Συνταγές για τσίχλες (Γενικά)

Χρήστο επειδη νομιζω πως σε ξερω σεβομαι την αποψη σου σαν ειδικός που εισαι να μας βοηθάς στις συνταγες, εγω προσωπικα θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και στο επόμενο τραπεζι σε θελουμε να βαλεις την δικιά σου πινελια στα εδεσματα, φιλικα Φωτης
 
Χρήστο επειδη νομιζω πως σε ξερω σεβομαι την αποψη σου σαν ειδικός που εισαι να μας βοηθάς στις συνταγες, εγω προσωπικα θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και στο επόμενο τραπεζι σε θελουμε να βαλεις την δικιά σου πινελια στα εδεσματα, φιλικα Φωτης
φυσικά και θα θελα να είναι παρόν στο επόμενο .. θεού θελοντως και εργασίας επιτρέποντως φυσικά !!
 
καλημερες και απο εδω κατω,,

εχουμαι καμια 15αρια τσηχλες.
τις εχουμαι καθαρησει απο πουπουλα και εντοστια και τις εχουμαι ανηξει απο το μπετη και οχι απο πισω..
βαζουμαι αλατη πιπερη καπνιστη παπρικα λιγη σκονη σκορδου και εαν κοματη τσενταρ (ΚΙΤΡΙΝΟ) κλινουμαι την τσιχλα και τηληγουμαι με μια φετα μπεικον για να μην ανηξει.
ετση κανουμαι σε ολλα τα πουλια και τα βαζουμαι διπλα διπλα μεσα σε μια λαδοκολα.
απο πανω ρηχνουμαι κοματια απο βουτηρο αλατη πιπερι και κληνουμαι την λαδοκολα και τηληγουμαι και με αλουμηνοχαρτο..
βαζουμαι σε ζεστο φουρνο για 45 λεπτα στους 200 βαθμους..
ανηγουμαι μετα το αλουμηχοχαρτο και την λαδοκολα για 5-7 λεπτα μεσα στο φουρνο για να παρει χρωμα το μπεικον και οταν το βγαλουμαι ρυχνουμαι απο πανω τρημενο τσενταρ οπου λιωνει..

ειναι σκετη απολαυση αλλα απετη καλη παραια και πολυ κρασηffff
 
Η παρακάτω συνταγή είναι ενός Ελληνα σεφ σε κυνηγοπεριοδικο.
Μην κολλατε στα γκουρμεδιαρικα υλικά και βάλτε: αλάτι ελληνικό, πιπέρι ότι έχετε και ξύσμα λεμονιού.

subir fotos a internet
Την ώρα που τα γράφω έχω παρενοχληση από τη μικρή για χάδια, ευτυχώς έχει υπομονή :

sube
 
Last edited:
Η παρακάτω συνταγή είναι ενός Ελληνα σεφ σε κυνηγοπεριοδικο.
Μην κολλατε στα γκουρμεδιαρικα υλικά και βάλτε αλάτι ελληνικό, πιπέρι ότι έχετε και ξύσμα λεμονιού.

subir fotos a internet
Την ώρα που τα γράφω έχω παρενοχληση από τη μικρή για χάδια, ευτυχώς έχει υπομονή :

sube

Άντε μετά να σου λένε ότι τα κυνηγετικά σκυλιά δεν θέλουν πολλά χάδια γιατί θα χαλάσουν...
 
Εχθές γυρίζοντας από το κυνήγι,επί τόπου καθάρισα τα τσιχλοκότσυφα και τα έριξα στην σχάρα.
Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο ποτέ μέχρι τώρα δεν τα είχα κάνει ψητά.
Έγιναν εκπληκτικά μπορώ να πω αν και λίγο σκληρά.
Κάπου διάβασα ότι πριν τα ψήσεις καλό είναι να τα ''βουτάς'' στην φρυγανιά..xm.Ισχύει αυτό;
Και γενικά τι πρέπει να κάνουμε πριν τα ψήσουμε;
 
