ΗΘΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Δεν διακρίνω ηθικό κομμάτι σε αυτό αλλά ορθή εμπορική πολιτική.Οταν είσαι μονοπώλιο σε ένα είδος με χιλιάδες πελάτες με διαφορετικά πορτοφόλια δεν φτιάχνεις 5-6 και αφήνεις τους άλλους στα κρύα τα νερά.Αν είσαι άρπαγας γύπας πράττεις έτσι και το μόνο που σε νοιάζει είναι το ταμείο.
Να δώσω τότε ένα άλλο παράδειγμα...Είναι ηθικό να γεμίζεις την αποθήκη σου παράνομο ξύλο ενώ έχεις καμιά τριανταριά σώματα καλοριφερ στο σπίτι σου με μια δεξαμενή τίγκα....και να ρουφιανευεις το ανθρωπάκι που έκοψε για να ζεστάνει τα παιδιά του με ένα τζακι και να χάνει το αγροτικό του?
 
Να δώσω τότε ένα άλλο παράδειγμα...Είναι ηθικό να γεμίζεις την αποθήκη σου παράνομο ξύλο ενώ έχεις καμιά τριανταριά σώματα καλοριφερ στο σπίτι σου με μια δεξαμενή τίγκα....και να ρουφιανευεις το ανθρωπάκι που έκοψε για να ζεστάνει τα παιδιά του με ένα τζακι και να χάνει το αγροτικό του?
Τον πιάνεις και πολιτισμένα τον αφήνεις έτσι ώστε να μην μπορεί να ξαναξυσει το αφτί του.
 
Να δώσω τότε ένα άλλο παράδειγμα...Είναι ηθικό να γεμίζεις την αποθήκη σου παράνομο ξύλο ενώ έχεις καμιά τριανταριά σώματα καλοριφερ στο σπίτι σου με μια δεξαμενή τίγκα....και να ρουφιανευεις το ανθρωπάκι που έκοψε για να ζεστάνει τα παιδιά του με ένα τζακι και να χάνει το αγροτικό του?
Ούτε αυτό ,πες άλλο😆
 
Να δώσω και εγώ ένα παραδειγμα για το τι είναι ηθικό και τι ανήθικο.Ειναι γνωστό τι συμβαίνει με τις πυρίτιδες τώρα τελευταία.....λοιπόν είναι ηθικό να πάω να σηκώσω όλο τον Κενταυρο επειδή μου περισσεύουν κάποια φράγκα.... και να μην δώσω λίγο χρόνο και στον συνάδελφο που δεν του περισσεύουν αυτά τα 30 γαμωευρώ τον μήνα να πάρει ένα μισόκιλο?
Ηθικότατο ! Περίμενε 3 χρόνια να έρθει κάποια ποσότητα στο συγκεκριμένο υλικό στην 4πλασια τιμή και μετά πες μου ...
 
Last edited:
Να δώσω τότε ένα άλλο παράδειγμα...Είναι ηθικό να γεμίζεις την αποθήκη σου παράνομο ξύλο ενώ έχεις καμιά τριανταριά σώματα καλοριφερ στο σπίτι σου με μια δεξαμενή τίγκα....και να ρουφιανευεις το ανθρωπάκι που έκοψε για να ζεστάνει τα παιδιά του με ένα τζακι και να χάνει το αγροτικό του?
Είναι ηθικό να γνωρίζεις οτι οι δύο αυτοί συμπολίτες μας παρανομούν και εσύ να μην ενημερώνεις τις αρχές ???
 
Είναι ηθικό να ενοχλείς τις αρχές όταν αυτές πίνουν καφέ και τα ξύνουν;


Θα σε παραπέμψω στο σχόλιο της παρασκευής που μας πέρασε...

Ο νομοθέτης που με την ψήφο σου όρισες να νομοθετεί για εσένα είναι πολιτικός καιροσκόπος που σε παραμύθιασε και τώρα για την βγάλεις εχεις εφεύρει τους ηθικούς νόμους και κανόνες …
Οπότε οτι ρίξαμε στο φακελάκι στην καπλη ήρθε η ώρα να τα ... λουστούμε.
 
Ηθικότατο ! Περίμενε 3 χρόνια να έρθει κάποια ποσότητα στο συγκεκριμένο υλικό στην 4πλασια τιμή και μετά πες μου ...
Είναι ηθικό να γνωρίζεις οτι οι δύο αυτοί συμπολίτες μας παρανομούν και εσύ να μην ενημερώνεις τις αρχές ???
Είναι ο καπιταλισμός...
Γνώμη μου ότι τίποτε σε αυτή την ζωή είτε πολιτικά είτε νομικα είτε θρησκευτικά δεν είναι σωστό.....αν είναι ηθικά λάθος.
 
Γνώμη μου ότι τίποτε σε αυτή την ζωή είτε πολιτικά είτε νομικα είτε θρησκευτικά δεν είναι σωστό.....αν είναι ηθικά λάθος.
Ο κόσμος μας ήταν ανέκαθεν ανήθικος Γιώργο, τι ψάχνουμε να βρούμε;
Πέραν των νόμων που ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ ότι είναι ίδιοι για όλους, ο καθένας έχει τους δικούς του κώδικες τιμής και ηθικής και τους εφαρμόζει
Είτε στο κυνήγι είτε στην καθημερινότητα και πάει λέγοντας......
 
Ο κόσμος μας ήταν ανέκαθεν ανήθικος Γιώργο, τι ψάχνουμε να βρούμε;
Πέραν των νόμων που ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ ότι είναι ίδιοι για όλους, ο καθένας έχει τους δικούς του κώδικες τιμής και ηθικής και τους εφαρμόζει
Είτε στο κυνήγι είτε στην καθημερινότητα και πάει λέγοντας......
Τότε ας καταργηθεί η αστυνομία, οι θηροφυλακη , το λιμενικό και ας λειτουργούμε με κώδικες τιμής...
 
Back
Top