Θαυμάζοντας...

Πάμε λίγο Τζουμέρκα ......
Καταρράκτες Κλίφκης . Ονειρεμένο μέρος μέσα στη χαράδρα του Αράχθου.

visTG2f.jpg


QI0eMUy.jpg


a3MBy83.jpg
 
Ενας αγαπημένος προορισμός .Όρμος Αλωνάκι στο Νομό Πρεβέζης.
Και βεβαία αν είσαι εκει πρώτος ενώ οι άλλοι κοιμούνται,τότε η απόλαυση είναι ακόμη μεγαλύτερη.Μετα τις 11,30 τα μαζεύεις και φεύγεις .:)
o5jusqt.jpg



Ia4JWua.jpg


RGSZYRK.jpg


JTqNR4x.jpg


XVumZxZ.jpg


Nak5EPM.jpg


kcXjWBd.jpg
 
Last edited:
Πανέμορφη Ορεινή Ελλάδα λίμνη Πλαστήρα. picture hosting
Δεν εγώ δει όλες τις λιμένα της Ελλάδας αλλά πιστεύω πως η λίμνη πλαστηρα είναι μια από τις ομορφότερες! Ίσως και η ομορφότερη!! Ειδικά την άνοιξη...
 
Δεν εγώ δει όλες τις λιμένα της Ελλάδας αλλά πιστεύω πως η λίμνη πλαστηρα είναι μια από τις ομορφότερες! Ίσως και η ομορφότερη!! Ειδικά την άνοιξη...
Η λίμνη Πλαστήρα είναι οντως απο τις πιο όμορφες λίμνες και για μένα και έχω μεγάλη καψούρα με το μέρος Βασίλη. Η λίμνη αυτή έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα έναντι άλλων τεχνητών λιμνών.Είναι προσβάσιμη σε όλη την περίμετρό της και αυτό κάνει τη διαφορά.
Ολες οι εποχές ειναι όμορφες,όμως το 1998 που πήγα πρώτη φορα ,ήταν αρχές Μαιου .Η λίμνη ειχε υπερχειλίσει από τις καταρρακτώδεις βροχές που είχε ρίξει τον Απρίλιο.Τα χιόνια στα Αγραφα ήταν μεχρι κάτω.Το τοίο θύμιζε κάτι άλλο πολύ βορειότερα και όχι Ελλάδα.
Τότε δεν ειχε ξεκινήσει η ανάπτυξη στην περιοχή και υπήρχαν 2 κοινοτικοί ξενώνες ,το Αγναντι και η Ανατολή .Και τα δυο στο Νεοχώρι.
Τότε για να μείνεις ειδικα στο Αγναντι ,έπρεπε να κλείσεις δωματιο 3 μηνες πριν. Απο τοτε εχω παει πολλές φορες και για δουλειά και για εκδρομή.
Το 2007 πηγα με τη γυναικα και τον μικρο.Ρίχαν αρχίσει να πέφτουν τα λεφτά απο τα leader και όλα άλλαζαν με γρήγορο ρυθμό.Ειχαν γινει ξενοδοχεια πολυ ωραια.Οταν όμως πήγαμε και τους έδειξα τον ξενώνα στο Αγναντι ,απ όπου εβλεπες ολη τη λίμνη ακόμη και απο το κρεβατι ,η πολυτέλεια των νεων μονάδων έκανε στην άκρη.
οι φωτογραφίες ειναι παλιες ,αλλά ειδικα η πρωτη φωτογραφία ειναι απο το μπαλκόνι του ξενώνα .

g5gVx6r.jpg


eyWOQDk.jpg


q8T6hET.jpg


4w0rM36.jpg


jJ42n8m.jpg


aYnapLm.jpg


w3FOTK0.jpg
 
Υπάρχουν κάποιες στιγμές στην κυνηγετική μας πορεία που το timing... σε φέρνει σε κάποιους τόπους που μπορεί να τύχει να μην ξαναπεράσεις ποτέ ...
Όμως αυτή την εικόνα που αποτύπωσες την χαίρεσαι βλέποντάς τη κάθε στιγμή... και την φέρνεις συνέχεια στο νου..!!!
Μια ακόμα λίμνη της όμορφης χώρας μας ..!!

