Σημαδεύοντας την επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διαβασα αυτα που γραψατε τοσες μερες γυρω απο το θεμα των εκλογων. Μου αρεσει που αναρωτιεστε μερικοι πως πηρε 40% επι των εγκυρων ο Κουλης. Απλα κοιταξτε ποιους ειχε απεναντι του και κυριως τι ελεγαν τοσο καιρο. Ο συριζα μου θυμισε τις ομαδες που εχουν στησει το παιχνιδι και διαφοροι παιχτες κανουν την μια μαλακια πισω απο την αλλη για να χασουν. Γραφικοι τυποι κολλημενοι σε ιδεολογιες και αντιληψεις τουλαχιστον παραξενες και περιεργες. Ο κοσμος διαλλεξε τον λιγοτερο μαλακα απλα.
Να πω οτι μολις προσεξα οτι εχουμε και δημοτικες εκλογες τον Οκτωβρη νομιζω. Εγω ψηφιζω στο χωριο. Την Κυριακη φαγαμε μιση προβατινα. Στις 25/6 θα φαμε την αλλη μιση και τον Οκτωβρη που θα εχει ψυχρα εκει πανω θα φαμε μια ολοκληρη. Καντε εκλογες 10 φορες τον χρονο καθε χρονο.... Προβατινες υπαρχουν!!!!!
 
Διαβασα αυτα που γραψατε τοσες μερες γυρω απο το θεμα των εκλογων. Μου αρεσει που αναρωτιεστε μερικοι πως πηρε 40% επι των εγκυρων ο Κουλης. Απλα κοιταξτε ποιους ειχε απεναντι του και κυριως τι ελεγαν τοσο καιρο. Ο συριζα μου θυμισε τις ομαδες που εχουν στησει το παιχνιδι και διαφοροι παιχτες κανουν την μια μαλακια πισω απο την αλλη για να χασουν. Γραφικοι τυποι κολλημενοι σε ιδεολογιες και αντιληψεις τουλαχιστον παραξενες και περιεργες. Ο κοσμος διαλλεξε τον λιγοτερο μαλακα απλα.
Να πω οτι μολις προσεξα οτι εχουμε και δημοτικες εκλογες τον Οκτωβρη νομιζω. Εγω ψηφιζω στο χωριο. Την Κυριακη φαγαμε μιση προβατινα. Στις 25/6 θα φαμε την αλλη μιση και τον Οκτωβρη που θα εχει ψυχρα εκει πανω θα φαμε μια ολοκληρη. Καντε εκλογες 10 φορες τον χρονο καθε χρονο.... Προβατινες υπαρχουν!!!!!

Με φτιάχνεις ! .big smile.
 
Με φτιάχνεις ! .big smile.
Βρε ντουμανιασε ο τοπος σου λεω!!! Και θα ντουμανιασει ξανα.... Κατι για κοτοπουλα και μοσχαρισιες που επεσαν στο τραπεζι για τις επομενες εκλογες η πλειοψηφεια τα απερριψε με συνοπτικες διαδικασιες! Εκτος και αν το μοσχαρι ειναι wagu Α5 οποτε θα παμε σε επαναληπτικη ψηφοφορια...
 
Διαβασα αυτα που γραψατε τοσες μερες γυρω απο το θεμα των εκλογων. Μου αρεσει που αναρωτιεστε μερικοι πως πηρε 40% επι των εγκυρων ο Κουλης. Απλα κοιταξτε ποιους ειχε απεναντι του και κυριως τι ελεγαν τοσο καιρο. Ο συριζα μου θυμισε τις ομαδες που εχουν στησει το παιχνιδι και διαφοροι παιχτες κανουν την μια μαλακια πισω απο την αλλη για να χασουν. Γραφικοι τυποι κολλημενοι σε ιδεολογιες και αντιληψεις τουλαχιστον παραξενες και περιεργες. Ο κοσμος διαλλεξε τον λιγοτερο μαλακα απλα.
Να πω οτι μολις προσεξα οτι εχουμε και δημοτικες εκλογες τον Οκτωβρη νομιζω. Εγω ψηφιζω στο χωριο. Την Κυριακη φαγαμε μιση προβατινα. Στις 25/6 θα φαμε την αλλη μιση και τον Οκτωβρη που θα εχει ψυχρα εκει πανω θα φαμε μια ολοκληρη. Καντε εκλογες 10 φορες τον χρονο καθε χρονο.... Προβατινες υπαρχουν!!!!!
Έτσι οι εκλογές έχουν κάποιο νόημα!!!
 
