Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Καλησπερα σε ολους.. ειμαι καινουριος στην εφαρμογη και δεν ξερω που μπορω να υποβαλω την ερωτηση μου οποτε θα ρωτησω εδω.. ξερει καποιος να μου πει ποια σφαιρακια ειναι τα καλυτερα για το GAMO BIG CAT 1000-E? Η κανη πανω γραφει 4.5 (177). Και εχω παρει κατι σφαιρακια με καπως σφαιρικη κεφαλη.. ποια η γνωμη σας? Βαζω κ φωτο το σφαιρακι απο κατω!
Αυτην την απαντηση δεν μπορει κανεις να σου την δωσει.......θα την βρεις μονο σου με δοκιμες.
Εκεινο ομως που μπορουμε να πουμε ειναι οτι αποφυγε οσα ειναι μυτερα και πλακε.....δοκιμασε οσα ειναι μπομπε(στογγυλα)
Το ζητουμενο στην ερευνα ειναι να βρεθει η χρυση τομη αναμεσα σε υποδιαμετρημα και βαρος αναλογα με την δυναμη του αεροβολου.
Τα 4,5 δεν εχουν ολα το ιδιο βαρος και υποδιαμετρημα.......υπαρχουν σε 4,50-4,51-4,52-4,53-4,54...............θα πρεπει λοιπον να κατσεις και να κανεις δοκιμες για να καταληξεις πιο ειναι αυτο που ταιριαζει στην καννη σου και στην δυναμη του οπλου...........συνηθως τα 4,52-4,53 ειναι αυτα που δουλευουν πιο πολυ.
Ενα ελαφρυ σφαιρακι θα παει πιο μακρυα.... θα εχει μικροτερη καμπυλοτροχια και κινητικη ενεργεια αλλα θα επιρεαζεται απο πλευρικους ανεμους.......ενα βαρυτερο θα εχει μεγαλυτερη καμπυλοτροχια αλλα με μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια και μεγαλυτερη αντισταση στον ανεμο.
Καταλαβαινεις τωρα ποσο περιπλοκο γινεται το ''παντρεμα'' καννης....δυναμης...τυπος βληματος και υποδιαμετρημα για ενα αεροβολο.
Τελος θα σου πω να μην εχεις και απαιτησεις απο αυτο το οπλο.....δεν διακρινεται ουτε για επιδωσεις ουτε για ποιοτητα κατασκευης...
Καλη συνεχεια.
 
Τα βασικά άρθρα του νέου νόμου που αφορούν την απόκτηση και κατοχή αεροβόλων όπλων και διοπτρών.
(προσοχή στο άρθρο 3, παρ.1,2 & 4)

View attachment 65295
Γιώργο τι λέει? Κατάλαβα καλά? Θέλει πιστοποιητικά γιατρών για αγορά διόπτρας ή οχι? Η παρ. 5 λέει δεν απαιτείται τίποτα
 
Last edited:
Γιώργο τι λέει? Κατάλαβα καλά? Θέλει πιστοποιητικά γιατρών για αγορά διόπτρας ή οχι? Η παρ. 5 λέει δεν απαιτείται τίποτα
Φαντάσου το σαν την διατακτικη πυρομαχικών ραβδωτών - Θέλει άδεια αγοράς (με τα απαιτουμενα πιστοποιητικά για τα αεροβόλα ειδικά), αλλά δεν γράφεται στην μπλε άδεια κατοχής πυροβόλων όπλων - όπως γραφόταν μέχρι τώρα, και το "χρεωνοταν" μόνο ένα όπλο σου - αν είχες πολλά... Τώρα μπορείς να χρησιμοποιείς το σκοπευτικό βοήθημα με όλα τα νόμιμα όπλα!
 
Αφροκρεμα Διονυση!!!!!...ενα απο τα τρια κορυφαια ελατηρια στο κοσμο!!!!!....με ενα στησιμο ειναι αξιο να παιζει διπλα διπλα με pcp........καλοριχτο.
Ποια ειναι τα 3 κορυφαια αεροβολα ελατηριου?
 

