Αγριόχοιρος

Ο πρώτος μου αγριόχοιρος είναι γεγονός.Μεγαλο ζώο κιόλας γύρω στα 70 κιλά κρέας!Σε μια πολύ καλή μέρα για την ομάδα που με φιλοξένησε....καρπωθηκαμε 8 γουρούνια!

Και στα ταιρια του φίλε. Φαντάζομαι η χαρά σου είναι τεράστια. Σου έκατσε και μεγάλο ζώο. Ότι καλύτερο
 
Ο πρώτος μου αγριόχοιρος είναι γεγονός.Μεγαλο ζώο κιόλας γύρω στα 70 κιλά κρέας!Σε μια πολύ καλή μέρα για την ομάδα που με φιλοξένησε....καρπωθηκαμε 8 γουρούνια!
Μπραβω ωρε Λιακο δε τσιχτικε ο Λιακος το θεριο αλλα το θεριο το Λιακο.sarcastic.
 
Ξέχασα να πω πως υπάρχει και βίντεο από την GoPro τόσο της επιτυχίας όσο και της αποτυχίας αλλά μιας και εδώ δεν έχω ούτε υπολογιστή ούτε ιντερνέτ για να το ανεβάσω θα αργήσει λίγο ακόμα. Αν είναι καλό και το ανεβάσω θα γράψω εδώ. ;)


Το βίντεο που υποσχέθηκα. Όχι και τίποτα τρομερό, έτσι για να περάσει η ώρα :D
 

Το βίντεο που υποσχέθηκα. Όχι και τίποτα τρομερό, έτσι για να περάσει η ώρα :D
Μπράβο ωρε πατριώτ.
Πάνω που ήθελα να σου γράψω οτι τα μέρη που βλέπω μου θυμίζουν τα σφιχτα μέρη στα Τζουμέρκα ,τότε είδα στην υπογραφή σου το Αρτα -Ιωάννινα
 
ενα καπρακι κάναμε σημερα το ντουφεκισε ο αδερφός μου όπλο beretta teknys τσοκ briley 3* και φυσίγγι super kill 4+1 ντουφεκισα και εγώ ενα σε ενα μονοπάτι αλλα κατέβαινε συφουνας και πρόλαβα να του ρίξω μια μπιχτια και δεν το πήρα καθολου του έκανα αέρα .sarcastic..sarcastic..asking..asking..kkk..kkk.

Τα πρώτα του 2018 λοιπόν!
20180103_171642.jpg

Εγώ βάρεσα τον καπριά ενώ ένας άλλος της ομάδας το μικρότερο σε άλλη παγάνα. Μου πέρασε και μένα ένα μικρό αλλά λόγω λάθος σημείου που βρισκόμουν δεν κατάφερα να το πετύχω. Και ο καπριάς ήρθε ανάποδα αλλά ευτυχώς που είχα μονόβολο και δεν είχε μεγάλη σημασία που το πέτυχα πίσω...

Ο πρώτος μου αγριόχοιρος είναι γεγονός.Μεγαλο ζώο κιόλας γύρω στα 70 κιλά κρέας!Σε μια πολύ καλή μέρα για την ομάδα που με φιλοξένησε....καρπωθηκαμε 8 γουρούνια!
Μπράβο σας παιδιά. Θηράματα που δοκιμάζουν τα όρια και τις αντοχές των κυνηγών. Εύγε...........
 
Μπράβο ωρε πατριώτ.
Πάνω που ήθελα να σου γράψω οτι τα μέρη που βλέπω μου θυμίζουν τα σφιχτα μέρη στα Τζουμέρκα ,τότε είδα στην υπογραφή σου το Αρτα -Ιωάννινα

Τα Τζουμέρκα τα βλέπω απέναντι , είμαι γύρω στα 60 χιλιόμετρα μακριά από το Βουργαρέλι :)
 
Μπράβο ωρε πατριώτ.
Πάνω που ήθελα να σου γράψω οτι τα μέρη που βλέπω μου θυμίζουν τα σφιχτα μέρη στα Τζουμέρκα ,τότε είδα στην υπογραφή σου το Αρτα -Ιωάννινα
Όταν άρχισε το βίντεο και είδα τη μορφολογία ετοιμαστηκα να ρωτήσω που είναι...!
 
