Ξηρά τροφή

Ρε παιδια ξέρετε να μου πειτε οι ακυλοτροφες κ οι γατοτροφες(κονσερβα,ξηρα τροφη)που διαφέρουν??
Δεν ειναι τα ιδια??.xm.
Και τι θα παθει αν το ενα ζωο "φαει την τροφη του αλλου"?
 
Το θέμα της ξηρής τροφής στους κυνηγετικούς σκύλους είναι πολύ απλό αν ξέρουμε τι ζητάμε θέλουμε μια τροφή να μην "φορτώνει" το σκύλο μας, να έχει μια καλή θερμιδική απόδοση να περιέχει υλικά τα οποία ταιριάζουν στους περισσότερους σκύλους να έχει σταθερότητα πέψης και καλή γευστικότητα. Η υψηλή αφομοιωσιμότητα της τροφής είναι πολύ σημαντική στους κυνηγητικούς σκύλους. Το τελευταίο εξίσου σημαντικό είναι η τιμή πιστεύω ότι όλα τα παραπάνω πλεονεκτήματα συμπληρώνει η τροφή MAKENA CLASSIC (MAKENA DOG FOOD)

Διαμαντή είμαι από Αθήνα δεν είμαι κυνηγός με ενημέρωσε για την σελίδα σας ένας φίλος κυνηγός και έτσι έγραψα. Ασχολούμαι πολλά χρόνια με τον σκύλο και μελετώντας την διατροφή του και τις ξηρές τροφές αφού ταϊσα τις περισσότερες τροφές που κυκλοφορούν στην αγορά και διαπίστωσα ότι οι τιμές των "σωστών" τροφών είναι πολύ υψηλές έτσι λοιπόν πριν από μερικά χρόνια σε συνεργασία με ελληνικά εργοστάσια προσέχοντας πολύ την ποιότητα των πρώτων υλών και αποφεύγοντας αλλεργιογόνα υλικά όπως σόγια, γλουτένη, φυτικά έλαια, σιτάρι, αρώματα, ενισχυτικά γεύσης δημιουργήσαμε την σειρά MAKENA DOG FOOD δίνοντας έμφαση στο πεπτικό σύστημα του σκύλου και όχι στην διαφήμιση. Αυτός είναι και ο λόγος που έκανα την δημοσίευση στην σελίδα σας αν θες να δεις μερικά στοιχεία μπες στο facebook makena dog food
Kύριε Καφίρη, καλώς ήρθατε στην παρέα μας και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας. Από όσο είδα στη σελίδα σας, διαθέτετε δύο τύπους της τροφής MAKENA τον τύπο CLASSIC και το τύπο ADULT SENSITIVE MAX. Υπάρχει η προοπτική να διαθέσετε και έναν τύπο "ενέργειας";
 
Kύριε Καφίρη, καλώς ήρθατε στην παρέα μας και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας. Από όσο είδα στη σελίδα σας, διαθέτετε δύο τύπους της τροφής MAKENA τον τύπο CLASSIC και το τύπο ADULT SENSITIVE MAX. Υπάρχει η προοπτική να διαθέσετε και έναν τύπο "ενέργειας";
Φίλε Χρήστο έχουμε ετοιμάσει την MAKENA HIGH ENERGY με 36% κοτόπουλο (μονοπρωτεϊνική). Σε κάθε καινούργια συνταγή αφιερώνουμε χρόνο όσο χρειάζεται για τον έλεγχο της πεπτικότητας και της θερμιδικής κάλυψης ειδικά στην ενέργεια ταϊζοντας διαφορετικούς τύπους ενεργητικών σκύλων. Πιστεύω μέσα στο Σεπτέμβριο να έχουμε τελειώσει. Πάντως οι περισσότεροι πελάτες μου με κυνηγητικούς σκύλους καλύπτονται απόλυτα με την classic {24/14} μέχρι τέλος Οκτωβρίου που οι θερμοκρασίες παραμένουν σχετικά υψηλές και οι θερμιδικές ανάγκες των σκύλων δεν είναι πολύ υψηλές
 
