Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
με διαφορα το καλυτερο οπλο που εχει βγαλει η Benelli σε εργονομια αξιοπιστια ομορφια φονικοτητα βλητικες επιδοσεις είναι η Supersport , ακομα καλυτερη η Cordoba , εμενα μου αρεσει ακομα πιο πολύ η Vinci supersport
Δημήτρη έγραψα για κάποια μοντέλα που άφησαν κάποια ιστορία πιο μεγάλη από τα παλαιότερα και ήθελα να δώσω έμφαση στο ποσο η benelli ψάχνεται και βγάζει μοντέλα που θα βολέψουν το διαφορετικό κυνήγι(θήραμα)του κάθε κυνηγού :)
συμφωνώ ότι το supersport είναι ότι το τελειότερο σε εργονομία αξιοπιστία ομορφια μοντέλο της benelli σε συνθετικό όπλο,φονικότητα βλητικές επιδόσεις υπάρχουν άν όχι καλύτερες ανάλογες και σε άλλα μοντέλα της εταιρείας
cordoba δεν το έχω δεί δεν το ξέρω μόνο ότι διαβάζω
μεταξύ crio supersport και vinci supersport προσωπικά θα διάλεγα το crio superport :)
 
...συμφωνώ ότι το supersport είναι ότι το τελειότερο σε εργονομία αξιοπιστία ομορφια μοντέλο της benelli σε συνθετικό όπλο,...
Ααααααααααααααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ... νομίζω πως το έχω ξαναγράψει και ίσω γίνομαι κουραστικός αλλά είναι το πρώτο όπλο σε ιεραρχία που επώμισα και η αίσθηση που ένιωσα δεν περιγράφεται με λόγια μένοντας όμως ζωντανά αποτυπωμένη στη μνήμη μου...
 
Last edited:
Στο club και εγω με μια γριά, το πρώτο αυτογεμες της benelli! Γεννημένη το 1978! Όλα τα νιάτα της τα πέρασε πάνω σε μια ντουλάπα και αργότερα σε ένα πατάρι. Το όπλο είναι στην κυριολεξία καινούργιο με 5 φυσίγγια στο ενεργητικό του. Το είχε ένας παππούς για φύλαξη από τότε. Πρην 4 ώρες γύρισα από την αστυνομία που κάναμε την μεταβίβαση και μόλις τελείωσα το καθάρισμα. Ξέχασα να πω ότι η κάννη είναι sentetiene 2* σταθερό. Και ότι το όπλο είναι η beneli 121 όχι η sl 80 η προηγούμενη. Εδώ είμαστε

















image hosting 5mb
Μύρο Καλοντουφεκο το κουκλί. Να'σαι γερός να το χαρείς.
 
Κι εμένα μ αρέσει η supersport αλλά ρε παιδιά 2500 γιατί?μήπως είναι παρα πολλά γι αυτογεμες? Μήπως θα έπρεπε να ρίξουνε λίγο τη μύτη όλες οι εταιρείες γιατί έχουμε ξεφυγει νομίζω
Ετσι είναι Ευριπίδη έχουν ξεφύγει οι τιμές σε κάποια μοντέλα ειδικά οι Benelli. Εδώ βλέπεις μεταχειρισμένα και ζητάνε τρέλα λεφτά με τον όρο συλλεκτικο. Κάποιοι μπερδεύουν τα συλλεκτικα με τα διαχρονικά. Τρανό παράδειγμα οι 302, οι auto5 και άλλες.
 
Ετσι είναι Ευριπίδη έχουν ξεφύγει οι τιμές σε κάποια μοντέλα ειδικά οι Benelli. Εδώ βλέπεις μεταχειρισμένα και ζητάνε τρέλα λεφτά με τον όρο συλλεκτικο. Κάποιοι μπερδεύουν τα συλλεκτικα με τα διαχρονικά. Τρανό παράδειγμα οι 302, οι auto5 και άλλες.
Με αφορμή το μυνημα του Γιάννη και το όπλο του Μυρου, θα ήθελα να ρωτησω την γνωμη σας γιατί έχουν γραφτεί πολλά και στον κυνηγετικο τύπο, πολλοί υποστηρίζουν ότι οι πρώτες benelli με τις Γαλλικές κάννες ήταν ανωτερες βλητικα από τις επόμενες μέ ιταλικές, ισχύει κάτι τέτοιο η είναι απλά δοξασιες και μύθοι .
 
