Επαγγελματίες - θετικές & αρνητικές εμπειρίες

Εγώ προσωπικά όταν βλέπω επαγγελματία του οποίου ενδιαφερομαι να αγοράσω προϊόν στον οποίο έχω στείλει email για να μάθω τιμή και παίρνω την απάντηση πάρτε μας τηλέφωνο απλα τον αγνοω . Που ξέρω εγώ τι ετοιμάζει και δεν μπορεί να δεσμευτεί σε email για την τιμή του ; Το email είναι κάτι που κανεις δεν μπορεί να αμφισβητήσει στο τηλέφωνο είναι όλα στον αέρα . Θα μου πεις ρε μεγάλε πχ φυσίγγια πας να αγορασεις όχι οικόπεδο αλλά δεν ξέρω μπορεί να είμαι εγώ παράξενος μου την δίνει να μου απαντάει ο άλλος και να μου λέει πάρεμε τηλέφωνο και όχι να μου λέει την τιμή . Οσον αφορα τις κριτικές να είστε σίγουροι κύριοι πως όσο καλοπροαίρετες και αν είναι οι κακές κριτικες στους επαγγελματίες κανουν κακό . Και οτι τους κανει κακό κοιτάζουν να το εξαφανίσουν με κάθε τρόπο . Θα ήθελα να μπορούσαμε όλοι να βαζαμε στην θέση του τον κάθε ενα που δεν είναι σωστός αλλά φοβάμαι πως αυτό θα έχει καταστροφικές συνέπειες για το φόρουμ .
 
γώ προσωπικά όταν βλέπω επαγγελματία του οποίου ενδιαφερομαι να αγοράσω προϊόν στον οποίο έχω στείλει email για να μάθω τιμή και παίρνω την απάντηση πάρτε μας τηλέφωνο απλα τον αγνοω . Που ξέρω εγώ τι ετοιμάζει και δεν μπορεί να δεσμευτεί σε email για την τιμή του ; Το email είναι κάτι που κανεις δεν μπορεί να αμφισβητήσει στο τηλέφωνο είναι όλα στον αέρα . Θα μου πεις ρε μεγάλε πχ φυσίγγια πας να αγορασεις όχι οικόπεδο αλλά δεν ξέρω μπορεί να είμαι εγώ παράξενος μου την δίνει να μου απαντάει ο άλλος και να μου λέει πάρεμε τηλέφωνο και όχι να μου λέει την τιμή ...
Γιωργο γι' αυτον τον λογο τους εγραψα κι εγω και ψωνισα απο αλλου...
 
Δεν γνωρίζω από νομικά αλλά μήπως είναι εφικτό να μπει ένα disclaimer ότι το forum και η διαχείριση του δεν έχουν ευθύνη και δεν ενστερνίζονται (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) ότι γράφεται από τα μελη;
Edit: τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον δεν ευσταθεί αυτό, έχει πολλά κενά.
 
Last edited:
Γιωργο γι' αυτον τον λογο τους εγραψα κι εγω και ψωνισα απο αλλου...
Εγώ την επαθα μια φορά με ενα λάπτοπ μου που έστειλα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας για επισκευή κάρτας γραφικών . Ειχαμε συμφωνήσει οτι μετα την επισκευή θα έχω 5 μηνες εγγύηση στον μήνα πανω ξαναχαλασε και όταν τον πήρα τηλέφωνο η απάντηση ηταν η εξης . Εγώ το εφτιαξα δεν ξέρω τι έπαθε παλι μάλλον θέλει πέταμα , εγγύηση ;;; ποια εγγύηση ;;;
 
Εγώ την επαθα μια φορά με ενα λάπτοπ μου που έστειλα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας για επισκευή κάρτας γραφικών . Ειχαμε συμφωνήσει οτι μετα την επισκευή θα έχω 5 μηνες εγγύηση στον μήνα πανω ξαναχαλασε και όταν τον πήρα τηλέφωνο η απάντηση ηταν η εξης . Εγώ το εφτιαξα δεν ξέρω τι έπαθε παλι μάλλον θέλει πέταμα , εγγύηση ;;; ποια εγγύηση ;;;
Απλά αλητεία !
 
Θα ήθελα να σας αναφέρω ένα ανάλογο αντί επαγγελματικό περιστατικό που μου συνέβη σε κυνηγετικό μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας. Ενώ αγόρασα μερικά φυσίγγια για το σκοπευτήριο (60€) έριξα μια ματιά στα πέλματα για κοντάκι, το συγκεκριμένο είχε 32 ευρώ. Παρότι υπάρχει περίπτωση να μην χρειαστεί στο όπλο μου με κέρδισε η κομψότητα του πέλματος. Λέω λοιπόν στον πωλητή ότι δεν γνωρίζω αν εφαρμόζει και πρέπει να επικοινωνήσω με τον οπλουργό μου για την τοποθέτηση του και θα ξανά περάσω στο απόγευμα. Όταν πήγα να το πάρω η νέα του τιμή φρέσκο τυπωμένη ήταν στα 34 ευρώ. Κατά βάθος είμαι χαρούμενος που έσωσα με το 2€ ένα ελληνικό μαγαζί να πάει παρακάτω.
 