Φίλε Χρήστο έχουμε ετοιμάσει την MAKENA HIGH ENERGY με 36% κοτόπουλο (μονοπρωτεϊνική). Σε κάθε καινούργια συνταγή αφιερώνουμε χρόνο όσο χρειάζεται για τον έλεγχο της πεπτικότητας και της θερμιδικής κάλυψης ειδικά στην ενέργεια ταϊζοντας διαφορετικούς τύπους ενεργητικών σκύλων. Πιστεύω μέσα στο Σεπτέμβριο να έχουμε τελειώσει. Πάντως οι περισσότεροι πελάτες μου με κυνηγητικούς σκύλους καλύπτονται απόλυτα με την classic {24/14} μέχρι τέλος Οκτωβρίου που οι θερμοκρασίες παραμένουν σχετικά υψηλές και οι θερμιδικές ανάγκες των σκύλων δεν είναι πολύ υψηλές
Αν δεν είχα ήδη προμήθειες για κάποιους μήνες, θα δοκίμαζα την classic. Θα περιμένω με ενδιαφέρον την HIGH ENERGY...
 
Συναδερφοι μια ερωτηση.αποφασησα να αλλαξω την τροφη που εδεινα στα σκυλια μου και να παρω brit premium sport.διαβαζοντας το φορουμ ειδα οτι η τιμη της τροφη ηταν στα 31 ευρω περιπου το 15κ.απο μια ερευνα στο ιντερνετ η ιδια τροφη τωρα εχει 22,67€.ειναι η ιδια τροφη και επεσε η τιμη της η εγω κανω καποιο λαθος?
 
Συναδερφοι μια ερωτηση.αποφασησα να αλλαξω την τροφη που εδεινα στα σκυλια μου και να παρω brit premium sport.διαβαζοντας το φορουμ ειδα οτι η τιμη της τροφη ηταν στα 31 ευρω περιπου το 15κ.απο μια ερευνα στο ιντερνετ η ιδια τροφη τωρα εχει 22,67€.ειναι η ιδια τροφη και επεσε η τιμη της η εγω κανω καποιο λαθος?
Μας βαζεις ενα link να τη δουμε;
 
http://www.zoofast.gr/brit-premium-sport-pg-14349.html.
για κοιταξε το γιατι μπορει να εχω κανει εγω κανενα λαθος
Σωτήρη μια χαρά είσαι. Οι τιμή μπορεί να κατέβηκε αλλά άλλαξε η πολιτική τους στην χρέωση των μεταφορικών. Παραμένει το πιο οικονομικό κατάστημα. Ισχύουν όσα έγραψε πριν ο Στέφανος.
 
χρηστος ξερεις παραγγελειες γινονται με email και τηλεφωνικος?

Μπαινεις στο σαιτ και κανεις εγραφη και παραγγελια και σου ερχονται Σωτηρη
Σωτήρη, όπως ακριβώς έγραψε πιο πάνω ο Δημήτρης. Κάνεις εγγραφή και παραγγέλνεις. Συμβουλή μου να επιλέγεις αντικαταβολή.
 
λοιπον παιδια ενημερωση.εκανα σημερα την παραγγελεια απο ζοοφαστ 3 τροφες 15κιλα brit premium sport.η τιμη της ολοκληρωθηκε οσο εξης. 3 τσουβαλια 15κιλα εκαστος απο 22,56€ το καθε τσουβαλι συνολο 67,68€ συν 12,50€ μεταφορικα συν 2,90€ αντικαταβολη συνολικο ποσο πληρωμεις 83,08€ δηλαδη 27,69€ το καθε 15κιλο στην πορτα μου.Το αντιστοιχο προιον με σημερινη ερευνα στην περιοχη μου<αγρινιο>εχει 44€ το 15κιλο και στην αθηνα 41,30€ με δωρο 3κιλα επιπλεον χωρις τα μεταφορικα για την εδρα μου.και ευλογα ρωταω οτο ζοοφαστ δεν μας τα δινει για την καλη του την καρδια κατι κερδιζει ο τοπικος επαγγελματιας που ηθελα να τον στηριξω ποσα θελει να βγαλει..
 
