Παρουσίαση Φυσιγγίων

Μου τα έφερε ο πιτσιρικάς που με προμηθεύει χαρτόνια για τις δοκιμές.
Οσο κ να προσπάθησα να τον πείσω ότι η δοκιμή πρέπει να γίνει με το δικο του όπλο δεν..... 😞
Τα δοκίμασα με τον Γάλλο λοιπόν του έστειλα τις φωτογραφίες κ επί τη ευκαιρία ανεβάσα την δοκιμή και εδω.
Καλοφτιαγμένο κ ισορροπημένο φυσσιγγι
 
Αφοί Λαμπρου κιτρινο διασποράς...
Διαβάστε τι λεει στην αρχή για τον διασπορεα gualandi που περιείχαν.....

View attachment 57189
Και κάποιες σκέψεις...

Τι θα πει δεν ενεργοποιειται ο διασπορεας με ανοιχτά τσοκ?

Όσους gualandi εχω βρει κατά τυχη στο κυνήγι από διάφορα φυσίγγια που εχω ρίξει κ που βληθηκαν από τσοκαρισμα 3* και 1* είχαν κοπεί τα (αποσπωμενα) πτερυγια τους....

Στα ανοιχτά τσοκ δεν ξέρω αν κόβονται κ αν υπάρχει καθυστέρηση σε αυτό,εξού κ η μειωμένη διασπορά...

Υποθέτω ότι τα κλειστά τσοκ συμπιεζουν τον διασπορεα κ έτσι έχουμε αμεση αποκοπή των πτερυγιων με συνέπεια μια γρήγορη κ μεγαλυτερη διασπορά.....
 
Αυτό ήταν με gm3 να μου πεις ίδιες είναι με την d20 o_O
Ηλία, με Gm3 ήταν (και είναι ακόμα πιστεύω) το Tordo Dispersante, που το βγάζει μόνο σε Νο 8,5 ...
Αυτό είναι το Classic dispersante, το βγάζει σε νούμερα 9 και 10, και δεν είχε ποτέ Gm3. Η πυρίτιδα δεν είναι D20 αλλά 206s έτσι τουλάχιστον λέει στο site, και πάντα αυτή είχε.
Τα έχω δουλέψει πολλές χρονιές και τα δυο, κι έχουν πέσει πολλές τσίχλες με το μονόκαννο Baikal !!! ;) :cool:
 
Αφοί Λαμπρου κιτρινο διασποράς...
Διαβάστε τι λεει στην αρχή για τον διασπορεα gualandi που περιείχαν.....

View attachment 57189
Μα την αληθεια λεει...ολοι οι διασπορεις δουλευουν καλυτερα με στενα τσοκ...απο 3* ως 1*...εξαλλου γι'αυτο φτιαχτεικαν κ οι διασπορεις...παλιοτερα, μονο στενα κ σταθερα τσοκ υπηρχαν....

Υ.Γ. Αν δεν "πρεσαριστεί" ο διασπορες στο στομιο του στενου τσοκ, δουλεια δεν γινεται.
 
Ηλία, με Gm3 ήταν (και είναι ακόμα πιστεύω) το Tordo Dispersante, που το βγάζει μόνο σε Νο 8,5 ...
Αυτό είναι το Classic dispersante, το βγάζει σε νούμερα 9 και 10, και δεν είχε ποτέ Gm3. Η πυρίτιδα δεν είναι D20 αλλά 206s έτσι τουλάχιστον λέει στο site, και πάντα αυτή είχε.
Τα έχω δουλέψει πολλές χρονιές και τα δυο, κι έχουν πέσει πολλές τσίχλες με το μονόκαννο Baikal !!! ;) :cool:
Με 206s δεν νομιζω πως ασχολειται ο Ναυπλιωτης...:rolleyes:
Με D20 γεμιζει το mezzo 30,Tordo30, Tordo Anniversario 32gr & το Tordo Dispersante....αρα D20 ειναι, διοτι ακριβως μα ακριβως, ιδια δοσολογια ειχε πριν 3 χρονια κ το J&B Disperser (πορτοκαλί) στα 32gr Στελιο.
 
Και κάποιες σκέψεις...

Τι θα πει δεν ενεργοποιειται ο διασπορεας με ανοιχτά τσοκ?

Όσους gualandi εχω βρει κατά τυχη στο κυνήγι από διάφορα φυσίγγια που εχω ρίξει κ που βληθηκαν από τσοκαρισμα 3* και 1* είχαν κοπεί τα (αποσπωμενα) πτερυγια τους....

