A. KYLILIS LTD

Status
Not open for further replies.
Ανοίγω το παρόν θέμα για λογαριασμό της Κυπριακής εταιρείας A. KYLILIS LTD [www.kylilismoulds.com] με έδρα την Λευκωσία Κύπρου και έπειτα από την προφορική συγκατάθεση του κύριου Σάββα, ώστε να μπορέσω να σας παρουσιάσω την εταιρεία και τα προϊόντα της, που ναι μεν τα περισσότερα απευθύνονται σε βαριές βιομηχανίες, αλλά αφετέρου δε, η εταιρεία παράγει εδώ και δεκαετίες επίσης αρκετά κυνηγετικά και σκοπευτικά προϊόντα.

Η εταιρεία για παραπάνω από 20 χρόνια τώρα, παράγει Κυπριακά βύσματα σκοπευτικού και κυνηγετικού τύπου, προμηθεύει ασταμάτητα διάφορους βιοτέχνες και ιδιώτες, ενώ τα τελευταία χρόνια κάνει παραγωγή και πολυμερικών καλύκων μικρού διαμετρήματος για το Cal.36. Επίσης σε συνεργασία με το κατάστημα ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ του κ.Θεοδωρίδη και κατόπιν δικών μου αιτημάτων, προχώρησε σε βάθος χρόνου και έπειτα από τους σχετικά απαραίτητους πειραματισμούς beta testing...σε ποιοτικές εργοστασιακές παραγωγές μικρής κλίμακας, χρησιμοποιώντας εξειδικευμένες εργαλειομηχανές CNC ή εξίσου εξειδικευμένες συμβατικές εργαλειομηχανές, προς όφελος της ποιοτικής παραγωγής αξεσουάρ ιδιογόμωσης σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές και με σκοπό να καλύψει το άνω ποιοτικό μέρος του εμπορικού φάσματος που λέγεται high-end, με προσοχή στην ποιότητα κατασκευής και προσδοκώντας στις απόλυτες εφικτές επιδόσεις!

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω θέση στην εταιρεία και ούτε είμαι συνεργάτης επί πληρωμή, απλά η σχέση μου με την εταιρεία ξεκίνησε όταν τους παρουσίασα την πλήρη σειρά σκοπευτικών και κυνηγετικών βυσμάτων και μετέπειτα από καιρό συνεχίστηκε όταν τους πρότεινα να τους στέλνω τα δικά μου σχέδια και αυτοί να δημιουργούν δωρεάν πρωτότυπα για εμένα και με μετέπειτα σκοπό την εμπορική χρήση προς δικό τους όφελος και σαφέστατα μετέπειτα του ολοκληρωμένου beta testing όπου θα γινόταν αποκλειστικά από εμένα και θα είχα πάντα τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στις όποιες ενδεχόμενες αλλαγές τυχόν χρειαζόταν.

Παραθέτω την φώτο παρουσίασης του 2012:

http://www.idiogomosi.com/media/preview/kylilis/kylilis1.jpg

Οι τεχνικές προδιαγραφές και τα ακριβή χαρακτηριστικά τους, είναι τα ακόλουθα:
- Συγκεντρωτήρας τύπου 1/38mm: βάρος 2.35gr - χωρητικότητα 30gr σκάγια
- Συγκεντρωτήρας τύπου 1/38mm: βάρος 2.21gr - χωρητικότητα 30gr σκάγια
- Συγκεντρωτήρας τύπου 1/40mm: βάρος 2.33gr - χωρητικότητα 30gr σκάγια
- Συγκεντρωτήρας τύπου 2/36mm: βάρος 1.99gr - χωρητικότητα 28gr σκάγια
- Συγκεντρωτήρας τύπου 2/40mm: βάρος 2.41gr - χωρητικότητα 26gr σκάγια
- Συγκεντρωτήρας τύπου 2/40mm: βάρος 2.66gr - χωρητικότητα 26gr σκάγια
- Μισόταπα τύπου 1/26mm: βάρος 2.13gr - χωρητικότητα 7gr σκάγια
- Μισόταπα τύπου 1/28mm: βάρος 2.16gr - χωρητικότητα 7gr σκάγια
- Μισόταπα τύπου 2/30mm: βάρος 2.00gr - χωρητικότητα 7gr σκάγια
- Μισόταπα τύπου 2/37mm: βάρος 2.98gr - χωρητικότητα 7gr σκάγια
- Διασπορέας: 34mm - βάρος 2.06gr

