BRAIN Chokes - Βλητικές δοκιμές

Παναγιωτη , απο δοκιμες δικες μου με το bell εχω διαπιστωσει οτι το συγκεκριμενο τσοκ δινει
πολυ καλυτερες κατανομες...
''Ψαξε'' λιγο τα φυσιγγια σου φιλε !!! Εννοω δοσολογια -στησιμο - βυσμα κτλ κτλ .
Οτι και να το εκανα αυτο ποτε δεν πηρα κατι καλύτερο για αυτο και δεν το έβαζα πανω
 
Οτι και να το εκανα αυτο ποτε δεν πηρα κατι καλύτερο για αυτο και δεν το έβαζα πανω
Λογω υψομετρου στην περδικα θα ειναι πιο σφιχτες οι τουφεκιες απο το χαρτονι αλλα πιστευω θα ειναι καλυτερα να βαλεις το 4 πανω για να εχεις ανετα τα 30 μετρα, δεν ειναι για πειραματα η περδικα, να πεθανεις να ανεβεις εκει πανω και να τη χασεις λογω κακου συνδοιασμου τσοκ φυσιγγιου ειναι κριμα.
 
Οτι και να το εκανα αυτο ποτε δεν πηρα κατι καλύτερο για αυτο και δεν το έβαζα πανω

Ελα βρε Παναγο μου !!! Ασχολησου λιγο ποιο ''ζεστά''.....Να ξερεις το bell αγαπαει περισσοτερο τα 34
γραμμαρια απο τα 32 . Στα 36 γραμμαρια κελαιδαει....και κλεινει ''σπιτια''....Δεν γλυτωνει θυραμα !!!
Δεν ειμαι ιδιαιτερα καλος σκοπευτης.....αλλα οποτε το εβαλα επανω στο οπλο μου θηραμα δεν γλυτωσε
μεχρι τα 30 μετρα....και δεν λεω περισσοτερα....αν και σε περισσοτερα μετρα πηρα θηραματα!!!

Φτιαξε ΕΝΑ σεταπ ....με ΜΙΑ πυριτιδα....μην μπλεκεις με πολλες πυριτιδες....
Στα 34 η 36 γραμμαρια ''παιξε'' με 0,05 πυριτιδα +- και ρελιασμενα ΟΧΙ αρελιαστα και δεν υπαρχει περιπτωση
να μην βρεις την τουφεκια...
Δεν ειμαστε ποιο ''μαγκες'' εμεις που βγαζουμε καλες τουφεκιες....απλα δεν τα ''παραταμε'' με την
πρωτη φολα που βγαζουμε !!! ;)
 
Καλησπέρα στην παρεα ειχα αγοράσει το bell εδω και δυο χρόνια για κυνηγι πέρδικας και δεν το δοκίμασα ποτε και φετος λεω να, γινει δοκιμή ανεβαζω καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας αν πρέπει να, το χρισημοποιησω και αν τα 30 μετρα τι πιστεύετε τα εχουν αυτες οι τουφεκιές.. τα φυσίγγια ειναι ιδιογομωσηView attachment 50259View attachment 50260View attachment 50261View attachment 50262
Άποψη μου είναι να δοκιμάσεις τα φυσίγγια σου με τσόκ bell στα 36μ .
Ένα βύσμα που θα υπακούσει στο bell αλλά ταυτόχρονα θα σου δώσει κέντρα είναι το biorientabile πατημένο καλά .
 
Οχι Χρυσανθε αυτες οι τουφεκιές ειναι με την καραμπίνα!!
Τωρα καταλαβα οτι γραφουμε στα brain
Οι ντουφεκιες μια χαρα εινα για πρωτη κοντινη βολη οσο αφορα κατανομη!
Το θεμα ειναι εσυ που ξερεις τα μερη αου και τα πουλια να αξιολογησεις την συμπεριφορα τους
Εαν ειναι ηρεμα και δεχονται την φερμα και ριχνεις κοντα δεν εχεις θεμα
Εαν ομως ο ειναι αγριεμενες και περνουν τον σκυλο ποντα φερμα και στο τελος οο φερμες σου ειναι στα 25-30 μετρα απο το πουλι τοτε ουσιαστηκα μενεις με μια βολη!
Η θα βρεις φουσεκι να το παντρεψεις μαζι του που να κραταει καπως τα κεντρα του η θα πας στο επομενο πιο κλειστο της εταιρειας αν το εχεις η σε οποιο αλλο εχεις που σου δινει τις κατανομες που χρειαζεσαι στον μ.ο που ριχνεις συνηθως
Δεν πας περπατητο τσιχλας
Για περδικα πας

Με το δικαννο εχεις δυο επιλογες τσοκ
Με την καραμπινα που εχει ενα τσοκ πρεπει να μπορεις με την επιλογη σειρας φυσιγγιων να καθοριζεις να καλυπτεις τα κενα σου σε ολο το ευρος του μ.ο βολης σου
Πχ απο τα 20-40

