Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Καλησπέρα στην ομάδα...Πρόσφατα αγόρασα ένα kicks smoke 0.30(l.full) για την benelli criocomfort.Χρόνια τώρα κυνηγάω με το biturbo και το light modified της briley.το πρόβλημα που παρουσιάστηκε με το kicks είναι ότι δεν έκανε ότι υπόσχεται.βολές με πολλά κενά ...βολές χωρίς έντονο κέντρο και γενικά άσχημες κατανομές ...18.4 αυλος το όπλο...πιθανές αιτίες ???να το κρατήσω ή να γυρίσω στην παλιά δοκιμασμένη συνταγή του briley???
Επειδη εχω το ιδιο τσοκ στη Μ2 μου, μου φαινεται λιγο αντιθετο με αυτα που εχω δει εγω στο οπλο μου ενα χρονο τωρα... Το δοκιμασες κ με αλλα φυσιγγια κ ειχε την ιδια συμπερφιφορα η μονο με τα BIturbo???
 
Όλα όντως...καμία φορά παρασυρόμαστε ζητάμε το κάτι παραπάνω.το θέμα είναι αν κάποιος συνάδελφος έχει παρόμοια εμπειρία η υπάρχει κάποιο περιθώριο να βελτιώσω την κατάσταση...σκέφτηκα ότι ίσως το biturbo λόγω tecna και ζέστης δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα...
Αν το πουλας παντως το θελω
 
Επειδη εχω το ιδιο τσοκ στη Μ2 μου, μου φαινεται λιγο αντιθετο με αυτα που εχω δει εγω στο οπλο μου ενα χρονο τωρα... Το δοκιμασες κ με αλλα φυσιγγια κ ειχε την ιδια συμπερφιφορα η μονο με τα BIturbo???
 
Αυτό ήθελα να διευκρινίσω Μόλις...Σε δοκιμή με b&p mb winter παρουσίασε παρά πολύ καλή κατανομή...Σε ελαφρές γομωσεις με το sipe nsi και το gm3 πήγε πολύ καλά ...Στην τσίχλα που το δοκίμασα Αφού τέλη Φλεβάρη παρέλαβα έκανε εξωφρενικές ντουφεκιες...Στο χαρτί όμως βρίσκω ψεγάδια με όλα τα lambro
 
Αυτό ήθελα να διευκρινίσω Μόλις...Σε δοκιμή με b&p mb winter παρουσίασε παρά πολύ καλή κατανομή...Σε ελαφρές γομωσεις με το sipe nsi και το gm3 πήγε πολύ καλά ...Στην τσίχλα που το δοκίμασα Αφού τέλη Φλεβάρη παρέλαβα έκανε εξωφρενικές ντουφεκιες...Στο χαρτί όμως βρίσκω ψεγάδια με όλα τα lambro
Οποτε....χεσε τα λαμπρό απλό βρε
 
Οποτε....χεσε τα λαμπρό απλό βρε
Είναι συναισθηματικό το δέσιμο μετά από τόσα χρόνια χρήσης...φέτος θα το κυνηγήσω όλη τη χρονιά και πιστεύω θα διαμόρφωση καλύτερα γνώμη...πάντως ήδη εφοδιαστηκα 600 φυσσιγγια mb winter που με ευχαρίστησε στις δοκιμές...τα υπόλοιπα θα τα διαπιστώσω στους βάλτους και στις βουνοκορφές...ρωτώντας και δοκιμάζοντας μαθαίνουμε...
 
δύσκολα να δεις στο χαρτί τί ειναι ικανό να κάνει αυτο το τσοκ,,,η μαλλον να το πω καλύτερα αυτό που θα βλέπεις δεν θα σου αρέσει και τόσο οπτικά αλλά στα σκοτώματα τα στραπατσάρει κανονικά και με το νόμο

όσα θηράματα εχω πάρει με smoke, τρυγονι φασσα τσιχλα και μερικα πράσινα, ήρθαν κατω λες και τα ειχες πιασει και προσπαθουσες να δεσεις "κομπο" πολύ στραπάτσο
 
Δεν το ριχνω σε χαρτι,γιατι αν δω αυτο που νομιζω πως θα δω,την επομενη θα βγει στο σφυρι!:D
Εχεις να δεις ανομοιομορφες κατανομες στο χαρτι που θα ειναι ολες δικες σου...
:):)
Τα ειχα ακουσει.....
Η πραξη έδειξε, σε καποιους που εμπιστευομαι την γνωμη τους,πως σκοτωνει καλα....(kicks smoke)
Ειδομεν...
 
Καλορίζικα Χρήστο με πολλές και καλές τουφεκιές.

