Καιρός

Αν πράγματι συμβεί, από το τίποτα κάτι είναι κι αυτό... ;)
μην περιμενεις κατι συνταρακτικο χρηστο αντε το πολυ πολυ να κατηφορισει καμια χηνα, αμα φανουνε παντως σφυρα μου να σου ρθω τις εχω πολυ αχτι, αν και εχω σκοτωσει 4-5 , του χρονου θα παω ρουμανια ομως να τις γουσταρω
 
μην περιμενεις κατι συνταρακτικο χρηστο αντε το πολυ πολυ να κατηφορισει καμια χηνα, αμα φανουνε παντως σφυρα μου να σου ρθω τις εχω πολυ αχτι, αν και εχω σκοτωσει 4-5 , του χρονου θα παω ρουμανια ομως να τις γουσταρω
;)
 
Οι σημαντικότερες καταγραφές του 2017, σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του ΕΑΑ
Στο χάρτη που ακολουθεί παρουσιάζονται τα ρεκόρ θερμοκρασίας, βροχόπτωσης και ταχύτητας ανέμου κατά τη διάρκεια του 2017, σύμφωνα με τις καταγραφές του δικτύου αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.



Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στις εξής καταγραφές:

  • Η θερμοκρασία των 45,9 C που καταγράφηκε στις Μοίρες Ηρακλείου, την 1/7/2017, εκτός από απόλυτη μέγιστη θερμοκρασία του έτους, αποτελεί και την υψηλότερη μέγιστη θερμοκρασία που έχει καταγραφεί από το δίκτυο μας στα σχεδόν 13 χρόνια λειτουργίας του.
  • Η θερμοκρασία των 40,2 C που καταγράφηκε στο Άργος, στις 13/5/2017 αποτελεί την υψηλότερη μέγιστη θερμοκρασία που έχει καταγραφεί ποτέ για το μήνα Μάιο τόσο από το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, όσο και από την Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία.
Τέλος, στους παρακάτω πίνακες παρουσιάζονται τα 10 μεγαλύτερα και τα 10 μικρότερα ετήσια ύψη βροχόπτωσης για το 2017. Με κίτρινο επισημαίνονται σταθμοί στους οποίους έχει διαπιστωθεί μερική έλλειψη δεδομένων και ως εκ τούτου οι καταγραφές υστερούν ελαφρώς των πραγματικών.



Επιμέλεια: Στρατής Βουγιούκας, Κ. Λαγουβάρδος, Χρήστος Πετρόπουλος, Βασίλης Βαφειάδης, Αντώνης Μπεζές.
 
καλησπερα σας,
Δεν εχει αλλαξει κατι οσον αφορα τον καιρο απο κυριακη και μετα,,Το ενδιαφερον της κακοκαιριας αυτης ειναι οτι επιτελους δειχνει να κραταει τις θερμοκρασιες στα κανονικα για την εποχη σε εμας μετα το β/α περασματης για αρκετες μερες...
επισης τα βαλκανια και η τουρκια θα ασπρισουν για τα καλα..
Δειχνει να μας δινει επιτλους λιγο ποιο χειμωνιατικο περιβαλον ο καιρος ολη την υπολοιπη εβδομαδα.Με τον βορια να κυριαρχει
Δεν δειχνει να εχουμε καπου προβλημα το σ.κ απο πλευρας κυνηγιου,ισως τα πολυ δυτικα την κυριακη πρωι..
Ειναι η πρωτη φορα φετος που δειχνει ενδιαφερον το μελλον καιρικα..Ο Ιανουαριος εως το τελος δειχνει να κραταει ενα χειμερινο προφιλ επιτελους μιας και οι διαταξεις δειχνουν καλες....Γιατι μεχρι τωραα 2 φωτοβολιδες κρυου ειχαμε και νερο νερο νερο νερο....
Ετσι οπως το κοιταω αυτες τις μερες ειναι σαν να ειμαστε ενα μηνα μπροστα καιρικα..Οι βροχες δεκεμβιου νοεμβριου...επρεπε να ερθουν οκτβμβρι νοεμβρι..Και οι πρωτες προσπαθειες χειμερινης κυκλοφοριας που εχουμε απο τις γιορτες και μετα να ηταν τελος νοεμβρη και δεκεμβρι εως γιορτες..Το ξερω οτι σας εκαψα..αλλα ετσι βγαινει η φετινη ξενερωτιλα...
 
