Παρουσίαση Φυσιγγίων

Το 692 έχει με τα λεγόμενα της beretta 36 cm κώνους και το dt 48.
Λογικά γιαυτο έβαλε τόσα.
Ψόφια όμως.
Μερικά που θυμάμαι τα βρήκα σφηνωμένα στο χαρτόνι.
Τώρα με 5% ή νο 6.5 θαναι καλύτερα.

Ξερεις τι πιστευω ?? Ο Ναυπλιωτης....''μελετησε'' και εβγαλε ενα φυσιγγιο για αυτα τα μετρα...
Τωρα ολοι οι αλλοι κατασκευαστες πιστευω οτι μπορουν να κατασκευασουν ισως και καλυτερο...
Δεν ''παρακολουθω τα εμπορικα....δεν ξερω πως σκεπτεται ο καθε κατασκευαστης.....και για ποσα μετρα
κλεινουν τα φυσιγγια τους...
Αυτο που λες με το Ν6,5 και 5% αντιμονιο σαφως και θα ειναι πολυ καλυτερο!!!
Δεν ξερω.......ρωταω....Τι νοημα εχουν αυτες οι τουφεκιες σε αυτα τα μετρα...μετρανε στο πρωταθλημα
σκοπευσης ??
Γιατι στο κυνηγι....χαιρετα μου τον πλατανο....Ποσοι κυνηγοι ειναι που βρουν στοχο στα 80 μετρα ???
 
Εαν θελησει ΠΧ. ο Ρουμελιωτης να βγαλει τετοιο φυσιγγιο ή ο οποιος ''Ρουμελιωτης΄΄ δεν μπορει
να βγαλει ??
Όχι, δεν μπορεί.
Δεν μπορεί ο Ρουμελιώτης γιατί εξειδικεύεται στο φτηνό φυσίγγι, όχι στο εξειδικευμένο φυσίγγι με σκάγια 5% αντιμόνιο, ακριβή πυρίτιδα, κάλυκα κλπ.
Και καλά κάνει, φτηνό φυσίγγι θέλει ο λαός και μπράβο του που σαν επιχειρηματίας προσαρμόζεται στις ανάγκες της αγοράς.

Ο Ναυπλιώτης μπορεί, διότι δεν εξειδικεύεται στο φτηνό φυσίγγι.
 
Άρη, στο sporting ρίχνεις με ότι νούμερο σκαγιών θες ;
μεχρι 28gr κ μεχρι 2,5mm.

3.2 Πυροµαχικά Η γόµωση των φυσιγγίων δεν πρέπει να ξεπερνά τα 28 γραµµάρια µολύβδινων σκαγίων µε µέγιστη ανοχή +2%. Τα σκάγια πρέπει να είναι στρογγυλά µε κανονική διάµετρο από 2.0 έως 2.5 χιλιοστά µε ανοχή ± 0,1 χιλιοστό. Η χρήση διασπορέων ή οποιουδήποτε άλλου ασυνήθιστου υλικού γοµώσεως απαγορεύεται ρητώς, όπως και η χρήση επαναγοµωµένου φυσιγγίου. Η µίξη διαφορετικών σκαγίων διαφορετικών διαστάσεων και/ή ποιότητας απαγορεύεται ρητώς, όπως και η χρήση µαύρης πυρίτιδας και τροχειοδεικτικών φυσιγγίων.
Επίσης μπορείς στην διάρκεια του αγώνα και ανάλογα το πιατάκι να αλλάζεις τσοκ ;
Πάνω στην πουλα δεν μπορεις.
Πριν ναι.

3.1 Όπλα Όλα τα λειόκανα επιτρέπονται, µε την επιφύλαξη πως δεν έχουν διαµέτρηµα µεγαλύτερο του 12 και το µήκος της κάννης τους δεν 9 είναι µικρότερο από 66 εκατοστά (26 ίντσες), απαγορεύονται τα επαναληπτικά (χράπα-χρούπα). Οι σκοπευτές που χρησιµοποιούν ηµιαυτόµατα όπλα πρέπει να τους προσαρµόσουν µία συσκευή που να διασφαλίζει πως η εξόλκευση του βληθέντος κάλυκα δεν ενοχλεί τους διπλανούς τους σκοπευτές. ∆ύο φυσίγγια το µέγιστο µπορούν να τροφοδοτηθούν σε κάθε περίπτωση. Αορτήρες και άγκιστρα απαγορεύονται σε όλα τα όπλα. Οποιαδήποτε χρήση µικροκάµερας προσαρµοσµένης στο όπλο απαγορεύεται. Ολική ή µερική αλλαγή τµηµάτων των όπλων, εναλλασόµενων συσφίξεων ή καννών απαγορεύεται κατά τη διάρκεια ενός γύρου (πούλα) του αγώνα. Επιτρέπεται µεταξύ των γύρων.
 
