Gun proof marks (σφραγίδες όπλων)

Υ
2 χρόνια κυνηγούσα με αυτό λαγό με 34 γρ δεν θυμάμαι να είχα χάσει λαγό μέχρι τα 30 μέτρα, φέτος πήρα την m2 γιατί θέλω να δοκιμάσω και αυτογεμές με άλλα τσόκ και άλλες γομώσεις. Βασικά, είναι τα 2 όπλα που έχω πιάσει, το δίκανο του πατέρα μου και τώρα το δικό μου που περιμένω τη νέα σεζόν . :)
Υγεια και ορεξη να εχεις φιλαρακι να μαθαινεις τον λαγο και θα δεις οτι τον λαγο στην βουρκα τον βαζει η ψυχραιμια και η παρατηρηση!
Τα σκυλια εννοουνται αλλα αμα τα χει αυτα ο κυνηγος συμπληρωνει τα σκυλια ;)
 
2 χρόνια κυνηγούσα με αυτό λαγό με 34 γρ δεν θυμάμαι να είχα χάσει λαγό μέχρι τα 30 μέτρα, φέτος πήρα την m2 γιατί θέλω να δοκιμάσω και αυτογεμές με άλλα τσόκ και άλλες γομώσεις. Βασικά, είναι τα 2 όπλα που έχω πιάσει, το δίκανο του πατέρα μου και τώρα το δικό μου που περιμένω τη νέα σεζόν . :)
34γρ και τι νούμερο;
 
5 και 6
Ενός φίλου μου του Στράτου ο πατέρας από Λέσβο βάζει στον λαγό και νο7...Βασικά σχεδόν όλα του τα κυνήγια με νο7 τα κάνει.Νομίζω το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα.Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Εδώ έρχεται στο προσκήνιο και αυτό που έχει ειπωθεί και υποστηρίζεται έντονα ότι με 34γρ νο7 είσαι καλυμμένος σε μεγάλο εύρος επιτυχημένων βολών σε διαφορετικά θηράματα.
 
Αμα κυνη
Ενός φίλου μου του Στράτου ο πατέρας από Λέσβο βάζει στον λαγό και νο7...Βασικά σχεδόν όλα του τα κυνήγια με νο7 τα κάνει.Νομίζω το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα.Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Εδώ έρχεται στο προσκήνιο και αυτό που έχει ειπωθεί και υποστηρίζεται έντονα ότι με 34γρ νο7 είσαι καλυμμένος σε μεγάλο εύρος επιτυχημένων βολών σε διαφορετικά θηράματα.
Αμα κυνηγαει καβαλα και ριχνει κοντα και σε καθαρο γιατι σου φαινετε παραξενο;
 
Αμα κυνη

Αμα κυνηγαει καβαλα και ριχνει κοντα και σε καθαρο γιατι σου φαινετε παραξενο;
Καλημέρα Χρύσανθε, δεν ξέρω ο άνθρωπος πως κυνηγάει και δεν μου φαίνεται παράξενο.Άλλα πολύ χειρότερα μου φαίνονται παράξενα...
Προσωπικά με 34-36γρ και από 4 έως 6 νούμερο τον κυνηγάω.Και γενικά γιατί μου αρέσουν οι προκλήσεις θα έβαζα και εγώ, σε τέτοιες συνθήκες που περιγράφεις!
 
Ενός φίλου μου του Στράτου ο πατέρας από Λέσβο βάζει στον λαγό και νο7...Βασικά σχεδόν όλα του τα κυνήγια με νο7 τα κάνει.Νομίζω το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα.Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Εδώ έρχεται στο προσκήνιο και αυτό που έχει ειπωθεί και υποστηρίζεται έντονα ότι με 34γρ νο7 είσαι καλυμμένος σε μεγάλο εύρος επιτυχημένων βολών σε διαφορετικά θηράματα.
Έχω πάρει και λαγούς με 8 και 32 γρ σε περπατητα τσίχλας, μέχρι τα 15 μ πιστευω δεν έχει πρόβλημα.
 
