Καιρός

Εμενα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι φώτισε ο ουρανός!! Λες και πήγε ο χρόνος 1 ώρα πίσω!
Ο μισός ουρανός ειχε παρει ενα πορτοκαλί χρώμα και ο άλλος μισός κατάμαυρος.
Ειχα ανέβει στην ταράτσα με την μηχανή να βγάλω κεραυνούς που πεφταν απανωτά ,αλλά ακόμη και κάτω απο το στέγαστρο ερχόταν πολύ ανεμόβροχο και έφυγα άπρακτος.Ασες που όλο το θεαμα ήταν απο την άλλη μεριά που δεν ειχε στέγαστρο.
 
Καλησπερα σας
Μια πολυ εντονη κακοκαιρια αναμενουμε δευτερα τριτη κυριως δυτικη και βορεια ελλαδα..
Και τα υψοι βροχης αναμενονται μεγαλα αλλα με την ασταθεια στα κοκκινα οι κεραυνοι θα κανουν παρτυ
Μεγαλη προσοχη
 
Περι πως παμε? Βλεπουμε τιποτα για αυγουστο β.ελλαδα? Η ακομα κανουμε μπανακια καιbbq2beer

η βορεια ελλαδα αλλα και η υπολοιπη βαλκανικη το φετινο καλοκαιρι εχουν φαει πολλες βροχες ηδη φιλε..
Δεν ξερω τελος αυγουστου πως θα μαστε..
Παντως ο αυγουστος ερχεται με δροσουλες σε εμας μεχρι τουλαχιστον 7-8 του μηνα ,με καθοδο ισχυρων βοριαδων κατα περιοδους....Την ιδια ωρα που πορτογαλια-ισπανια θα μπαινουν σε 45+
 
καλησπερες
ΔΕν εχουμε κατι σημαντικο να πουμε..
18-19-20 θα μαστε στα νορμαλ μας..
κατι παει να φτιαξει για μετα με αρκετες βροχες αλλα μετα τις 21/22 του μηνα

Πέρι στείλε καμιά βροχή τέλη Σεπτέμβρη να γίνουμε όλοι.
 
Αρα.....μας εμεινε η εναρξη!:eek:
Δεν ειναι ακομα στανταρ φιλε μου για μετα της 21/22 ...αυτην την εποχη με τις μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας..αλλαζουν πολυ γρηγορα τα πραγματα...
ειναι μια ταση απλα που φαινεται ...λογικα θα παει λιγο πιο πισω ακομα.προς το τελος του μηνα,,.
θα το δουμε
 
καλημερα σας
μας πηγε λιγο πιο πισω η κατασταση που λεγαμε τις προηγουμενες μερες
μιλαμε για βροχουμες απο 26/8 και μετα και κυριως δυτικη και βορεια χωρα
Ενα αρκετα φθινοπωρινο χαμηλο θα ειναι αυτο,μιας και θα μας ριξει και την θερμοκρασια αρκετα...απο 27-28 και μετα
 
Last edited:
Γειά σου Περικλή,
Πήγες για κανένα τριγονάκι στα μέρη σου ?? Εγινε καλό παιχνίδι φέτος στη Βραχοπαναίτσα ;)
καλησπερα φιλε μου....αν και off topic
οχι δεν πηγα...το τρυγονι το εχω εγκαταληψει μια 10ετια τωρα....
παλια μενανε πολλα πουλια σε εμας...αλλα πλεον τι να φανε ? πουρναρια ? ελιες ?η βελανι
τωρα να παω με αλλους 100 να κυνηγαμε 20 πουλακια γυρω γυρω δεν το κανω πια......
Εαν δεν ερθει ο κοκκινολεμης εγω δεν βγαινω στο βουνο....χχααχχαχαχχαχαχαχα
 
καλησπερα σας
το χαμηλο περασε ....................εδειξε αρκετα δυνατοτρερο του αναμενομενου..
κυριως λογο της πιο νοτιας κινησης του...οπου επιασε και τις ανατολικες περιοχες καλα(ακομα και αττικη)
Απο εκει και περα..παμε σε μια περιεργη κυκλοφορια τις επομενες μερες χωρις κατι αξιολογο..Δεν εδειχνει να εχουμε καποια νεα σοβαρη κακοκαιρια εως 7-9 του μηνα
Ουστιαστικα εχουμε ανακατεμα της καταστασης στην καιρικη ευρωπη
Η ταση δειχνει καπου μετα το πρωτο 10ημερο να εχουμε εγκατασταση υψηλων πιεσεων αναμεσα σε σκανδιναβια και ρωσια ,αυτηη κατασταση φερνει καλοκαιρια σε κεντρικη και ανατολικη ευρωπη εως και τα βαλκανια αλλα με ανεμους κυριως βορειους...
Αυτη η κατασταη ειναι ιδανικη για την εναρξη της αποδημιας ..........θα μιλουσαμε για τζοκερ εαν μας καθοταν αρχες οκτωμβριου αυτο και οχι μεσα σεπτεμβριου,,,
Εαν οντως εχουμε την εγκατασταση του αντικυκλωνα σε αυτην την θεση λογικα θα παμε σε μερικες εως αρκετες πρωιμες εμφανησεις προς το τελος του μηνα..κυροως σε βορεια ελλαδα..
..Θα το δουμε πως θα παει και ποσο θα κρατησει,,
 
Back
Top