Εγω εαν ειχα καραμπινα στην περδικα με τα δικα μας δεδομενα θα επελεγα το τσοκ 3 ως την κατανομη που θα μπορουσα με μια επιλογη σειρας φυσιγγιου να παιξω μαζι του
 
Καλησπέρα στην παρεα ειχα αγοράσει το bell εδω και δυο χρόνια για κυνηγι πέρδικας και δεν το δοκίμασα ποτε και φετος λεω να, γινει δοκιμή ανεβαζω καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας αν πρέπει να, το χρισημοποιησω και αν τα 30 μετρα τι πιστεύετε τα εχουν αυτες οι τουφεκιές.. τα φυσίγγια ειναι ιδιογομωσηView attachment 50259View attachment 50260View attachment 50261View attachment 50262

Καλημερα Πανάγο !!!
Αυτην την κατανομη δινει το bell στα 20 μετρα με 34 γραμμαρια σκαγια .


εικόνα_Viber_2021-12-25_10-47-38-454.jpg


Και στα 25 μετρα με 32 γραμμαρια...

εικόνα_Viber_2021-12-22_13-13-21-805.jpg
Ελπιζω να σε βοηθησα για εχεις μια εικονα .
 
Το bel είναι τσοκ τσάντας και δίνει ρέστα μέχρι τα 25 μέτρα με 32+ γρ .Για ποιο λόγο προσπαθείτε να αλλοιώνεται το τσοκ φτιάχνοντας φυσίγγι να ρίχνει στο 30+ μέτρα ας πάρει το mr ή το cr δεν θέλεις να το πάρεις ρίχνεις με 4* ή με 3* και το πρώτο φυσίγγι μισοταπα .Είναι λάθος να προσπαθείς όταν έχεις αλλά τσοκ ντε και σώνει να φτιάξεις φυσίγγι για καμπάνα τσοκ να σκοτώνει μακριά.Αποψη μου.
 
Το bel είναι τσοκ τσάντας και δίνει ρέστα μέχρι τα 25 μέτρα με 32+ γρ .Για ποιο λόγο προσπαθείτε να αλλοιώνεται το τσοκ φτιάχνοντας φυσίγγι να ρίχνει στο 30+ μέτρα ας πάρει το mr ή το cr δεν θέλεις να το πάρεις ρίχνεις με 4* ή με 3* και το πρώτο φυσίγγι μισοταπα .Είναι λάθος να προσπαθείς όταν έχεις αλλά τσοκ ντε και σώνει να φτιάξεις φυσίγγι για καμπάνα τσοκ να σκοτώνει μακριά.Αποψη μου.
Αν παίζοντας με την γόμωση(αύξηση) ,μπορείς να πιάσεις τα 30-35 μέτρα ,γιατί να μην το κάνεις❓έχεις ένα τσοκ σκούπα από 20-35 ,για οποία κυνήγια απαιτείται ,κ είτε ως δεύτερο η τρίτο φυσιγγι‼️
Εγώ πχ όταν πάω για παπί, πρωινό ,πάω με λάιτ φουλ ,πρώτο έχω ένα ν.6 συγκεντρωτηρα, που ανοίγει από τα 15 μετρΑ‼️‼️‼️κ κρατάει ως τα 30‼️(κουφό αλλά γεγονός,fly target 36gr)
 
Και γιατί να πάρεις bel Γιάννη που η δυναμική του είναι για 12-25 και να προσπαθείς να το κάνεις 20-35 .Να μου πεις αυτό πετυχαίνει και κρατάει τέτοιες αποστάσεις και δεν μπορώ να αγοράσω άλλο της ίδιας εταιρίας μόνο αυτός ο λόγος ίσως .
 
Δεν ειπε ο Πανος οτι θελει σονι και καλα να εχει το μπελ πανω και να ριχνει παντου
Εγω του προτεινα λογο καραμπινας ειτε να παρει ενα αλλο της σειρας που να τοξ καλυπτει και πιο μακρυα ειτε να βαλει καποιο αλλο τσοκ που εχει ειτε να παιξει με το φουσεκι γιατι πολυ απλα μπορει το μπελ να τον καλυπτει στις πληστες βολες του και να θελει απλα μια καλυτερη δευτερη ευκαιρια εαν χρειαστει
Η μπορει πολυ απλα να μην μπορει να παρει ενα δευτερο τσοκ αυτη τη στιγμη
Απο αυτον εξαρταται που ξερει τα μερη του και τα θηραματα του

Προσωπικα του χα πει να βγαινει με το δικαννο που ειναι 1-3 και του ρχετε γαντι αλλα ας οψειτε που ειναι μικρος και επηρεαζεται οτι δεν κανει για περδικα
Οταν καταλαβει οτι το φουσεκι καθοριζει ´ολυ την αποδοση του τσοκ και η εμπειρια την ψυχραιμη βολη θα καταλαβει οτι μια χαρα κανει
Θα ψηθει σιγα σιγα στο βουνο οπως ολοι μας συνεχιζουμε να μαθαινουμε καθε φορα και κατι νεο
 
