Παλιά κυνηγετικά περιοδικά

Εχω μαθει γιαυτο το πλαγιο αν και δεν ξερω εαν τελικα κυκλοφορησε Τασο
Ειχε τετραπλα κλειδια οπως τα φαμπαρμ ….
Χρυσανθε δυστυχώς κανένα κυνηγετικό όπλο δεν βγηκε στην παραγωγη,το μόνο που έκαναν ηταν να κατασκευασουν μερικά κομμάτια για την εκθεση αμυντικου υλικου,και αυτό ήταν όλο......
Τσαμπα η αναστάτωση....
 
Αν θυμαμαι καλά μια πρωτότυπη καραμπίνα βρέθηκε παρατημένη σε ένα φοριαμό μετά τη καταστροφή του εργοστασίου....
 
Το "Κυνήγι στην Κρήτη" του γνωστού μας Σοφοκλή Κοσκινά...
Ετος ίδρυσης 1992,με γραφεία στο Ηράκλειο
Κρήτης..
Τα πρωτα τευχη με συρραπτικό κ υστερα με κολληση...
Άλλο ένα κυνηγετικό περιοδικο περιοδικο που χάθηκε πρόωρα..........

IMG_20220401_155243.jpg
 
48277500_406910286513891_3576764900577378304_n.jpg
Συμβουλές για τη γυναίκα του κυνηγού
«Το γέμισμα των φυσιγγίων είναι μια ευχάριστη απασχόληση για τον άνδρα σας. Στις ώρες αυτές, συντροφέψτε τον και όσο μπορείτε βοηθήστε τον. Αυτό είναι ένα δείγμα συμπαθείας και συμπαραστάσεώς σας προς τα ενδιαφέροντα του ανδρός σας, που ασφαλώς θα αναγνωρίσει.», έγραφε η λεζάντα της φωτογραφίας σε κυνηγετικό περιοδικό της δεκαετίας του 1960.
 
View attachment 45749
Συμβουλές για τη γυναίκα του κυνηγού
«Το γέμισμα των φυσιγγίων είναι μια ευχάριστη απασχόληση για τον άνδρα σας. Στις ώρες αυτές, συντροφέψτε τον και όσο μπορείτε βοηθήστε τον. Αυτό είναι ένα δείγμα συμπαθείας και συμπαραστάσεώς σας προς τα ενδιαφέροντα του ανδρός σας, που ασφαλώς θα αναγνωρίσει.», έγραφε η λεζάντα της φωτογραφίας σε κυνηγετικό περιοδικό της δεκαετίας του 1960.
Ουτε να το επηχηρισετε τωρα.αλες εποχες και γυνεκες .big smile. .my man.
 
View attachment 45749
Συμβουλές για τη γυναίκα του κυνηγού
«Το γέμισμα των φυσιγγίων είναι μια ευχάριστη απασχόληση για τον άνδρα σας. Στις ώρες αυτές, συντροφέψτε τον και όσο μπορείτε βοηθήστε τον. Αυτό είναι ένα δείγμα συμπαθείας και συμπαραστάσεώς σας προς τα ενδιαφέροντα του ανδρός σας, που ασφαλώς θα αναγνωρίσει.», έγραφε η λεζάντα της φωτογραφίας σε κυνηγετικό περιοδικό της δεκαετίας του 1960.
Και κρασί επικίνδυνα αυτά φίλε .yel.
 
Δυστυχώς δεν έχω δει από κοντά κάποιο τεύχος από Κυνηγετικά Νέα. Στο διαδίκτυο έχω δει εξώφυλλα και διαφημίσεις αλλά όχι κάποιο άρθρο.
Είμαι περίεργος για το αν υπήρχαν τότε δοκιμές για όπλα και φυσίγγια της εποχής.
Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να παραθέσει κάποια φωτογραφία ή σκαναρισμένη σελίδα, θα του ήμουν υπόχρεος.
 
Δυστυχώς δεν έχω δει από κοντά κάποιο τεύχος από Κυνηγετικά Νέα. Στο διαδίκτυο έχω δει εξώφυλλα και διαφημίσεις αλλά όχι κάποιο άρθρο.
Είμαι περίεργος για το αν υπήρχαν τότε δοκιμές για όπλα και φυσίγγια της εποχής.
Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να παραθέσει κάποια φωτογραφία ή σκαναρισμένη σελίδα, θα του ήμουν υπόχρεος.

Και πολλές άλλες αλλά βαριέμαι να ψάχνω!
 
Είμαι περίεργος για το αν υπήρχαν τότε δοκιμές για όπλα και φυσίγγια της εποχής.
Ο Συνοδινός που αρθρογραφούσε στα Κυνηγετικά νέα γυρω απο τα θέματα βλητικης δεν δοκίμαζε όπλα,
Το μόνο που έκανε ήταν να τα παρουσιαζει καθώς κ να κάνει αναφορές για τους μηχανισμούς αυτών..

Όσο για τα φυσίγγια, παρουσιαζε τις διαφορές βυσματωσεις κλπ χωρίς να περνει την τάδε μάρκα κ να την δοκιμάζει στον πίνακα,στο κυνήγι κλπ...

Αυτά ήρθαν πολυ αργότερα στον κυνηγετικό τυπο...

Εκτός κ εννοείς διαφημίσεις σαν αυτη που έβαλε ο Νικόλας..
 
Ο Συνοδινός που αρθρογραφούσε στα Κυνηγετικά νέα γυρω απο τα θέματα βλητικης δεν δοκίμαζε όπλα,
Το μόνο που έκανε ήταν να τα παρουσιαζει καθώς κ να κάνει αναφορές για τους μηχανισμούς αυτών..

Όσο για τα φυσίγγια, παρουσιαζε τις διαφορές βυσματωσεις κλπ χωρίς να περνει την τάδε μάρκα κ να την δοκιμάζει στον πίνακα,στο κυνήγι κλπ...

Αυτά ήρθαν πολυ αργότερα στον κυνηγετικό τυπο...

Εκτός κ εννοείς διαφημίσεις σαν αυτη που έβαλε ο Νικόλας..
Θα ήθελα να δω κάποια από τα άρθρα του Συνοδινού.
 
Back
Top