Baikal Team

Μανώλη αυτό που φοβούνται πολλοι ειναι οτι το λαδι μαζι με την καπνα και τη σκονη λειτουργούν σαν γυαλόχαρτο.
Δε μας ενδιαφερει αφου συντηρουμε τα οπλα μας, αλλα κουβεντα να γινεται
Γιατί χωρίς λάδι δηλαδή η βρωμιά δεν θα λειτουργεί σαν γυαλοχαρτο; Η αν το θέλεις διαφορετικα πιο θα κάνει την περισσότερη βλάβη; Το στεγνό ή το λαδομενο γυαλοχαρτο; Έτσι το βλέπω εγώ.
 
Γιατί χωρίς λάδι δηλαδή η βρωμιά δεν θα λειτουργεί σαν γυαλοχαρτο; Η αν το θέλεις διαφορετικα πιο θα κάνει την περισσότερη βλάβη; Το στεγνό ή το λαδομενο γυαλοχαρτο; Έτσι το βλέπω εγώ.
Στο λάδι θα κολλήσει περισσότερη σκόνη
Όπου υπάρχει τριβή λίγο ίσα να κρατήσει ένα φιλμ λάδι και όταν χρειαστεί σκούπισμα και ξαναπέρασμα
Το πότε θα το κρίνουμε μόνοι μας ανάλογα με την χρήση και τις συνθήκες που έγινε η χρήση
Υπερβολές δεν χρειάζονται ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω
 
Γιατί χωρίς λάδι δηλαδή η βρωμιά δεν θα λειτουργεί σαν γυαλοχαρτο; Η αν το θέλεις διαφορετικα πιο θα κάνει την περισσότερη βλάβη; Το στεγνό ή το λαδομενο γυαλοχαρτο; Έτσι το βλέπω εγώ.
Ειλικρινα δε ξερω
 
Δινεις τόσα λεφτά για να πάρεις όπλο και μετά ακούς για μάπα φυσίγγια βρωμολαδια και άλλα διάφορα .Και μετά παραπονιέσαι ; Άλλαξε δραστηριότητα και ριξτο στο τάβλι που δουλεύει και αλαδωτο.
Παναγιωτη και το ταβλι θελει λαδι στα μεντεσεδακια.yel.
 
Όταν ρίξεις μάπα φυσίγγια η βρωμιά που θα βγάλουν που θα πάει; Θα πάει στους σιδηροδρομους και στο κλείστρο με αποτέλεσμα να αυξηθεί η τριβή στις επαφές κατά την κίνηση των κινούμενων μερών του όπλου. Όταν είναι καλά λαδωμένο θα δημιουργηθεί αυτή η λάσπη που λες αλλά ακόμη και έτσι η τριβή είναι μικρότερη γιατί δεν είναι σκέτη βρωμιά και δεν είναι εντελώς στεγνό το όπλο. Το λάδι σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι είναι πιο βρώμικο το όπλο λόγο αυτής της λάσπης αλλά και αλλαδωτο να το είχες η ίδια βρωμιά θα είχε δημιουργηθεί από την χρήση και την ίδια βρωμιά θα έπρεπε να καθαρίσεις. Απλά με το λάδι δεν μένει τελείως στεγνό και οι τριβές είναι μικρότερες άρα προστατεύεται καλύτερα το όπλο.