Όχι, δεν μπορεί.
Δεν μπορεί ο Ρουμελιώτης γιατί εξειδικεύεται στο φτηνό φυσίγγι, όχι στο εξειδικευμένο φυσίγγι με σκάγια 5% αντιμόνιο, ακριβή πυρίτιδα, κάλυκα κλπ.
Και καλά κάνει, φτηνό φυσίγγι θέλει ο λαός και μπράβο του που σαν επιχειρηματίας προσαρμόζεται στις ανάγκες της αγοράς.

Ο Ναυπλιώτης μπορεί, διότι δεν εξειδικεύεται στο φτηνό φυσίγγι.

ΟΚ...Φτηνο του φυσιγγιο το ξερουμε...οκ..
Το ακριβο εξειδικευμενο του ποιο ειναι ?? Αυτο που εριξα???
Εχει και καποια άλλα ακριβα και εξειδικευμενα ??
Μηπως γνωριζεις ποια ειναι ??

Ξερεις γιατι ρωταω ??? Δεν ειδα τιποτα ''ιδιαιτερο'' και εξειδικευμενο σε αυτο που εριξα...Μονο
οτι ειχε σκαγια με 5% αντιμονιο και πολυ στενο ρελι !!!
 
ΟΚ...Φτηνο του φυσιγγιο το ξερουμε...οκ..
Το ακριβο εξειδικευμενο του ποιο ειναι ?? Αυτο που εριξα???
Εχει και καποια άλλα ακριβα και εξειδικευμενα ??
Μηπως γνωριζεις ποια ειναι ??

Ξερεις γιατι ρωταω ??? Δεν ειδα τιποτα ''ιδιαιτερο'' και εξειδικευμενο σε αυτο που εριξα...Μονο
οτι ειχε σκαγια με 5% αντιμονιο και πολυ στενο ρελι !!!
Ναι Νίκο αυτό που έριξες είναι ένα εξειδικευμένο φυσίγγι. Μπορεί εσένα να μη σου άρεσε αλλά είναι ένα πολύ εξειδικευμένο φυσίγγι από το οποίο δεν περιμένει να κάνει πωλήσεις, αλλά είχε την άνεση να το βγάλει. Του κάνει μάρκετινγκ φαντάζομαι. Δυο μέρες τώρα για αυτόν μιλάμε.
Εγώ δεν είπα ότι εξειδικεύεται στα εξειδικευμένα φυσίγγια ο Ναυπλιώτης για να σου πω και άλλα, είπα ότι ένα εξειδικευμένο αν θέλει μπορεί να το βγάλει, ενώ ο Ρουμελιώτης που αναρωτιόσουν αν μπορεί, δεν μπορεί, αυτό είπα.
Ο Ρουμελιώτης επικεντρώνεται στο να έχει όσο το δυνατόν πιο φτηνά υλικά για να ρίξει το κόστος, και να φτιάχνει όσο το δυνατόν πιο φτηνά φυσίγγια. Για αυτό θα ήταν επιχειρηματικά άστοχο να βγάλει κάποιο εξειδικευμένο φυσίγγι.
Στα 28 γραμμάρια "κυνηγητικό" και ότι άλλο έχει ανάγκη ο λαός εξειδικεύεται.
 
ΟΚ...Φτηνο του φυσιγγιο το ξερουμε...οκ..
Το ακριβο εξειδικευμενο του ποιο ειναι ?? Αυτο που εριξα???
Εχει και καποια άλλα ακριβα και εξειδικευμενα ??
Μηπως γνωριζεις ποια ειναι ??

