Spinning

Η θεωρία λέει ότι με το καλό σου χέρι κρατάς το καλάμι για να μπορείς να "παίζεις" μαζί του. Εγώ έχω έναν φίλο μόνο ο οποίος είναι δεξιόχειρας και κάνει αυτό που λέει και ο τάσος. Δηλαδή ρίχνει με το αριστερό και μετά φέρνει το καλάμι στο δεξί του χέρι.
 
Εγώ είμαι αριστεροχειρας και..αριστεροποδαρος...original.sarcastic.
Με το καλάμι ρίχνω απο την αριστερή πλευρά,και μετά την ρίψη φέρνω το καλάμι στο δεξί χέρι κ μαζεύω με το αριστερό..μόνο έτσι με βολεύει..
Στα καρούλια ρίχνω πάλι με αριστερό κ μαζεύω με το ίδιο..
Στο απικο με το αριστερο...
Γενικά στα καλαμια με μηχανισμό μόνο έτσι μπορώ..
Κι εγώ σαν τον Τάσο αλλά απ την αντίθετη μεριά ;) δεξιοχειρας πάντα, αλλά αμφιδεξιος στα πόδια :cool:
 
Ποια είναι η γνώμη σας για πλανάκι με διπλό assist hook αντί για σαλαγκιά; Μου πρότειναν διπλό assist για την περίπτωση που κάτσει κάτι μεγαλούτσικο, για να μην ανοίξει το μονό και επίσης μου είπαν ότι δεν θα έχω σκησίματα λόγο μικρής σαλαγκιάς. Ειδικά μου είπαν ότι για κοκάλια επιβάλεται το assist.
Αν αφήσω και την σαλαγκίτσα πάνω....πειράζει;
 
Ωραίος ο Αντωνιάδης..
Πήγα μια βόλτα σήμερα το απόγευμα πριν πεσει ο ηλιος..ένας παφλασμός απο ενα γοφαρι πισω απο το fcm με έκανε να πιστέψω οτι το εχω..αλλά δεν συνέβη κάτι τετοιο..ξανά ρίξιμο στην πορεία του..Δυο φορές ακολούθησε έχοντας το τεχνητό μέσα στην μούρη του αλλα δεν άνοιξε στομα..Δεν ήταν κάτι το σπουδαίο γύρω στο κιλο αλλα θα κάναμε το κέφι μας..
 
Ποια είναι η γνώμη σας για πλανάκι με διπλό assist hook αντί για σαλαγκιά; Μου πρότειναν διπλό assist για την περίπτωση που κάτσει κάτι μεγαλούτσικο, για να μην ανοίξει το μονό και επίσης μου είπαν ότι δεν θα έχω σκησίματα λόγο μικρής σαλαγκιάς. Ειδικά μου είπαν ότι για κοκάλια επιβάλεται το assist.
Αν αφήσω και την σαλαγκίτσα πάνω....πειράζει;
Αν στοχεύεις σε βυθό μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει. Σε επιφάνεια λιγότερα θέματα. Για μένα άλλαξε τη σαλαγκιά με μοναγγιστρο αλλά καλής ποιότητας και όσο γίνεται ποιο ελαφρύ.
 
Ποια είναι η γνώμη σας για πλανάκι με διπλό assist hook αντί για σαλαγκιά; Μου πρότειναν διπλό assist για την περίπτωση που κάτσει κάτι μεγαλούτσικο, για να μην ανοίξει το μονό και επίσης μου είπαν ότι δεν θα έχω σκησίματα λόγο μικρής σαλαγκιάς. Ειδικά μου είπαν ότι για κοκάλια επιβάλεται το assist.
Αν αφήσω και την σαλαγκίτσα πάνω....πειράζει;
To assist μόνο του δίνει καλύτερη πλέυση στο πλανάκι και καλύτερα καρφώματα. Η σαλαγκιά βέβαια μπορεί να σου δώσει κάποιο ψάρι παραπάνω σε περίπτωση που το χτυπήσει από πίσω και δεν το βάλει όλο στο στόμα. Αυτά όμως ισχύουν μόνο για ψάρεμα στα μεσόνερα και πάνω. αν αφήνεις το πλανάκι να πατώνει (ειδικά σε τραχύ βυθό) τότε τα πιασίματα και το συνεπώς το χάσιμο χρόνου θα είναι ασύμφορα. Εγώ θέλω πάντοτε το πλανάκι μου να πατώνει ακόμα και όταν ψαρεύω αφρόψαρα αφού ποτέ δεν ξέρεις τι κρύβει ένας βυθός για αυτό και το 90% των πλάνων μου είναι μόνο με assist.
 
