Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Fabarm 368 μου έσπασε η πάπια στο λεπτό σημείο ανάμεσα βίδας και κάννη, την άλλαξα και την καινούρια την πέρασα δύο χέρια πολυαστερα εσωτερικά και τέλος (μου την κάλυψε η εγγύηση )δύο εμπλοκές στα δύο πρώτα φυσίγγια πού έριξα γιατί είχαν ένα παχύ στρώμα λαδιού γύρω από την αποθήκη με αποτέλεσμα να μη τερματίζει το κλείστρο λογο μη ομαλης λητουργειας του πιστονιου.Δεν είχα άλλη εμπλοκή στα 11 χρόνια που την έχω. Franchi 520 ούτε μία εμπλοκή απ όσο την θυμάμαι μόνο μια φορά αλλαγή στα λαστιχάκια προληπτικά. S.p marocchi η κάτω κάννη πάει κέντρο όχι με σημάδι αλλά "μπουκομενος "ο στοχος αλλιώς χαμηλοτουφεκαει η πάνω κάννη ψηλοτουφεκαει, ασημετρεια όσο δεν πάει άλλο. Κουνάνε τα κλειδιά από μα.........κια οπλουργου όταν είναι ανοιχτό.
 
Last edited:
Fabarm 368 μου έσπασε η πάπια στο λεπτό σημείο ανάμεσα βίδας και κάννη, την άλλαξα και την καινούρια την πέρασα δύο χέρια πολυαστερα εσωτερικά και τέλος (μου την κάλυψε η εγγύηση )δύο εμπλοκές στα δύο πρώτα φυσίγγια πού έριξα γιατί είχαν ένα παχύ στρώμα λαδιού γύρω από την αποθήκη με αποτέλεσμα να μη τερματίζει το κλείστρο λογο μη ομαλης λητουργειας του πιστονιου.Δεν είχα άλλη εμπλοκή στα 11 χρόνια που την έχω. Franchi 520 ούτε μία εμπλοκή απ όσο την θυμάμαι μόνο μια φορά αλλαγή στα λαστιχάκια προληπτικά. S.p marocchi η κάτω κάννη πάει κέντρο όχι με σημάδι αλλά "μπουκομενος "ο στοχος αλλιώς χαμηλοτουφεκαει η πάνω κάννη ψηλοτουφεκαει, ασημετρεια όσο δεν πάει άλλο. Κουνάνε τα κλειδιά από μα.........κια οπλουργου όταν είναι ανοιχτό.
Αυτο με το marrochi μου κανει πολυ εντυπωση γιατι ειναι απο τα πιο στιβαρα κλειδωματα λενε για την μαρκα αυτη.
 
Αυτο με το marrochi μου κανει πολυ εντυπωση γιατι ειναι απο τα πιο στιβαρα κλειδωματα λενε για την μαρκα αυτη.
Όντως έχει στιβαρό κλείδωμα αλλά έχουν χτυπηθεί δυστυχώς τα κλειδιά στην κάννη με σφυρί απ ότι φαίνεται,πρην μου το δώσει ο πατέρας μου. Επαναλαμβάνω ότι κουνάει ΜΟΝΟ ανοιχτό.
 
Εγω ειχα (και εχω) ακομα το κλασικο προβλημα σε μονοσκανδαλα baikal, την διπλοτουφεκια καποιες φορες. S/P IZ 27 μοντελο του 93.
Η μπεκατσιας απροβληματιστη απο το 2009 μεχρι και φετος.
Και τελος ενα Franchi Prestige( το τελευταιο οπλο του παππου) δεν ειχα καποιο προβλημα εκτος απο 2 εμπλοκες σε φυσιγγια ιδιοκατασκευης χωρις ρελιασμα που μαλλον ηταν και η αιτια.
 
Όντως έχει στιβαρό κλείδωμα αλλά έχουν χτυπηθεί δυστυχώς τα κλειδιά στην κάννη με σφυρί απ ότι φαίνεται,πρην μου το δώσει ο πατέρας μου. Επαναλαμβάνω ότι κουνάει ΜΟΝΟ ανοιχτό.
Γενικα η συμπεριφορα του πως ειναι; εχει εδω θεσ/ νικη ο γκιουλεκας ενα 512 700€ και μου γυριζει η ιδεα μιας και εχω μονο το baikal σε s/ p και αυτο με σταθερο τσοκαρισμα.
 
Γενικα η συμπεριφορα του πως ειναι; εχει εδω θεσ/ νικη ο γκιουλεκας ενα 512 700€ και μου γυριζει η ιδεα μιας και εχω μονο το baikal σε s/ p και αυτο με σταθερο τσοκαρισμα.
Κλωτσάει υπερβολικά το δικό μου,είναι βέβαια παλιό μοντέλο περίπου τού 1980 με σταθερό τσοκαρισμα 1*και 3* απο τα επόμενα μοντέλα δεν έχω εμπειρία.
 
