Λεϊσμανίαση (kala-azar)

Μέσα σε άλλα δυσάρεστα θέματα τελευταία, χτες προστέθηκε και το μπηγκλακι μου. Πήγαμε στο γιατρό για πρόβλημα στο λαιμό και πεσμένη διάθεση και φύγαμε με διάγνωση καλαζάρ. Μετά από αυτό χάθηκε και η δική μου η διάθεση και μου έχουν βγει τα μάτια από χθες να διαβάζω και να ψάχνω.
Από το διπλό τεστ καλαζάρ-ερλιχιωσης που έκανε βγήκε θετική σε καλαζάρ περίπου σε 1/400 όπως το εκτίμησε εμπειρικά ο γιατρός. Έχει τη σπλαχνικη μορφή και είναι σε αρχικό στάδιο καθώς δε φαίνεται να έχουν επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό ακόμα τα νεφρά της.
Ξεκινησε σήμερα augmentin για να αντιμετωπίσουμε την μόλυνση που την ταλαιπωρεί στο λαιμό και zylapour για να βοηθηθεί έναντι του καλαζάρ. Σε δέκα μέρες που θα αντιμετωπιστεί η μόλυνση θα ξεκινήσουμε τη θεραπεία με το milteforan.
Όταν είδα το κόστος του έπαθα ένα μικρό σοκ αλλά θα κάνουμε τα πάντα για να τη βοηθήσουμε. Στα δώδεκα κιλά της Ίριδας δεν ξέρω αν θα φτάσουν οριακά τα 30ml ή θα χρειαστεί τα 60. Θα μιλήσω με τον κτηνίατρο. Διάβασα για παραγγελία από Ισπανία σε καλύτερες τιμές μέχρι και 40%. Θα τα ψάξω τις επόμενες μέρες.
Η ασθένεια είναι τόσο διαδεδομένη όπως διάβασα και μου είπε και ο γιατρός που πάνω από τα μισά σκυλιά, (διάβασα και για ποσοστά 80%) είτε νοσησαν και ανέπτυξαν ανοσία είτε νοσούν συμπτωματικά ή ασυμπτωματικά. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές από όσους το αντιμετώπισαν και σίγουρα να προτείνουν φτηνότερα σημεία πώλησης φαρμάκων. (Ήδη διάβασα για ένα Κτηνιατρικό φαρμακείο στην Ιερά οδό.)
 
Καλη τυχη να εχετε Στεφανε μεσα απο την καρδια μου...
Μην απελπιζεσαι απο τωρα, δεν εχω γνωσεις πανω στο θεμα που μπορουν να βοηθησουν μιας κ δεν μου εχει τυχει κ δεν γνωριζω τα "νουμερα" που αναφερεις, ωστοσο να ξερεις εχω εμπειριες απο φιλους που εκαναν την θεραπεια κ τα σκυλια τους κυνηγουν σε πολυ καλο βαθμο αλλα κ ειναι καλοι συντροφοι...
 
Toν απριλιο 2015 [ο σκυλος που ειναι φωτογραφια στο θεμα ''μπεκατσα''] το σεττερ που εχω, εμφανισε καποια μπαλωματα στο τριχωμα και καποιο ειδος πυτιριδας.Σε εξετασεις που εκανε ο κτηνιατρος διαπιστωθηκε λεισμανιαση 1/1600 και μαζι ερλιχιωση. Η ερλιχιωση καταπολεμηθηκε ευκολα με αντιβιωση[δεν θυμαμαι την ονομασια,αν και ειναι ευκολο να το βρω],για την λεισμανιαση μου ειπε για 6 μηνες καθημερινα 1.5 χαπι zylapour 300mg πρωι και 1.5 το βραδυ[η δοσολογια του χαπιου δινεται αναλογως του βαρους και σταθερα ανα 12ωρο], και στη συνεχεια μετα το περας του εξαμηνου, καθε μηνα και για μια βδομαδα,θα παιρνει απο 1.5 χαπι πρωι-βραδυ εφ ορου ζωης.Απο τον πρωτο μηνα ειδα κατευθειαν βελτιωση και μεχρι και σημερα ειναι ολα ok.Δεν χρειαστηκε καποιο αλλο φαρμακο.
 