Ποια είναι η γνώμη σας για πλανάκι με διπλό assist hook αντί για σαλαγκιά; Μου πρότειναν διπλό assist για την περίπτωση που κάτσει κάτι μεγαλούτσικο, για να μην ανοίξει το μονό και επίσης μου είπαν ότι δεν θα έχω σκησίματα λόγο μικρής σαλαγκιάς. Ειδικά μου είπαν ότι για κοκάλια επιβάλεται το assist.
Αν αφήσω και την σαλαγκίτσα πάνω....πειράζει;
Ωραίο ,έχει πολύ ωραία πλανακια η ζεστα
Σε αυτά τα γραμμάρια θα την άφηνα την σαλαγκια,σε μεγαλύτερους πλανους θα την έβγαζα σίγουρα.
Το ασίστ είναι το πρώτο που θα μπει στο στόμα του ψαριού λόγω της αναροφησης(στις περισσοτερεσ των περιπτώσεων)γι αυτό επέλεγε μικρά και ελαφριά ασίστ
 
Κίνησε ο Εβραίος να πάει στο παζάρι και ήταν η μέρα Σάββατο....:D
Τα κοκκαλια ήταν εκεί αλλά δεν τρώγανε, τουλάχιστον τα μεγάλα. Τα συμπεράσματα βγήκαν ωστόσο. Η μικρή σαλαγκιά που έχει από την μάνα του πάνω το after burner, εντελώς ακατάλληλη. Τα μικρά κοκκαλια έμεναν πάνω στο πλανάκι για λίγα δευτερόλεπτα και ξεψαρίζαν, μόνο ένα είχε καρφωθεί από "σκληρό" σημείο και βγήκε. Ωστόσο πρόλαβα πριν κόψουν τελείως και έβαλα τα assist και είδα ότι στο πρώτο χτύπημα το ψάρι ήρθε έξω.
Μακράν η χειρότερη μέρα, σύμφωνα και με τους ντόπιους για κοκκαλια.
Πρέπει να πάω μια βόλτα εκεί που πήγαινα πέρσι και έβγαζα τις...παντόφλες :D
Το πλανάκι είναι ο θάνατος της αλεπούς. Πολλά περισσότερα χτυπήματα από τους ντόπιους που δούλευαν μπομπαρδα και χελάκι. :)
 
Βλέποντας το λιμάνι της Αλοννήσου κατάλαβα ότι θα έχει ωραίο παιχνίδι με σιλικονακια και λαιτ παιχνίδι βυθού ...... και τελικά δεν είχα άδικο
Μετά την σύλληψη μια μικρής σκορπίνας και μιας μικρής στηρας όπου επέστρεψαν στο νερό, ήρθε ένα ανέλπιστο ψάρι που δεν περίμενα να πάρω ποτε στο σπιν
Ένας ωραίος σικιος



Πήγα να τον ρίξω ξανά στο νερό αλλά τελικά μου τον ζήτησε και τον έδωσα σε έναν εγγλεζα δίπλα μου που είχε πάρει σαργούς και μελανουρια και θα έβγαζε καλό μεζέ
 
Βλέποντας το λιμάνι της Αλοννήσου κατάλαβα ότι θα έχει ωραίο παιχνίδι με σιλικονακια και λαιτ παιχνίδι βυθού ...... και τελικά δεν είχα άδικο
Μετά την σύλληψη μια μικρής σκορπίνας και μιας μικρής στηρας όπου επέστρεψαν στο νερό, ήρθε ένα ανέλπιστο ψάρι που δεν περίμενα να πάρω ποτε στο σπιν
Ένας ωραίος σικιος



Πήγα να τον ρίξω ξανά στο νερό αλλά τελικά μου τον ζήτησε και τον έδωσα σε έναν εγγλεζα δίπλα μου που είχε πάρει σαργούς και μελανουρια και θα έβγαζε καλό μεζέ
Ωραίο ψάρι Σπύρο! Μπράβο :)
 
