Απίκο

Για κοντά είναι καλά στη μαρίνα Αλίμου,για μακριά πρέπει να πάμε αρκετά μακριά με όποιο αποτέλεσμα!!
Στην μαρινα Φλοισβου επιτρεπεται;Θυμαμαι,αργα τα βραδια αν περναγα καμια φορα,"στρωμα" κατω τα λαυρακια.."Γαιδουρια" ολα..
 
Βασιλη δεν βρισκω σκιτσο με το πως γινεται η μυτη αλλα σου εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιο για να μπεις στο κλιμα...



Κοβεις τη μυτη να γινει πιο στιβαρο το καλαμι αν ειναι λεπτη... Κανεις μια θυλια(εγω την εκανα διπλη για αντοχη κ δεν εβαζα στριφταρι...απλα εδενα κατευθειαν την παραμανα της αρματωσιας) και την κολλας πανω στη μυτη του καλαμιου με καλη κολλα στιμγης... Η κολλα θα αποροθηθει απο το σχοινι κ θα γινει πετρα... Αφου στεγνωσει παιρνεις τον υπολοιπο σπαγκο κ αρχιζεις να φτιαχνεις σπιρες βαζοντας κολλα και τυλιγοντας τες σφιχτα κ κολλητα... Οταν φτασεις στη μυτη κανε αλλο ενα κομπακι αναμεσσα απο τη θυλια που εχεις αφησει κ αδειασε ολη την υπολοιπη κολλα απο πανω να γινει πετρα... Δεν πορκειται να σου σπασει ποτε κ πιστεψε με αντεχει κ μεγαλα ψαρια κ μεγαλα ζορια...
Να πω ότι το έφτιαξα έτσι το καλάμι μου και είναι μια χαρά, ευχαριστώ πολύ τον Αρι!
 
Αερακι κ σημερα απο το πρωι οχι μεγαλης έντασης αλλα ικανο να διμηουργησει την απαραιτητη θολουρα..το μεσημερακι κατηφορισα για το λιμανακι στα γνωστα σημεια..
Καηκα απο τον ηλιο αλλα δεν γινοταν διαφορετικα..
Ειχα κ τεσσερα ξαγκιστρωματα αλλα στον πολεμο εχουμε κ απωλειες..ετσι κι αλλιως η ψαριά ήταν υπεραρκετη..

 
Αερακι κ σημερα απο το πρωι οχι μεγαλης έντασης αλλα ικανο να διμηουργησει την απαραιτητη θολουρα..το μεσημερακι κατηφορισα για το λιμανακι στα γνωστα σημεια..
Καηκα απο τον ηλιο αλλα δεν γινοταν διαφορετικα..
Ειχα κ τεσσερα ξαγκιστρωματα αλλα στον πολεμο εχουμε κ απωλειες..ετσι κι αλλιως η ψαριά ήταν υπεραρκετη..

Μπραβο Τασούλη !
Ελεγα κι εγω να την έκανα σήμερα για τα γνωστά γκρέμια . Παρακινδινευμένο βέβαια με το θεμα που προέκυψε αλλά το ήθελα πολύ κι ας επιανα τα αρχι....μου .Ετσι κι αλλιώς θα μάζευαν με βάρκα αν χρειαζόταν ..sarcastic.
 
Βολεύει αυτός ο "φελλός" Τάσο;;; με το κύμα πως τα πάει;;
Για κυματακι σε λιμάνι βολεύει μια χαρά,και γενικά στο ψάρεμα του κεφαλου..είναι ψηλόλιγνος dam 6gr συρωμενος αλλά τον έχω μετατρέψει σε σταθερο γιατί δεν βρίσκω παρόμοιους σταθερους..οι κεφαλοι τον βουλιάζουν μέχρι κάτω χαρακτηριστικα αλλά μόνο με αυτές τις καιρικές συνθηκες που έχουν μπόλικη όρεξη..
Αν όμως είσαι σε βράχια κ έχει αφρουδια δεν κάνει γιατί βουλιάζει..εκεί ο καλύτερος είναι ένας μεγαλουτσικος κλασσικός φελλός Φινλανδίας..
 
Αερακι κ σημερα απο το πρωι οχι μεγαλης έντασης αλλα ικανο να διμηουργησει την απαραιτητη θολουρα..το μεσημερακι κατηφορισα για το λιμανακι στα γνωστα σημεια..
Καηκα απο τον ηλιο αλλα δεν γινοταν διαφορετικα..
Ειχα κ τεσσερα ξαγκιστρωματα αλλα στον πολεμο εχουμε κ απωλειες..ετσι κι αλλιως η ψαριά ήταν υπεραρκετη..

Μπράβο Τάσο,ωραία ψαρια !!!
 
Αερακι κ σημερα απο το πρωι οχι μεγαλης έντασης αλλα ικανο να διμηουργησει την απαραιτητη θολουρα..το μεσημερακι κατηφορισα για το λιμανακι στα γνωστα σημεια..
Καηκα απο τον ηλιο αλλα δεν γινοταν διαφορετικα..
Ειχα κ τεσσερα ξαγκιστρωματα αλλα στον πολεμο εχουμε κ απωλειες..ετσι κι αλλιως η ψαριά ήταν υπεραρκετη..

Μπράβο Τάσο! Τι δόλωμα χρησιμοποίησες?
 
Back
Top