Spinning

Αυτό που σου λέει ο Βασίλης, η πετονιά που πήρες είναι καμμένη. Πέτα λίγα μέτρα να φύγει η πάνω στιβάδα από το καρούλι και πιάστην με τα χέρια σου και τράβα την. Αν σπάει είναι όλη για πέταμα.
θα το δοκιμασω να΄στε καλα :). γενικα ειναι ευαισθητες στους κομπους;
 
Ο καθε κομπος εχει αλλη αντοχη στην τριχα. Δηλαδη αν μια τριχα εχει αντοχη 4 κιλα, ενας καλος κομπος μειωνει την αντοχη της στο 90% και πανω. Σε τερματικους κομπους οπως ο παλομαρ η αντοχη συνηθως ειναι λιγο χαμηλοτερη. Ο παλομαρ ειναι καλος κομπος.
 
Ο καθε κομπος εχει αλλη αντοχη στην τριχα. Δηλαδη αν μια τριχα εχει αντοχη 4 κιλα, ενας καλος κομπος μειωνει την αντοχη της στο 90% και πανω. Σε τερματικους κομπους οπως ο παλομαρ η αντοχη συνηθως ειναι λιγο χαμηλοτερη. Ο παλομαρ ειναι καλος κομπος.
τι να πω; παντως το ψαρακι το εχασα γιατι κοπηκε!!!
 
τι να πω; παντως το ψαρακι το εχασα γιατι κοπηκε!!!
Ασχημο συναισθημα το οποιο το εχω νιωσει δυστυχως. Μερικες φορες το φθηνο μας κοστιζει ακριβα! Οι βολες θελουν τεχνικη οχι δυναμη. Ολοι οι κομποι εξω απο τα δαχτυλιδια και παντα ελεγχος πριν το ψαρεμα και μετα απο καθε ψαρι!!
 
Ασχημο συναισθημα το οποιο το εχω νιωσει δυστυχως. Μερικες φορες το φθηνο μας κοστιζει ακριβα! Οι βολες θελουν τεχνικη οχι δυναμη. Ολοι οι κομποι εξω απο τα δαχτυλιδια και παντα ελεγχος πριν το ψαρεμα και μετα απο καθε ψαρι!!
σωστα τα λες το εριχνα με φοβο και μολις ειπα ενταξει ολα καλα εκει πηρα την κρυαδα. αμα δεν ξερεις και σου δίνουν οτι να'ναι ετσι γινεται και οχι απο τσιγγουνια.
 
σωστα τα λες το εριχνα με φοβο και μολις ειπα ενταξει ολα καλα εκει πηρα την κρυαδα. αμα δεν ξερεις και σου δίνουν οτι να'ναι ετσι γινεται και οχι απο τσιγγουνια.
Εδω ειμαστε να βοηθησουμε!! Οτιδηποτε θελεις ρωτας :)
 
Εδω ειμαστε να βοηθησουμε!! Οτιδηποτε θελεις ρωτας :)
θελω να δω πως θα το φτιαξω εναν μπουσουλα γενικα για κεφαλη 10γρ τι νημα θελει και τι καρμπον ωστε να το κανω σωστα
 
θελω να δω πως θα το φτιαξω εναν μπουσουλα γενικα για κεφαλη 10γρ τι νημα θελει και τι καρμπον ωστε να το κανω σωστα
Το νημα εξαρταται απο τον μηχανισμο οχι απο το τεχνητο...ποιον μηχανισμο εχεις? Πανω γραφει τι νημα δεχεται.
 
Για Spinning σημερα αργα το σουρουπο..
Μετα απο καμια δεκαρια βολες περνω τρια χτυπηματα τακ τακ τακ χωρις να πιαστει..τι διαολο λεω..
Ξανα βολη στο ιδιο σημειο κ το ψαρι πιανεται στην τριτη-τεταρτη μανιβελια..
Απο μακριά που ειδα το σουλουπι του το περασα για λουτσο..(Αμ δε..)
Μολις ηρθε κοντα ηταν ο λουτσος εγινε ζαργαναρα..
Την ακολουθουσε κ μια αλλη ιδιου μεγεθους..
Ειχε "φαει" απο το μαγουλο κ κατω κ τις τρεις σαλαγκιες του 165αρι τεχνητου..
Οσο κ να ξεμασχαλιαστηκα δεν πηρα αλλο χτυπημα,κ αύριο εκει θα ειμαι..
 