Είναι αυτό που λένε ότι καλύτερα να υπάρχει λίπανση έστω και με βρώμικο λάδι πάρα να μην υπάρχει καθόλου λίπανση. Αν όμως η βρωμιά είναι τόσο πολύ τοτε χρειάζεται καθάρισμα το όπλο ότι και να λέμε.
Εγώ ποτέ δεν ήμουν υπέρ του πολύ λαδιού τα όπλα δεν λειτουργούν γεμάτα λάδια δε φυμτιαχνονται με αυτές τις προδιαγραφές .Πάντα καθαρίζω με Πετρελαιο σκουπίζω καλά αφήνει ήδη μια απαλή λίπανση και από μια σταγόνα με τη σύριγγα στους οδηγούς του κλείστρου και σκούπισμα εξωτερικά με λαδωμένο πανάκι τα μεταλλικά μέρη ούτε ειδικά λάδια ούτε γρασα στα τσοκ ούτε το να ούτε το άλλο τα οποία είναι για τους αμελής.Ουτε είναι καμία επιστήμη το καθάρισμα του όπλου γιατί σε λίγο εδώ θα μετατρέψουμε τις γνώσεις του δημοτικού σε μεταπτυχιακό.Οσο περισσότερα λάδια αφήνεις στο κυνηγετικό τόσο χειρότερο είναι.Απο κει και πέρα περί ορεξεως
 
Προσωπικά δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την θεωρεία καλύτερα να είναι τίγκα στο λάδι πάρα εντελώς αλαδωτο. Η βρωμιά και η καπνά από την πυρίτιδα θα πάει στο όπλο είτε είναι λαδωμένο είτε είναι αλαδωτο. Οπότε καλύτερα να είναι λαδωμένο φουλ ώστε να υπάρχει επαρκής λίπανση (μαζί και με βρωμιά αν θέλετε) παρά να υπάρχει μόνο βρωμιά και να μην υπάρχει καθόλου λίπανση. Η φθορά στην δεύτερη περίπτωση θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Η θεωρεία ότι το λάδι μαζεύει βρωμιά και καπνά για μένα δεν ισχύει.Απλα σας φαίνεται ότι έχει περισσότερη βρωμιά όταν το καθαρίζετε γιατί μαζί με την βρωμιά σκουπίζετε και το λάδι . Αλλα που βρέθηκε αυτή η βρωμιά στο λάδι; Αν δεν υπήρχε λάδι που θα πήγαινε αυτή η βρωμιά; Προφανώς στο ίδιο σημείο που πηγαίνει και όταν είναι λαδωμένο το οπλο. Οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και χειρότερο.

Προσωπικά το λαδωνω λίγο παραπάνω από ότι χρειάζεται για να είμαι σίγουρος ότι έχει επαρκή λίπανση και το καθαρίζω και το λαδωνω μετά από κάθε έξοδο ώστε να είναι πάντα λαδωμένο και καθαρό. Σε συνδιασμό ότι έχω μόνο δικαννα και αδράνειας και όχι αερίων που γίνεται π@@τ@@α από τα αέρια τα όπλα μου είναι πάντα καθαρά και επαρκής λαδωμένα.
Αν κυνηγήσεις σε δύσκολες συνθήκες -10 και κάτω τότε θα σε τρελάνει στην εμπλοκή το λάδι μαζί με βρώμα θα γίνει ένα πράγμα σαν ζελές και αρχίσει να σου φρακάρει το όπλο
 
Αν κυνηγήσεις σε δύσκολες συνθήκες -10 και κάτω τότε θα σε τρελάνει στην εμπλοκή το λάδι μαζί με βρώμα θα γίνει ένα πράγμα σαν ζελές και αρχίσει να σου φρακάρει το όπλο
Σε -10 και κάτω σημαίνει ότι θα είναι τα πάντα χιονισμενα οπότε στην Ελλάδα απαγορεύεται το κυνήγι οπότε μην το συζητάτε καν σαν σενάριο. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι παγώνουν όλα τα λάδια όπλων στους -10. Το ballistol πχ που είναι και οικολογικό αντέχει κάτω από τους -20 από ότι διαβάζω σε ξένα φόρουμ. Το οποίο είναι λογικό δεδομένο ότι είχε κατασκευαστεί για τις ανάγκες του γερμανικού στρατού. Παρόλα αυτά αν διατηρείτε τα όπλα σας καθαρά και τα λαδωνετε με καλό λάδι δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα από το υπερβολικό λάδι με εξαίρεση τα ξύλα αν το λάδι δεν είναι κατάλληλο και για ξύλινα μέρη. Αν τα αφήνετε όμως εντελώς αλλαδωτα τότε οι φθορές θα είναι πιο μεγάλες. Διαφωνώ με την αποψη ότι το οπλο πρέπει να είναι εντελώς αλλαδωτο για να μην μαζεύει δήθεν βρωμιες και να μην παγώνει το λάδι και δυσλειτουργει το όπλο. Το όπλο θα δυσλειτουργει αν είναι ακαθάριστο και όχι αν είναι υπερβολικά λαδωμένο.
 