Ο χειρότερος εχθρός του ανθρώπου είναι ο ίδιος του ο εαυτός όταν έχει πεσμένη διάθεση. Στέφανε, δεν ξέρω καν έχουμε συναντηθεί πουθενά αλλά, θα μου επιτρέψεις να σου πω: "Ε, εντάξει, κακώς συνέβηκε αλλά συνέβηκε. Εδώ αντιμετωπίζονται τόσα και τόσα, στο 1 προς 400 θα κολλήσεις."
Το θέμα το έχω ψάξει πολύ, πάρα πολύ. Τα ποσοστά που παραθέτεις είναι απαισιόδοξα. Για το "Αρτεμις" είχα επικοινωνήσει και με τον τότε καθηγητή της έδρας παρασιτολογίας Σ.Θ.Χαραλαμπίδη, εδώ μπορείς να δεις την σελίδα του που αφορά τη Λεϊσμανίωση. http://users.auth.gr/users/4/7/050074/public_html/a08.Leishmaniosis.html
Υπάρχει και νεότερη θεραπεία, πολύ φτηνότερη και από όσο έχω μάθει αποτελεσματική, βασίζεται σε υψηλές δόσεις αντιβίωσης. Συζήτησε το με τον κτηνίατρο σου.
 
Σας ευχαριστώ όλους. Έχετε δίκιο όλοι για την αισιοδοξία και είμαι αισιόδοξος. Απλά όταν έχεις ένα σκυλάκι μέλος της οικογένειας που όταν σε βλέπει χαλάει τον κόσμο από τη χαρά του και ξαφνικά από τη μια μέρα στην άλλη χτες που με είδε βγήκε με το ζόρι από τη φωλιά και ήρθε και κουλουριαστηκε στα πόδια μου, σφίγγεται η καρδιά σου.
Κύριε Γιάννη, όχι δεν είχα ακόμη την τύχη να σας συναντήσω αλλά ευχαριστώ, αυτό ήταν ένα από τα πρώτα άρθρα που διάβασα και μάλιστα το πέρασα στους σελιδοδείκτες μου για να το βρίσκω εύκολα.
Ο ίδιος ο γιατρός μου είπε ψάξε, μάθε και ότι απορία έχεις έλα και θα τα συζητήσουμε όλα.
 
Υπάρχει και νεότερη θεραπεία, πολύ φτηνότερη και από όσο έχω μάθει αποτελεσματική, βασίζεται σε υψηλές δόσεις αντιβίωσης. Συζήτησε το με τον κτηνίατρο σου.
Σημερινές πληροφορίες μου, πολύ αποτελεσματική μέθοδος σε χαμηλή αναλογία. Ψάξε το.
 
Στέφανε καλησπέρα μην στεναχωριέσαι όλα θα πάνε μια χαρά, θα σου δώσω μερικά στοιχεία για την μιλτεφοσίνη (milteforan)
Σου στέλνω ινμποξ περισσότερες πληροφορίες να καταλάβεις πάνω κάτω.
 
Μετά από νέες εξετάσεις αίματος και αφού καταφέραμε να αντιμετωπίσουμε μια αρκετά επίμονη λοίμωξη ξεκινησε και η θεραπεία για τη λεϊσμανίωση. Στη συζήτηση με το γιατρό αξιολογήθηκαν οι τιμές της ασθένειας, οι παρενέργειες κάθε θεραπείας, τα χαρακτηριστικά του σκύλου και βέβαια το οικονομικό θέμα. Καταλήξαμε ότι καλύτερη θεραπεία για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο συνδυασμός μιλεφοσινης (milteforan) και αλοπουρινολης (zylapour). Ευτυχώς μια γειτόνισσα και φίλη είχε περίσσευμα milteforan από το δικό της σκυλάκι και θα καλύψω τα λίγα ml που χρειαζόταν παραπάνω από τα 30.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα μετά το τέλος της θεραπείας.
 