Βλέποντας το λιμάνι της Αλοννήσου κατάλαβα ότι θα έχει ωραίο παιχνίδι με σιλικονακια και λαιτ παιχνίδι βυθού ...... και τελικά δεν είχα άδικο
Μετά την σύλληψη μια μικρής σκορπίνας και μιας μικρής στηρας όπου επέστρεψαν στο νερό, ήρθε ένα ανέλπιστο ψάρι που δεν περίμενα να πάρω ποτε στο σπιν
Ένας ωραίος σικιος



Πήγα να τον ρίξω ξανά στο νερό αλλά τελικά μου τον ζήτησε και τον έδωσα σε έναν εγγλεζα δίπλα μου που είχε πάρει σαργούς και μελανουρια και θα έβγαζε καλό μεζέ

Ωραίο ψάρι. Απ τα αγαπημένα μου ο σικιος
 
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα το πρωί πήγαμε μια βόλτα με τον αδερφό μου και ένα φιλαράκι για ένα γρήγορο ψάρεμα. Το ξυπνητήρι μπήκε στις 5:15 και η πρώτη ριξιά έγινε στις 6:30. Στόχος μας ήταν τα κοκάλια και ότι άλλο καλό ήθελε η θάλασσα να μας προσφέρει. Τελικό αποτέλεσμα σε 2.5 ώρες ψάρεμα 4 σαφρίδια, 1 κοκκάλι και 1 ζαργάνα. Όλα πολύ ωραία ψάρια. Κάναμε και με το παραπάνω το κέφι μας σήμερα. Μου είχε λείψει το ψάρεμα, λέω να ασχοληθώ εντατικότερα μέχρι τον Αύγουστο.
 
Last edited:
Καλησπέρα στην παρεα, ενα γρήγορο ψαρεματακι την μεγαλη παρασκευη σε ενα νέο μερος και μας έδωσε 2 λιτσομελανουρο, δυστυχώς το ενα οταν το έφερνε ο αδερφός μου ξεαγγιστρωθηκε. Ωραια ψάρια και τα 2, έδωσαν τη μάχη τους και μας έφτιαξαν μια κατα τα αλλα κακή μερα αφου δεν ειχε καθόλου κυνήγια να κρατούν το ενδιαφέρον. Φωτο οταν επιστρέψω απο το χωριο ή αν τη βάλει ο αδερφός μου .sarcastic.. Καλαμι okuma dead ringer 6-21, μηχανισμος daiwa caldia 2508h, τεχνητό πλανακι μωβ της oceanic
 
image.jpg
 
Γεια χαρά σε όλη την παρέα. Πήγαμε ένα κοντινό ψαρεματάκι με τον αδερφό μου σήμερα μήπως και παίξει κάτι. Φτάνουμε στο μέρος με αρκετή συννεφιά οπότε δεν είχε ξημερώσει καλά ακόμα. Ρίχνω πρώτη βολή και αμέσως παίρνω χτύπημα, κάνω να το καρφώσω αλλά τζίφος, μαζεύω τα μπόσικα και παίρνω χτύπημα πάλι και αυτή την φορά ήταν πάνω. Ένα πολύ μεγάλο κοκκάλι μπήκε στην τσάντα! Στη συνέχεια άλλο ένα μικρότερο χτύπησε στον βυθό της θάλασσας και πήγε να κάνει παρέα στον φίλο του. Από εκεί και έπειτα η απόλυτη ηρεμία. Κάτι ψάρια έπαιζαν σε απόσταση 100-150 μέτρα που μάλλον ήταν γοφάρια αλλά δυστυχώς δεν μας έκαναν την τιμή να έρθουν πιο κοντά. Αλλάξαμε μέρος μήπως και είναι εκεί τα ψάρια αλλά μας έπιασε η βροχή οπότε τα μαζέψαμε και γυρίσαμε σπίτι. Είχαμε δουλειές άλλωστε οπότε δεν θα καθόμασταν και παραπάνω. Το μέρος ήταν παραλία οπότε ευτυχώς που δεν χρειάστηκα απόχη γιατί ποιος ξέρει τι θα έκανε ο αδερφός μου πάλι :D Πλέον βγάζει μόνο φωτογραφίες και σε λίγο καιρό απλά θα με πηγαινοφέρνει στο μέρος για ψάρεμα αφού κάνει μπάνιο τα τεχνητά του κάθε φορά .yel.
 
Back
Top