Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιάννη από που προκύπτει ότι η οικονομία στην Τουρκία δεν πάει καλά. Τυχαία διάβαζα πρόσφατα πώς το 2ο εξάμηνο του 17 κατέγραψε...11% ανάπτυξη.
Θα μου πεις, αυτά τα νούμερα μπορεί να είναι πολύ σχετικά και ότι υπάρχουν χώρες που με 4 και 5% ανάπτυξη, έχουν πολυ ψηλά ποσοστά σε θνησιμότητα από ασιτία σε παιδιά κάτω των 5 ετών, αλλά βάση αυτών των μοντέλων χαρακτηριζεται και η δική μας....ανάπτυξη!
 
Γιώργο και εγω πιστευω οτι η Τουρκια αναπτυσετε πολυ δυναμικα οικονομικα.αλλα αν προσέξεις κάποια στιγμή το άρθρο γραφεί:
´´Αυτό το μιλιταριστικό οικοδόμημα Ερντογάν καταλήγει σε μια πολεμική βιομηχανία στα χέρια ημετέρων στην οποία οδηγούνται πλέον τα έσοδα του τουρκικού κράτους´´
Όταν λοιπόν τα έσοδα του κράτους οδηγούνται στο στρατό και στους εξοπλισμούς ο λαός πεινάει.
 
μην περιμένουμε ΚΑΜΙΑ βοήθεια,το έχουν αποδείξει και στο παρελθόν πολλές φορές.
....και όχι μόνο δεν μας έχουν βοηθήσει αλλά μας έχουν σκάψει και τον λάκκο πολλές φορές .
Η μοναδική μας ελπίδα είναι η συνοχή μας σαν έθνος.
Δυστυχώς όμως είμαστε περισσότερο διαιρεμένοι από ποτέ.
Το βλέπεις και εδώ από τις αναρτήσεις μας.Στο διαδίκτυο έχουν αναπτυχθεί ένα σωρό blogs και "ενημερωτικά" site τα όποια κόβουν και ράβουν δηλώσεις βγάζοντας τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα .Εμείς μετά τα παίρνουμε και πάνω σε αυτά αρχίζουμε να μιλάμε για εθνοπροδότες κλπ κλπ.
Πως θα αντιμετωπίσουμε τις εξωτερικές απειλές όταν όλοι γύρω μας γνωρίζουν ότι δεν εμπιστευόμαστε την κυβέρνηση ( όποια και αν είναι αυτή) την οποία εμείς επιλέξαμε;;;

Η Τουρκία ( ερμηνεύοντας τα επίσημα στοιχεία) , όντως αυτή την στιγμή έχει πρόβλημα μεγάλο με την οικονομία της .
WjLkvje.jpg



.....και εδώ μια πιο λεπτομερή ανάλυση
http://bankingnews.gr/index.php?id=352846
 
....και όχι μόνο δεν μας έχουν βοηθήσει αλλά μας έχουν σκάψει και τον λάκκο πολλές φορές .
Η μοναδική μας ελπίδα είναι η συνοχή μας σαν έθνος.
Δυστυχώς όμως είμαστε περισσότερο διαιρεμένοι από ποτέ.
Το βλέπεις και εδώ από τις αναρτήσεις μας.Στο διαδίκτυο έχουν αναπτυχθεί ένα σωρό blogs και "ενημερωτικά" site τα όποια κόβουν και ράβουν δηλώσεις βγάζοντας τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα .Εμείς μετά τα παίρνουμε και πάνω σε αυτά αρχίζουμε να μιλάμε για εθνοπροδότες κλπ κλπ.
Πως θα αντιμετωπίσουμε τις εξωτερικές απειλές όταν όλοι γύρω μας γνωρίζουν ότι δεν εμπιστευόμαστε την κυβέρνηση ( όποια και αν είναι αυτή) την οποία εμείς επιλέξαμε;;;

Η Τουρκία ( ερμηνεύοντας τα επίσημα στοιχεία) , όντως αυτή την στιγμή έχει πρόβλημα μεγάλο με την οικονομία της .
WjLkvje.jpg



.....και εδώ μια πιο λεπτομερή ανάλυση
http://bankingnews.gr/index.php?id=352846
Συμφωνώ απόλυτα.εδω έκοβαν τα χέρια Ελλήνων το 1922 που πήγαν να μπουν στα καράβια τους ανοιχτά της Σμύρνης,υπάρχουν πραγματικές μαρτυρίες.ολα τα δεινά Ιστορικά από αυτούς τα παθαίνουμε που έσκαβαν ύπουλα και υπόγειος τον λάκκο μας,συνεπικουρούμενοι από τους εδώ προδότες.
ενωμένοι δεν φοβόμαστε τίποτα.αλλα δεν είμαστε δυστυχώς συμφωνώ.
Ωραίο άρθρο για την Τουρκική οικονομία δεν το ήξερα ότι ζορίζονται τόσο με το χρέος..λογικό παντως καθώς πληρώνουν τα κερατά τους σε εξοπλισμούς.
 