Στα ανοιχτά τσοκ δεν ξέρω αν κόβονται κ αν υπάρχει καθυστέρηση σε αυτό,εξού κ η μειωμένη διασπορά...

Υποθέτω ότι τα κλειστά τσοκ συμπιεζουν τον διασπορεα κ έτσι έχουμε αμεση αποκοπή των πτερυγιων με συνέπεια μια γρήγορη κ μεγαλυτερη διασπορά.....
εγω του τυπου γκουαλαντι η με το φουλ η με τον κυλινδρο δουλευει το ιδιο ,ειδικα με τον γνησιο γκουαλαντι μια χαρα αποσπονται τα πτερυγια.
 
ειδικα με τον γνησιο γκουαλαντι μια χαρα αποσπονται τα πτερυγια.
Ακριβώς...ολοι οι s.g...
Αλλα στους συγκεντρωτηρες, τις περισσοτερες φορες, τα πτερυγια στα δικα μου τα οπλα, κοβονται μονοπαντα...
 
ειδικα με τον γνησιο γκουαλαντι μια χαρα αποσπονται τα πτερυγια.
Το ερώτημα είναι, σε ποια φάση ακριβως κόβονται, κ αν υπάρχει η όχι καθυστέρηση πανω σε αυτό αναλόγως αν έχουμε κλειστο η ανοιχτό τσοκ...
 
Και κάποιες σκέψεις...

Τι θα πει δεν ενεργοποιειται ο διασπορεας με ανοιχτά τσοκ?

Όσους gualandi εχω βρει κατά τυχη στο κυνήγι από διάφορα φυσίγγια που εχω ρίξει κ που βληθηκαν από τσοκαρισμα 3* και 1* είχαν κοπεί τα (αποσπωμενα) πτερυγια τους....

Στα ανοιχτά τσοκ δεν ξέρω αν κόβονται κ αν υπάρχει καθυστέρηση σε αυτό,εξού κ η μειωμένη διασπορά...

Υποθέτω ότι τα κλειστά τσοκ συμπιεζουν τον διασπορεα κ έτσι έχουμε αμεση αποκοπή των πτερυγιων με συνέπεια μια γρήγορη κ μεγαλυτερη διασπορά.....
Lambro κίτρινο διασποράς 8 LM.jpg

Με mod πάντως το έριχνα με την 1187
 
Με 206s δεν νομιζω πως ασχολειται ο Ναυπλιωτης...:rolleyes:
Με D20 γεμιζει το mezzo 30,Tordo30, Tordo Anniversario 32gr & το Tordo Dispersante....αρα D20 ειναι, διοτι ακριβως μα ακριβως, ιδια δοσολογια ειχε πριν 3 χρονια κ το J&B Disperser (πορτοκαλί) στα 32gr Στελιο.
Φίλε Κωσταντή - χωρίς παρεξήγηση - όταν λέω κάτι, δεν το λέω στα κουτουρού ... δεν είμαι "καστανάς" ... όπως λέει κι ο φίλος μας ο @ΝίκοςΠ ... .sarcastic.
Ό,τι έγραψα πιο πάνω ισχύει 100% - επιβεβαιωμένο κι από δικά μου σφαξίματα, όχι 1 ή 2 αλλά αρκετά, και σε διάστημα πολλών χρόνων.
Το Classic Διασποράς ο Ναυπλιώτης το είχε βγάλει πολλά χρόνια πριν να ασχοληθεί με τη D20 και λανσάρει το Tordo 30 και τα άλλα που ανέφερες, που όλα είναι πολύ πιο πρόσφατα:
Lambro Dispersante Classic
Το είχε κυκλοφορήσει από τότε σχεδόν που ανέλαβε τη LAMBRO, και περίπου την ίδια εποχή ή λίγο μετά από το Classic 32 (το κανονικό με συγκεντρωτήρα, και πυρίτιδα S4, το οποίο υπήρξε για πολλά χρόνια αγαπημένο τσιχλοφύσιγγο για πάρα πολλούς κυνηγούς) !!!
Από την αρχή το Classic Διασποράς το έβγαλε με 206s ... Έμοιαζαν πολύ και τα κουτιά, αν θυμάσαι, με έντονο πράσινο χρώμα, κοιτώντας τα από μακριά ή βιαστικά εύκολα μπορούσες να τα μπερδέψεις, μόνο τα πουλιά διέφεραν, στο ένα τσίχλες στο άλλο ορτύκια. Και τα δυο τα έβγαζε επίτηδες "μαλακά" (με μειωμένη δόση πυρίτιδας, περίπου 0,05 κάτω από την κανονική δόση) για να μπορούν, όπως έγραφε στο site και στις διαφημίσεις, να χρησιμοποιηθούν "και σε παλαιά ή ελαφριά δίκαννα" ... ;)
Όσο για το Tordo Dispersante που είναι πολύ πιο πρόσφατο απ' το classic, ουδέποτε είχε D20 ... Εξαρχής (και μέχρι και σήμερα πιστεύω) το γέμιζε με Gm3 !!! :cool:
Το πρώτο φυσίγγι LAMBRO που γεμίστηκε με D20 είναι το κίτρινο Tordo 30 ... είμαι σίγουρος ... :cool:
αλλά αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Τάσος !! .big smile.
Υ.Γ. Επίσης, ως γνωστόν, οι πυρίτιδες 206 και η D20 είναι της ίδιας "οικογένειας" ... στην εμφάνιση είναι ίδιες ... από τα ίδια "καζάνια" βγαίνουν ... κι από το ίδιο "μαγαζί" τις παίρνει ο Ν... Οπότε εν προκειμένω δεν έχει κανένα νόημα, ούτε από άποψη "οικονομίας", να λέει ψέματα ότι είναι 206 και να είναι D20 ...
 
