Καιρός

καλησπερα σας
ενας χειμωνας κανονικος περασε εφετος...η δεν περασε ακομα????
πτωση της θερμομρασιας απο εβδομαδα και πολλες βροχες στον οριζοντα 7-10 του μηνα..

καλησπέρα, θα περιοριστούν στο τριήμερο 7-10/3 ή θα έχουν και συνέχεια , ας πούμε στη Μαγνησία ?????
 
καλησπέρα, θα περιοριστούν στο τριήμερο 7-10/3 ή θα έχουν και συνέχεια , ας πούμε στη Μαγνησία ?????

Θα εχουμε δημιουργια χαμηλου στην ιταλια με κινηση ανατολικη..οποτε μιλαμε κυριος για βροχες και ισως καποια χιονια στα πολυ ορεινα,,
το ποσο γρηγορα θα περασει το χαμηλο ειναι λιγο ρευστη ακομα...οπως και εαν βγαλει και κατι αλλο πισω του..παντως τα χαμηλα αυτα περνανε 24-48 ωρες
για ποιο μετα παντως δεν δειχνει να ηρεμει η κατασταση ,με υψηλες πιεσεις στην βρετανια ειμαστε υποψηφιοι και για νεα αλλαγη στα μεσα του μηνα..
 
Προαναγγελία 2ου κάυσωνα μέσα στην επόμενη εβδομάδα απο 10 Ιουλίου και μετά.... .buy buy..buy buy..buy buy.

2017070611382597.jpg

FacebookTwitterGoogle+
H πλήρη απουσία διέλευσης ατμοσφαιρικών διαταραχών νοτιότερα απο το ύψος της Κεντρικής Ευρώπης,έχει δημιουργήσει ένα καυτό αντικυκλωνικό εμποδισμό που ολοένα θα πέρνει σάρκα και οστά απλωμένο στην μεσόγειο.

19866424_10154955453521429_2059197680_n.jpg


Η εγκατάσταση αυτού του ατικυκλωνικού πεδίου θα δημιουργήσει ευνοϊκες συνθήκες για να βρούν πρόσφορο έδαφος ολοένα και θερμότερες αέριες μάζες προς τις μεσογειακές χώρες.Η ανατολική Ελλάδα θα αντιστέκεται αρχικά,μια που το θερμικό χαμηλό της μέσης ανατολής θα είναι ενισχυμένο ,και θα συνδιάζεται με τις υψηλότερες ατμ.πιέσεις δυτικότερα.Έτσι το μελτέμι σταθερά και αργά θα εξασθενεί,αλλά δυσκολα θα καταλαγιάσει οριστικώς.

Έτσι με βάση τα παραπάνω αναμένουμε Κάυσωνα απο την Δευτέρα και μετά στην χώρα μας που θα αφορά αυτήν την φορά περισσότερο δυτικές ηπειρωτικές περιοχές,όσο προχωράμε στην εβδομάδα και ανατολικότερα,μια που όλα δείχνουν την μέγιστη μεταφορά καυτών αερίων μαζών και προς την ανατολική μεσόγειο,και όταν πλησιάσει κάποια διαταραχή ΒΔκά μας θα κόψει και την βαροβαθμίδα του μελτεμιού.Ακριβή χαρακτηριστικά του Κάυσωνα είναι νωρίς να βρούμε καθώς και την δυναμική ή το ποιές περιοχές θα επηρεάσει.Δυτικές και βόρειες ηπειρωτικές περιοχές καθώς και περιοχές όπου η πρόσβαση του μελτεμιου φαντάζει αδύνατη ,θα ξαναδούν την θερμοκρασία να φλερτάρει με το 40οC και παραπάνω,όμως υπάρχει δυναμική να πιάσουμε πρόσκαιρα και θερμοκρασίες του προηγούενου κάυσωνα.Λεπτομέριες σε επόμενο άρθρο.