Οι Έλληνες στα δύσκολα θα ενωθούν
όπως έκαναν και στο παρελθόν
γιατί πολυ απλα εχουν κρατημενες μεσα στην ψυχη τους
αξίες όπως :
Πατριδα-Σημαια-Ηθη-Εθιμα-Παραδοσεις -Οικογενεια
που κανενας Εθνοπροδοτης Δοσοιλογος Γερμανοδουλος Συριζαιος Πολιτικος
δεν θα καταφέρει να τις αλλαξει
Μέσα σε 2 χρόνια που βρισκονται στην εξουσία
καταφεραν να γονατίσουν τον Ελληνικό Λαό
με φόρους -κατασχεσεις-ξεπουλημα της ιδιωτικής και δημόσιας περιουσίας μαρασμό λουκέτα στην αγορά απελπισία μετανάστευση αυτοκτονίες ισοπέδωση εργασιακων δικαιωμάτων αβέβαιο μέλλον
Έκαναν τα πάντα να διχάσουν τον Ελληνικό λαό να τον αιματοκυλισουν να τον κάνουν να παραμιλαει από απελπισία και όλα αυτά γλειφοντας τις Γερμανικές σόλες των Νεοναζί και των λοιπών Ευρωπεων ομοϊδεατών τους
Ο εχθρός της Πατρίδας βρίσκεται εντός εδώ και 2 χρόνια
και πρέπει άμεσα να απομακρυνθεί από την εξουσία πριν προλάβει να μας κατασπαράξει και τις σάρκες μας
 
Θα ηθελα καποια στιγμη να βρισκονταν πολιτικοι με οραμα, το οποιο να το εξηγουσαν στο κοσμο. Να εδιναν μια κατευθυνση και να προσπαθουσαν να την επιτυχουν. Δυστυχως βεβαια τετοιοι πολιτικοι δεν υπαρχουν, και δεν ειμαι βεβαιος αν υπαρχουν και στην υπολοιπη Ευρωπη. Εκει βεβαια αφηνουν τον κοσμο ησυχο να δουλεψει και να δημιουργησει ο ιδιος το οραμα του, και δεν του βαζουν τρικλοποδιες καθε τοσο για να κρυψουν την απουσια του δικου τους οραματος.
 
Και μετα σου λεει ο αλλος γιατι τους αναφερεις ως Γερμανοτσολιαδες :rolleyes::rolleyes:

Απίστευτο: Έκοψαν το επίδομα αναπηρίας σε 26χρονο με ΕΝΑ πόδι και του είπαν «πάθε κάτι ακόμη για να σου αυξηθει το ποσοστο της αναπηριας …». .shake hands..shake hands.





«Μου είπαν να πάθω και κάτι άλλο για να αυξηθεί το ποσοστό αναπηρίας και να πάρω το επίδομα».
Μπορεί να γεννήθηκε ανήμερα την πρωταπριλιά του 1991 αλλά αυτό που άκουσε δια στόματος των δήθεν «αρμόδιων» ο Παναγιώτης Μονόλιθος από τα Λεχαινά Ηλείας δεν ήταν ψέμα. Ήταν η σκληρή πραγματικότητα του ανύπαρκτου προνοιακού κράτους.
h5ZpnrvNhgqjiNVVA5rvq_ldXQj-cfhAhgpOhzowQ_wkwFETHSQQlK7Dg5YqMPVeunNDiX94QQmczOJQEl5n9UhGmO5GLhZ-hQvSW2snFOTvYPzZixXa=s0-d

«Μου είπαν να πάθω και κάτι άλλο για να αυξηθεί το ποσοστό αναπηρίας και να πάρω το επίδομα» καταγγέλλει στο patrisnews.com ο άτυχος νεαρός.
Ο Παναγιώτης, παιδί πολύτεκνης οικογένειας, στην ηλικία των τριών ετών νόσησε με μηνιγγίτιδα και αποτέλεσμα της ασθένειας ήταν ο ακρωτηριασμός του δεξιού του ποδιού από το γόνατο. Από την ηλικία των 6 ετών λάμβανε προνοιακό επίδομα, μέχρι και το 2012, οπότε το επίδομα κόπηκε «μαχαίρι»…
Από τότε ξεκίνησε ένας απίστευτος Γολγοθάς με συνεχείς αιτήσεις για να του χορηγηθεί εκ νέου το επίδομα, που εκ των πραγμάτων δικαιούταν.
Στις 14 Οκτωβρίου 2016 έλαβε από την διεύθυνση αναπηρίας και ιατρικής της εργασίας (ΙΚΑ) γνωστοποίηση αποτελέσματος πιστοποίησης αναπηρίας η οποία ανέφερε χαρακτηριστικά: «Μετά από αξιολόγηση από την Δευτεροβάθμια Υγειονομική Επιτροπή ΚΕ.Π.Α. διαπιστώθηκαν οι παρακάτω παθήσεις κατά βαθμό και βαρύτητα: Ακρωτηριασμός δεξιάς κνήμης στο ύψος του κάτω τριτημόριου αυτής, αστάθεια αριστερού γόνατος ανεπαρκώς ελεγχόμενη. Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι το συνολικό ποσοστό αναπηρίας του ανέρχεται σε 55% κατά ιατρική πρόβλεψη, από 1/7/16 έως εφ’ όρου ζωής».
Δηλαδή, η αρμόδια επιτροπή απεφάνθη ότι το ποσοστό της αναπηρίας του δεν δικαιολογεί το επίδομα που έπαιρνε από 3 χρονών και πως για το υπόλοιπο της ζωής του θα πρέπει να ξεχάσει το ενδεχόμενο να επανακτήσει αυτό το βοήθημα.