Last edited:
Το όπλο θα δυσλειτουργει αν είναι ακαθάριστο και όχι αν είναι υπερβολικά λαδωμένο
Το όπλο πρέπει να είναι σωστά λαδωμένο,ούτε στεγνό ούτε πλημμύρα στο λάδι
Αφού θα το λύσουμε για να βάλουμε λάδι δεν είναι κόπος να σκουπίσουμε το παραπανίσιο
Αν είναι υπερβολικά λαδωμένο και δεν γίνει αντικατάσταση του λαδιού με φρέσκο και καθάρισμα σε κάποιο χρονικό διάστημα,μπορεί η βρωμιά που θα πιάσει να προκαλέσει δυσλειτουργίες
Κάποια στιγμή είχα δει ένα βίντεο ενός Αμερικανού οπλουργού που έλεγε για τις 1100 και 11-87 καλό είναι να είναι λαδωμένες στο ελάχιστο δυνατό γιατί το πολύ λάδι δίνει και πολύ φόρα με αποτέλεσμα να ασκούνται μεγαλύτερες δυνάμεις και υπάρχει κίνδυνος για σπασίματα
Ισχύει δεν ισχύει δεν το γνωρίζω έτσι έλεγε πάντως.....
 
Κάποια στιγμή είχα δει ένα βίντεο ενός Αμερικανού οπλουργού που έλεγε για τις 1100 και 11-87 καλό είναι να είναι λαδωμένες στο ελάχιστο δυνατό γιατί το πολύ λάδι δίνει και πολύ φόρα με αποτέλεσμα να ασκούνται μεγαλύτερες δυνάμεις και υπάρχει κίνδυνος για σπασίματα
Ισχύει δεν ισχύει δεν το γνωρίζω έτσι έλεγε πάντως.....
Βασικά παίζει να μην ήταν οπλουργός και να ήταν απλά κάτοχος που απλά ανέβασε βίντεο και έλεγε τα δικά του, δεν θυμάμαι καλά γιατί πάνε χρόνια, τα έψαχνα γιατί είχα την 11-87 ακόμα
Πάντως η Remington συνιστά λίγο λάδι για τα συγκεκριμένα το λέει ο μάστορας στο βίντεο και αυτός είναι σίγουρα οπλουργός
 
Αν είναι υπερβολικά λαδωμένο και δεν γίνει αντικατάσταση του λαδιού με φρέσκο και καθάρισμα σε κάποιο χρονικό διάστημα,μπορεί η βρωμιά που θα πιάσει να προκαλέσει δυσλειτουργίες
Το λες και μόνος σου. Η βρωμιά που θα πιάσει θα δημιουργήσει τις δυσλειτουργίες όχι το υπερβολικό λάδι. Το λάδι δεν δημιουργεί δυσλειτουργίες. Το αντίθετο. Εκτός και αν κάποιοι νομίζουν ότι με το πολύ λάδι δεν χρειάζεται ποτέ καθάρισμα. Ποτέ όμως δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Όλες οι δυσλειτουργίες και οι φθορές στα όπλα προέρχονται απο την βρωμιά και όχι από την υπερβολική λίπανση εφόσον το λάδι είναι καλό και ιδανικό για όπλα.
 
