Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Ναι σίγουρα παρουσιάζει, αλλά, μπορείς να βάλεις και .458 500grains και να έχεις φθηνότερο , καλύτερο αποτέλεσμα. Και τι παραπάνω φθορές στο rifling θα έχει το double stacking...
 
Ήθελα να ήξερα πως δεν χάνει την αεροδυναμική του...
Χωρίς να ξέρω σίγουρα, υποθέτω ότι σχεδιάζουν τα δύο βλήματα με τέτοιο τρόπο ώστε να έχουν τον ίδιο βαλλιστικό συντελεστή ώστε να έχουν σχεδόν την ίδια τροχιά.
 
Ετσι οπως πανε τα πραγματα, καλύτερα να δημιουργηθει νομικό πλαίσιο για οπλοκατοχή και να υπάρχει ένας έλεγχος, γιατί με την τεχνολογία αρωγό σε λίγο θα γεμίσουμε με mini cnc σαν αυτό:
https://ghostgunner.net/products/ghost-gunner . Το συγκεκριμένο φτιάχνει lower receiver για AR-15.

Με μια απλή αλλαγή στον κώδικα , στο μέλλον θα μπορείς να φτιάχνεις και τον μηχανισμό για Ρ320 πιστόλια. Πιστεύω οτι είναι πολύ πιο εύκολο να υπάρχει έλεγχος στα πυρομαχικά και τις κάννες, παρά σε ολόκληρο το όπλο. Σίγουρα το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μπορεί να σου φτιάξει ολόκληρο το όπλο, αλλα πολύ συντομα θα δούμε και άλλα άλματα. Και είναι και ωραία ασχολία το cnc.

Πολλοί θεωρούν το ραβδωτό απαγορευτικό αλλά όσο το ξεχνάμε τόσο δεν θα υπάρχει έλεγχος και μια μέρα μπορεί να βρεθούμε και προ εκπλήξεων. Η τακτική το απαγορεύω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο δεν θα περπατήσει για πολύ. Όταν ο κόσμος τριγύρω σου αλλάζει, πρέπει να αλλάξεις και εσύ. O Cody Wilson έχει συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία και έφτιαξε ένα απλό μηχάνημα που κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά. Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι συμφωνώ με την ιδεολογία του, αλλα μπορώ και εγώ με ένα cnc να κάτσω να μάθω πως να φτιάχνω actions. Οπότε η ικανότητα δεν μένει δεμένη στο άρμα μιας ιδεολογίας.

Έχουμε αργήσει και πολύ, κάποια στιγμή πρέπει να σοβαρευτούμε. Το κλειδί στην αρχή είναι να ελέγχεις τα αναλώσιμα και τα εντόσθια. Και οι Έλληνες πρέπει να μάθουν το DIY. Όπως και οτι αυτοί ευθύνονται για το αν είναι σύννομοι ή όχι όσο αναφορά τα όπλα. Το ποινικό του μητρώο, το ιατρικό του ιστορικό και τα πάθη του καθενός είναι υπο τον έλεγχο του καθενός. Δεν είναι δύσκολο να θεσπίσουμε κανόνες. Ούτε να τους τηρήσουμε και να τους εφαρμόσουμε. Σίγουρα δεν είμαστε Αμέρικα και τα ημιαυτόματα δεν θα παίξουν. Αλλα για κινητό ουραίο δεν νομίζω οτι είναι και τόσο δύσκολο. Μπορεί να είναι δύσκολο για τις 3 πρώτες εξουσίες της χώρας, αλλα για την χώρα δεν είναι ;).

.pop.Κάτσε να ευλογήσω και λίγο τα λόγια μου μην με μαντρώσουν για ακραία ποσταρίσματα .pop.
 
Μια ανευ λογου απαγορευση! Δηλαδη επειδη μπορει να υπαρξουν και καποιοι λιγοι "ανωριμοι - επιπολαιοι" χρηστες το απαγορευουν για ολους?? Ή μηπως εχετε δει να γινονται παρανομιες (δολοφονιες κλπ) με δηλωμενα οπλα? Μηπως δεν σκοτωνει το λειοκαννο? Μηπως δεν εχουμε σκοτωμους και απο μαχαιρια? Ισως δεν το εχουμε απαιτησει και εμεις οργανωμενα....και αποφασιστικα! Παντως δεν ξερω αν θα βολευε καλυτερα απο ενα λειοκαννο για κοντινες βολες αλλα αν το πετυχεις το γουρουνι δεν νομιζω οτι θα εχει πολλες πιθανοτητες να φυγει...
 
Στην Λετονια κυνηγουν με ραβδωτα και στα 35 τελευταια χρονια εχουν ενα ατυχημα,οχι θανατο.
Εδω ναι μεν Ευρωπαιοι αλλα μακρια τα ραβδωτα απο τους Ελληνες,μην γινει καμια επανασταση.
Τοσο γιδια ειναι πολιτικοι και νομοθετες!!
 
