιατί διαφορετικά δεν θα ήσουν εκεί να απολαύσεις αυτές τις μοναδικές στιγμές..!!!
Γλυκιά αναμονή για όλους μας..!!

DSC00056.jpg



DSC00065.jpg
 
Μια φωτό τραβηγμένη απο ενα φασοκάρτερο .. εκεί που θαυμάζεις τα χρώματα της Φύσης .. εκεί που είσαι μόνος σου και έρχονται στο μυαλό σου όλα όσα θα ήθελες να κάνεις ..όλα όσα έχεις κάνει λάθος ..
και ...ξαφνικά "πάνω σου πάνω σου.."

2013-01-05_15.39.18.jpg
Το μερος κατι μου θυμιζει, μηπως ειναι πανω απ το φραγμα η φωτο?
 
Το μερος κατι μου θυμιζει, μηπως ειναι πανω απ το φραγμα η φωτο?

Καλημερα κ καλο μηνα..
Φραγμα ποιο φραγμα..!! .big smile..big smile.

Καταλαβα που λες ..αλλα δεν ειναι εκει..!!
Μπορει κ να εχουμε κατσει και σε διπλανα καρτερια..!! .shake hands.
 
Κατεβενοντας χθες αργά το απόγευμα από το χωριό μου στην Καβάλα....
Αχ αυτές η όμορφες εικόνες και πολλά άλλα καλά, είναι που κάνουν την επιστροφή για Θεσσαλονίκη ακόμη δυσκολοτερη...
Πέρνα και απο δω καμια
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα ...

Καταφέραμε και φέτος να συναντηθούμε με το αγαπημένο μας θήραμα στα τόπια του..!!

Αξία έχει να μπορείς δεις αυτές τις εικόνες .. να ζήσεις αυτές τις στιγμές .. να παλέψεις με την πέρδικα όχι για να νικήσεις ή να νικηθείς αλλά για να διαπιστώσεις ότι ..αντέχεις να παλέψεις ..!!

[url=https://postimg.cc/sGzpZsGD][/URL]
 
Back
Top