Προσοχή σε ανατολικές περιοχές και, περιοχές όπου ο βοριάς δρα ως καταβάτης για πυρκαγιές,το μελτέμι ολοένα και θα γίνεται πιο ζεστό

Επιμέλεια : Θεόδωρος Γκέσουρας
 
καλησπερα σας
οσοι με ξερεται απο παλια γνωριζεται οτι το καλοκαιρι μου την δινει στα νευρα..και αποφευγω να κοιταω τους χαρτες μεχρι να αρχισει η μεσημβρινη κυκλοφορια στο βορειο ημησφαιριο,,
Μια παρατηρηση μονο θελω να κανω για τους πολλους καυσωνες φετος λογω της εμμονης της κυκλοφοριας στον βοριο αντλαντικο...
Ισως ειναι προαγγελος ισχυρου ελνινιο φετος.με οτι αυτο ακολουθει..
Νομιζω οτι ο περσυνος καταληκτικος χειμωνας για εμας τους καιροφιλους να ειναι μακρινη αναμνηση φετος., με οτι αυτο αναλογει και στην ποιοτητα και τον αριθμο των αποδημιτικων,,,

Ειναι νωρις ακομα αλλα ηθελα να πουμε καποιες σκεψεις που εχω..
Τα ξαναλεμε γερονταρες ,μου
 
καλησπερα σας
οσοι με ξερεται απο παλια γνωριζεται οτι το καλοκαιρι μου την δινει στα νευρα..και αποφευγω να κοιταω τους χαρτες μεχρι να αρχισει η μεσημβρινη κυκλοφορια στο βορειο ημησφαιριο,,
Μια παρατηρηση μονο θελω να κανω για τους πολλους καυσωνες φετος λογω της εμμονης της κυκλοφοριας στον βοριο αντλαντικο...
Ισως ειναι προαγγελος ισχυρου ελνινιο φετος.με οτι αυτο ακολουθει..
Νομιζω οτι ο περσυνος καταληκτικος χειμωνας για εμας τους καιροφιλους να ειναι μακρινη αναμνηση φετος., με οτι αυτο αναλογει και στην ποιοτητα και τον αριθμο των αποδημιτικων,,,

Ειναι νωρις ακομα αλλα ηθελα να πουμε καποιες σκεψεις που εχω..
Τα ξαναλεμε γερονταρες ,μου
Kαλησπερα...δηλαδή ενοεις ότι φέτος να μην έχει τόσο δυνατό χειμώνα?
 
Kαλησπερα...δηλαδή ενοεις ότι φέτος να μην έχει τόσο δυνατό χειμώνα?

καλησπερα φιλε μου....Κανενας ανθρωπος και κανενα μηχανημα σε αυτον τον κοσμο δεν μπορει να προβλεψει τον καιρο σε βαθος 3-4μηνων...εδω καλα καλα μετα ακομα και στις 7+ μερες σε τοπικα φαινομενα ειμαστε εκτος..
απλα λεω η πρωτη γενικη εικονα και εκτιμηση ειναι για ποιο θερμο χειμωνα απο περυσι...τιπτ παραπανω φιλε μου ειναι ακομα πολυ νωρις
 
καλησπερα φιλε μου....Κανενας ανθρωπος και κανενα μηχανημα σε αυτον τον κοσμο δεν μπορει να προβλεψει τον καιρο σε βαθος 3-4μηνων...εδω καλα καλα μετα ακομα και στις 7+ μερες σε τοπικα φαινομενα ειμαστε εκτος..
απλα λεω η πρωτη γενικη εικονα και εκτιμηση ειναι για ποιο θερμο χειμωνα απο περυσι...τιπτ παραπανω φιλε μου ειναι ακομα πολυ νωρις
Ναι θα εχει πιο θερμο χειμωνα. Ετσι παει
 