Καλησπερα! Σε Franchi 612 μου εχει σπασει 3 φορες μπρατσο σιδηροδρομου..απαραδεκτο.προχθες μιλησα για να παρω αλλον και μου ειπαν 240 ευρω!! Του λεω στο τηλεφωνο 240 ευρω δεν τα κανει το οπλο.240 ευρω δεν το αγοραζω με τιποτα και οι 2 franchi 612 που εχω παπαλα...πιστευω ο αντιπροσωπος έπρεπε τουλαχιστον στο θεμα της τιμης να εχει δωσει μια λυση(να το δινει χωρις κερδος).το προβλημα σιγουρα το ξερει.βλεπω οτι κανει πολυ καλη διαφημιση στα νεα Franchi,αλλα πως θα πουλησει οταν υπαρχουν θεματα στα παλια Franchi χωρις να νοιαζετε κανεις..κριμα.
Γιαννη σήμερα μιλούσα με ένα φίλο που έχει το ίδιο όπλο με εσένα (Franchi 612) μόλις το είπα για το πρόβλημα με τον σιδηρόδρομο που διάβασα εδώ .. μου είπε πως και η δικιά του το ίδιο είχε πάθει . αλλά όχι σπάσιμο του μπράτσου , σε εκείνον σαν να "ξεκόλλησαν" και τα δύο μπράτσα απο τον μπροστά σύνδεσμο εκεί που ειναι το πιστόνι .τελικά εκείνος αφου απέρριψε την αγορά ανταλλακτικού έκανε Κόλληση με argon μου είπε και την δουλεύει 2-3 χρόνια χωρίς πρόβλημα από τότε . αν έχετε το ίδιο πρόβλημα ίσος να αξίζει να δοκιμάσεις μια επισκευή .
αν θεσ βγάλε μια φωτό να του την δείξω και να ζητήσω και μια απο αυτόν αν είναι το ίδιο πρόβλημα
 
Last edited:
Franchi 520 ούτε μία εμπλοκή απ όσο την θυμάμαι μόνο μια φορά αλλαγή στα λαστιχάκια προληπτικά.
Είναι σπουδαίο όπλο Μύρο.Το έχει ένας φίλος μου από τον πατέρα του 71εκ 2* σταθερό.Ούτε ο πατέρας του ούτε κ αυτός μου έχει αναφέρει πρόβλημα.
Αυτά είναι όπλα..Και δυστυχώς αντί όσο περναν τα χρονια η συγκεκριμένη εταιρία να γίνεται καλυτερη κάπου έχασε την μπάλα...Παράξενα πραγματα..
 
Γιαννη σήμερα μιλούσα με ένα φίλο που έχει το ίδιο όπλο με εσένα (Franchi 612) μόλις το είπα για το πρόβλημα με τον σιδηρόδρομο που διάβασα εδώ .. μου είπε πως και η δικιά του το ίδιο είχε πάθει . αλλά όχι σπάσιμο του μπράτσου , σε εκείνον σαν να "ξεκόλλησαν" και τα δύο μπράτσα απο τον μπροστά σύνδεσμο εκεί που ειναι το πιστόνι .τελικά εκείνος αφου απέρριψε την αγορά ανταλλακτικού έκανε Κόλληση με argon μου είπε και την δουλεύει 2-3 χρόνια χωρίς πρόβλημα από τότε . αν έχετε το ίδιο πρόβλημα ίσος να αξίζει να δοκιμάσεις μια επισκευή .
αν θεσ βγάλε μια φωτό να του την δείξω και να ζητήσω και μια απο αυτόν αν είναι το ίδιο πρόβλημα
Καλησπέρα! Μανθο και εμενα εχει ξεκολλήσει απο εκει που λες μια φορα..Εχω χάσει την μπάλα γιατι εχω δυο franchi και εχω αγοράσει και ενα καινουριο ανταλλακτικό πριν 2-3 χρονια..στην αρχη μου μου ειχε κόψει και μέρος απο την μεριά του πιστονιού εκει που μπαίνουν τα μπράτσα αυτο το πέταξα ειχε διαλύσει τελείως...τωρα εχω δυο,τα ειχα παει και εγω σε μηχανουργείο και δεν πέτυχε η κόλληση στο ενα,το αλλο το κόλλησε καλα απο οτι φαινετε με argon οπως του φίλου σου,και το εχω ενα χρονο πανω..αλλα πιστευω κάποια στιγμη θα κόψει και αυτο και τελος,γι αυτο ψάχνομαι..σε ευχαριστω παντως για το ενδιαφέρον..
 
Τωρα προσεξα το 240€..Μα πας καλά πεστου..
Κανονικά έπρεπε να ήταν δωρεάν εφόσον υπάρχει ελάττωμα σε αυτό το σημείο..Δεν ξέρω αν ταιριάζει σιδηρόδρομος από raptor inertia μιας κ δεν έχω ακούσει να βγάζουν πρόβλημα..
Τασο δεν νομιζω να κανει αλλα εχω υπόψιν μου μια raptor inertia και θα το κοιτάξω..σε ευχαριστω !
 
