BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Παρέλαβα σήμερα το BL brain που κέρδισα στην κλήρωση του φόρουμ.
Οπτικά τέλειο..Του χρόνου οι δοκιμές στα περπατητά!
Να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά τους συντελεστές του φόρουμ για την κλήρωση καθώς και τον κ.Σωτηρόπουλο για τον επαγγελματισμό και την εξυπηρετικότητά του!!

Καλορίζικο! Εύχομαι να το ευχαριστηθείς!
 
Παρέλαβα σήμερα το BL brain που κέρδισα στην κλήρωση του φόρουμ.
Οπτικά τέλειο..Του χρόνου οι δοκιμές στα περπατητά!
Να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά τους συντελεστές του φόρουμ για την κλήρωση καθώς και τον κ.Σωτηρόπουλο για τον επαγγελματισμό και την εξυπηρετικότητά του!!

Καλόριχτο Χρήστο!
 
Παιδιά η έκθεση έγινε??? Πήγε κανείς??? Έχουμε νέα???

Πέτρο στην <κυνηγετική επικαιρότητα> θα βρείς αρκετές αναφορές για την έκθεση :)

Ευχαριστώ πολύ!
Πέτρο, όπως είπε κι ο Μάκης στην <κυνηγετική επικαιρότητα> θα βρείς αρκετές αναφορές για την έκθεση. Κάνε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να πας κατευθείαν:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Εκθεση-2018-Κυνηγεσια.1563/page-8#post-284709
 
μπορούμε τελικά να έχουμε την ενημέρωση για το ποια είναι η βελτίωση των τσοκ σας ;;

σας ευχαριστώ
Η πρώτη εξέλιξη θα λέγεται Flexi Muzzle (Ελαστικό Στόμιο!) και θα αφορά τα τσοκ σκοποβολής αλλά και κυνηγιού (μόνο με μολύβδινα σκάγια) και η δεύτερη Wild Boar (Aφριογούρουνο) και είναι ειδικό τσοκ για δραμιάρες για τρελή συγκέντρωση.
Στην Αμερική μου έχουν ήδη βγάλει το παρατσούκλι "the out-of-the-box Greek" (ο Έλληνας που σκέφτεται "έξω από το κουτί" = τρελά, αντισυμβατικά), έ, τώρα θα μου κρεμάσουνε κουδούνια μόλις τα δουν αυτά...
Θα υπάρξει πλήρης ενημέρωση και εδώ και στο f/b της BRAIN CHOKES αλλά και στο site μας. Υπομονή να βγει το φωτογραφικό υλικό!!!
Φιλικά
Χρ'ηστος Σωτηρόπουλος
 
Έτσι, για τους περίεργους, απαντώντας σε πολλά ερωτήματα που μου στέλνουν, τελικά ο τύπος Flexi-Muzzle ρίχνει και μολυβένια Νο BB (4,09 χιλ) αλλά και ατσαλένια μέχρι και Νο 3 και συνίσταται στην δυνατότητα του στομίου του τσοκ να διααστέλλεται μέχρι 1/10 του χιλ (ώστε να μην ξεφεύγει από την ονομαστική αξία του βαθμού τσοκαρίσματος) κάτι που επιτρέπει την ανακούφιση της υπερβάλλουσας πίεσης κατά την στιγμή της εξόδου ώστε να μην υπάρχει παραμόρφωση των περιμετρικών σκαγιών της γόμωσης και συνεπώς αποφυγή της εκτροπής της πορείας τους εκτός τουφεκιάς.

Ο δεύτερος τύπος είναι το καλύτερο ειδικό τσοκ για δραμιάρες που υπάρχει (απίστευτες συγκεντρώσεις).

Και τα δύο έχουν φυσικά το γνωστό εσωτερικό προφίλ BRAIN, "Τσοκ-μέσα-στο Τσοκ".

Διάθεση από τον ερχόμενο μήνα.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Last edited:
Kαι προς τα δω μεριά Χρήστο! Ούτε τον Αγιο Βασίλη όταν ήμασταν πιτσιρίκια δεν περιμέναμε με τόση ανυπομονησία!
Χα χα!!! Καλό αυτό. Μόνο που για αυτόν μάθαμε τελικά πως δεν υπάρχει ενώ η βελτίωση της τουφεκιάς με τα BRAIN από ότι λένε όλοι ...υπάρχει!

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Ερωτηση: με το bell μπορώ να ρίξω μονοβολα; Και federal flight control δράμια; Δεν έχω το πενταρι για αυτό ρωτάω. Εννοώ αν χαλάει το τσοκ.
Φίλε Βύρωνα,

Ασφαλώς και μπορείς να ρίξεις τα πάντα με το Bell.
Βέβαια μην περιμένεις τρελά αποτελέσματα με μονόβολα και δράμια, όμως....δες εσύ το γουρουνάκι και ρίχτου κυριολεκτικά με ότι έχεις!
Το τσοκ δεν θα πάθει το παραμικρό, απλά θα έχεις καλά αποτελέσματα σε σχτικά μικρές αποστάσεις, λόγω ανοιχτής συγκέντρωσης με τις δραμιάρες και όχι πολύ μεγάλης ακρίβειας με το μονόβολα (βέβαια και να πάθαινε κάτι το τσοκ από τέτοια περίπτωση, ας έπαιρνες εσύ το γουρούνι και εγώ θα σου έφτιαχνα άλλο τσοκ με αντίτιμο το ψαρονέφρι!!!!!).