Σε -10 και κάτω σημαίνει ότι θα είναι τα πάντα χιονισμενα οπότε στην Ελλάδα απαγορεύεται το κυνήγι οπότε μην το συζητάτε καν σαν σενάριο. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι παγώνουν όλα τα λάδια όπλων στους -10. Το ballistol πχ που είναι και οικολογικό αντέχει κάτω από τους -20 από ότι διαβάζω σε ξένα φόρουμ. Το οποίο είναι λογικό δεδομένο ότι είχε κατασκευαστεί για τις ανάγκες του γερμανικού στρατού. Παρόλα αυτά αν διατηρείτε τα όπλα σας καθαρά και τα λαδωνετε με καλό λάδι δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα από το υπερβολικό λάδι με εξαίρεση τα ξύλα αν το λάδι δεν είναι κατάλληλο και για ξύλινα μέρη. Αν τα αφήνετε όμως εντελώς αλλαδωτα τότε οι φθορές θα είναι πιο μεγάλες. Διαφωνώ με την αποψη ότι το οπλο πρέπει να είναι εντελώς αλλαδωτο για να μην μαζεύει δήθεν βρωμιες και να μην παγώνει το λάδι και δυσλειτουργει το όπλο. Το όπλο θα δυσλειτουργει αν είναι ακαθάριστο και όχι αν είναι υπερβολικά λαδωμένο.
Δεν είναι σίγουρο αυτό στον Έβρο δεν απαγορευται το κυνήγι με τέτοιες θερμοκρασίες όπως μου έχει τύχει και αλλού με κρύο να μην απαγορεύεται
 
Βασικά παίζει να μην ήταν οπλουργός και να ήταν απλά κάτοχος που απλά ανέβασε βίντεο και έλεγε τα δικά του, δεν θυμάμαι καλά γιατί πάνε χρόνια, τα έψαχνα γιατί είχα την 11-87 ακόμα
Πάντως η Remington συνιστά λίγο λάδι για τα συγκεκριμένα το λέει ο μάστορας στο βίντεο και αυτός είναι σίγουρα οπλουργός
Στα αερίων όπλα που με 2-3 τουφεκιές έχει γίνει το όπλο μ@@@ι από τα αέρια εκεί το ψάχνουν ακόμη και οι ίδιες εταιρίες πως θα λύσουν αυτό το πρόβλημα βγάζοντας αυτοκαθαριζόμενα μπιστόνια κλπ κλπ. Μία από τις λύσεις που δίνουν είναι να μην το λαδώνετε καν για να μην δημιουργείται λάσπη απο την βρωμιά μαζί με το λάδι. Εγώ ακόμη και σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι το παραπάνω λάδι καλό θα κάνει και όχι κακό γιατί δεν θα ειναι εντελώς στεγνό το όπλο με όλη αυτή την βρωμιά. Αλλά στα αερίων με τόση βρώμα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά όσον αφορά την λίπανση. Η μόνη λύση όπως κάνω εγώ σε όλα μου τα όπλα είναι μετά απο κάθε έξοδο καθάρισμα καλό και λάδωμα ξανά απο την αρχή.
 
Το λες και μόνος σου. Η βρωμιά που θα πιάσει θα δημιουργήσει τις δυσλειτουργίες όχι το υπερβολικό λάδι. Το λάδι δεν δημιουργεί δυσλειτουργίες. Το αντίθετο. Εκτός και αν κάποιοι νομίζουν ότι με το πολύ λάδι δεν χρειάζεται ποτέ καθάρισμα. Ποτέ όμως δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Όλες οι δυσλειτουργίες και οι φθορές στα όπλα προέρχονται απο την βρωμιά και όχι από την υπερβολική λίπανση εφόσον το λάδι είναι καλό και ιδανικό για όπλα.
Σκέτο το λάδι δεν δημιουργεί τίποτα Μανώλη συμφωνούμε για καλό φτιάχτηκε όχι για κακό
Απλά παίζει ρόλο και το που κυνηγάει ο καθένας
Αν κυνηγάει σε ανοιχτά και έχει παραπανίσιο λάδι δεν υπάρχει πρόβλημα ή για να υπάρξει θα πρέπει να το αφήσει πολύ καιρό ακαθάριστο και να ρίξει και αρκετά φυσίγγια
Αν μπαίνεις όμως σε ντυμένα πχ παγάνα, μπεκάτσα ότι φυλλαράκια και ξυλάκια περάσουν μέσα θα κολλήσουν πολύ πιό εύκολα σε ένα όπλο με περισσότερα λάδια από ότι σε ένα με λιγότερα
Για εντελώς στεγνό δεν το συζητάμε ότι είναι λάθος
 