Γιάννη μιλώντας με το φίλο που έχει κυνηγομάγαζο στην Ν.Μάκρη και άριστη συνεργασία με τον αντιπρόσωπο της franchi μου επιβεβαίωσε τα 240 ευρώ
μου είπε επίσης ότι κολλιέται με argon αλλά κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει πάλι
αν το κάνει κάποιος μου είπε πρέπει να ξέρει καλά την χρήση που προορίζεται γιατί αν δεν κολληθεί καλά και ξεφεύγει λίγο στα κέντρα θα κάνει ζημιά στην βάση λόγω της τριβής
 
Γιάννη μιλώντας με το φίλο που έχει κυνηγομάγαζο στην Ν.Μάκρη και άριστη συνεργασία με τον αντιπρόσωπο της franchi μου επιβεβαίωσε τα 240 ευρώ
μου είπε επίσης ότι κολλιέται με argon αλλά κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει πάλι
αν το κάνει κάποιος μου είπε πρέπει να ξέρει καλά την χρήση που προορίζεται γιατί αν δεν κολληθεί καλά και ξεφεύγει λίγο στα κέντρα θα κάνει ζημιά στην βάση λόγω της τριβής
Σε ευχαριστω Μάκη! αρα 240 ευρω,ειναι η τιμη παντου..φαινετε να εχει κανει καλη δουλεια αυτος που μου το κόλλησε..και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα χρόνου να ξανάκοψει,ανάλογα και τη χρήση..
 
Συγνωμη ρε παλικαρια αλλα οταν υπαρχουν επαναλαμβανομενες κοινες βλαβες δεν θα πρεπει η εταιρια να αναλαβει τις ευθυνες της και να λυθει το προβλημα χωρις επιβαρυνση του πελατη;
Χρήστο αν το προϊόν ειναι εκτός εγγύησης δεν βγαζεις άκρη..βεβαια η Franchi δυσφημίζεται,και τελικα αυτος που χάνει πιο πολυ ειναι η ιδια η εταιρία...
 
Χρήστο αν το προϊόν ειναι εκτός εγγύησης δεν βγαζεις άκρη..βεβαια η Franchi δυσφημίζεται,και τελικα αυτος που χάνει πιο πολυ ειναι η ιδια η εταιρία...

Οταν προκειται για επιβεβαιωμενη αστοχια υλικου, νομιζω οτι δεν πρεπει να λαμβανεται υποψη η εγγυηση αλλα η μαζικη αντικατασταση του υλικου και αποκατασταση της βλαβης σε ολα τα οπλα των πελατων...
 
Οταν προκειται για επιβεβαιωμενη αστοχια υλικου, νομιζω οτι δεν πρεπει να λαμβανεται υποψη η εγγυηση αλλα η μαζικη αντικατασταση του υλικου και αποκατασταση της βλαβης σε ολα τα οπλα των πελατων...
Aν ειμαστα καπου αλλου μπορει και να υσχει αυτο Χρηστο!!! αλλα στην ελλαδα και προβλημα που εχει εγγυησει πολλες φορες προσπαθουνε να το αποφυγουν λες και θα πληρωσουν τπτ.απλα αποφευγουν την διαδικασια με μαμα αντιπροσοποια την καλυψη ανταλακτικων
 
Aν ειμαστα καπου αλλου μπορει και να υσχει αυτο Χρηστο!!! αλλα στην ελλαδα και προβλημα που εχει εγγυησει πολλες φορες προσπαθουνε να το αποφυγουν λες και θα πληρωσουν τπτ.απλα αποφευγουν την διαδικασια με μαμα αντιπροσοποια την καλυψη ανταλακτικων

Δημητρη εγω αναφερομουν σε περιπτωσεις που πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες διεθνως η επισημη εταιρια. Αληθεια σε αλλες χωρες με κοινα μαζικα προβληματα των καταναλωτων τι κενει η επισημη εταιρια;.xm.
 
Χρηστο οι εταιρειες το κανουν αυτο οπου τις παιρνει. Πολλες φορες ο εδω αντιπροσωπος κανει του κεφαλιου του. Οπου η αγορα ειναι μεγαλη και φοβουνται δυσφημιση τρεχουν σαν παλαβες.

Παυλε εγω θελω να τονισω τη διαφορα φιλοσοφιας στις οπλοβιομηχανιες απο βιομηχανιες αλλων προιοντων. Για παραδειγμα εχω την εντυπωση οτι η ταδε αυτοκινητοβιομηχανια δεν κανει επιλογη χωρων (αγορων) για να ανακαλεσει μια παρτιδα αυτοκινητων για αντικατασταση καποιου εξαρτηματος...
 
Back
Top