Με αφορμή το μυνημα του Γιάννη και το όπλο του Μυρου, θα ήθελα να ρωτησω την γνωμη σας γιατί έχουν γραφτεί πολλά και στον κυνηγετικο τύπο, πολλοί υποστηρίζουν ότι οι πρώτες benelli με τις Γαλλικές κάννες ήταν ανωτερες βλητικα από τις επόμενες μέ ιταλικές, ισχύει κάτι τέτοιο η είναι απλά δοξασιες και μύθοι .
ολες οι κανες με θαλάμες 70 χιλιοστών είναι ανωτερες βλητικα από τις κανες με θαλάμες 76 χιλιοστών , βεβαια αυτό δεν είναι ο λογος που όλα τα παλια οπλα εχουν γινει σχεδόν θρυλοι , αλλες εποχές τοτε , ηταν η μεταβαση στις αυτογεμεις καραμπινες και ο κοσμος δεν ειχε ουτε να συγκρινει με κατι άλλο αλλα και σχεδόν κανεις δεν ειχε ασχοληθεί με το βλητικο μερος , θεωρουσαν ότι το γαλλικο η το ισπανικο ατσαλι πεταει δηλητηριο στο πουλι , οι γειτονες μας οι Τουρκοι εχουν καταφερει με κανες που εχουν κοστος 50 ευρω το πολύ να βγαζουν τουφεκιες που οπλα των 15 .000 ευρω δεν βγαζουν , δεν είναι το μεταλλο που κανει την διαφορα αλλα η γεωμετρια της κανης
 
ολες οι κανες με θαλάμες 70 χιλιοστών είναι ανωτερες βλητικα από τις κανες με θαλάμες 76 χιλιοστών , βεβαια αυτό δεν είναι ο λογος που όλα τα παλια οπλα εχουν γινει σχεδόν θρυλοι , αλλες εποχές τοτε , ηταν η μεταβαση στις αυτογεμεις καραμπινες και ο κοσμος δεν ειχε ουτε να συγκρινει με κατι άλλο αλλα και σχεδόν κανεις δεν ειχε ασχοληθεί με το βλητικο μερος , θεωρουσαν ότι το γαλλικο η το ισπανικο ατσαλι πεταει δηλητηριο στο πουλι , οι γειτονες μας οι Τουρκοι εχουν καταφερει με κανες που εχουν κοστος 50 ευρω το πολύ να βγαζουν τουφεκιες που οπλα των 15 .000 ευρω δεν βγαζουν , δεν είναι το μεταλλο που κανει την διαφορα αλλα η γεωμετρια της κανης
Συνφωνω Δημήτρη, όπως και η μετάβαση στα φυσίγγια : από τις μισοριξιες και κάθε είδους εμπειρικες ιδιογομωσεις (εννοώ τα υλικά που διέθετε κάποιος τότε και τις γνώσεις ) σε καλα φυσιγγια εμπορίου γιαυτό θεοποιηθηκαν κάποιες μάρκες η κάποια φυσίγγια.
 
Μυρο καλοριζικη κ καλοτουφεκη... Εμπειραι δεν εχω προσωπικη απο τη συγκεκριμενη καννη αλλα υπαρχουν πολλοι που πινουν νερο στο ονομα της... Καλα κυνηγι κ περιμενουμε κ τις δικες σου εντυπωσεις... .shake hands.
 
Καλο μεσημερι! Μολις πηρα και επισημα το οπλο!! Πηγε στον οπλουργο και μακρυνε στα 38,3..πελμα εβαλα το Limbsaver AirTech precision..
M87YADk.jpg

JkPZ8SL.jpg

ZYmbrBI.jpg

CY1jxKY.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top