Ξερεις γιατι ρωταω ??? Δεν ειδα τιποτα ''ιδιαιτερο'' και εξειδικευμενο σε αυτο που εριξα...Μονο
οτι ειχε σκαγια με 5% αντιμονιο και πολυ στενο ρελι !!!
Νίκο ρίξτο στα 30 ή 36.5, άσε τα 80. :)
 
Εγώ δεν είπα ότι εξειδικεύεται στα εξειδικευμένα φυσίγγια ο Ναυπλιώτης για να σου πω και άλλα, είπα ότι ένα εξειδικευμένο αν θέλει μπορεί να το βγάλει, ενώ ο Ρουμελιώτης που αναρωτιόσουν αν μπορεί, δεν μπορεί, αυτό είπα.
Ο Ρουμελιώτης επικεντρώνεται στο να έχει όσο το δυνατόν πιο φτηνά υλικά για να ρίξει το κόστος, και να φτιάχνει όσο το δυνατόν πιο φτηνά φυσίγγια. Για αυτό θα ήταν επιχειρηματικά άστοχο να βγάλει κάποιο εξειδικευμένο φυσίγγι. 28 γραμμάρια "κυνηγητικό" και ότι άλλο έχει ανάγκη ο λαός.
Βγάζει όταν έχει κέφια..και με 5% κλπ.
Με αυτα έκανα δοκιμη.

 
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θέλησε να βγάλει ένα long range φυσίγγι σε σκοπευτική γόμωση;;;
Ρίχνουν στο trap και στο skeet σε τέτοιες αποστάσεις;
Γιατί δεν έβγαλε μία κυνηγητική γόμωση για μεγάλες αποστάσεις, πχ 36γρ, 4ν σκάι.
 
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θέλησε να βγάλει ένα long range φυσίγγι σε σκοπευτική γόμωση;;;
Ρίχνουν στο trap και στο skeet σε τέτοιες αποστάσεις;
Γιατί δεν έβγαλε μία κυνηγητική γόμωση για μεγάλες αποστάσεις, πχ 36γρ, 4ν σκάι.
Τα 80μ ξεχάστε τα παίδες, είναι διαφήμιση.
Ούτε στο τραπ ούτε στο σκητ ρίχνουν στα 80μ.

Αν βαρέσει ένα ο Νίκος σε τυποποιημενη απόσταση θα δούμε τι κάνει το φυσίγγι.
 
Ναι Νίκο αυτό που έριξες είναι ένα εξειδικευμένο φυσίγγι. Μπορεί εσένα να μη σου άρεσε αλλά είναι ένα πολύ εξειδικευμένο φυσίγγι από το οποίο δεν περιμένει να κάνει πωλήσεις, αλλά είχε την άνεση να το βγάλει. Του κάνει μάρκετινγκ φαντάζομαι. Δυο μέρες τώρα για αυτόν μιλάμε.
Εγώ δεν είπα ότι εξειδικεύεται στα εξειδικευμένα φυσίγγια ο Ναυπλιώτης για να σου πω και άλλα, είπα ότι ένα εξειδικευμένο αν θέλει μπορεί να το βγάλει, ενώ ο Ρουμελιώτης που αναρωτιόσουν αν μπορεί, δεν μπορεί, αυτό είπα.
Ο Ρουμελιώτης επικεντρώνεται στο να έχει όσο το δυνατόν πιο φτηνά υλικά για να ρίξει το κόστος, και να φτιάχνει όσο το δυνατόν πιο φτηνά φυσίγγια. Για αυτό θα ήταν επιχειρηματικά άστοχο να βγάλει κάποιο εξειδικευμένο φυσίγγι.
Στα 28 γραμμάρια "κυνηγητικό" και ότι άλλο έχει ανάγκη ο λαός εξειδικεύεται.


Καλέ μου φιλε....ξερεις που διαφωνω μαζι σου ??
Το εξειδικευμενο φυσιγγιο θελει γνωσεις....που πιστευω οτι και ο Ρουμελιωτης της εχει... ασχετα εαν
απευθυνεται στην μεγαλη μεριδα κυνηγων που θελουν το φτηνο φυσιγγιο !!!
Αλλο το ενα και αλλο το αλλο...Πιστευω οτι και ο Ρουμελιωτης μπορει να βγαλει τετοιο και καλυτερο
φυσιγγιο !!!
Και σου ξανα λεω...τιποτα το εξειδικευμενο δεν ειχε το φυσιγγιο που εριξα...
Νορμαλ δοσολογια - βυσμα -τζιοβανι 20 - Κ.Α.Χ 11 χιλιοστα στα 57,5 ρελιασμενο...
Σε εναν ΝΕΟ ιδιογομωτη να δωσεις το σεταπ...στο εστησε !!

Μαρκετινγκ....ναι σε αυτο ειναι καλός...και συζηταμε 2 μερες οπως ειπες γι΄'αυτον....

Εαν ανεβασω δοκιμες του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ....θα μιλαμε εβδομαδες για τα φυσιγγια του !!!