Δεν ειπε ο Πανος οτι θελει σονι και καλα να εχει το μπελ πανω και να ριχνει παντου
Εγω του προτεινα λογο καραμπινας ειτε να παρει ενα αλλο της σειρας που να τοξ καλυπτει και πιο μακρυα ειτε να βαλει καποιο αλλο τσοκ που εχει ειτε να παιξει με το φουσεκι γιατι πολυ απλα μπορει το μπελ να τον καλυπτει στις πληστες βολες του και να θελει απλα μια καλυτερη δευτερη ευκαιρια εαν χρειαστει
Η μπορει πολυ απλα να μην μπορει να παρει ενα δευτερο τσοκ αυτη τη στιγμη
Απο αυτον εξαρταται που ξερει τα μερη του και τα θηραματα του

Προσωπικα του χα πει να βγαινει με το δικαννο που ειναι 1-3 και του ρχετε γαντι αλλα ας οψειτε που ειναι μικρος και επηρεαζεται οτι δεν κανει για περδικα
Οταν καταλαβει οτι το φουσεκι καθοριζει ´ολυ την αποδοση του τσοκ και η εμπειρια την ψυχραιμη βολη θα καταλαβει οτι μια χαρα κανει
Θα ψηθει σιγα σιγα στο βουνο οπως ολοι μας συνεχιζουμε να μαθαινουμε καθε φορα και κατι νεο

Χρυσανθε ,τα ειπες ολα.....και κατα την γνωμη μου πολυ σωστα !!!!

Τις δοκιμες τις αναβασα για δει o Παναγος στο περιπου τι κανει το bell οσον αφορα την κατανομη του!!!
Απο την ''αλλη'' εμαθα και κατι νεο που δεν ηξερα ( :p ) οτι η περδικα δεν ειναι μπεκατσα!!! :D
 
με το bell στης περδικες εχεις μονο πρωτη τουφεκια μετα ολες ζωντανες και ξεπουπουλιασματα στην δευτερη και τριτη τουφεκια .4 η 3 τσοκ και παιξε με τα φυσιγγια .
Αν θυμάμαι καλά απο μια φώτο που έβαλε ,σ'αυτά τα μέρη συνήθως έχεις μισή ντουφεκιά ,ούτε κάν μία .
Την άλλη μισή την τρώνε τα κοτρόνια .Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις .
Κακοτράχαλα πετρώδη μέρη που θα ξεγελάσεις την πέρδικα πολύ δύσκολα .
 
Το BELLεχει διαπιστωσει καποιος αν αντα
ποκρινεται το ιδιο οπως υποσχεται
σε αυλο 18.3 με αυλο 18.7;Tο ερωτημα το θετω κατοπιν παρατηρησεων και αναφορων που εχουν γραφτει απο συναδελφους οτι στους στενους αυλους 18.3-18.4 δεν δινει τα αναμενομενα και αρκετοι τα εχουν πωλησει και επιλεγουν το κυλινδρο.Αντιθετως εγω που το φορεσα στην xlr5 που εχει 18.7 αυλο ο κύλινδρος μαμα ουτε που πλησιαζει σε αποδοση το BELL.Το θετω προς συζητηση για να μη γινονται ασκοπες αγορες.
 
Το BELLεχει διαπιστωσει καποιος αν αντα
ποκρινεται το ιδιο οπως υποσχεται
σε αυλο 18.3 με αυλο 18.7;Tο ερωτημα το θετω κατοπιν παρατηρησεων και αναφορων που εχουν γραφτει απο συναδελφους οτι στους στενους αυλους 18.3-18.4 δεν δινει τα αναμενομενα και αρκετοι τα εχουν πωλησει και επιλεγουν το κυλινδρο.Αντιθετως εγω που το φορεσα στην xlr5 που εχει 18.7 αυλο ο κύλινδρος μαμα ουτε που πλησιαζει σε αποδοση το BELL.Το θετω προς συζητηση για να μη γινονται ασκοπες αγορες.
Μα ο κατασκευαστής λέει ότι για τα brain δεν παίζει ρόλο ο αυλός της κάννης, λόγο της διαμόρφωσης τους.
 
Μα ο κατασκευαστής λέει ότι για τα brain δεν παίζει ρόλο ο αυλός της κάννης, λόγο της διαμόρφωσης τους.
Ο κατασκευαστης λεει αλλα το ερωτημα μου ειναι γιατι πωλει καποιος που εχει οπως ρωτω στενο αυλο δεν κανει αυτο που λεει ο κατασκευαστηςΦιλος μου κατοχος rafaello crio το πουλησε για 50ευρ και δεν προλαβα να το παρω για να το δοκιμασω εγω ωστε να ειχα δωσει την απαντηση ο ιδιος.Ο κυλινδρο μου ειπε απεδιδε σαφως καλιτερα..Για τον λογο αυτο εθεσα ερωτημα για τα παιδια που εχουν στην πραξη διαπιστωσει τι συμβαινει.Με το 18.7 της xlr δηλωσα τι συμβαινει θειαφιστικο.
 
Back
Top