Ηλία, με Gm3 ήταν (και είναι ακόμα πιστεύω) το Tordo Dispersante, που το βγάζει μόνο σε Νο 8,5 ...
Αυτό είναι το Classic dispersante, το βγάζει σε νούμερα 9 και 10, και δεν είχε ποτέ Gm3. Η πυρίτιδα δεν είναι D20 αλλά 206s έτσι τουλάχιστον λέει στο site, και πάντα αυτή είχε.
Τα έχω δουλέψει πολλές χρονιές και τα δυο, κι έχουν πέσει πολλές τσίχλες με το μονόκαννο Baikal !!! ;) :cool:
Α ωραία δεν το ξερά η 206 είναι εξερετικη
 
View attachment 57222

Με mod πάντως το έριχνα με την 1187
Μια μικρή διόρθωση αν η τουφεκιά είναι με τα παλια "γνησια" Λάμπρου..

IMG_20221005_141216.jpg

Ηταν 33γρ σε όλα τα νουμερα...
Μετά ο Ναυπλιωτης γέμιζε με 36γρ στα ψιλά και 34γρ στα χοντρά σκαγια....
Φίλε Κωσταντή - χωρίς παρεξήγηση - όταν λέω κάτι, δεν το λέω στα κουτουρού ... δεν είμαι "καστανάς" ... όπως λέει κι ο φίλος μας ο @ΝίκοςΠ ... .sarcastic.
Ό,τι έγραψα πιο πάνω ισχύει 100% - επιβεβαιωμένο κι από δικά μου σφαξίματα, όχι 1 ή 2 αλλά αρκετά, και σε διάστημα πολλών χρόνων.
Το Classic Διασποράς ο Ναυπλιώτης το είχε βγάλει πολλά χρόνια πριν να ασχοληθεί με τη D20 και λανσάρει το Tordo 30 και τα άλλα που ανέφερες, που όλα είναι πολύ πιο πρόσφατα:
Lambro Dispersante Classic
Το είχε κυκλοφορήσει από τότε σχεδόν που ανέλαβε τη LAMBRO, και περίπου την ίδια εποχή ή λίγο μετά από το Classic 32 (το κανονικό με συγκεντρωτήρα, και πυρίτιδα S4, το οποίο υπήρξε για πολλά χρόνια αγαπημένο τσιχλοφύσιγγο για πάρα πολλούς κυνηγούς) !!!
Από την αρχή το Classic Διασποράς το έβγαλε με 206s ... Έμοιαζαν πολύ και τα κουτιά, αν θυμάσαι, με έντονο πράσινο χρώμα, κοιτώντας τα από μακριά ή βιαστικά εύκολα μπορούσες να τα μπερδέψεις, μόνο τα πουλιά διέφεραν, στο ένα τσίχλες στο άλλο ορτύκια. Και τα δυο τα έβγαζε επίτηδες "μαλακά" (με μειωμένη δόση πυρίτιδας, περίπου 0,05 κάτω από την κανονική δόση) για να μπορούν, όπως έγραφε στο site και στις διαφημίσεις, να χρησιμοποιηθούν "και σε παλαιά ή ελαφριά δίκαννα" ... ;)
Όσο για το Tordo Dispersante που είναι πολύ πιο πρόσφατο απ' το classic, ουδέποτε είχε D20 ... Εξαρχής (και μέχρι και σήμερα πιστεύω) το γέμιζε με Gm3 !!! :cool:
Το πρώτο φυσίγγι LAMBRO που γεμίστηκε με D20 είναι το κίτρινο Tordo 30 ... είμαι σίγουρος ... :cool:
αλλά αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Τάσος !! .big smile.
Υ.Γ. Επίσης, ως γνωστόν, οι πυρίτιδες 206 και η D20 είναι της ίδιας "οικογένειας" ... στην εμφάνιση είναι ίδιες ... από τα ίδια "καζάνια" βγαίνουν ... κι από το ίδιο "μαγαζί" τις παίρνει ο Ν... Οπότε εν προκειμένω δεν έχει κανένα νόημα, ούτε από άποψη "οικονομίας", να λέει ψέματα ότι είναι 206 και να είναι D20 ...
Έτσι ειναι, οχι πως είχα ανοίξει κ κανένα να δω τότε αλλά θυμάμαι κάποιες διαφημίσεις...