Παλικαρια....ποσοστα απο κανεναν δεν παιρνω....ουτε ''λαδονομαι''....
Οτι λεω...και οτι γραφω....αυτο πιστευω !!!:)
 
Δεν αμφισβητώ καθόλου τις γνώσεις της Εταιρείας Ρουμελιώτης. Αντιθέτως, επαινώ την επιχειρηματική τους ευελιξία και την προσαρμοστικότητά τους στην αγορά.
Παρομοίως δεν αμφισβητώ καθόλου και την επάρκεια της Εταιρεία Λάμπρο.
Διαπιστώνω ότι κάνουν διαφορετικές επιχειρηματικές επιλογές και επενδύσεις. Εύχομαι και οι δύο να πάνε καλά.
 
Το εξειδικευμενο φυσιγγιο θελει γνωσεις....

Μαρκετινγκ....ναι σε αυτο ειναι καλός...και συζηταμε 2 μερες οπως ειπες γι΄'αυτον....

Αγαπητέ Νίκο, φυσίγγι και η κουτσή Μαρία μπορεί να φτιάξει.
Απόδειξη είναι ότι φτιάχνω μέχρι και εγώ :p

Να διευθύνεις και να διοικήσεις μία εταιρεία που δραστηριοποιείται σε αυτή την εποχή, στον κυνηγητικό χώρο, και σε αυτή τη χώρα είναι η δύσκολη εξίσωση. Εκεί είναι που θέλει γνώσεις, επάρκεια, ευφυΐα, προσαρμοστικότητα και ευελιξία για να τα καταφέρεις.
Αν πάρεις τους καλύτερους ιδιογομωτές στην Ελλάδα και τους βάλεις να διοικήσουν μία τέτοια εταιρεία, είμαι σίγουρος ότι μέσα σε 6 μήνες θα την πτωχεύσουν.

Εύχομαι λοιπόν στις ελληνικές εταιρείες καλόν αγώνα και θα είμαι ο πρώτος να τους επαινέσω σε επιχειρηματικές τους επιτυχίες.
 
Αγαπητέ Νίκο, φυσίγγι και η κουτσή Μαρία μπορεί να φτιάξει.
Απόδειξη είναι ότι φτιάχνω μέχρι και εγώ :p

Να διευθύνεις και να διοικήσεις μία εταιρεία που δραστηριοποιείται σε αυτή την εποχή, στον κυνηγητικό χώρο, και σε αυτή τη χώρα είναι η δύσκολη εξίσωση. Εκεί είναι που θέλει γνώσεις, επάρκεια, ευφυΐα, προσαρμοστικότητα και ευελιξία για να τα καταφέρεις.
Αν πάρεις τους καλύτερους ιδιογομωτές στην Ελλάδα και τους βάλεις να διοικήσουν μία τέτοια εταιρεία, είμαι σίγουρος ότι μέσα σε 6 μήνες θα την πτωχεύσουν.

Εύχομαι λοιπόν στις ελληνικές εταιρείες καλόν αγώνα και θα είμαι ο πρώτος να τους επαινέσω σε επιχειρηματικές τους επιτυχίες.


Και εγω μαζι σου....οσον αφορα την διοικηση επιχειρησεων... και να επαινεσω και εγω τις οποιες
επιτυχιες !!!

Τωρα το κατα ποσον βγαζει καλο φυσιγγιο και η κουτση Μαρια...σηκωνει πολυ συζητηση !!!

ΥΓ..Απο τα γραφομενα σου στην ιδιογομωση....δεν σε εχω στην κατηγορια της κουτσης Μαριας...
και δεν λεω ουτε για να σου χα'ι'δεψω τα αυτια !!!
Η κουτση Μαρια νομιζει οτι βγαζει φυσιγγια....στην ουσια στρακα στρουκες γεμιζει !!!
 
Αυτό όμως ει
Πάρτε και το
Remington Heavy Dove
3 1/4 - 1 1/8 - #7.5

59.3mm - 1mm
30.418gr - 360 σκάγια - #7.4 usa - #7.3 italy
1.143gr πυρίτιδα (Γιάννη ποιά ???)

Πάχος κάλυκα πολύ μεγάλο ... δυσκολεύτηκα να τον κόψω.

View attachment 53939

View attachment 53940

View attachment 53941

View attachment 53942

View attachment 53943
Αυτό απ ότι βλέπω, είναι ρελιασμένο κανονικά. Όχι όπως τα χοντρά νούμερα.
 
Back
Top