Εξορμήσεις

Σήμερα ξανά πήγα.
Κατάφερα και έφτασα την βέργα 20 εκατοστά από το πουλί. Γύρω κάθονταν ήρεμα άλλα πέντε πουλιά.
Είπα να ρίξω αλλά επειδή συχνά έρχεται το λιμενικό για έλεγχο, σκέφτηκα άντε να εξηγείς πως βρέθηκε ένα πουλί κρεμασμένο στην σημαδούρα.

Ως προς το ψάρεμα, με μια στηρα του μισού κιλού γίναμε φίλοι (φυσικά και δεν χτυπάμε τόσο μικρό ψάρι) λίγες μικρές συναγρίδες οι οποίες έκοβαν κίνηση από απόσταση ασφαλείας και έτσι το ψάρεμα επικεντρώθηκε στα μπαρμπούνια με συνολικά πέντε ψαράκια να με ακολουθούν σπίτι.
 

Attachments

  • IMG20230107153831.jpg
    IMG20230107153831.jpg
    308,5 KB · Προβολές: 25
Αφού πήξαμε από τα πουλιά, σήμερα είπαμε να πάμε για καμια βουτιά και λίγο καλάμι...
View attachment 64506
Είσαι ο βασιλιάς του μαύρου!
Εγώ επειδή δεν τα πάω καλά μαζί τους
( μου αρέσουν αλλά δεν μου κάθονται...)
κυνηγάω άσπρα! Το ταψί φούρνου κ ο μικρός τρίχρονος! 😁
IMG_20230107_115327.jpg
 
Αφού πήξαμε από τα πουλιά, σήμερα είπαμε να πάμε για καμια βουτιά και λίγο καλάμι...
View attachment 64506
όταν θα κάνεις σούπα αυτά τα δύο κάτω δεξιά θα ήθελα να με καλέσεις.big smile.
μην αρνηθείς γιατί θα σου εξετάσω τον προστάτη.very funny.
 
όταν θα κάνεις σούπα αυτά τα δύο κάτω δεξιά θα ήθελα να με καλέσεις.big smile.
μην αρνηθείς γιατί θα σου εξετάσω τον προστάτη.very funny.
Σούπα τα λεοντοψαρα;
Για ψητά ήξερα...
Εδώ δεν έχουν φτάσει ακόμη αλλά να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγα
 
Σούπα τα λεοντοψαρα;
Για ψητά ήξερα...
Εδώ δεν έχουν φτάσει ακόμη αλλά να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγα
Σπύρο σημειωσε τη μέρα που θα δεις το πρώτο. Την ίδια ακριβώς ημερομηνία ένα χρόνο μετά, όπου κοιτάς τέτοια θα βλέπεις. Πανούκλα πραγματική....
Το θετικό είναι ότι είναι πεντανόστιμα, θυμίζουν σκορπίνα. Θέλουν προσοχή όμως, με έχουν τσιμπήσει 2 φορές, την πρώτη παράτησα το ψάρεμα και πήγα κέντρο υγείας.
 
Τι είναι αυτό δηλαδή?
Είναι δύο πέτρες που έχουν τα συγκεκριμένα ψάρια...τις χρησιμοποιούν για να σημάνουν συναγερμό στο κοπάδι όταν αντιληφθούν κίνδυνο...πολύ ψαροντουφεκαδες που έχουν καλή ακοή τους ακούνε...παλιότερα τις μάζευα...και προχτές τις βρήκα μπροστά μού..
 
Back
Top