καλησπερα φιλε μου....Κανενας ανθρωπος και κανενα μηχανημα σε αυτον τον κοσμο δεν μπορει να προβλεψει τον καιρο σε βαθος 3-4μηνων...εδω καλα καλα μετα ακομα και στις 7+ μερες σε τοπικα φαινομενα ειμαστε εκτος..
απλα λεω η πρωτη γενικη εικονα και εκτιμηση ειναι για ποιο θερμο χειμωνα απο περυσι...τιπτ παραπανω φιλε μου ειναι ακομα πολυ νωρις
Θερμο χειμωνα ? .hair..hair.
Μας βλεπω με σακουλα ανα χειρας
να φερμαρουμε τα ραδικια και τα ζοχα οπως προπερσι .buy buy..buy buy.
 
περι τι ειναι ο ελνινιο ,ζεστος , η κρυος , η βροχερος
το Ελνινιο ειναι ενα καιρικο φαινομενο που λαμβανει χωρα στον ειρηνικο ωκεανο και εχει να κανει με την ανοδο της θερμοκρασιας σε ενα μεγαλο κομματι εκει,,
Ειναι φυσικα παρα πολυ μακρια απο εμας,,,αλλα ο καιρος του πλανητη μας επηρεαζεται κυριως απο τους ωκεανους...ετσι αυτο το φαινομενο μεταβαλει συνολικα τον καιρο
Εχει παρατηρηθει οτι σε περιοδους με ισχυρο Ελνινιο εχουμε εντονη κυκλοφορια απο ατλαντικα χαμηλα κυριως στην δυτικη ευρωπη , πραγμα που εμας τους νοτιο-ανατολικους μας φερνει νοτια ρευματα με οτι αυτο συνεπαγεται...
Απλα για γενικη εικονα μιλαμε και για την ταση που θα εχει ο χειμωνας στο συνολο του,,,
 
Και εγω συμφωνω οτι δεν ειναι αναγκη να εχουμε ψυχρο χειμωνα για να εχουμε καλη μεταναστευση
το κλειδι ειναι ο καιρος στην βορεια ευρωπη 25 σεπτεμβριου 25 οκτωμβριου....
περυσι ειχαμε παρομιες καταστασεις στην πειοδο αυτη 25/9 με 25/10 με το μακρινο 2004 αλλα και το 2008
ολοι θυμαστε τι χρονιες ειχαμε τοτε..
Πριν λιγα χρονια ενας καλος φιλος αρρωστος φασσασ μου εστειλε μια μελετη γαλλων για τον καιρο και την μεταναστευση η οποια επιβεβεωθηκε πανηγυρικα περυσι..
 
Ποια είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά του καιρού από 25/9-25/10 στη Β.Ευρώπη που οδηγούν σε καλή μετανάστευση αποδημητικών στα μέρη μας;
 
Ποια είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά του καιρού από 25/9-25/10 στη Β.Ευρώπη που οδηγούν σε καλή μετανάστευση αποδημητικών στα μέρη μας;
Το μόνο χαρακτηριστικό που χρειάζεται είναι οι βόρειοι άνεμοι εκείνη την εποχή. Πέρσι έγινε της ανωμαλίας γιατί ενώ σε όλη την Νότια Ευρώπη είχε νοτιάδες, πάνω από τον άξονα της Ελλάδας, οι νοτιάδες από δυτικά και ανατολικά, συναντιοντουσαν και κατέβαιναν προς τα κάτω σαν ένα ποτάμι, δημιουργώντας τον ιδανικό αεροδιαδρομο. Είχα δει μια φωτογραφία εκείνης της περιόδου και ήταν εντυπωσιακή, να βλέπεις μόνο πάνω από την Ελλάδα βοριάδες :).
 