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το τι ακρίβεια θα έχει το μονόβολο ελπίζω να βρω χρόνο να κάνω μερικές δοκιμές και να το δω. Γενικά ο αυλός της benelli κάνει καλή δουλειά σε αυτό το θέμα, με το 4άρι μαμά τσοκ έχει πολύ καλά γκρουπαρίσματα στα μονοβολα που χρησιμοποιώ. Οι flight control δεν συμπεριφέρονται σαν τις δραμιάρες χωρίς συγκεντρωτήρα (η με απλό συγκεντρωτήρα τέλος πάντων). Όσο πιο κλειστό τσοκ τόσο πιο κακή κατανομή έχουν. Ενώ με το ανοικτό τσοκ δουλεύει όπως πρέπει ο συγκεντρωτήρας τους και κάνουν πολύ καλές κατανομές. Γι αυτό άλλωστε και μπήκα στην διαδικασία της ερώτησης αυτής.
 
Αυτές είναι οι πρώτες εικόνες δοκιμών με το ειδικό BRAIN τσοκ για δραμιάρες, το BT (BUCKSHOT TAMER) στα 36,5 μέτρα (40 γυάρδες)

- Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕ REMINGTON Hog Hammer 8 βολο ΟΛΑ σε επιφάνεια 9 χ 28 εκ
- Η ΔΕΞΙΑ ΜΕ REMINGTON 70mm 9 βολο ΟΛΑ σε κύκλο διαμέτρου 26 εκ

Έχω δει πολλές δοκιμές στο Youtube αμερικάνων με ειδικά τσοκ για δραμιάρες με τα ίδια ακριβώς φυσίγγια και στα ίδια ακριβώς μέτρα (36,5 / 40 γυάρδες) και δεν πλησιάζουν στο δικό μου με τίποτα! Παλεύουν για κύκλους στισ 15 - 20 ίντσες (38 - 50 εκ) μη υπολογίζοντας αυτά που έχουν ξεφύγει (flyers), με τέτοια μέτρηση το δικό μου βγάζει κύκλο γύρω στα 15 εκ! Είναι δε ευχαριστημένοι αν κάποια 3 - 4 σχηματίζουν γκρουπ που να τα καλύπτει η παλάμη με τα δάχτυλά τους ανοιχτά.....
Έκανα δοκιμές και με άλλες μάρκες και σε όλες τις δοκιμές σε σύγκριση με συμβατικά τσοκ, η συγκέντρωση που έκανε το δικό μου ΒΤ ήταν πολύ πιό κλειστή κατά 30% κατ'ελάχιστο.

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Remington-Hog-Hammer-8-pellets.jpg
Remington-70mm-9-Pellets.jpg
BRAIN Chokes
 
Αυτές είναι οι πρώτες εικόνες δοκιμών με το ειδικό BRAIN τσοκ για δραμιάρες, το BT (BUCKSHOT TAMER) στα 36,5 μέτρα (40 γυάρδες)

- Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕ REMINGTON Hog Hammer 8 βολο ΟΛΑ σε επιφάνεια 9 χ 28 εκ
- Η ΔΕΞΙΑ ΜΕ REMINGTON 70mm 9 βολο ΟΛΑ σε κύκλο διαμέτρου 26 εκ

Έχω δει πολλές δοκιμές στο Youtube αμερικάνων με ειδικά τσοκ για δραμιάρες με τα ίδια ακριβώς φυσίγγια και στα ίδια ακριβώς μέτρα (36,5 / 40 γυάρδες) και δεν πλησιάζουν στο δικό μου με τίποτα! Παλεύουν για κύκλους στισ 15 - 20 ίντσες (38 - 50 εκ) μη υπολογίζοντας αυτά που έχουν ξεφύγει (flyers), με τέτοια μέτρηση το δικό μου βγάζει κύκλο γύρω στα 15 εκ! Είναι δε ευχαριστημένοι αν κάποια 3 - 4 σχηματίζουν γκρουπ που να τα καλύπτει η παλάμη με τα δάχτυλά τους ανοιχτά.....
Έκανα δοκιμές και με άλλες μάρκες και σε όλες τις δοκιμές σε σύγκριση με συμβατικά τσοκ, η συγκέντρωση που έκανε το δικό μου ΒΤ ήταν πολύ πιό κλειστή κατά 30% κατ'ελάχιστο.

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Remington-Hog-Hammer-8-pellets.jpg
Remington-70mm-9-Pellets.jpg
BRAIN Chokes
Αυτά είναι αποτελέσματα συγκέντρωσεων! Σας συνχαιρω κύριε Χ. Σωτηροπουλε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top