Βρε ντουμανιασε ο τοπος σου λεω!!! Και θα ντουμανιασει ξανα.... Κατι για κοτοπουλα και μοσχαρισιες που επεσαν στο τραπεζι για τις επομενες εκλογες η πλειοψηφεια τα απερριψε με συνοπτικες διαδικασιες! Εκτος και αν το μοσχαρι ειναι wagu Α5 οποτε θα παμε σε επαναληπτικη ψηφοφορια...
Στις 25 ολοι με προβατοντουμάνια . Θα εχω οργανωθεί. ;)
 
Είμαι εφορευτική επιτροπή κάποτε και έρχεται μια κοπελίτσα, στα 30 - 35 όχι παραπάνω. Της εξηγούμε τι και πώς, μπαίνει στο παραβάν, βγαίνει και έρχεται να πάρει την ταυτότητα. Λέω, ο φάκελος; Τον έριξα στην κάλπη μου λέει. Λέω η κάλπη είναι εδώ, αυτό το διάφανο κουτί... Πήγε μέσα η γυναίκα έψαξε στα σκουπίδια, το βρήκε και ήρθε και ψήφισε.
Σιγουρα ηταν ΞΑΝΘΙΑ !!!!Για να μην παραξηγηθω δεν εχω κατι με τις ξανθιες καθε αλλο ειναι τροπος του κεγειν κατα το ανεκδοτο.
 
Διαβασα αυτα που γραψατε τοσες μερες γυρω απο το θεμα των εκλογων. Μου αρεσει που αναρωτιεστε μερικοι πως πηρε 40% επι των εγκυρων ο Κουλης. Απλα κοιταξτε ποιους ειχε απεναντι του και κυριως τι ελεγαν τοσο καιρο. Ο συριζα μου θυμισε τις ομαδες που εχουν στησει το παιχνιδι και διαφοροι παιχτες κανουν την μια μαλακια πισω απο την αλλη για να χασουν. Γραφικοι τυποι κολλημενοι σε ιδεολογιες και αντιληψεις τουλαχιστον παραξενες και περιεργες. Ο κοσμος διαλλεξε τον λιγοτερο μαλακα απλα.
Να πω οτι μολις προσεξα οτι εχουμε και δημοτικες εκλογες τον Οκτωβρη νομιζω. Εγω ψηφιζω στο χωριο. Την Κυριακη φαγαμε μιση προβατινα. Στις 25/6 θα φαμε την αλλη μιση και τον Οκτωβρη που θα εχει ψυχρα εκει πανω θα φαμε μια ολοκληρη. Καντε εκλογες 10 φορες τον χρονο καθε χρονο.... Προβατινες υπαρχουν!!!!!
Αρνια δεν θα υπαρχουν τις φαγατε ολες!!!!!!!!
 
Σιγουρα ηταν ΞΑΝΘΙΑ !!!!Για να μην παραξηγηθω δεν εχω κατι με τις ξανθιες καθε αλλο ειναι τροπος του κεγειν κατα το ανεκδοτο.
Μια χαρά μελαχρινή ήταν. Το πρόβλημα είναι ότι κάποτε απόφοιτος γυμνασίου ήξερε και να σκεφτεί και να διαβάσει και να γράψει σωστά. Ήξερε ιστορία, γεωγραφία και γενικά ήταν έτοιμος να σταθεί στην κοινωνία. Το σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα ( όταν λέω το σημερινό εννοώ εδώ και τριάντα χρόνια) βγάζει επιστήμονες αλλά όχι μορφωμένους ανθρώπους. IMG_20230304_170707.jpg
 
Το μορφωτικό επίπεδο είναι στα τάρταρα, τα παιδιά δεν τα ακουμπάει τίποτα και κανείς, έχουν πλήρη παντοδυναμία μέσα στο σχολείο. Ρίχνουν χριστοπαναγια στον καθηγητή και άμα πει και τίποτα κινδυνεύει να χάσει τη δουλειά του ή να φάει και ξύλο από τα παιδιά ας πούμε. Σπίτι δεν υπάρχει η γιαγιά και ο παππούς να πει μια κουβέντα στα παιδιά, η μάνα συνήθως εργάζεται και λείπει ( με τέτοια φτώχια πως να μην εργάζεται δηλαδή). Οπότε τα παιδιά μεγαλώνουν στον αυτόματο, με λάθος εκπαίδευση, με λάθος πρότυπα και χωρίς επιτήρηση. Το κράτος το απασχολεί πως θα ντυθούν μερικοί ομοφυλόφιλοι, γυναίκες να πάνε να διαβάσουν παραμύθια στα παιδιά, μη γίνουν ομοφοβικά ρε παιδί μου. Και το μπουλιγκ έχει χτυπήσει ΚΌΚΚΙΝΟ. Στο Αρσάκειο διαβάζω μια παρέα παιδιά έκαναν βρόγχο μια πετονιά και την έσφυξαν στον λαιμό ενός συμμαθητή τους. ΣΤΟ ΑΡΣΆΚΕΙΟ. Τι γίνεται δηλαδή στα σχολεία στις φτωχογειτονιές δηλαδή; Οπότε τη γυναίκα που " ψήφισε" στη σκουπιδοσακουλα του παραβάν την είδα με συμπάθεια. Δεν φταίει εκείνη. Ετούτος ο φούρνος αυτό το ψωμί φτιάχνει και αν ξεφύγει και κανένας είναι η εξαίρεση στον κανόνα.
 