Δεν είναι σίγουρο αυτό στον Έβρο δεν απαγορευται το κυνήγι με τέτοιες θερμοκρασίες όπως μου έχει τύχει και αλλού με κρύο να μην απαγορεύεται
Δεν είπα ότι απαγορεύεται λόγο θερμοκρασίας (ίσως και αυτό να απαγορεύεται γιατί ειναι δυσμενείς συνθήκες ως προς το θήραμα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς). Όμως με -10 θα έχει παντού χιόνια. Οπότε σε αυτή την περίπτωση απαγορεύεται.
Αλλά ανεξάρτητα απο αυτό όπως ξαναέγραψα το καλό λάδι δεν δημιουργεί πρόβλημα. Αρκεί το όπλο να ειναι καθαρό. Γιατί η βρωμιά είναι αυτή που δημιουργεί τα προβλήματα.
 
Φιλε @mangelasakis τα εχεις λιγο μπερδεμενα. Θα σταθω σε 2 μοναχα που εχεις αδικο 1000%.
Πρωτο, δεν υπαρχει πουθενα στο κοσμο οπλο αεριων που με 2-3 τουφεκιες γινεται μουνι. Στο λεω εγω που τα απεχθανομαι τα αεριων.
Δευτερο, δεν ειναι νομος οτι με θερμοκρασιες υπο το 0 εχει χιονι. Εχω τυχει Ελλαδα -12 ξεστερια και ολα κρυσταλο, ΟΧΙ χιονι αλλα παγος.
 
Σκέτο το λάδι δεν δημιουργεί τίποτα Μανώλη συμφωνούμε για καλό φτιάχτηκε όχι για κακό
Απλά παίζει ρόλο και το που κυνηγάει ο καθένας
Αν κυνηγάει σε ανοιχτά και έχει παραπανίσιο λάδι δεν υπάρχει πρόβλημα ή για να υπάρξει θα πρέπει να το αφήσει πολύ καιρό ακαθάριστο και να ρίξει και αρκετά φυσίγγια
Αν μπαίνεις όμως σε ντυμένα πχ παγάνα, μπεκάτσα ότι φυλλαράκια και ξυλάκια περάσουν μέσα θα κολλήσουν πολύ πιό εύκολα σε ένα όπλο με περισσότερα λάδια από ότι σε ένα με λιγότερα
Για εντελώς στεγνό δεν το συζητάμε ότι είναι λάθος
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό τότε.
 
Δεν είπα ότι απαγορεύεται λόγο θερμοκρασίας (ίσως και αυτό να απαγορεύεται γιατί ειναι δυσμενείς συνθήκες ως προς το θήραμα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς). Όμως με -10 θα έχει παντού χιόνια. Οπότε σε αυτή την περίπτωση απαγορεύεται.
Αλλά ανεξάρτητα απο αυτό όπως ξαναέγραψα το καλό λάδι δεν δημιουργεί πρόβλημα. Αρκεί το όπλο να ειναι καθαρό. Γιατί η βρωμιά είναι αυτή που δημιουργεί τα προβλήματα.
Δεν είναι έτσι σου το είπα παραπάνω έχω κυνηγήσει στο Έβρο το 2009-2010 με -18 τέσσερις μέρες το κυνήγι δεν είχε απαγορευθεί είχε πάγο πολύ και χιόνι ελάχιστο. Η απαγορεύσεις βγαίνουν από τα κατά τόπους δασαρχεία δεν είναι γενικές για δυσμενής συνθήκες
 
Back
Top