εγω πριν να τα βαλω στη ψησταρια τα μαριναρω με λιγο κρασι εννοειται και λαδι και τα αφηνω την προηγουμενη στο ψυγειο.και δεν τ αφηνουμε πολυ ωρα γιατι καρβουνιαζουνε.μολις παρουνε χρωμα ειναι ετοιμα αν μιλαμε για καρβουνα.εγω εχω ψησταρια υγραεριου και τ αφηνω λιγο παραπανω.συγγνωμη να πω οτι βαζω και ριγανη αλλα μετα που θα βγουν απο την ψησταρια γιατι αν μπει πριν τα σκληραινει
 
Last edited:
Λοιπόν κύριοι σήμερα γυρνώντας από το κυνήγι καθάρισα τις τσίχλες που χτυπήσαμε,τις έβαλα φρυγανιά και από τις δύο πλευρές και τις έψησα αλλά λιγότερο από την προηγούμενη φορά...Ένα θα σας πω μόνο ότι δεν μου έκανε αίσθηση μετά τις τσίχλες να φάω τις μπριζόλες.Ενθουσιάστηκα.Γίνανε πολύ νόστιμες και μαλακές.
Από αυτές που έχω στην κατάψυξη θα γίνουν οι μισές στον φούρνο με βούτυρο και οι άλλες ψητές...
 
,τις έβαλα φρυγανιά και από τις δύο πλευρές και τις έψησα
Εννοεις τριμμενη φρυγανια?
Καποτε ζητησα και μου έκαναν(απεχθάνομαι την μαγειρική)τσίχλες τηγανιτές βουτηγμενες μέσα σε τριμμενη φρυγανια που ειχε ανακατευτει με αυγά κ ήταν ωραίες..Γενικά μου αρέσουν τα παραδοσιακά φαγητά..:)
 
Δεν βαζεις και την συνταγη να γουσταρουμε και εμεις?
Βασιλη νάι αμε !
Λοιπον μαριναρισμα με μουσταρδα λαδι ,κρασι και λιγο ριγανη. Την επομενη στην χυτρα ριχνεις λιγο λαδι και μολις καψει περνουμε μια μια τις βαζουμε μεσα και αφου ροδισουν ριχνουμε το ζουμακι απο το μαριναρισμα και δυο ποτηρια νερο αφου το εχουμε βαλει να βραση πριν. Κλεινουμε την χυτρα και το αφηνουμε να βρασει για 40 λεπτα περιπου σε σιγανη φωτια. Αν θελουμε ριχνουμε και κανα 2,3 κομματακια ντοματα οχι παραπανω ( δεν ειναι υποχρεωτικο ) εμενα μ'αρεσει γιατι γινεται σαν λιαστη
Καλη επιτυχια....sex hard.
Μπορεις αν θελεις να το βαλεις και στο αναλογο topic..:)
 
Τσιχλοκότσιφα με πιπεριες , λιαστη ντομάτα και μπαλσαμικο στο φουρνο.
Καθαριζουμε τα πουλια και τα κοβουμε στα τεσσερα(εγω τα ξεκοκαλιζω αφου τα βράσω λόγω των παιδιών αλλά όπως αρεσει στον καθενα).Τα βράζουμε και τα σουρονουμε.Ψιλοκοβουμε πιπεριες πρασινες και φλορινης ,λιαστες ντοματες , κρεμυδι και σκορδο.Τα τσιγαριζουμε ολα μαζι σε χαμηλη φωτια μεχρι να μαλακωση το κρεμμυδι + αλατι πιπερι θυμάρι , στο τελος ριχνουμε μπαλσαμικο και σαλτσα ντοματα φρεσκια πριν τα κατεβασουμε απο το τηγανι.Τα ριχνουμε σε ενα πυρεξ και σκεπαζουμε με αλουμινοχαρτο.Ψηνουμε στο φουρνο 15 λεπτα με το αλουμινοχαρτο και αλλα 15 αφου το βγάλουμε!Συνοδευουμε με τσιπουρακι!
IMG_20171005_205651.jpg
 
βρε παιδια στη σχαρα οποτε τις δοκιμασα μου βγηκαν πολυ σκληρες εν αντιθεση με τα ορτυκακαι που ειναι λουκουμι
 
Back
Top