https://postimg.org/image/ni2zt4tvz/
https://postimg.org/image/4r7n10wah/

Ανεβασα 2 φωτο απο χαρτες εναν απο 2016 και εναν απο το 2004
και στους δυο εχουμε αντικυκλωνα εγκατεστημενο στην βορεια ευρωπη φερνοντας βορειο ρευμα στο εσωτερικο της ευρωπης.
συμφωνα με την μελετη των γαλλων τα αποδημιτικα προτιμουν να μετακινουντε στις παριφες αντικυκλωνων (λογω ανοδικων ρευματων)...και στους δυο χαρτες εμεις εδω ειμασταν στουσ 22+ βαθμους με νοτιαδες....κανενα προβλημα φυσικα γιατι κυριος παραγοντας ειναι ο καιρος αναχωρησης για τις αποδημιες,,,και η πορεια που θα τους δωσει ο αντικυκλωνας..)και στις δυο περιπτωσεις ειναι προς κεντρικη ευρωπη και βαλκανια..
 
https://postimg.org/image/rcgxtyptl/
https://postimg.org/image/j3ekrffwv/

ανεβασα 2 φωτο απο χαρτες σε επιμαχες καταστασεις ..η μια το 2016 και η αλλη το 2004
Και στις 2 καταστασεις εχουμε εγκατασταση ισχυρου αντικυκλωνα σε βορεια ευρωπη φερνοντας με τον στροβιλισμο του βορειο ρευμα στο εσωτερικο της κεντρικηες ευρωπης και στα βλακιανια
Στην μελετη των γαλλων ελεγε οτι τα αποδημιτικα προτιμουν τα ανοδικα ρευματα ενος αντικυκλωνα για εναρξη της αποδημιας..(ολο το θεμα στην μελετη ηταν η εναρξη της αποδημιας)..
Στις μελετες τους ειδαν οτι ο μεγαλητερος ογκος των πουλιων ξεκινουν στις παριφες ενος αντικυκλωνα..φυσικα και καποια αποδημουν και σε αλλες καιρικες καταστασεις, απλα εδω μιλαμε για κυριους ογκους πουλιων.
Η θεση του αντικυκλωνα οριζει και την πορεια των ρευματων και στους δυο χαρτες ειναι καρφι κεντρικη ευρωπη-β.ιταλια-β.βαλκανια....να πω εδω οτι εμεις εκεινη την περιοδο ειχαμε νοτιαδες και 22+βαθμους κελσιου.Σημασια εχει παντα για τους γαλλους ο καιρος εναρξης...απο εκει και περα με 1-2 στασεις (σκαλοπατια) φτανουν στον τελικο προορισμο..
Με αυτα που εχω δει απο το 2002 που εχω προσβαση σε μετεο-χαρτες. , μπορω να πω οτι ενα απλο βοριαδακι στο αιγαιο δεν ειναι αρκετο για μια καλη αποδημια...(εκτος και εαν ειμαστε τελος οκτωμβρι αρχες νοεμβρι, οπου ειμαστε στο τελευταιο σκαλοπατι).Το θεμα ολο ειναι να εχει γινει γενικη εναρξη με νορμαλ συνθηκες τις πρωτες μερες του οκτωμβριοιυ με την πορεια των δυο χαρτων....εκει ειμαστε μεσα στν φασολαδα..Υπο αλλες συνθηκες θα παρουμε οτι τα ποιο πολλα χρονια..τα σκορπια κοπαδια της γενικης μεταναστευσης...(και στους δυο χαρτες εχει αποκοπει ουσταστικα η δυτικη ευρωπη λογω της θεσης του αντικυκλωνα...)
Ελπιζω να μην βαρεθηκατε

Ειδα και λιγο τους χαρτες για την επομενη εβδομαδα..οπου παμε για σπασιμο της ζεστης επιτελους με την εισοδο β.δ ρευματος στην χωρα...λογο της διαφορας θερμοκρασιας θα εχουμε και εντονες βροχες στα ορεινα κυριως της δυτικης και βορειας χωρας,..με τους δεικτες ασταθειας στα υψη..

(εαν μπορει να καποιος admin να σβησει το πρωτο ποστ)...εγινε λαθος αχαχχχαχαχα
 
Back
Top