Last edited:
Ο καθενας κανει τις επιλογες του Εγω οταν ηταν μικρα τα παιδια σταματησε τη δουλεια .Εκατσε σπιτι με τα παιδια .Και οσο μπορουσα ειμουνα πανω τους ,και ειμαι ακομα .Δεν ειναι το παν τα λεφτα Περασαμε και με λιγοτερα .Βλεπω και αυτους που δουλευουν και οι δυο Τα πανε απο μωρα παιδικο σταθμο , βαζουν γυναικες να τα προσεχουν ,τρωνε ντελιβερι και οταν γυρνανε σπιτι αντι να παιξουν , να μηλησουν με τα παιδια ,τους πετανε το ταμπλετ να τα εχουν την ησυχια τους .Εχουν ξεχασει τα βασικα .Ουτε τρωνε μαζι σαν οικογενεια
 
Μεγάλη κουβέντα ανοίγετε.
Το παν είναι να είσαι κοντά στο παιδί από τα πρώτα του χρόνια. Και όταν λέω κοντά δεν εννοώ απλά σαν ύπαρξη. Να δίνεις χρόνο ,να παίζεις μαζι του , να του θέτεις όρια, να προσπαθείς να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του βήμα βήμα κι αυτο ειναι πολυ σημαντικό για τα δύσκολα χρονια της εφηβείας αλλά και μετά .
Θελει πολύ προσπάθεια για να χτίσεις σχέση εμπιστοσύνης και ,αλληλοσεβασμού.
Σημερα βλεπω μανάδες που κι αν ειναι διπλα στα παιδια τους , ειναι απούσες. Παιδάκια ενός έτους και τους πασάρουν ενα ταμπλετ με κάποιο παιχνιδι η ταινία ,απλα για να μην "ενοχλούν'
Μεγαλη κουβέντα και δεν εξαντλείται με τα γραπτά μηνύματα.


Οσο για το ρολο του σχολείου και το τι εχουν αποκομισει τα παιδια ,δεν ειναι μεγαλη κουβέντα γιατι απλα εχει αποτυχει παταγωδώς . Ο σκοπός του λυκείου που ειναι η προσφορά της γενικής γνώσης στους αποφοίτους δεν επιτυγχάνεται πια.
Μεγαλη κουβέντα ειναι για το πως θα αλλάξουν ολα αυτά. Κουβέντες και λόγια του αέρα που ακούω απο τοτε που ήμουν μαθητής . Παρ ολα αυτά ο καθε υπουργός αυτοβαπτίζεται και ως μεταρρυθμιστής του εκπαιδευτικού συστήματος και το χρησιμοποιει και ως σημαία στις εκάστοτε εκλογές.
Κι εδω θελω να επισημάνω το μεγα αισχος των ΕΠΑΛ τα οποια θεωρούνται και ανανεωμένα .Κουβέντα απο κανέναν και καμια προσπάθεια. Κρίμα γιατι έπρεπε να παίζουν σημαντικό και αξιόλογο ρόλο στην τεχνολογική εκπαίδευση και στην μετέπειτα πορεία των αποφοίτων .
Στο υπουργείο απλά τον παίζουν!

Αυτα γιατί αρχίζω να αγριεύω .big smile.
 
Last edited:
Μια χαρά μελαχρινή ήταν. Το πρόβλημα είναι ότι κάποτε απόφοιτος γυμνασίου ήξερε και να σκεφτεί και να διαβάσει και να γράψει σωστά. Ήξερε ιστορία, γεωγραφία και γενικά ήταν έτοιμος να σταθεί στην κοινωνία. Το σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα ( όταν λέω το σημερινό εννοώ εδώ και τριάντα χρόνια) βγάζει επιστήμονες αλλά όχι μορφωμένους ανθρώπους. View attachment 72508
Ο πάλαι ποτέ φιλόσοφος του χωριού μου είπε σε κάποιον "μορφωμένο": καθηγητής έγινες, άνθρωπος όμως δεν έγινες.
 
Μια χαρά μελαχρινή ήταν. Το πρόβλημα είναι ότι κάποτε απόφοιτος γυμνασίου ήξερε και να σκεφτεί και να διαβάσει και να γράψει σωστά. Ήξερε ιστορία, γεωγραφία και γενικά ήταν έτοιμος να σταθεί στην κοινωνία. Το σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα ( όταν λέω το σημερινό εννοώ εδώ και τριάντα χρόνια) βγάζει επιστήμονες αλλά όχι μορφωμένους ανθρώπους. View attachment 72508
Ουδεις μωροτερος των ιατρων εαν δεν υπήρχαν οι δασκαλοι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top