Το χω ξαναπει
Ξερω δεν ειναι πιστευτο αλλα ομως εγινε
Και ουτε εγω το πιστευα!

Με το .410 και φυσιγγακι αν θυμαμαι καλα 3γρ σκαγακι (μπορει και 6 γρ δεν ειμαι σιγουρος ειναι χρονια) 11 η 12 εχω παρει νεαρος λαγο!
Αλλα η αποσταση ηταν δεκα μετρα ισως και 7-8
Ο λαγος απλα ηταν σαν να βγαζεις μια λαμπα απο το ρευμα
Ουτε καν κλωτσησε

Ολη η βολη ειχε κατσει στην καρδια

Εννοειτε οτι δεν ειναι αυτο λογος να το κανει καποιος υπερβολες και να ζητα να κανει κανονα τις εξαιρεσεις

Ολα ειναι συναρτηση τοπου και τροπου κυνηγιου
 
Καλημέρα Χρύσανθε, δεν ξέρω ο άνθρωπος πως κυνηγάει και δεν μου φαίνεται παράξενο.Άλλα πολύ χειρότερα μου φαίνονται παράξενα...
Προσωπικά με 34-36γρ και από 4 έως 6 νούμερο τον κυνηγάω.Και γενικά γιατί μου αρέσουν οι προκλήσεις θα έβαζα και εγώ, σε τέτοιες συνθήκες που περιγράφεις!
Έχουμε πάρει λαγούς και λαγούς στη πέρδικα με Νο 7 και σε καλές αποστάσεις .......
 
Ενός φίλου μου του Στράτου ο πατέρας από Λέσβο βάζει στον λαγό και νο7...Βασικά σχεδόν όλα του τα κυνήγια με νο7 τα κάνει.Νομίζω το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα.Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Εδώ έρχεται στο προσκήνιο και αυτό που έχει ειπωθεί και υποστηρίζεται έντονα ότι με 34γρ νο7 είσαι καλυμμένος σε μεγάλο εύρος επιτυχημένων βολών σε διαφορετικά θηράματα.
Χρήστο ο παππούς μου αλλά και ο πατέρας μου μετέπειτα στον λαγό 1ο φυσίγγι είχαν πάντα λάμπρο κίτρινο διασποράς ν7 34γρ 2ο λάμπρο καφέ ν7 33γρ και 3ο λάμπρο μπλε ν5 34γρ. Πριν τον νόμο για 3 σφαίρες συνέχιζαν 4ο 5ο 6ο λάμπρο βυσσινί 36γρ ν3 αν τον κυνηγούσαν στο καρτέρι. Κυνηγούσαν με σκύλο φέρμας και σπάνια έπεφτε 3η τουφεκιά. Οι περισσότεροι λαγοί στα τόσα χρόνια που κυνήγησαν έπεσαν με ν7. Εγώ πέρσι 2 που πήρα έπεσαν με 34γρ ν7 ρουμελιώτη. Είναι στον τρόπο που κυνηγάει ο καθένας αλλά και ο τόπος.
 
Χρήστο ο παππούς μου αλλά και ο πατέρας μου μετέπειτα στον λαγό 1ο φυσίγγι είχαν πάντα λάμπρο κίτρινο διασποράς ν7 34γρ 2ο λάμπρο καφέ ν7 33γρ και 3ο λάμπρο μπλε ν5 34γρ. Πριν τον νόμο για 3 σφαίρες συνέχιζαν 4ο 5ο 6ο λάμπρο βυσσινί 36γρ ν3 αν τον κυνηγούσαν στο καρτέρι. Κυνηγούσαν με σκύλο φέρμας και σπάνια έπεφτε 3η τουφεκιά. Οι περισσότεροι λαγοί στα τόσα χρόνια που κυνήγησαν έπεσαν με ν7. Εγώ πέρσι 2 που πήρα έπεσαν με 34γρ ν7 ρουμελιώτη. Είναι στον τρόπο που κυνηγάει ο καθένας αλλά και ο τόπος.
Σκυλο φερμας στην Ελλαδα λαγοκυνηγι!!!!
Βρηκες φλεβα τωρα
Νιωθω σαν να ειπες ενα νεο φουσεκι στον Τασο που δεν ηξερε!!!
Για παμε στο λαγο να πεις περισσοτερα
Αυτο ειναι μια πολυυυυ ευχαριστη εκπληξη για μενα :) .shake hands.
 