Ξέρει κάποιος να μας πει με σιγουριά αν αυτά μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σε Αεροβολο ελατηρίου , αν υπαρχει θέμα ζημιάς στης ραβδώσεις της κάννης
 
Ποια ειναι τα 3 κορυφαια αεροβολα ελατηριου?
TX 200-PROSPORT-HW97 η ελιτ των ελατηριων.....χειρουργικη ακριβεια!!!!!!!!!!!!! αλλα και ποιοτητα.
Γενικα η HW στα ελατηρια ειναι η κορυφαια εταιρια με πολυ μεγαλη γκαμα μοντελων και τιμων.
 

Ξέρει κάποιος να μας πει με σιγουριά αν αυτά μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σε Αεροβολο ελατηρίου , αν υπαρχει θέμα ζημιάς στης ραβδώσεις της κάννης
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην καννη......το ''προβλημα'' ειναι πως το μικρο τους βαρος δεν ανταποκρινεται καλα στα ελατηρια που εχουν λιγο δυναμη.....για πιστολια και μικρα οπλα καλα ειναι αλλα παντα με δοκιμες.
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελαν ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο κατάστημα που μπορεί να μου επισκευάσει ένα dianna 45, του λείπει ένα Πύρρος πίσω και το πίσω σκοπευτερο,και σίγουρα θέλει ελατήριο και τσιμουχα.
 
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην καννη......το ''προβλημα'' ειναι πως το μικρο τους βαρος δεν ανταποκρινεται καλα στα ελατηρια που εχουν λιγο δυναμη.....για πιστολια και μικρα οπλα καλα ειναι αλλα παντα με δοκιμες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, γιατί τα είχα για δρόμο, μου είπαν ότι λόγο κράματος μπορεί να γίνει ζημιά στην κάννη.
για το WH30 τα εχω πάρει αλλά δεν τόλμησα να τα δοκιμασω
 
Παιδια, βλεπω στις οδηγιες και γραφει οταν οταν πιανουμε τις βολιδες του αεροβολου δεν πρεπει να ακουμπαμε το προσωπο μας και μετα να πλενουμε τα χερια μας.. μπορει καποιος να μου εξηγισει τον λογο και αν οντως αυτο ισχυει?
 
Έχω αμέτρητες εικόνες από γνωστούς και φίλους που τις βολιδες τις κρατούσαν στο στόμα με τα δόντια και τις έπαιρναν από εκεί για να γεμίσουν. Εγώ ευτυχώς δεν την είχα κολλήσει αυτή την κακή συνήθεια ως πιτσιρικάς
 
Έχω αμέτρητες εικόνες από γνωστούς και φίλους που τις βολιδες τις κρατούσαν στο στόμα με τα δόντια και τις έπαιρναν από εκεί για να γεμίσουν. Εγώ ευτυχώς δεν την είχα κολλήσει αυτή την κακή συνήθεια ως πιτσιρικάς
Όπως τα λες...
 
Έχω αμέτρητες εικόνες από γνωστούς και φίλους που τις βολιδες τις κρατούσαν στο στόμα με τα δόντια και τις έπαιρναν από εκεί για να γεμίσουν. Εγώ ευτυχώς δεν την είχα κολλήσει αυτή την κακή συνήθεια ως πιτσιρικάς
Εχω φαει κιλααα .big smile.
 
Καλημέρα σε όλους.Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum κατέληξα στο cometa fusion 4.5,το θέλω για σκοποβολή, μέχρι πόσα μέτρα να έχω προσδοκίες; και είδα ότι δεν διαθέτει σκοπευτικα, και εδώ θέλω τη συμβουλή σας τι διόπτρα να πάρω;
Καλησπέρα σάς. Τελικά πήγα στο cometa fenix που είχε και σκοπευτικα. Τώρα το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω τι βάση να πάρω για την hawke 3-9 ×40 ώστε να μην κάνω λάθος, λόγο πού έχει σκοπευτικα.
 
Last edited:
Back
Top