Εδω κοιμωμαστε με τα τσαρουχια..μεχρι να φτασουμε να γινουμε πραγματικα ευρωπη με ραβδωτα πρεπει να αλλαξουν πολλα..να ξεκινησουμε απο το 0 και να μπουμε σιγα σιγα στο παιχνιδι..δεν γινεται ενα αναπτυσομενο κρατος σαν την βουλγαρια να εχει ραβδωτα και μεος υποτιθεται οι πολιτισμενοι να μαστε με το λειοκαννο σ αυτο το κυνηγι
 
εχθες το βραδακι με καλεσαι ενα φιλαρακιμου γουρουνας να φαμε μια τηγανια απο αγριογουρουνο.eat..eat. με τα πωλα καναμε διαφωρες κουβεντες επανω στο κυνηγι αυτοοοοο πρωχτες μου λεη τουφεκαμε ενα καπρακι καμια 50αρια κιλα τελικα το ζωο οταν το πλυσιασαμε μου λεη βρωμουσεεεεε, με το που το γδαραμε τα εντοσθιατου ειχανε πρασινηση και το ζωο ειχε σηψεμια απο παλια βολια στο κορμιτουυυυ,,και τελικα το πεταξανεεεεε,,,,,,τελικα καναμε συζητηση στο οτι ειναι πωλη σκληρα ζωαααα και εαν δεν τα παρη σε ζωτικα σημια θα ζηση καπιες μερες και μετα θα ψωφισηηη,,,,το συμπερασμαμας τελικα ητανε στο οτι η τουφεκιες που κανης στο θυραμα αυτο δεν πρεπη να ειναι σε απωσταση υπερβωλικες με δραμια αντε εως 40 μετρα και βεβαια το μωνοβολο αρκαιτα περισωτερααα αλα και εκη δεν εχης συγουρο θανατο εαν δεν το βρη σε μερη ζωτικαααα,,,,,,,,,παντως χανωναται πωλα ζωα τραυματιζμενα καθε χρονια απο λαθος εκτημιση τουφεκιας σε μετραααα,,,,,,, ωσο για τα ραβδωτααα πιστευω οτι η κυνηγιμας δεν εχουνε την γνωση να τα κρατησουνε ακωμη στα χεριατουςςςς μιας και τα κυνηγοτοπιασμας δεν ενδικνωνται για ραβδωτα.xm.,,,γνωμημουυυ οκ οκ .shake.
 
Σωστό αυτό ούτε τα μέρη μας ούτε ο τρόπος που το κυνηγάμε ταιριαζει τόσο πολύ στο ραβδωτο .

Άλλο να είσαι σε φάρμα ιδιόκτητη εστω με άγριο θήραμα εσύ και η παρέα σου . Και άλλο σε ελεύθερο κυνήγι που μπορεί να έχει φασσαδες λαγαδες τσιχλαδες....

Ούτε πάλι με την γενική απαγόρευση συμφωνώ είναι περίεργο θέμα.
 
Υπάρχουν ειδών ειδών ραβδωτα αν παρατηρήσετε οι Ευρωπαίοι κυνηγάνε πιο πολύ με πλαγια, ποζε βραχυκανα με σκοπευτικα ενσωματωμένα στην καννη, και στην Αμερική δεν επιτρέπεται παντού το ραβδωτο υπάρχουν περιορισμοί μπορεί λόγω μορφολογίας του εδάφους. Επίσης η διοπτρα δεν θα βολέψει τουφεκιές σε πυκνό και μπηχτές κοντινές βολές όμως τα ενσωματωμένα σκοπευτικα είναι ότι πρέπει.
 
Καλησπερα σε ολους..μετα απο 2 γουρουνια τον τελευταιο καιρο που χρυπησε η παρεα αλλα τα χορτασαν τα σκυλια αφου τα εκαναν κομματια ηρθε τωρα προς το τελος να μας δωσει ενα καλο καπρακι..τα κοπαδια εξαφανιστηκαν και μειναμε να παλευουμε με τα καπρια
 
Καλησπέρα. Μου έφεραν αγριογούρουνο και δεν ξέρω αν μπορώ να το φάω με όλα αυτά που λέγονται για την αφρικανική πανώλη. Υπάρχει τρόπος να ξέρω αν το κρέας είναι καλό από την όψη που έχει. Υπάρχει τρόπος μαγειρέματος για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα. Μου έφεραν αγριογούρουνο και δεν ξέρω αν μπορώ να το φάω με όλα αυτά που λέγονται για την αφρικανική πανώλη. Υπάρχει τρόπος να ξέρω αν το κρέας είναι καλό από την όψη που έχει. Υπάρχει τρόπος μαγειρέματος για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Ευχαριστώ.
http://www.knf.gr/kynigi-thiramata/afrikaniki-panoli-choiron-enimerosi-kynigon-metra-prostasias/
Δεν μεταδίδεται στον άνθρωπο φίλε μου.
 
Back
Top