Παλιά φυσίγγια

Εννοειται ειναι εμπειρια. Απλα σε τοσο περιορισμενους αριθμους, σε βαζει σε σκεψεις η χρηση τους.

Εχω ριξει και γω κατα καιρους παλια τετοια, οταν ομως αρχισα να τα μαζευω καταλαβα πως παρολη την εμπειρια ορισμενα δεν ξαναβρισκονται ευκολα
 
τα παλιά φυσίγγια (όπως έχω ξαναπεί)δεν είναι μόνο ομορφο να τα μαζευεις αλλα κ να τα ρίχνεις,καημό το είχα να ρίξω μερικά παλιά φυσίγγια στο κυνήγι,αλλά εκτός από κάτι λίγα super x που ειχα ριξει του παππού μου,δεν είχα κάτι άλλο γιατί δεν σε πληθώρα..
Τις προάλλες είχα πάει να δω έναν γνωστό κ πιάσαμε κουβέντα για ότι έχει σχέση με το κυνήγι..το μάτι μου έπεσε απέναντι στο ράφι με τα κουτιά φυσιγγίων που φύλαγε τα δικά του καθότι ιδιογομωτης..
Ώσπου βλέπω σε ένα κουτί την λέξη "super x"..και ξέροντας ότι έχει αγοραστα παρά πολλά χρόνια ήμουν σίγουρος ότι ήταν παλιά..
Super x έχει μέσα του λέω?
Ναι,τα είχα φέρει από την Αυστραλία πριν 30 χρόνια μου λέει...
Πιάνει το κουτί κ με την φαλτσέτα κόβει την ταινία..Μου τα δείχνει(Αυστραλεζικα mark 5 με κεντρική..)κ μου λέει δικά σου..
-Σίγουρα??
-Σιγουροτατα..!!τι να τα κάνω..ρίχνω δικά μου..και μου τα έβαλε σε μια τσάντα με κάτι αλλα πραγματάκια..
Έτσι ο μικρός μου καημός θα γίνει πραγματικότητα..θα ρίξω λίγα στο κυνήγι κ τα υπόλοιπα στην άκρη..


Τον ίδιο καημό είχα και γω με τα imperial φίλε άκουγα από τους παλαιότερους συνέχεια καλά λόγια αλλά δεν έτυχε να πέσουν στα χέρια μου πότε αν και κάποιοι στο νησί τα έχουν πληθώρα.
τασο εγω με τετοια αλλα 7 1/2 εχω καλες αναμνησεις και σε περδικα και σε φασα και σε παπι να τα ριξεις χειμωνα
Αυτά τα παλιά super x Νικόλα φυσιγγαρες πρόλαβα και έριξα και γω μερικά, και το 7 1/2 το αγαπημένο μου νούμερο ένα για (όλα).
 
Καλοριχτα Τασαρα!
Βαλε και μια το αστεροειδες...
Ευχαριστω Γιαννη,,καλα εκανες κ μου το θύμισες γιατί έχει ενδιαφέρον μια διαφορα..
Το πάνω αριστερά είναι Αμερικανικό super x 70αρι και το δεξιά το αντιστοιχο 76αρι με το γνωστό σε όλους κλεισιμο..
Από κάτω είναι δυο super x Αυστραλεζικα( όλα ειναι ίδιας εποχης..)
Φαίνεται η διαφορα στα αστέρια,τα δευτερα θυμίζουν τα παλιά Ελληνικά φυσίγγια με την κεντρική..
Προφανώς στην Αυστραλία για κάποιο λόγο δεν εφάρμοζαν το ίδιο κλεισιμο,ίσως να μην είχαν τα κατάλληλα μηχανήματα..

 
Εννοειται ειναι εμπειρια. Απλα σε τοσο περιορισμενους αριθμους, σε βαζει σε σκεψεις η χρηση τους.

Εχω ριξει και γω κατα καιρους παλια τετοια, οταν ομως αρχισα να τα μαζευω καταλαβα πως παρολη την εμπειρια ορισμενα δεν ξαναβρισκονται ευκολα
τη πρωτοχρονια 2 χαρτινα παλια εριξα να μυρησει μπαρουτι μηπως ισωσουμε λιγο το 18
 
Πώς να μην γίνει λοιπόν θρύλος ένα τέτοιο φυσιγγι, από την φώτο και μόνο υλικό παφυλα, καλυκας,κλείσιμο και πέστε μου αν δεν με γελούν τα μάτια μου τα σκάγια είναι σε σχήμα που χρησιμοποίησε αρκετά χρόνια αργότερα η federal ώς flight stopper.

Ο συγκεντρωτηρας θυμίζει κάτι από τον μετέπειτα antigelo αλλά ποιο πολύ τον συγκεντρωτηρα της federal δύο τεμαχίων.


Τεχνολογία και καλά υλικά τα καναδεζικα γιαυτο μιλάμε με τα καλύτερα λόγια για αυτά ακόμα στις μέρες μας.
 
25M0JYF.jpg
9Dl7i6u.jpg

8hJPs7h.jpg
J3aLEmn.jpg
 
Back
Top