Όσο αφορά το εύρος του φάσματος των προϊόντων της ιδιογόμωσης, έχουμε τα ακόλουθα προϊόντα εντός και εκτός παραγωγής:
- ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΛΥΚΟΚΟΦΤΗΣ [πλέον παράγεται από την C&P]
- ΜΕΖΟΥΡΕΣ CAL.12-20 [με τόρνο CNC]
- ΠΑΤΟΥΡΕΣ CAL.12-20-28-36 [με τόρνο CNC]
- ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΡΟΦΕΙΟ [με τόρνο CNC]
- ΚΩΝΙΚΗ ΧΑΡΑΞΗ [με τόρνο CNC]
- ΑΠΛΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΑΔΙΟ [με ηλεκτροδιάβρωση και με τόρνο CNC]
- ΤΡΙΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΜΑΓΚΩΝΕΙ [με τόρνο CNC]
- ΠΕΝΤΑΣΤΑΔΙΑΚΟ ΣΑΣΙ A5S [με ρεκτιφιέ, με τόρνο CNC και φρέζα CNC]
- ΠΕΝΤΑΣΤΑΔΙΑΚΟ ΣΑΣΙ EVO [ο αντικαταστάτης της A5S που σχετικά πρόσφατα τέθηκε εκτός παραγωγής για λόγους κόστους]

Όλα τα παραπάνω, τα δημιούργησε η εταιρεία ως πρωτότυπα για εμένα προσωπικά, τα παρέλαβα όλα δωρεάν, πλήν του σασί EVO, που όμως παρέλαβα τα υλικά ώστε να δημιουργώ εγώ το πρωτότυπο από μόνος μου αυτές τις μέρες και αφού ολοκλήρωσα το beta testing σε όλα τα παραπάνω πρωτότυπα, έδωσα τις τεχνικές μου συμβουλές και έτσι η εταιρεία προχώρησε σε εργοστασιακή παραγωγή μικρής κλίμακας αυτά τα τελευταία χρόνια και προμήθευσε τον εδώ αντιπρόσωπό της κ.Θεοδωρίδη!

Παραμένω στην διάθεσή σας, για οποιαδήποτε λεπτομέρεια τεχνικής φύσεως χρειαστεί να σας επεξηγήσω περεταίρω, Νίκος
Τηλ. 698 -77 -25 -201
 
Επειδή μου ζητήθηκε σε άλλο θέμα, βάζω εδώ πέρα τα πρωτότυπα ID3S - ID4S με ακρώνυμα που σημαίνουν Idiogomosi Drill Station. Για την ιστορία μπορώ να αναφέρω ότι όταν ο Ιταλός το έκανε με χάραξη + ρέλιασμα, εγώ το σχεδίασα με χάραξη + απλό τρίτο στάδιο + ρέλιασμα και όταν ο Ιταλός του πρόσθεσε το επιπλέον στάδιο μετέπειτα, εγώ το εξέλιξα σε τετρασταδιακό αξεσουάρ δράπανου πάγκου, ως εξής: μισή χάραξη + κωνική χάραξη + απλό τρίτο στάδιο + ρέλιασμα

Πρέπει να πούμε ότι έχουν υπολογιστεί όλες οι διαστάσεις, ώστε τα κέντρα να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά γίνεται και οι στρεβλώσεις να ελαχιστοποιούνται κατά το δυνατότερο που θα μπορούσαν σε μία τέτοια κατασκευή...που εξυπακούεται ότι ποτέ δεν θα μπορέσει να φτάσει σε ακαμψία τα τεράστιας στιβαρότητας σασί ρελιάσματος των 20 και 25 κιλών χωρίς μοτέρ

15grod4.jpg

o5ckm1.jpg
 
Όχι, διότι πρόκειται για κάτι το οποίο δουλεύει άψογα και απλά τώρα θα βελτιωθεί στα σημεία, με μεγαλύτερα ρουλεμάν και χοντρότερο άξονα! Επίσης μπορείς να δεις εδώ τα σχετικά βίντεο των ID3S και ID4S όπως τα έφτιαξα ο ίδιος ;)

ID3S ->
ID4S ->
 
Για συγκεκριμένες πληροφορίες πώλησης, μπορείς να ρωτήσεις στο 210 - 431 - 9704 στον κ.Γιώργο, διότι προσωπικά δεν ασχολούμαι με πωλήσεις προϊόντων, αλλά μόνο σχεδιασμό πρωτοτύπων και αυτό βέβαια πάντα υπό τις σχετικές προϋποθέσεις ;)
 
Βρε εγώ ρώτησα αν πωλούνται δεν ζήτησα να τα αγοράσω από σένα :). Λες παραπάνω ότι θα βελτιωθεί στα σημεία, γι'αυτό ρώτησα αν πωλούνται.
 
Δεν το πρόσεξα Γιώργο, διότι βιαζόμουν να φύγω και να πάω στο μαγαζί του ξαδέρφου μου, αλλά μπορώ να σου πω ότι γνωρίζω ότι προχωράει το θέμα και θα έχουμε καλά νέα προς το τέλος του μήνα ή προς τις αρχές του άλλου μήνα! ;)
 
Σας ενημερώνω ότι ολοκληρώθηκε η δημιουργία του πρωτότυπου EVO, από εμένα προσωπικά για λογαρισμό της Κυπριακής εταιρείας και η εργοστασιακή του παραγωγή με μηχανήματα CNC, πλην απροόπτου, θα ξεκινήσει εντός της επόμενης εβδομάδας ;)