 
ωραιος ο πανος!για φασσες δεν πηγες πανο εναρξη?
Δυστυχώς δευτέρα δούλευα και πήγα μόνο μια ωρίτσα το πρωί. Οι φάσσες δεν είναι πολλές στις ζώνες που ανοίγουν στη Ρόδο. Η δικιά μου περιοχή κρατάει κυρίως αγριοπερίστερα, ελάχιστα τρυγόνια και που κ που καμιά φάσσα.
 
Μια φωτό τραβηγμένη απο ενα φασοκάρτερο .. εκεί που θαυμάζεις τα χρώματα της Φύσης .. εκεί που είσαι μόνος σου και έρχονται στο μυαλό σου όλα όσα θα ήθελες να κάνεις ..όλα όσα έχεις κάνει λάθος ..
και ...ξαφνικά "πάνω σου πάνω σου.."

2013-01-05_15.39.18.jpg
 
Μια φωτό τραβηγμένη απο ενα φασοκάρτερο .. εκεί που θαυμάζεις τα χρώματα της Φύσης .. εκεί που είσαι μόνος σου και έρχονται στο μυαλό σου όλα όσα θα ήθελες να κάνεις ..όλα όσα έχεις κάνει λάθος ..
και ...ξαφνικά "πάνω σου πάνω σου.."

2013-01-05_15.39.18.jpg
Όμορφη περιγραφή!
 
" Εκεί που μετράς και μετριέσαι ..εκεί που το βουνό βλεποντάς το απο χαμηλά θεωρείς ότι θα το σκαρφαλώσεις σαν αγρίμι ..
Σιγά - σιγά το αγρίμι φεύγει και έρχεται ο ιδρώτας η κούραση ο πόνος .. !! "
Καλό ΣΚ σε όλη την παρέα ..

20131013_103233.jpg


20131013_150217.jpg
 
" Εκεί που μετράς και μετριέσαι ..εκεί που το βουνό βλεποντάς το απο χαμηλά θεωρείς ότι θα το σκαρφαλώσεις σαν αγρίμι ..
Σιγά - σιγά το αγρίμι φεύγει και έρχεται ο ιδρώτας η κούραση ο πόνος .. !! "
Καλό ΣΚ σε όλη την παρέα ..

20131013_103233.jpg


20131013_150217.jpg
Ωραία μέρη και κυνηγια, μάλλον νησί πέτρα και θυμάρι όπως και τα θηράματα ορτυκια μαζί με πέρδικες.
 
Ωραίες φωτο Βαγγέλη...Άγριοι τόποι για λίγους κ εκλεκτούς..που για να κυνηγήσουν εκεί την πέρδικα πρέπει να το λέει η..περδικουλα τους..

Ωραία μέρη και κυνηγια, μάλλον νησί πέτρα και θυμάρι όπως και τα θηράματα ορτυκια μαζί με πέρδικες.

Ευχαριστω παιδες..
Οταν ξεκινησα να κυνηγαω περδικα θαυμαζα το λαλο της θαυμαζα τον τροπο που κινουνταν στο βουνο στο μπλοκαρισμα στο ξεπεταγμα.
Αρχισα να διαβαζω σημαδια να μαθαινω συνηθειες κ ολα αυτα για τη γκρεκα..
Καποια στιγμη ξεκινησα να κυνηγαω την τσουκαρ .. ιδιο πουλι μα τοσο διαφορετικο..!!
Οταν τα βουνα ψηλωσουν πολυ κ δεν θα ακουω το λαλο της τοτε ενα κομματι του εαυτου μου θα μεινει εκει για παντα..!!
 
Back
Top