Μετά από νέες εξετάσεις αίματος και αφού καταφέραμε να αντιμετωπίσουμε μια αρκετά επίμονη λοίμωξη ξεκινησε και η θεραπεία για τη λεϊσμανίωση. Στη συζήτηση με το γιατρό αξιολογήθηκαν οι τιμές της ασθένειας, οι παρενέργειες κάθε θεραπείας, τα χαρακτηριστικά του σκύλου και βέβαια το οικονομικό θέμα. Καταλήξαμε ότι καλύτερη θεραπεία για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο συνδυασμός μιλεφοσινης (milteforan) και αλοπουρινολης (zylapour). Ευτυχώς μια γειτόνισσα και φίλη είχε περίσσευμα milteforan από το δικό της σκυλάκι και θα καλύψω τα λίγα ml που χρειαζόταν παραπάνω από τα 30.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα μετά το τέλος της θεραπείας.
Στέφανε καλησπέρα μην στεναχωριέσαι όλα θα πάνε μια χαρά, θα σου δώσω μερικά στοιχεία για την μιλτεφοσίνη (milteforan)
Σου στέλνω ινμποξ περισσότερες πληροφορίες να καταλάβεις πάνω κάτω.
Καλησπέρα σας, απογοητευμένη και γκουγκλαροντας βρήκα αυτό το Φόρουμ για το θέμα που αφορα την 3χρονη πιτμπουλίτσα μου. Προληπτικά ζήτησα από το γιατρό να κάνουμε εξετάσεις για νοσήματα που έχουν να κάνουν με έντομα και βρέθηκε θετικη σε λεισμανειωση με τίτλο > 1/400. Χωρίς να έχει κανένα εμφανές σύμπτωμα. Διαβάζοντας στο Ίντερνετ τα συμπτώματα συνδυάζω μονο μια μικρή ξηροδερμία στη ράχη της και ίσως το μεγάλωμα στα νυχια της. Αυριο ειναι να ξεκινήσουμε αιματολογικές κ εξετάσεις ούρων για να δούμε για την θεραπεία της. Έχω απογοητευθεί τελείως με όσα διαβάζω στο δίκτυο για τα αποτελέσματα της θεραπείας, για τον νόμο στην Ελλάδα , το κόστος της θεραπείας, για φάρμακα που υπάρχουν στο εξωτερικό μόνον και για την μη ασφαλή διαβίωση της μετά την θεραπεία.. πρόκειται για σκυλάκι που ζει μαζί μας , μέσα στο σπίτι, με τα σκαλιμπορ του και τις αμπούλες του, που ελέγχεται τακτικά απο τον γιατρό της.. θα ήθελα την άποψη σας
 
Καλησπέρα σας, απογοητευμένη και γκουγκλαροντας βρήκα αυτό το Φόρουμ για το θέμα που αφορα την 3χρονη πιτμπουλίτσα μου. Προληπτικά ζήτησα από το γιατρό να κάνουμε εξετάσεις για νοσήματα που έχουν να κάνουν με έντομα και βρέθηκε θετικη σε λεισμανειωση με τίτλο > 1/400. Χωρίς να έχει κανένα εμφανές σύμπτωμα. Διαβάζοντας στο Ίντερνετ τα συμπτώματα συνδυάζω μονο μια μικρή ξηροδερμία στη ράχη της και ίσως το μεγάλωμα στα νυχια της. Αυριο ειναι να ξεκινήσουμε αιματολογικές κ εξετάσεις ούρων για να δούμε για την θεραπεία της. Έχω απογοητευθεί τελείως με όσα διαβάζω στο δίκτυο για τα αποτελέσματα της θεραπείας, για τον νόμο στην Ελλάδα , το κόστος της θεραπείας, για φάρμακα που υπάρχουν στο εξωτερικό μόνον και για την μη ασφαλή διαβίωση της μετά την θεραπεία.. πρόκειται για σκυλάκι που ζει μαζί μας , μέσα στο σπίτι, με τα σκαλιμπορ του και τις αμπούλες του, που ελέγχεται τακτικά απο τον γιατρό της.. θα ήθελα την άποψη σας
Το 1/400 δείχνει ότι η ασθένεια είναι σε αρχικό στάδιο γι'αυτό και είναι ασυμπτωματικη ακομα. Αυτό βέβαια είναι και καλο.Το περί φαρμάκων που υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό δεν ισχύει πια όπως και δεν ισχύει η παλιά νομοθεσία που έπρεπε οι γιατροί να προχωράνε σε ευθανασία εφόσον βγει θετικός ο σκύλος στη λεισμανιωση. Υπάρχουν πια θεραπείες.
Το οικονομικό είναι ένα θέμα καθώς τα φάρμακα είναι λίγο ακριβά και ιδίως για τα κιλά της σκυλιτσας σου.
Μην απελπίζεσαι και συζήτησε το με τον κτηνίατρο. Μαζί θα επιλέξετε την πιο κατάλληλη θεραπεία σύμφωνα με όλα τα δεδομένα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εύχομαι όλα να πάνε καλα!
 
Πριν καμια 15αρια μερες που πηγα για τα ετησια εμβολια ειδε καποια συπτωματα η γιατρος στη θηλυκια μου ποιντερ ειναι 5 χρονων τωρα και καναμε μια εξεταση ειναι θετικη σε καλαζααρ ξεκινησαμε ζιλαπουρ πρωι βραδυ για 6 μηνες και ενα σιροπι το leisguard για ενα μηνα τελος σεπτεμρη θα κανουμε εξετασεις να δουμε το ποσοστο αλλα η γιατρος μου πε οτι θα κανουμε δουλεια παντως η σκυλα ειναι οκ δε δειχνει να χωλαινει καπου,μου εδωσε και καποιες οδηγιες διατροφης για να δουμε...
 