Καλημερα..Γνωστο κυνηγομαγαζο στο Ιλιον,ειχε προσφορες στα φυσιγγια τις μερες της κυνηγετικης εκθεσης τον Μαρτιο...Εγινε παραγγελια 60 κουτια περιπου στα 6,50 απο 7,50-7,70 που ειχαν κανονικα...Υστερα απο λιγες μερες,μου ειπε οτι δεν εχει κανει εισαγωγη η εταιρεια και οτι τα φυσιγγια θα ερθουν τελη Μαιου..Πηγα σημερα και ακολουθησε η εξης στιχομυθια:
-Για τα 60 κουτια φυσιγγια ηρθα που ειχα παραγγειλει με τιμη εκθεσης 6,50..Ηρθαν;
-Ναι αλλα αυτη η τιμη ηταν για τις μερες της εκθεσης..Τωρα εχουν 7 ευρω:eek:
-Πλακα μου κανεις;Τα παραγγειλαμε τοτε επειδη ειχαν 6,50...Γτ δν μου ειχες πει στην παραγγελια τον Μαρτιο,οτι αν ερθουν τν Μαιο θα εχουν αλλη τιμη και με αφησες να πιστευω οτι θα τα παρω 6,50;Ετσι και αλλιως,οταν τα ειχες προσφορα το ραφι ηταν αδειο και μου ειπες θα τα κανουμε παραγγελια...
-Δεν μπορω να κανω κατι..Τοτε ηταν στα 6,50...Τωρα 7....shake hands.
Συμπερασμα:Σκεφτηκε ο τυπος αυτη την δικαιολογια και πονταρε στην τρελα μας και οτι θα πουμε "Δεν γ@@@ται, ας τα παρουμε στα 7 ευρω"...Αμ δε....shake hands. του ειπα και την εκανα σβελτα χωρις πολλα πολλα..Κραχτης ηταν τελικα οι "προσφορες" του για να πιασει κορόιδα...Σκεφτομαι ποσοι θα την πατησαν.hair....
Στηριξτε τα ελληνικα προιοντα και τους Ελληνες επαγγελματιες(αντιεπαγγελματιες λεω εγω) σου λενε μετα...Καλυτερα να παω στον Καλκατζακο να παρω 10 κουτια στα 7,80 παρα σε αυτον στα 7...Για 8 ευρω σιγα...Να τα ξεσκονιζει στα ραφια....bye. Δυστυχως γι αυτους,υπαρχει και το ιντερνετ και ολα μαθαινονται...Αυτοι ειμαστε,αυτα μας αξιζουν...Μνημονια και ΕΝΦΙΑ μονο....Ευτυχως δεν ειχα δωσει τοτε 50ευρω προκαταβολη που ηθελε..Θα τα εκλαιγα σιγουρα..
@StefanosM @ilias7316
 
Last edited:
Καλημερα..Γνωστο κυνηγομαγαζο στο Ιλιον,ειχε προσφορες στα φυσιγγια τις μερες της κυνηγετικης εκθεσης τον Μαρτιο...Εγινε παραγγελια 60 κουτια περιπου στα 6,50 απο 7,50-7,70 που ειχαν κανονικα...Υστερα απο λιγες μερες,μου ειπε οτι δεν εχει κανει εισαγωγη η εταιρεια και οτι τα φυσιγγια θα ερθουν τελη Μαιου..Πηγα σημερα και ακολουθησε η εξης στιχομυθια:
-Για τα 60 κουτια φυσιγγια ηρθα που ειχα παραγγειλει με τιμη εκθεσης 6,50..Ηρθαν;
-Ναι αλλα αυτη η τιμη ηταν για τις μερες της εκθεσης..Τωρα εχουν 7 ευρω:eek:
-Πλακα μου κανεις;Τα παραγγειλαμε τοτε επειδη ειχαν 6,50...Γτ δν μου ειχες πει στην παραγγελια τον Μαρτιο,οτι αν ερθουν τν Μαιο θα εχουν αλλη τιμη και με αφησες να πιστευω οτι θα τα παρω 6,50;Ετσι και αλλιως,οταν τα ειχες προσφορα το ραφι ηταν αδειο και μου ειπες θα τα κανουμε παραγγελια...
-Δεν μπορω να κανω κατι..Τοτε ηταν στα 6,50...Τωρα 7....shake hands.
Συμπερασμα:Σκεφτηκε ο τυπος αυτη την δικαιολογια και πονταρε στην τρελα μας και οτι θα πουμε "Δεν γ@@@ται, ας τα παρουμε στα 7 ευρω"...Αμ δε....shake hands. του ειπα και την εκανα σβελτα χωρις πολλα πολλα..Κραχτης ηταν τελικα οι "προσφορες" του για να πιασει κορόιδα...Σκεφτομαι ποσοι θα την πατησαν.hair....
Στηριξτε τα ελληνικα προιοντα και τους Ελληνες επαγγελματιες(αντιεπαγγελματιες λεω εγω) σου λενε μετα...Καλυτερα να παω στον Καλκατζακο να παρω 10 κουτια στα 7,80 παρα σε αυτον στα 7...Για 8 ευρω σιγα...Να τα ξεσκονιζει στα ραφια....bye. Δυστυχως γι αυτους,υπαρχει και το ιντερνετ και ολα μαθαινονται...Αυτοι ειμαστε,αυτα μας αξιζουν...Μνημονια και ΕΝΦΙΑ μονο....Ευτυχως δεν ειχα δωσει τοτε 50ευρω προκαταβολη που ηθελε..Θα τα εκλαιγα σιγουρα..
@StefanosM @ilias7316
Δυστυχώς το μυαλό των περισσότερων είναι όλο στην πονηριά....ανέφερε και τον επαγγελματία....να ξέρουν τα παιδιά σε ποιον αναφέρεσαι!
 