Ναι ίσως ήταν το πρωτο lambro με d20 να ηταν το tordo 30γρ, κ λέω ισως γιατι "πανω-κατω" ίδια χρονιά ήταν που κυκλοφόρησε κ το feels right 32γρ με την ίδια πυριτιδα...

Το tordo dispersante 32γρ πυριτιδα Gm3 ειχε πριν τρια χρονια που πηρα ένα κουτι,αλλά αυτά είναι κ γνωστά,τα αναγράφει στο σαιτ του.....
 
Last edited:
Φίλε Κωσταντή - χωρίς παρεξήγηση - όταν λέω κάτι, δεν το λέω στα κουτουρού ... δεν είμαι "καστανάς" ... όπως λέει κι ο φίλος μας ο @ΝίκοςΠ ... .sarcastic.
Ό,τι έγραψα πιο πάνω ισχύει 100% - επιβεβαιωμένο κι από δικά μου σφαξίματα, όχι 1 ή 2 αλλά αρκετά, και σε διάστημα πολλών χρόνων.
Το Classic Διασποράς ο Ναυπλιώτης το είχε βγάλει πολλά χρόνια πριν να ασχοληθεί με τη D20 και λανσάρει το Tordo 30 και τα άλλα που ανέφερες, που όλα είναι πολύ πιο πρόσφατα:
Lambro Dispersante Classic
Το είχε κυκλοφορήσει από τότε σχεδόν που ανέλαβε τη LAMBRO, και περίπου την ίδια εποχή ή λίγο μετά από το Classic 32 (το κανονικό με συγκεντρωτήρα, και πυρίτιδα S4, το οποίο υπήρξε για πολλά χρόνια αγαπημένο τσιχλοφύσιγγο για πάρα πολλούς κυνηγούς) !!!
Από την αρχή το Classic Διασποράς το έβγαλε με 206s ... Έμοιαζαν πολύ και τα κουτιά, αν θυμάσαι, με έντονο πράσινο χρώμα, κοιτώντας τα από μακριά ή βιαστικά εύκολα μπορούσες να τα μπερδέψεις, μόνο τα πουλιά διέφεραν, στο ένα τσίχλες στο άλλο ορτύκια. Και τα δυο τα έβγαζε επίτηδες "μαλακά" (με μειωμένη δόση πυρίτιδας, περίπου 0,05 κάτω από την κανονική δόση) για να μπορούν, όπως έγραφε στο site και στις διαφημίσεις, να χρησιμοποιηθούν "και σε παλαιά ή ελαφριά δίκαννα" ... ;)
Όσο για το Tordo Dispersante που είναι πολύ πιο πρόσφατο απ' το classic, ουδέποτε είχε D20 ... Εξαρχής (και μέχρι και σήμερα πιστεύω) το γέμιζε με Gm3 !!! :cool:
Το πρώτο φυσίγγι LAMBRO που γεμίστηκε με D20 είναι το κίτρινο Tordo 30 ... είμαι σίγουρος ... :cool:
αλλά αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Τάσος !! .big smile.
Υ.Γ. Επίσης, ως γνωστόν, οι πυρίτιδες 206 και η D20 είναι της ίδιας "οικογένειας" ... στην εμφάνιση είναι ίδιες ... από τα ίδια "καζάνια" βγαίνουν ... κι από το ίδιο "μαγαζί" τις παίρνει ο Ν... Οπότε εν προκειμένω δεν έχει κανένα νόημα, ούτε από άποψη "οικονομίας", να λέει ψέματα ότι είναι 206 και να είναι D20 ...
Κατατοπιστικος ο Στελιος κ ευχαριστουμε για τη διευκρίνηση....ουδεποτε δεν αμφησβητισα τα λεγομανα σου φυσικα.....shake hands.
Μαθαμε κ κατι σημερα....
 
Back
Top