Cal.20

Γνώστης δεν είμαι και ειδικά στο cal.20 αλλά ...
1) Από πίνακες που έχω δει η "ονομαστική" διάμετρος του αυλού στο 20αρι είναι 0,615" (ίντσες) = 15,62 χιλ. οπότε τον 15,7 δεν θα τον έλεγα διευρυμένο ...
2) Μόλις τώρα μέτρησα τις τάπες από τα παραπάνω φυσίγγια και έχουν διάμετρο 16 - 16,1 χιλιοστά.
Οπότε πιστεύω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα. Εξάλλου και το σ/π Browning του φίλου που τα έριχνε, τόσο αυλό πρέπει να είχε (15,7 ... ίσως και λίγο φαρδύτερο, δεν θυμάμαι), πάντως δεν είχε κανένα θέμα ...
Λογικά 16mm θα εχει και αυτο
 
Καλησπέρα στην όμορφη Άνδρο! Έχω παραγγείλει τα πάντα και τα περιμένω. Αλλά και εκεί δυστυχώς έχουν μεγάλη έλλειψη!! Το να ρωτήσεις βέβαια πόσο κάνει το τάδε φυσίγγιο δεν είναι κακό η δείνα απάντηση όμως....
 
Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το φιλαράκι μου τον Χριστόφορο από την Κω είναι μέλος, τρελαμένος εικοσαρακιας και αυτός απόκτησε πρόσφατα δύο όπλα ένα αυτογεμες και ένα ποζε να του ευχηθώ και από δω καλοριζικα και καλοτουφεκα αν και από ότι βλέπω τα μάτωσε καλά.


Το θεριό έπεσε με 7αρι σε απόσταση πάνω από 30μετρα ξερός.
 
Μάγκες βάζω εδώ την ερώτηση μου αλλά αφορά όλα τα διαμετρήματα. Πόσα γραμμάρια παίζουμε σε κάθε διαμέτρημα υπό φυσιολογικές συνθήκες? Μιλάω για 16άρι και 20άρι αφού το 12άρι το ξέρω...
 
Μάγκες βάζω εδώ την ερώτηση μου αλλά αφορά όλα τα διαμετρήματα. Πόσα γραμμάρια παίζουμε σε κάθε διαμέτρημα υπό φυσιολογικές συνθήκες? Μιλάω για 16άρι και 20άρι αφού το 12άρι το ξέρω...
20αρι φυσιολογικά 25γρ +- 1γρ.
 
Back
Top