Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Είχες πάρει καρποφόρο μάτι.Εγώ από λαίμαργα παίρνω γιατί είναι τα ιδανικά για μπόλιασμα και βρίσκεις και εύκολα.Σκέψου περσινό μπόλιασμα και το 3πλάσιο ανάπτυξης από το δικό σου αλλά χωρίς καρπό ή έστω ανθό.Λένε στα 3 χρόνια θα δώσει αφού θα έχει και καλή ανάπτυξη.Άλλοι λένε όχι από λαίμαργα, άβυσσος η ψυχή...Εξάλλου ότι μπόλιασμα και να κάνεις ή καινούριο δέντρο να φυτέψεις μετά από 3 χρόνια σίγουρα θα δώσει.Στήριξε το καλά ειδικά αν κρατήσει το λεμόνι!
Ηδη εχει πεταξει βλασταρια και ετοιμαζεται να το ριξει.
Αλλα και αν δεν το εριχνε,θα το εκοβα εγω ...
 
Ηδη εχει πεταξει βλασταρια και ετοιμαζεται να το ριξει.
Αλλα και αν δεν το εριχνε,θα το εκοβα εγω ...
Ωραίος! Θα δώσει μέχρι κάποια στιγμή που θα μείνει στάσιμο λόγω καλοκαιριού-ζέστης.Αλλά από την ερχόμενη άνοιξη θα δεις τρομερή ανάπτυξη γιατί θα έχει πλέον ένα υπόβαθρο να πατήσει!
 
Ωραίος!!!!Πολύ ξύλο έχεις αφήσει από πάνω, είχες κάνει και άλλο ενοφθαλμισμό κατά μήκος; Τελοσπάντων, δεν πειράζει λειτουργεί και ως στήριγμα.Τρένο πάει, κόψε ή φθινόπωρο ή άνοιξη το περίσσειο ξύλο κοντά στο μάτι,βάλε πάστα και στήριγμα.Να δεις πόσο θα πάρει του χρόνου την άνοιξη!!!
 
Ωραίος!!!!Πολύ ξύλο έχεις αφήσει από πάνω, είχες κάνει και άλλο ενοφθαλμισμό κατά μήκος; Τελοσπάντων, δεν πειράζει λειτουργεί και ως στήριγμα.Τρένο πάει, κόψε ή φθινόπωρο ή άνοιξη το περίσσειο ξύλο κοντά στο μάτι,βάλε πάστα και στήριγμα.Να δεις πόσο θα πάρει του χρόνου την άνοιξη!!!
Ελα, το ξερο το εχω χαρακωσει και το χρησιμοποιω για στηριγμα.
Το αφαιρω μετα απο μερικα χρονια .
 
Σήμερα πήγα χωριό ξαφνικά με θείο για υποχρεώσεις! Πήγα και στον κήπο να δω την τύχη των εμβολιασμών! 3 μάτια χάσαμε, 2 έχουν πετάξει λίγο και δύο ακόμα πράσινα χωρίς να έχουν δώσει, αλλά το δέντρο ήταν άκοπο από πάνω! Έχασα και τα 3 μάτια της μανταρινιάς...View attachment 49619View attachment 49620View attachment 49621
Δέντρο άκοπο ήταν και κόπηκε σήμερα με τα αποκαλυπτήρια!Πρώτη φώτο μάτι πορτοκάλι πράσινο, δεύτερη μάτι περγαμόντο με 2 μάτια που το ένα έχει πετάξει λίγο και το άλλο φουσκωμένο πάει να δώσει και τρίτη πάλι πορτοκάλι ίδια ποικιλία με πρώτη φώτο έχει δώσει και από κάτω ένα μάτι περγαμόντου που ακόμα κρατάει αλλά δύσκολα το βλέπω να δίνει!
Λοιπόν μάγκες, πήγε αδερφός σήμερα χωριό και του είπα να μου τραβήξει φώτο τα μπολιάσματα πως πάνε.Δεν ξέρει γενικά αλλα τα βρήκε όλα!Πιάσανε όλα αυτά που είχαν μείνει και πέταξαν ειδικά ένα μάτι περγαμόντου που το είχα ξεγραμμένο!received_336655695308546.jpeg20220622_230835.jpg20220622_230848.jpg20220622_231026.jpg
Δύο πρώτες φώτο μάτια περγαμόντο και οι δύο μετά πορτοκάλι.Δίπλα το πιο σκουρόχρωμο είναι πορτοκαλιά περσινή άλλο σόι που το είχα πει.Και από την άλλη πλευρά που δεν φαίνεται ένα κλωνάρι μανταρινιά που ήταν στην αρχή.Δηλαδή η μανταρινιά έγινε δύο κλαδιά περγαμόντο,2 πορτοκάλι,ένα πορτοκάλι άλλο σόι και ένα μανταρινιά που ήταν το αρχικό δέντρο, έμεινε ως έχειν!
 
Λοιπόν μάγκες, πήγε αδερφός σήμερα χωριό και του είπα να μου τραβήξει φώτο τα μπολιάσματα πως πάνε.Δεν ξέρει γενικά αλλα τα βρήκε όλα!Πιάσανε όλα αυτά που είχαν μείνει και πέταξαν ειδικά ένα μάτι περγαμόντου που το είχα ξεγραμμένο!View attachment 50438View attachment 50439View attachment 50440View attachment 50441
Δύο πρώτες φώτο μάτια περγαμόντο και οι δύο μετά πορτοκάλι.Δίπλα το πιο σκουρόχρωμο είναι πορτοκαλιά περσινή άλλο σόι που το είχα πει.Και από την άλλη πλευρά που δεν φαίνεται ένα κλωνάρι μανταρινιά που ήταν στην αρχή.Δηλαδή η μανταρινιά έγινε δύο κλαδιά περγαμόντο,2 πορτοκάλι,ένα πορτοκάλι άλλο σόι και ένα μανταρινιά που ήταν το αρχικό δέντρο, έμεινε ως έχειν!
Δηλαδή, μανταρινιά ΛΑΟΤΚΙ:eek:, ρε τί σου κάνει η επιστήμη σήμεραo_O
 
Δηλαδή, μανταρινιά ΛΑΟΤΚΙ:eek:, ρε τί σου κάνει η επιστήμη σήμεραo_O
από δέντρα φρανκεστάιν γεμάτοι είμαστε... τα ξινά (εσπεριδοειδή) ειδικά με τη στενή τους συγγένεια και τις πολλές παραλλαγές σε φυτά και ποικιλίες προσφέρονται για τετοια πολλαπλά "ετερογενή" μπολιάσματα... Είπαμε αν κάποιος μάθει να κεντρώνει η φυση του δίνει άπειρες δυνατότητες και όριο είναι μετά η φαντασία και το μεράκι του
11.jpg

12.jpg13.jpg
 
Κατεβασμα στο χωριό για δουλειές...
Κεράσια βυσιννα πολλα παντού και πολύ καλά όλα από κεντραδες μου πάνω σε αγριοκερασιες...

IMG_20220625_085007.jpgIMG_20220625_085131.jpgIMG_20220625_085207.jpgIMG_20220625_085147.jpg
 
Υπάρχουν μαλιστα και αρκετά που έχουν ήδη καξ καρπό... Ενδεικτικό της καλής συγκόλλησης και της παραγωγικοτητας της ποικιλίας τους

IMG_20220625_102610.jpgIMG_20220625_095804.jpg
 
Back
Top