καλημερα σας..
Περασε και αυτη η εβδομαδα..Που οπως ειπαμε ηταν η ποιο ψυχρη συνολικα εως φετος..
Αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να μαζεψει το φετινο χαλι.....
Η επομενη εβδομαδα δεν εχει τιπτ ενδιαφερον ..Μια ψυχρα τα πρωινα και τα βραδυα..Την μερα γυαλακια ηλιου και ηλιοθεραπεια με θερμοκρασιες στην νοτια ελλαδα πανω απο τα κανονικα για την εποχη....
Θα το ξαναπω ..ειμαστε ενα μηνα μπροστα φετος καιρικα..
Νεα αλλαγη αναμενουμε απο το επομενο Σ/Κ 3/4 φεβρουαριου..Αρκετα ενδιαφερουσα θα ελεγα..
 
οταν λες αλλαγη περι μιλας για χιονια και κρυα ,η νοτιαδουρα και βροχες?

Προφανος και ξεκιναει με νοτιαδες και βροχες. μιας και ολα φετος μας ερχονται με αυτον το τροπο..Στο περασμα του ανατολικοτερα απο εμας θα εχουμε αλλαγη σε βοριαδες..
Το ενδιφερον της ειναι οτι κανει μια προσπαθεια να φερει και κατι ποιο ψυχρο στην συνεχεια...
 
Από όλες τις προγνώσεις των site, για Βοιωτία και πέριξ. Έχω κάποιες ώρες να δω. Άλλαξε κάτι;
Ρε συ έτσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι μιλάς γενικά για όλη την χώρα....Πάντως και εκεί που λες μια ψιχαλιτσα θα την κάνει μέχρι της 10.11 το πρωί,..αλλα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα σε καμία περίπτωση..
 
τελικα περι πως εξελισεται ο καιρος για το σκ?

Καλησπέρα και σε εσένα...
Βροχές πολλές αυριο πρωί στην δυτική Ελλάδα κυρίως δυτική Στερεά και Ήπειρο , λιγότερο σε Δυτική Πελοπόννησο..
Ενα περάσματα κι θα το βγάλει κι ανατολικοτερα, αλλά δεν νομίζω να σταθεί εμπόδιο εκεί
Αύριο βράδυ πολύ έντονα φαινόμενα σε ήπειρο ....
Κυριακή πρωι δεν δείχνει να έχει φαινόμενα ανατολικά...ότι βγάζει θα είναι δυτικη πελλοπονησο δυτική Στερεά και Ήπειρο
Υγρασία στα ουράνια και σκόνη,μιλάμε μια μπιχλα τρομακτικη
Είχα γράψει για το μαγείρεμα που δείχνει για κάτι καλό ,( λόγο του εμποδισμου (block) και την κάθοδο ψύχους που έχουμε ,στην Ευρώπη αυτές τις μέρες)...Εμάς η πρώτη φάση δεν μας πιάνει.. Δυστυχώς...
Η εικόνα για την επόμενη εβδομάδα είναι ότι θα είμαστε η πιο ζεστή γωνιά της Ευρώπης κυριολεκτικά..Από Μαρόκο έως Ρωσία θα έχει κανονικό χειμωνα,εκτός από εμάς τους γκαντεμηδες ... Κάποιες νέες βροχές από Τετάρτη θα σώσουν. Λίγο την κατάσταση θερμοκρασιακά.
Επίσης τεράστια διαφορά βόρειας Ελλάδας με νότια...Θα έχουμε σχεδόν 20 βαθμούς διαφορά (π.χ) Μακεδονία Κρήτη ....
Το ψύχος θ μείνει από επάνω μας για αρκετές μέρες,σίγουρα αυτή η νοτιαδουρα θα σπάει με κάτι δυνατό...Όσο δυνατό μπορεί να βγάλει ο ανάπηρος φετινός χειμώνας......
 
Δεν υπάρχει αυτό...τον παππού τον ξέρω και με ξέρει από τότε που ήταν νέος...δεν το είπα για υποτίμησηε καμία περίπτωση
Περι σε ειπα αρχων οχι ειρωνικα αλλα κολακευτικα γιατι οτι εχεις πει για τον καιρο πεφτεις μεσα;)
 
Καλησπέρα σας...
Η άνοιξη δείχνει να φεύγει επιτέλους σιγά σιγά από αύριο με τις λίγες βροχές από τα δυτικά μας..
Ποιο πολύ βροχή περιμένουμε δυστυχώς το Σ.Κ ,τώρα που πάμε προς το τέλος δεν είναι να χάνουμε μέρες..Αλλα το χαμηλό που έρχεται Παρασκευή θα έχει νερό πολυ και αργή κίνηση .....
Να πω εδώ ότι δείχνει να έχουμε σταδιακή πτώση της θερμοκρασίας από Παρασκευή και για την υπόλοιπη επόμενη εβδομάδα σε αρκετά χαμηλά επίπεδα...
 
Back
Top