Benelli Team

Ok. Ευτυχώς που δε το έκανε κανείς. Το κενό είναι ίσα που πάντως. Έχει όμως.

Δεν διπλασιάζεται η διαφορά αν είναι 2 ίδιες.

Πατέντα στην ολοκληρη εχω κάνει. Όλα γκουτ.
Σε πλαστικο κοντάκι δε τρεχει τιποτα στο ξυλο ομως εχουμε θεματα
 
το ξύλινο όμως φίλε μου το φέρνεις ακριβώς εκεί που θέλεις. το πλαστικό είναι ποιο δύσκολο
Βρε αλλο αυτο για της ανοχες λεω αν αφησεις κενο στη φλαντζα ...στα υπολειπα το ξυλο ενωειτε ειναι καλυτερο και σαν αισθηση και ομορφια και μετρα
 
Δύσκολο... λογικά θέλει άνοιγμα και η αντίστοιχη τρύπα της μεταλλικής κόντρας στην τζαβέτα!!!
Με δική μου φλατζα από χαρτόνι που το έφερα δεν είδα να ζοριζει η βίδα του επανατατικου. Θέλει άνοιγμα όπως κ να έχει προς τα αριστερά; Φαίνεται με το μάτι ή κάπως αλλιώς;
 
Με δική μου φλατζα από χαρτόνι που το έφερα δεν είδα να ζοριζει η βίδα του επανατατικου. Θέλει άνοιγμα όπως κ να έχει προς τα αριστερά; Φαίνεται με το μάτι ή κάπως αλλιώς;
Αφού βιδωσε και πάτησε σωστά σημαίνει ότι ήθελες λίγο και το πήρες από το μποσικο που έχει η τρύπα της κόντρας.
Όλα καλά!
Το άνοιγμα το κάνεις,αν δε σου αρκεί το εύρος της τρυπας.
Για κάτι πιο μόνιμο,μετράς το χαρτόνι και κατασκευάζεις μια πλαστική.
Όχι ότι θα πάθει τίποτα κι έτσι.
Βαψτο μαύρο με ένα μαρκαδορακι.
 
Όπως πολύ σωστά είπανε και οι προλαλήσαντες ,προσοχή στις υπερβολικές κλίσεις ξύλινων κοντακιών. Σε εφαρμογή κοντακιού και τέλος σφίξιμο της τζαβέτας έσπασα το κοντάκι στο σημείο που πατάει με την βάση του όπλου. Ένα ολόκληρο κομμάτι έφυγε μέχρι τον ξυστό της λαβής. Να ναι καλά ο Γιάννη που το έκανε καινούριο μετά
 
Last edited:
Παιδιά παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας.
Έχω πρόβλημα με το Βenelli μου, που είναι καινούριο. Το έχω αγοράσει Αύγουστο του 2021.
Τσίχλες έχω κυνηγήσει πέρυσι και φέτος δηλαδή.
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τσίχλα στο φαγητό, είναι όλες καταχτυπημένες από σκάγια, τι να κάνω πέστε μου.
Θα στρώσει λέτε με τον καιρό ή πρέπει να βρω κανένα άλλο που να σκορπάει λίγο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
.my man..micle.
Φίλε Duca , χρησιμοποίεισαι ένα πιο ανοιχτό τσοκ , αν κυνηγάς με το Νο5 θα σε βοηθούσε ένα φυσίγγι με μάλλινη τάπα που ανοίγει πιο γρήγορα. Επίσης , θα ήταν καλό να πας σε ένα νούμερο σκάγια πιο χοντρό .Τώρα αν έχεις προμηθευτεί κανένα σκασμό φυσίγγια (όπως κάνουμε όλοι οι τσιχλοκυνηγοί ) θα πρέπει να τουφεκάς μόνο πουλιά που έχουν ξεμακρύνει στα 20-30 m , τα πιο κοντινά θα πρέπει απλά να τα χαιρετάς .
 
Όπως πολύ σωστά είπανε και οι προλαλήσαντες ,προσοχή στις υπερβολικές κλήσεις ξύλινων κοντακιών. Σε εφαρμογή κοντακιού και τέλος σφίξιμο της τζαβέτας έσπασα το κοντάκι στο σημείο που πατάει με την βάση του όπλου. Ένα ολόκληρο κομμάτι έφυγε μέχρι τον ξυστό της λαβής. Να ναι καλά ο Γιάννη που το έκανε καινούριο μετά
Προφανώς δεν πάταγε σωστά. Επιπλέον παρασυρομαστε και βάζουμε παραπάνω ροπή σφιξιματος. Αν έχουμε ροποκλειδο 8-10Nm είναι ιδανικά.
 
Προφανώς δεν πάταγε σωστά. Επιπλέον παρασυρομαστε και βάζουμε παραπάνω ροπή σφιξιματος. Αν έχουμε ροποκλειδο 8-10Nm είναι ιδανικά.
Δυστυχώς είχε φαγωθεί αρκετά το κοντάκι(απο ειδικό) ,ώστε να πάρει κλίση(cast off) με αποτέλεσμα στην προσπάθεια μου να εφαρμόσει σωστά έπεσα στη παγίδα που αναφέρεις. Υπερβολικό σφίξιμο για να εφάπτονται οι πλευρές και........κρακ το ξύλο. Προφανώς και ήθελε απλά γέμισμα το κενό.
 
Last edited:
Προφανώς δεν πάταγε σωστά. Επιπλέον παρασυρομαστε και βάζουμε παραπάνω ροπή σφιξιματος. Αν έχουμε ροποκλειδο 8-10Nm είναι ιδανικά.
Το να μην παταει σωστά σε ξύλινο κοντακι,είναι τζογαρισμα!
Αν τα "νερά" του ξύλου πάνε προς τα έξω στο σημείο που δέχεται πίεση,αρκούν λίγες "αντρικές"τουφεκιές για να ραγίσει,ακόμη και να φύγει κομμάτι ξύλου!
Τα σφίγγουμε και σαν να στριφλιαζουμε τσαμπουρα οπότε δεν αργεί να γινει!
Η εφαρμογή πρέπει να είναι σωστή παντού έτσι που να μοιράζονται οι δυνάμεις!
 
Έχω μια ερώτηση και όποιος μπορεί ας απαντήσει.δεν έχω καταλάβει τη διαφορά μιας κάνης crio από μια power bore.υπαρχει κάποιος να μας πει τις διαφορές?
Επίδει είμαι καλό παιδί θα σου πω!!!!!! Διαφορετικά ονόματα🤪
 
Έχω μια ερώτηση και όποιος μπορεί ας απαντήσει.δεν έχω καταλάβει τη διαφορά μιας κάνης crio από μια power bore.υπαρχει κάποιος να μας πει τις διαφορές?
Εγω αυτο που ειδα ειναι πιο πιοτικα και σωστα διαμορφομενα και σε διαστασεις τσοκ επισεις η powerbore εχει στο δυχτυλιδι κολληση λειζερ
 
Back
Top