Ενός φίλου μου του Στράτου ο πατέρας από Λέσβο βάζει στον λαγό και νο7...Βασικά σχεδόν όλα του τα κυνήγια με νο7 τα κάνει.Νομίζω το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα.Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Εδώ έρχεται στο προσκήνιο και αυτό που έχει ειπωθεί και υποστηρίζεται έντονα ότι με 34γρ νο7 είσαι καλυμμένος σε μεγάλο εύρος επιτυχημένων βολών σε διαφορετικά θηράματα.
Υπό προυποθεσεις κ άμα...θελει ο λαγός πέφτει κ με ν10 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα κ μιλάμε για περιστασιακές συναντήσεις..

Τώρα.... Έναν μόνο λαγοκυνηγο έτυχε να συναντησω που έβαζε για πρωτη τουφεκια 3Α ν7...
Βέβαια για να το κάνει κάποιος αυτό(το ίδιο κ για τα διασποράς), σημαίνει ότι ειναι σίγουρος για την απόσταση που θα πυροβολήσει, ξέρει καλα τον τόπο κ πως να τον "κυνηγησει", διαφορετικά ειναι κρίμα να τραυματίζονται τέτοια θηράματα.....

Όσο για το ν7 γενικά σαν σκαγι είναι μια παμπαλαια ιστορία που έχει ειπωθεί, γραφτεί, διαβαστει, κ δοκιμαστει άπειρες φορες...
Υπάρχουν κυνηγοί φτερωτων που ακολουθουν αυτή την "παραδοση" κ δεν ξέρουν απο άλλο νο σκαγιων......


Νιωθω σαν να ειπες ενα νεο φουσεκι στον Τασο που δεν ηξερε!!!
Ωωω ρε παρομοίωση ετούτη....... :rolleyes:
 
Ένα 7άρι τρυπάει λαγό μέχρι τα 30-35μ ανάλογα την θερμοκρασία.

Πάντα χρησιμοποιούσα 3 ή 4.
Φυσικά πέφτουν και με 8 αλλά το ρισκάρεις ?
Και με 9-10+ πέφτουν όπως έχει συμβεί σε πολλούς πχ σε περπατητό.Είναι ανάλογα καιρός,τσοκ,απόσταση, που θα τον πάρει η τουφεκιά σε καίριο σημείο πχ κ.ά.Συνδυασμός πολλών παραγόντων και τύχη....
Το θέμα είναι να μην σταθούμε στην μία φορά και το διατυμπανίζουμε ως ορθό.Πρέπει να έχει διάρκεια και σωστό αποτέλεσμα.Να μην τραυματιστεί και δεν βρεθεί κιόλας.
 
Last edited:
Benelli super 90 του 97 με κανη απλή (70) .πάνω η κανη έχει τις σφραγίδες αυτες.ειναι δοκιμασμένη στα 1370?
 

Attachments

  • Screenshot_2023-01-05-12-56-46-614_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
    Screenshot_2023-01-05-12-56-46-614_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
    61,6 KB · Προβολές: 24
Τα ίδια γράφει και η δικιά μου χωρίς όμως τι cip proof steel shoot καί είναι Benelli el αγορασμενη το '18.
Λόγο δύσκολο του 2018 και να μην έχει πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια μεταχειρισμένο το πήρες ; Τότε πιθανόν να μην έχει την δικιά του κάνη επάνω
 
Back
Top