Ηλια δεν χρειαζεται, γιατι θα βρεθει και χρεωμενος απο πανω, οτι κανει δυσφημιση, οτι υποκινηται απο συμφερονται κλπ κλπ. Δε θελει τιποτα απο ολα αυτα, απλα οταν βλεπεις προσφορες, να ζητας αν υπαρχει διαθεσιμοτητα. Αλλιως γραπτη προσφορα, γραπτη ομως
 
Ηλια δεν χρειαζεται, γιατι θα βρεθει και χρεωμενος απο πανω, οτι κανει δυσφημιση, οτι υποκινηται απο συμφερονται κλπ κλπ. Δε θελει τιποτα απο ολα αυτα, απλα οταν βλεπεις προσφορες, να ζητας αν υπαρχει διαθεσιμοτητα. Αλλιως γραπτη προσφορα, γραπτη ομως
Συμφωνώ με τον Βίκτωρα.
Δεν υπάρχει και άλλος στην περιοχή μου,χαχαχα. Σαν να λέμε: τι κάνει νιάου νιάου;

.RESPECT.

Οικονομικά έχει λογική ότι η νέα παραγγελία δεν μπορεί να είναι στην ίδια τιμή απλώς γτ δεν το λες στον πελάτη ρε φίλε;;
 
Δηλαδή όταν κάνουν κάποια συμπαθητική προσφορά ή κάποια έκπτωση μπορούμε να το αναφέρουμε ως θετικό αλλά όταν είναι αναξιόπιστοι θα κάνουμε τις κύριες.....τι να πω....και ποια δυσφήμιση....είπε κάποιο ψέμα?εγώ ξέρω σε ποιον επαγγελματία αναφέρεται και έχει διαφημιστει και από μας σε κάποιες καλές ευκαιρίες!
 
Μα δε διαφωνω μαζι σου Ηλια. Οταν λεμε τα καλα, ειμαστε ολοι καλοι, και καμαρωνουν για την τσαμπα διαφημιση. Οταν λεμε τις στραβες, παραπονιουνται και ψαχνουν υποπτα κινητρα και ξενους δακτυλους, αντι να σκεφτουν να αλλαξουν οντως καποια κακως κειμενα των μαγαζιων τους. Αφου το εχεις δει να ξαναγινεται ....
 
Γιαυτο σου ειπα, mailακι με τιμες, ή κανονικη προσφορα. Ουτε κοπο θελει ουτε τιποτα. Και σου μενει και το γραπτο της επικοινωνιας οταν και αν βρεθεις σε μπαταξη (οχι μονο κυνηγομαγαζι αλλα οτιδηποτε μαγαζι) και παει να στα γυρισει
 
Δηλαδή όταν κάνουν κάποια συμπαθητική προσφορά ή κάποια έκπτωση μπορούμε να το αναφέρουμε ως θετικό αλλά όταν είναι αναξιόπιστοι θα κάνουμε τις κύριες.....τι να πω....και ποια δυσφήμιση....είπε κάποιο ψέμα?εγώ ξέρω σε ποιον επαγγελματία αναφέρεται και έχει διαφημιστει και από μας σε κάποιες καλές ευκαιρίες!
Ναι στο ειχα πει απο κοντα Ηλια..Αλλα πιστευω ολοι καταλαβαν...
 
Back
Top