δηλαδη εαν αγορασουμε ενα οπλο λειοκανο και περνει φυσιγγια ιδια με τα ραβδωτα τοτε θα ειμαστε νομημοι , οπως τα παλια ραβδωτα που εκαναν της κανες λειες και εβαζαν φυσιγγια GAL 36
Ωραία θα την θα βαζαμε κ ένα ραβδοτο τσοκ της jugchokes τώρα που βγάζει για 36αρι
 
Στην Λετονια κυνηγουν με ραβδωτα και στα 35 τελευταια χρονια εχουν ενα ατυχημα,οχι θανατο.
Εδω ναι μεν Ευρωπαιοι αλλα μακρια τα ραβδωτα απο τους Ελληνες,μην γινει καμια επανασταση.
Τοσο γιδια ειναι πολιτικοι και νομοθετες!!
Ναι λες κ αν καπιός θέλει να τους καθαρίσει δε μπώρει με λειοκανο? ραβδοτο χρειαζετε? Εδώ τους πετυχαινουν με τα γιαουρτια εκεί κολλαμε
 
Στην Λετονια κυνηγουν με ραβδωτα και στα 35 τελευταια χρονια εχουν ενα ατυχημα,οχι θανατο.
Εδω ναι μεν Ευρωπαιοι αλλα μακρια τα ραβδωτα απο τους Ελληνες,μην γινει καμια επανασταση.
Τοσο γιδια ειναι πολιτικοι και νομοθετες!!
Αυτο που λες...δλδ θα περιμενουμε να αγορασουμε οπλα με αδειες για να πραξουμε κατι παρανομο...
 
Εντελος φιλικά φιλέ μου Berben αυτοί οι λίγοι ανωριμοι απροσεχτοι που λες επήδη έχω περασει απο πόλες γουρουνοπαραιες είναι 8 στους 10
Αυτοι ομως μπορουν να την κανουν την ζημια και με το λειοκαννο....αυτο δεν καταλαβαινουν!
 
εγω πιστευω οτι το ραβδωτο δεν ειναι και τοσο απαραιτητο στην Ελλαδα , αλλα ουτε ηταν ποτε , ουτε παραδοση στο ραβδωτο εχουμε , γιατι το μονο θυραμα που εχουμε για να κυνηγησουμε με το ραβδωτο ειναι το αγριογουρουνο , και αυτο δεν υπαρχει παντου αλλα σε μερηκους νομους της χωρας μας , ενω οι αλλες χωρες εχουν και αλλα επητρεπομενα τριχωτα που κυνηγαν με το ραβδωτο , και εχουν και παραδοση στο ραβδωτο , το μονο ραβδωτο που θα χρειαζωνταν στην Ελλαδα ειναι το κυνηγι με αεροβολο , που ειναι και καπια μικρη παραδοση που εγηνε απο το 1972 και μετα που ειχε γεμησει ο τοπος στην επαρχια με αεροβολα , ο καθε πιτσιρικας πρωτα επερνε αεροβολο και μετα ποδηλατο
 
εαν και πιστευω οτι οταν επητρεπουν τα αεροβολα στο κυνηγι λιγοι θα κυνηγουν με αυτα , γιατι ειναι ενα δυσκολο κυνηγι με το αεροβολο , μονο καρτερι θα κανουν που δεν θα ειναι και τοσο αποδοτηκο , γιατι οταν περναει ο αλλος με το λειοκανο με μποληκες τουφεκιες , πως μετα θα καθησει η τσιχλα και ο κοστσυφας στο κλαρι , και θα χρειαστη πολυ υπομονη και καλο αεροβολο ευθηβολο , και δυνατουστικο καπος
 
εαν και πιστευω οτι οταν επητρεπουν τα αεροβολα στο κυνηγι λιγοι θα κυνηγουν με αυτα , γιατι ειναι ενα δυσκολο κυνηγι με το αεροβολο , μονο καρτερι θα κανουν που δεν θα ειναι και τοσο αποδοτηκο , γιατι οταν περναει ο αλλος με το λειοκανο με μποληκες τουφεκιες , πως μετα θα καθησει η τσιχλα και ο κοστσυφας στο κλαρι , και θα χρειαστη πολυ υπομονη και καλο αεροβολο ευθηβολο , και δυνατουστικο καπος
Ενα PCP θα.μπωρουσε να χρησημοποιηθει για κατάπολεμηση επιβλαβων σε συγκεκριμένους χώρους οπως σταυλους οπου υπαρχή και η ανάλογη συγκέντρωση κορακοειδων και χωρίς ενωχλησεις με σχετηκη άδεια παντα
 
Φίλος ονειρεύεται κυνήγι αγριόχοιρου με αεροβόλο 6.35mm με χρήση διόπτρας, υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό?
 
Back
Top