Φίλε Χρήστο έχουμε ετοιμάσει την MAKENA HIGH ENERGY με 36% κοτόπουλο (μονοπρωτεϊνική). Σε κάθε καινούργια συνταγή αφιερώνουμε χρόνο όσο χρειάζεται για τον έλεγχο της πεπτικότητας και της θερμιδικής κάλυψης ειδικά στην ενέργεια ταϊζοντας διαφορετικούς τύπους ενεργητικών σκύλων. Πιστεύω μέσα στο Σεπτέμβριο να έχουμε τελειώσει. Πάντως οι περισσότεροι πελάτες μου με κυνηγητικούς σκύλους καλύπτονται απόλυτα με την classic {24/14} μέχρι τέλος Οκτωβρίου που οι θερμοκρασίες παραμένουν σχετικά υψηλές και οι θερμιδικές ανάγκες των σκύλων δεν είναι πολύ υψηλές
Εδω και ενα μηνα εχω παρει την συγκεκριμενη τροφη. Μιλωντας στο τηλ με εναν πολυ ευγενικο ανθρωπο αποφασισα να την δοκιμασω. Εως τωρα αγοραζα τις πολυ γνωστες μαρκες μονο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Μετα απο ενα μηνα λοιπον το σκυλι ειναι σε εξαιρετικη κατασταση αφου το τριχωμα του λαμπει, η ορεξη του ειναι πολυ καλη και γενικα δεν αλλαξε κατι στην διαθεση του. Το πολυ καλο ειναι ομως οτι οι ακαθαρσιες του ειναι σφιχτες! Επισης επειδη ειναι πιο σκληρη τροφη την τρωει σαν ανθρωπος και δεν την κατεβαζει αμασητη. Για την τιμη δεν εχω να πω κατι αφου ειναι πολυ φθηνη. Δυστυχως δεν εχω αποψη για το αν κανει για ενα κυνηγετικο σκυλι αφου ο δικος μου δεν ειναι. Παντως η εμεργεια του δεν μειωθηκε. :)
 
λοιπον παιδια ενημερωση.εκανα σημερα την παραγγελεια απο ζοοφαστ 3 τροφες 15κιλα brit premium sport.η τιμη της ολοκληρωθηκε οσο εξης. 3 τσουβαλια 15κιλα εκαστος απο 22,56€ το καθε τσουβαλι συνολο 67,68€ συν 12,50€ μεταφορικα συν 2,90€ αντικαταβολη συνολικο ποσο πληρωμεις 83,08€ δηλαδη 27,69€ το καθε 15κιλο στην πορτα μου.Το αντιστοιχο προιον με σημερινη ερευνα στην περιοχη μου<αγρινιο>εχει 44€ το 15κιλο και στην αθηνα 41,30€ με δωρο 3κιλα επιπλεον χωρις τα μεταφορικα για την εδρα μου.και ευλογα ρωταω οτο ζοοφαστ δεν μας τα δινει για την καλη του την καρδια κατι κερδιζει ο τοπικος επαγγελματιας που ηθελα να τον στηριξω ποσα θελει να βγαλει..
Και εγώ έχω παραγγείλει τη συγκεκριμένη τροφή πριν 3 μέρες και περιμένω. Επίσης παρήγγειλα μαζί την hill's junior large με 4,20 το 2,5 kg. Δυστυχώς δεν είχε απόθεμα μεγάλο αφού στην αρχή πήγα να βάλω για το κουτάβι μου 20 συσκευασίες και δεν με άφησε. Έρχεται κάτω από 2 ευρώ το κιλό συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών όταν η πιο φθηνή τιμή στην Ελλάδα είναι 4ε/κιλό.
 