Πρωί πρωί θα πήγαινες να τα μαζέψεις ;)
Ολα τα μουγγρια της περιοχης...sarcastic.
Δεν εχει τιποτε ρε Γιωργη εδω φετος,εχω φτυσει αιμα να παρω ενα ψαρι με αυτη την τεχνικη..Αλλα κ να ειχε 800γρ ψαρι δεν το χαλαγα..
 
Last edited:
Για Spinning σημερα αργα το σουρουπο..
Μετα απο καμια δεκαρια βολες περνω τρια χτυπηματα τακ τακ τακ χωρις να πιαστει..τι διαολο λεω..
Ξανα βολη στο ιδιο σημειο κ το ψαρι πιανεται στην τριτη-τεταρτη μανιβελια..
Απο μακριά που ειδα το σουλουπι του το περασα για λουτσο..(Αμ δε..)
Μολις ηρθε κοντα ηταν ο λουτσος εγινε ζαργαναρα..
Την ακολουθουσε κ μια αλλη ιδιου μεγεθους..
Ειχε "φαει" απο το μαγουλο κ κατω κ τις τρεις σαλαγκιες του 165αρι τεχνητου..
Οσο κ να ξεμασχαλιαστηκα δεν πηρα αλλο χτυπημα,κ αύριο εκει θα ειμαι..
Αν μπορείς πάρε λίγο ακροβάτη και πήγαινε....
 
.Αλλα κ να ειχε 800γρ ψαρι δεν το χαλαγα..
.fff.....800γρ ήταν η ζαργάνα; .fff.
Μωρέ έπρεπε να ήταν πρωί, να της βάλεις ένα σταθερό στο σβέρκο, ένα συρωμενο στην ουρά και να την στείλεις κάνα χιλιόμετρο μέσα, να σου φέρει τον μομπι ντικ....sarcastic.
Πλάκα πλάκα, αν έχει ζαργάνες δεν ασχολείσαι λίγο για κάνα τρόπαιο; Αν πάει μέσα, 1 στις 2 θα την μουνταρει το θεριό .asking.
Οπωσδήποτε όμως σύρμα παράμαλλο.
 
800γρ ήταν η ζαργάνα;
Ναι κ δεν έχω ξαναπιασει ποτε τοσο μεγαλη (γι αυτο ειπα οτι στην αρχη την περασα για λουτσο..).
Ειχα δολωσει παλιοτερα μερικες μικρες χωρις αποτελεσμα,μου αρεσει που παει ισια μεσα,πολυ σπανια να στριψουν οπως αλλα ψαρια..
Εδω μαζεμενη κ τακτοποιημενη φαίνεται καλυτερα...sarcastic..sarcastic.

 
Ναι κ δεν έχω ξαναπιασει ποτε τοσο μεγαλη (γι αυτο ειπα οτι στην αρχη την περασα για λουτσο..).
Ειχα δολωσει παλιοτερα μερικες μικρες χωρις αποτελεσμα,μου αρεσει που παει ισια μεσα,πολυ σπανια να στριψουν οπως αλλα ψαρια..
Εδω μαζεμενη κ τακτοποιημενη φαίνεται καλυτερα...sarcastic..sarcastic.

Τασαρα,αυτη ειναι ξιφιας!:D
Και στα ταιρια της!
 
Ωραιος ο "ξιφιας"... Δεν εχω πιασει ποτε τοσο μεγαλη...
Εγω εχω πανω απο μηνα να παω... Με ειχε πιασει η μεση αρκετα κ επειδη την κουραζω στο κυνηγι δεν ηθελα να την επιβαρυνω περισσοτερο... Τωρα που δροσιζει ο καιρος κ εγω κανει κ αρκετες φυσιοθεραπειιες θα ξαναβγω καμια βολτα...
 
Back
Top