Καλοριζικα Χρηστο κ καλες φιδισιες τουφεκιες με μπολικο δηλητήριο..:)

Καλοριχτα χρησταρα!
Εξαιρετικη επιλογη. Δεν ειναι αλλωστε τυχαια νο 1 σε πωλησεις στην αμερικα το φιδισιο ;)
Μμμμμ ποσο mucho θα ταίριαζε στην bellmonte... Χμμμμμ Χμμμμμμ

Χρήστο, καλορίζικα και καλοτούφεκα ....
Παλικάρια σας ευχαριστώ πολύ!

... δοκιμή στα υδρόβια ή θα πάμε πρώτα σκοπευτήριο;
Αιντε παλικαρια ποτε?
Μάγκες με την πρώτη ευκαιρία πάμε σκοπευτήριο αλλά για μένα είναι δύσκολο λίγο προς το παρόν γιατί είμαι στη θάλασσα...
 
Last edited:
δύσκολα να δεις στο χαρτί τί ειναι ικανό να κάνει αυτο το τσοκ,,,η μαλλον να το πω καλύτερα αυτό που θα βλέπεις δεν θα σου αρέσει και τόσο οπτικά αλλά στα σκοτώματα τα στραπατσάρει κανονικά και με το νόμο

όσα θηράματα εχω πάρει με smoke, τρυγονι φασσα τσιχλα και μερικα πράσινα, ήρθαν κατω λες και τα ειχες πιασει και προσπαθουσες να δεσεις "κομπο" πολύ στραπάτσο
Σαν κατοχος και εγω smoke δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο απο αυτα που ειπε ο παυλος....αλλο το χαρτι αλλο τα θηραματα.....εκει δινει ρεστα
 
Όλα όντως...καμία φορά παρασυρόμαστε ζητάμε το κάτι παραπάνω.το θέμα είναι αν κάποιος συνάδελφος έχει παρόμοια εμπειρία η υπάρχει κάποιο περιθώριο να βελτιώσω την κατάσταση...σκέφτηκα ότι ίσως το biturbo λόγω tecna και ζέστης δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα...
το biturbo σε οτι δοκιμες εχω κανει απο περυσι σε νο. 6 ειναι μαυρα χαλια με οτι τσοκ και σε οτι οπλο το εχω βαλει. μολις ξαναπαω σκοπευτηριο θα ριξω στον πινακα με το kicks lf που εχω στο μπαικαλ ενα 6αρι biturbo για να συγκρινουμε με τουφεκια δικια σου. πες μου μονο στα ποσα μετρα να ριξω. παντως πετα το biturbo και παρε percorso.παλι tecna πιο φτηνο και τουλαχιστον 10 κλασεις ανωτερο αυτη τη στιγμη. δεν ειναι το biturbo που ηταν πριν 6-7 χρονια
 
Χτεσινη μερα στο σκοπευτηριο και μετα τα πιατα εκανα και μια δοκιμη να δω σε τι κατασταση βρισκεται ο κωνος....αποσταση 30 μετρα και ενα οχτωρακι της ντιβα 32 γρ με το κικς το 4 αρι.....φωτο ξεχασα να βγαλω....αποτελεσμα σε ενα κυκλο οσο ειναι ενα πεπονι γυρω στα 30 με 40 σκαγια και γυρω γυρω κεντημα κανονικο.....
 
Χτεσινη μερα στο σκοπευτηριο και μετα τα πιατα εκανα και μια δοκιμη να δω σε τι κατασταση βρισκεται ο κωνος....αποσταση 30 μετρα και ενα οχτωρακι της ντιβα 32 γρ με το κικς το 4 αρι.....φωτο ξεχασα να βγαλω....αποτελεσμα σε ενα κυκλο οσο ειναι ενα πεπονι γυρω στα 30 με 40 σκαγια και γυρω γυρω κεντημα κανονικο.....
Εσύ είσαι χαρούμενος γιατί ήξερες τι ήθελες. Κάποιος άλλος μπορεί να έλεγε, μου χάλασαν το όπλο ...;)
 
το biturbo σε οτι δοκιμες εχω κανει απο περυσι σε νο. 6 ειναι μαυρα χαλια με οτι τσοκ και σε οτι οπλο το εχω βαλει. μολις ξαναπαω σκοπευτηριο θα ριξω στον πινακα με το kicks lf που εχω στο μπαικαλ ενα 6αρι biturbo για να συγκρινουμε με τουφεκια δικια σου. πες μου μονο στα ποσα μετρα να ριξω. παντως πετα το biturbo και παρε percorso.παλι tecna πιο φτηνο και τουλαχιστον 10 κλασεις ανωτερο αυτη τη στιγμη. δεν ειναι το biturbo που ηταν πριν 6-7 χρονια
Για πια biturbo ολα αυτα τα 36 η 38?
 
Back
Top