Η άφιξη του σασί παραγωγής όπου θα είναι βελτιωμένο στα σημεία, θα γίνει στην Ελλάδα κατά τον επόμενο μήνα και η διανομή του θα γίνεται από το κατάστημα ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ, ενώ για την Κύπρο αναλαμβάνει την διανομή η ίδια η εταιρεία και θα φοράει διαφορετικής προέλευσης μοτέρ. Τέλος η εκτιμώμενη τιμή του συνόλου, για την Ελλάδα, μαζί με το αυθεντικό μοτέρ Cortini και την απαραίτητη κεφαλή για τα επίσης στροφεία ρελιάσματος Cortini, έχει αρχικά οριστεί περί τα 550 ευρώ μαζί με τον φπα και είναι μια προσφορά γνωριμίας...σε σχέση με την κανονική τιμή των 650 ευρώ με φπα...

Παραθέτω αυτούσιο το επίσημο άρθρο, με τις σχετικές φώτο και με τα σχετικά βίντεο:

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ EVO INOX

Ευχαριστούμε τον Μεγαλοδύναμο που μας αξίωσε να σχεδιάσουμε και να ολοκληρώσουμε πλήρως, το νέο μας πρωτότυπο-εγχείρημα-πατέντα, όπου φέρει ένα πλήρως ανοξείδωτο μοχλικό σύστημα και είναι εξολοκλήρου δικής μας σχεδίασης!

Link: http://www.idiogomosi.com/pages/posts/prototypo-evo-inox-1580.php
 
Σας ενημερώνω ότι ολοκληρώθηκε η δημιουργία του πρωτότυπου EVO, από εμένα προσωπικά για λογαρισμό της Κυπριακής εταιρείας και η εργοστασιακή του παραγωγή με μηχανήματα CNC, πλην απροόπτου, θα ξεκινήσει εντός της επόμενης εβδομάδας ;)

Η άφιξη του σασί παραγωγής όπου θα είναι βελτιωμένο στα σημεία, θα γίνει στην Ελλάδα κατά τον επόμενο μήνα και η διανομή του θα γίνεται από το κατάστημα ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ, ενώ για την Κύπρο αναλαμβάνει την διανομή η ίδια η εταιρεία και θα φοράει διαφορετικής προέλευσης μοτέρ. Τέλος η εκτιμώμενη τιμή του συνόλου, για την Ελλάδα, μαζί με το αυθεντικό μοτέρ Cortini και την απαραίτητη κεφαλή για τα επίσης στροφεία ρελιάσματος Cortini, έχει αρχικά οριστεί περί τα 550 ευρώ μαζί με τον φπα και είναι μια προσφορά γνωριμίας...σε σχέση με την κανονική τιμή των 650 ευρώ με φπα...

Παραθέτω αυτούσιο το επίσημο άρθρο, με τις σχετικές φώτο και με τα σχετικά βίντεο:

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ EVO INOX

Ευχαριστούμε τον Μεγαλοδύναμο που μας αξίωσε να σχεδιάσουμε και να ολοκληρώσουμε πλήρως, το νέο μας πρωτότυπο-εγχείρημα-πατέντα, όπου φέρει ένα πλήρως ανοξείδωτο μοχλικό σύστημα και είναι εξολοκλήρου δικής μας σχεδίασης!

Link: http://www.idiogomosi.com/pages/posts/prototypo-evo-inox-1580.php
Καιρος ειναι να βαλεις και κανεναν δισκο επανω;).RESPECT.
 
Βάζω εδώ πέρα και τις φώτο από το πρωτότυπο και παράλληλα τις νέες φώτο του κύριου Μιχάλη, με τις μετατροπές που μόλις έκανε, ώστε να δείχνει πιο όμορφο και να μην είνει τόσο τετραγωνισμένο ;)

20160622_125701_zpsn4qpkhf1.jpg

20160623_114222_zpss3mpy6ha.jpg

20160623_114237_zpspjywup7k.jpg
Να δουμε ποτε θα της βαλεις ενα δισκο 10 θεσεων ενα ογκομετρικο με busing και δονηση απο το μοτερ......να δει ασπρη μερα κανας τσιχλας η κανας σκοπευτης
 
Ο κύριος Σάββας μου έστειλε την σημερινή φώτο και λογικά αύριο θα ξεκινήσει και επίσημα η εργοστασιακή παραγωγή της EVO ;)

30lgf0z.jpg
 
Ορίστε κύριοι η πρώτη βάση EVO που βγήκε από την CNC σήμερα το μεσημέρι από τον Σάββα, με ακρίβεια στο εκατοστό του χιλιοστού και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε οι κολώνες να μπαίνουν ελαφρά πρεσαριστές στις αντίστοιχες υποδοχές τους!!! ;)

e1f5s6.jpg


Και με την ευκαιρία επειδή δεν μπορούμε να διαλέξουμε σχέδιο οροφής, για δώστε μας τις πρωτιμήσεις σας σχετικά με το ΣΧΕΔΙΟ 1 & 2 ;)

311xcue.jpg

efgvbr.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top