όσοι δεν έχουν πρόβλημα να καταλάβουν την Αγγλική γλώσσα, το παρακάτω site είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικό και θα σας ανοίξει τα μάτια όσον αφορά στα συστατικά των τροφών....
το έψαξα όταν αγόρασα ακριβή τροφή για το κουτάβι η οποία, βάσει των αναγραφόμενων συστατικών της, τελικά είναι απλά....απαράδεκτη !!!

www.allaboutdogfood.co.uk
 
όσοι δεν έχουν πρόβλημα να καταλάβουν την Αγγλική γλώσσα, το παρακάτω site είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικό και θα σας ανοίξει τα μάτια όσον αφορά στα συστατικά των τροφών....
το έψαξα όταν αγόρασα ακριβή τροφή για το κουτάβι η οποία, βάσει των αναγραφόμενων συστατικών της, τελικά είναι απλά....απαράδεκτη !!!

www.allaboutdogfood.co.uk
Φίλε vpentza εννοείται ότι τα συστατικά μιας ξηράς τροφής παίζουν τον κυρίαρχο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα όμως δεν φτάνει μόνο αυτό, όπως όταν μαγειρεύουμε στο σπίτι μας, χωρίς πολύ καλές πρώτες ύλες φαγητό καλό δεν γίνεται έτσι και για την τροφή των σκύλων ισχύει το ίδιο . Καταρχάς το στομάχι των σκύλων δεν αντέχει τα πάντα δημητριακά και γενικά υποπροϊόντα είτε ζωικά είτε φυτικά , σίγουρα εξαιρούνται πολλά που μόνο λίγες εταιρείες που παράγουν σκυλοτροφες τα γνωρίζουν .Έπειτα είναι οι κατάλληλες ποσότητες από τις πρώτες ύλες και τελευταίο και πολύ σημαντικό είναι το μαγείρεμα της τροφής .Για αυτό και η επιλογή μιας καλής σκυλοτροφες είναι εξαιρετικά δύσκολη άποψη μου είναι να ξεκινάτε πάντα από μία τροφή που αναγράφει υλικά που δεν περιέχει !
 
Eγώ έχω να σας προτείνω πια αυτή με σιγουριά...FISI DOG complete dog food.... μεγαλωσαν εδω κ τρια χρονια πολλα κουταβια κ σκυλια με αυτη την τίμια ιταλική τροφη.Κ το σημαντικο ειναι οτι τα σκυλια το παιρνουν επάνω τους.... κ απο κοπρανα...σφιχτά,άοσμα κ μικρά!Σωτηρία για σκύλους σε διαμερισματα κ ταρατσες αυλες,εκει οπου η ακαθαρσιες των σκυλων μπορουν να διμιουργησουν τα χείριστα προβληματα!Οποιος θελει να κανει μια δοκιμή τον περιμένω στο κατάστημα μου στην ΦΥΣΗ EVER,Fisidog ,Θηβών 475,Αιγάλεω 12243 ΑΘΗΝΑ Τηλέφωνα επικοινωνίας 210-5900519 κ κινητό 6970686849
Ας δούμε για πχ την FISIDOG SUPER PREMIUM EΝΕΡΓΕΙΑΣ
Πλήρης ισορροπημένη τροφή που προσφέρει όλες τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες για σκύλους με έντονη εργασιακή δραστηριότητα .Οι διαφοροποιημένες πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας (καθαρό χοιρινό κρέας και μαγιά),τα εξευγενισμένα λίπη αρίστης ποιότητας και τα δημητριακά με εξώθηση αποτελούν την πραγματική δύναμη της. Μέσω της χρήσης ευγενών συστατικών,η σκυλοτροφή FISIDOG SUPER PREMIUM EΝΕΡΓΕΙΑΣ εξασφαλίζει υψηλή πεπτικότητα και τη βέλτιστη εντερική απορρόφηση στον τετράποδο φίλο μας