Yjm0oYzLh1RoCLtbYm47EMMxEw8qp6tIo01K54bjXqeDSA-iCRrU7FwteyxNsPWHAQu44avo9YQ0bN-vVjg4s26VTaCemN1YCjislcPwLkJ0QeJWHXhu=s0-d

«Πέρασα δευτεροβάθμια επιτροπή και μου δώσανε ποσοστό αναπηρίας 55% ενώ ήδη έχω μεγάλο πρόβλημα και στο αριστερό πόδι. Και το χειρότερο: το ποσοστό αυτό όπως μου είπανε θα είναι εφ’ όρου ζωής. Με καταδικάσανε δηλαδή από τα 26 μου χρόνια! Μια ζωή χωρίς καμία οικονομική βοήθεια.
Πήγα και στην Πρόνοια και εκεί μου είπαν το εξής:
Δεν παθαίνεις και κάτι άλλο για να σου αυξηθεί το ποσοστό αναπηρίας;” .what..what..what..what.
Έμεινα άναυδος. Μου ζητάνε να πάθω και κάτι ακόμη για να πάρω επίδομα… Τι να παραπάνω να πάθω δηλαδή; Δείτε πώς είμαι… » ανέφερε ο ίδιος με ένα πικρό χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπό του.
 
Οταν το ράσο γίνεται ασπίδα γι αυτόν που το φοράει και μάλιστα με την ανοχή της δικαιοσύνης, τότε καθε μερα και περισσότερο πείθομαι οτι ζω σε μια χώρα που δεν εχει μέλλον.
Ουτε το ονομά του δεν θελω να πω .Να τους χαιρόμαστε !
 
....ο Λεβέντης τίμησε το επίθετό του

Μαζί σου Ντοκ...είπε αλήθειες που πονανε

Εγώ βλέπω ότι στην πιθανότητα εκλογών σύντομα, ψώνιζε ψηφαλάκια απευθυνόμενος στους δυσαρεστημένους του χώρου οι οποίοι άκουγαν Σημίτη, Παπανδρέου, Λοβέρδο, Βενιζέλο, Σκανδαλίδη κλπ να μιλάνε για το καινούριο και για το οριστικό τέλος του παλιού... .buy buy. Αν αύριο-μεθαύριο ξαναμπεί στη βουλή, θα τα ψηφίσει όλα μια χαρά... ;)
 
Τι εννοείς Βασίλη φόλα παπανδρεικος?γιατι εσυ από την ηλικία που έχεις έχεις ζήσει όχι και τόσο ευχάριστες παπανδρεικες στιγμές!εξαλλου οι νέες γενιές οφείλουν να είναι πιο ανοιχτομυαλες και όχι μέσα σε στενά δογματικά πλαίσια!!
 
Εγώ με άλλο έπαθα πλάκα...αυτός που συντόνιζε τις ομιλίες, στο τέλος απευθυνόμενος στο κοινό είπε.....σύντροφοι; .asking.
.asking..asking..asking..asking..asking..asking..asking..asking..asking..asking..asking..asking.
Κάθε τοπική του ΠΑΣΟΚ είχε σε μια γωνιά και μια φώτο του Αρη (οχι του Χελλα προφανως .sarcastic.)

Τι εννοείς Βασίλη φόλα παπανδρεικος?γιατι εσυ από την ηλικία που έχεις έχεις ζήσει όχι και τόσο ευχάριστες παπανδρεικες στιγμές!εξαλλου οι νέες γενιές οφείλουν να είναι πιο ανοιχτομυαλες και όχι μέσα σε στενά δογματικά πλαίσια!!
εννοω οποιος ειναι παπανδρεικος να φαει φολα να ψοφησει .very funny.
Πλακα κανω Αλεξανδρε, δν ειμαι παπανδρεικος:) θα θελα να ημουν, αλλα εχω φτωχο πατερα .pop.
 
Εγώ βλέπω ότι στην πιθανότητα εκλογών σύντομα, ψώνιζε ψηφαλάκια απευθυνόμενος στους δυσαρεστημένους του χώρου οι οποίοι άκουγαν Σημίτη, Παπανδρέου, Λοβέρδο, Βενιζέλο, Σκανδαλίδη κλπ να μιλάνε για το καινούριο και για το οριστικό τέλος του παλιού... .buy buy. Αν αύριο-μεθαύριο ξαναμπεί στη βουλή, θα τα ψηφίσει όλα μια χαρά... ;)
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ
ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ
.big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top