Πριν καμια 15αρια μερες που πηγα για τα ετησια εμβολια ειδε καποια συπτωματα η γιατρος στη θηλυκια μου ποιντερ ειναι 5 χρονων τωρα και καναμε μια εξεταση ειναι θετικη σε καλαζααρ ξεκινησαμε ζιλαπουρ πρωι βραδυ για 6 μηνες και ενα σιροπι το leisguard για ενα μηνα τελος σεπτεμρη θα κανουμε εξετασεις να δουμε το ποσοστο αλλα η γιατρος μου πε οτι θα κανουμε δουλεια παντως η σκυλα ειναι οκ δε δειχνει να χωλαινει καπου,μου εδωσε και καποιες οδηγιες διατροφης για να δουμε...
Παναγιώτη εύχομαι να πάνε όλα καλά. Περαστικά στη σκυλίτσα σου...
 
Πριν καμια 15αρια μερες που πηγα για τα ετησια εμβολια ειδε καποια συπτωματα η γιατρος στη θηλυκια μου ποιντερ ειναι 5 χρονων τωρα και καναμε μια εξεταση ειναι θετικη σε καλαζααρ ξεκινησαμε ζιλαπουρ πρωι βραδυ για 6 μηνες και ενα σιροπι το leisguard για ενα μηνα τελος σεπτεμρη θα κανουμε εξετασεις να δουμε το ποσοστο αλλα η γιατρος μου πε οτι θα κανουμε δουλεια παντως η σκυλα ειναι οκ δε δειχνει να χωλαινει καπου,μου εδωσε και καποιες οδηγιες διατροφης για να δουμε...
Παναγιωτη περαστικα στην σκυλιτσα σου
 
καλησπέρα, πριν δυο βδομάδες παρατήρησα τον σκυλο κακοδιαθετο και σαν να ετρεμε λιγο και τον πηγα στον κτηνίατρο. ειναι ημίαιμο κυνηγόσκυλο με λουκανικακι κοντοτριχο γυρω στα 20 κιλα το πολυ. εκανε εξετασεις αιματος και δυστυχώς διαγνώστηκε με καλαζαρ 1/1600! Επίσης υψηλα επιπεδα κρεατινινης δηλαδη τα νεφρα του δεν ειναι σε σουπερ κατασταση καθως και πεσμενα λευκα αιμοσφαίρια. μας ζητησαν να τον κρατησουν 2 μερες με ορο για να δουν μηπως πεσει καπως η κρεατινινη. Τελικά ειχε καποια υποχώρηση και μας ειπαν να τον παρουμε και να ξεκινησουμε θεραπεια με σιροπι και ζιλαπουρ.
γραφω εδω γιατι ειναι ο πρωτος μου σκυλος δεν εχω καποια αλλη εμπειρια ποσο μαλλον με το καλαζαρ.
στεναχωρήθηκαμε ολοι παρα πολυ γιατι ειναι ενα πολύ ζωηρο σκυλακι και προφανώς δεν θα το αφηναμε ποτέ χωρις να το παλεψουμε.
τις τελευταίες μερες παρατηρησαμε να τρεχει υγρο απο τα αυτιά του ξαναπηγε για εξετασεις και μας ειπαν ογκμεντιν αντιβιωση..... λογικα απο το καλαζαρ οπως μαλλον και το τριχωμα που σε μερικά σημεια του φεύγει

πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας τις εμπειρίες σας και αν πιστεύεται πως υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπιστει
 
Πριν καμια 15αρια μερες που πηγα για τα ετησια εμβολια ειδε καποια συπτωματα η γιατρος στη θηλυκια μου ποιντερ ειναι 5 χρονων τωρα και καναμε μια εξεταση ειναι θετικη σε καλαζααρ ξεκινησαμε ζιλαπουρ πρωι βραδυ για 6 μηνες και ενα σιροπι το leisguard για ενα μηνα τελος σεπτεμρη θα κανουμε εξετασεις να δουμε το ποσοστο αλλα η γιατρος μου πε οτι θα κανουμε δουλεια παντως η σκυλα ειναι οκ δε δειχνει να χωλαινει καπου,μου εδωσε και καποιες οδηγιες διατροφης για να δουμε...
Παναγιώτη καλή δύναμη και όλα καλά θα πάνε. Είμαι παθών δυστηχως, υπάρχουν τώρα πλέον αποτελεσματικές θεραπείες. Το σίγουρο είναι πως θεραπεύεται αλλά θέλει προσοχή μην επηρεαστούν ζωτικά όργανα. Όπως και να έχει σου εύχομαι τα καλύτερα.
 
Back
Top