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ :
Ολικές Αζωτούχες ουσίες 28 %
Ολικές ινώδεις ουσίες 3 %
Ολικά λιπαρές ουσίες 20 %
Ασβέστιο 1,60 %
Ολική τέφρα 7 %
Ολικός Φώσφορος 1 %
Υγρασία 7 %
Νάτριο 0,40%,

Το υψηλό επίπεδο ενέργειας και πρωτεΐνης της τροφής, καθώς και η ευκολία της απορρόφησης της , μεταφράζεται έτσι σε λιγότερη πρόσληψη ποσότητας και σε μειωμένη μεταγευματική υπερφόρτωση. Για τον λόγο αυτό η τροφή FISIDOG SUPER PREMIUM EΝΕΡΓΕΙΑΣ επομένως είναι κατάλληλη για τα ζώα
σε πλήρη αθλητική δραστηριότητα (κυνήγι,agility,προπόνηση,ευκινησία, έλκηθρο με σκύλους ...), για ζώα που ζουν σε εξωτερικούς χώρους κατά τη χειμερινή περίοδο και σε όλες εκείνες τις περιπτώσεις όπου επιδιώκεται η ανάκτηση του ιδανικού βάρους (π.χ. μετά από υπερκόπωση,εξάντληση, κατά τη διάρκεια της ανάρρωσής του, και σε θηλυκά σκυλιά σε περιόδους γαλουχίας).
Η ενσωμάτωση των μεταλλικών στοιχείων και βιταμινών έχει ειδικά βαθμονομηθεί για τη στήριξη του αθλητικού σκύλου κατά τη διάρκεια της έντονης μυϊκής δραστηριότητας του. Επιπλέον, η μικρότερη πρόσληψη μιας συμπυκνωμένης ζωοτροφής και ιδιαίτερα εύπεπτης λόγω και της άριστης ποιότητας των λιπαρών που περιέχει, επιτρέπει εξοικονόμηση στην καθημερινή συντήρηση του ζώου.

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ (ανά kgr.)
Βιταμίνη C : 96,00 mg Βιταμίνη A (E672) : 12.000,00 U.I.
Βιταμίνη D3 : 384,00 U.I. 3a 700 Βιταμίνη E : 48,00 mg
Βιταμίνη K3 : 1,92 mg Βιταμίνη PP : 19,20 mg
Βιταμίνη B1 : 1,92 mg Βιταμίνη B2 : 3,84 mg
D - Παντοθενικό οξύ : 9,60 mg 3a 831 Βιταμίνη B6 : 1,92 mg
Βιταμίνη B12 : 0,02 Φολικό οξύ : 0,48 mg
Βιταμίνη H : 0,19 mg Σίδηρος θειικός μονοένυδρος (E1) : 96,00 mg
Χαλκός (E4) : 14,40 mg Μαγγάνιο (E5) : 33,60 mg
Κοβάλτιο μονοένυδρο (E3) : 0,14 mg Ψευδάργυρος (E6) : 105,60 mg
Σελήνιο (E8) : 0,05 mg Σεπιολίτης (Ε562) : 2782,10

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
Βάρος σκύλου σε κιλά : 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
Ποσότητα σε γραμμάρια ανά ημέρα : 60 120 180 240 300 360 420 480 540 600

ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ
Έτοιμο προς χρήση. Μετρήστε 120 γρ. του προϊόντος για κάθε 10 Kgr. βάρους του σκύλου.
Αφήνετε πάντα στη διάθεση του σκύλου, φρέσκο καθαρό νερό.

FISIDOG SUPER PREMIUM EΝΕΡΓΕΙΑΣ
Δώστε αληθινή ενέργεια στον σκύλο σας!
 
Back
Top