Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο κώνος λειτουργεί καλύτερα όταν υπάρχει στενός αυλός τα όπλα με διερυμενους δεν χρειάζονται μεγάλους κώνους ήδη η γωνιά κώνου λόγο μεγάλου αυλού είναι μικρότερη και έχεις καλύτερη μετάβαση και λιγότερες παραμορφώσεις θα βοηθήσει εξίσου και στον διευρυμένο μόνο αν ρίχνεις πολλά γρ .Το μηκος του κώνου βοηθάει πάντα και ο μακρύτερος για όπλα του ίδιου αυλού βγάζει καλύτερες κατανομές πιο ομοιόμορφες και μικρότερη ανάκρουση , βέβαια αν είναι εργοστασιακός ακόμη καλύτερα αλλά και μετέπειτα να γίνει ούτε θέμα σκουριάς τίθεται ούτε αλοιωση της χρωμιωση ούτε ασφαλείας με το τελευταίο να αποδυκνειεται με τα χρόνια διότι έχουν γίνει πολλές δεκάδες τέτοιες μετατροπές χωρίς πρόβλημα και από καταξιωμένους οπλουργους.Τωρα είναι δικαιωμα του καθενός να πιστεύει και να πράττει όπως θέλει .Και όσο για πιστοποίηση εκ νέου μετά κώνου μη τρελεναιστε γιατί τα αμερικανικά δεν παίρνουν καν από τράπεζα δοκιμών όπως και τα τουρκικά και διάφορα άλλα που παίρνουν σε άλλη χώρα.
Οπότε θα αγόραζες άνετα όπλο με φτιαγμένο κώνο‼️
 
Όχι, απλά δεν λένε όλη την αλήθεια ...

Εγώ θέλω να δω το εξής από κάποιον που σκέφτεται να κάνει κώνο:

Ρίχνει 3 φυσίγγια με εργοστασιακό full σε νούμερα #2 #4 #6 στα 36,5m
Ρίχνει 2 φυσίγγια με εργοστασιακό κύλινδρο ή IC σε νούμερα #7 #9 στα 30m

Κάνει τον μακρύτερο κώνο που υπάρχει

Ρίχνει 3 φυσίγγια με εργοστασιακό full σε νούμερα #2 #4 #6 στα 36,5m
Ρίχνει 2 φυσίγγια με εργοστασιακό κύλινδρο ή IC σε νούμερα #7 #9 στα 30m

Ποστάρει τα αποτελέσματα και λύνονται όλες οι απορίες.

Ότι δοκιμή έχω δει μέχρι τώρα είναι με mod.
Τι να το κάνω το +10% στο mod ?
Τι να το κάνω το mod που ρίχνει full και το full που ρίχνει πάλι full ?

Προσωπικά περιμένω να δω όπλο, φυσίγγι, τσοκ που βαράει 80% προ κώνου και 90+% μετά κώνου με το ίδιο φυσίγγι και το ίδιο τσοκ.
Εκεί μιλάμε ...
Εσυ φιλε Βασιλη πολλα ζητας να κανει ο ταδε που θα κανει κωνο στο οπλο για να πειστεις αν υπαρχει διαφορα και ποση ειναι αυτη.

Δεν νομιζω ομωςνα υπαρχει τετοιο ατομο, να μπει σε ολη αυτη τη μανουρα δοκιμων για να πεισει αλλους για τα αποτελεσματα του κωνου...

Η διαφορες υπαρχουν, ειναι μετρησιμες και οσοι ζητανε το κατι παραπανω κανουν κωνο αν δεν εχει το οπλο τους.

Επισης το να αλλαξεις φυσιγγι δεν λεει κατι...γιατι μετα την επεμβαση στον κωνο αν αλλαξεις φυσιγγι παλι μεγαλυτερα ποσοστα θα εχεις.

Η μπερετα ειναι τυχαιο που πηγε 18.6 αυλο και μεγαλο κωνο? Κατι ειδε καλυτερο σιγουρα και γι αυτο ολοι λενε οτι οι κανες οπτιμα ειναι πολυ καλες βλητικα.

Επισης πριν δυο χρονια ειχα παει σε εναν οπλουργο Θεσ/νικη και ειχαμε πιασει μια κουβεντα για τους κωνους.
Μου ειπε οτι, καποτε τους σνομπαρε και ελεγε σε ολους να μη κανουν κωνο, αλλα οταν δοκιμασε οπλα που ειχαν βελτιωσει τον κωνο αναθεωρησε στο 100% και οποιος θελει καποια βελτιωση στο οπλο του, το πρωτο που του λεει ειναι ο κωνος.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο, αλλα μη λεμε και ιστοριες οτι δεν υπαρχει βελτιωση με τον κωνο.

Ουτε και θεμα ασφαλειας εχει υπαρξει μεχρι στιγμης απο πολλα ατομα που εχουν πειραξει τα οπλα τους εδω και αρκετα χρονια.
 
Ο κώνος λειτουργεί καλύτερα όταν υπάρχει στενός αυλός τα όπλα με διερυμενους δεν χρειάζονται μεγάλους κώνους ήδη η γωνιά κώνου λόγο μεγάλου αυλού είναι μικρότερη και έχεις καλύτερη μετάβαση και λιγότερες παραμορφώσεις θα βοηθήσει εξίσου και στον διευρυμένο μόνο αν ρίχνεις πολλά γρ .Το μηκος του κώνου βοηθάει πάντα και ο μακρύτερος για όπλα του ίδιου αυλού βγάζει καλύτερες κατανομές πιο ομοιόμορφες και μικρότερη ανάκρουση , βέβαια αν είναι εργοστασιακός ακόμη καλύτερα αλλά και μετέπειτα να γίνει ούτε θέμα σκουριάς τίθεται ούτε αλοιωση της χρωμιωση ούτε ασφαλείας με το τελευταίο να αποδυκνειεται με τα χρόνια διότι έχουν γίνει πολλές δεκάδες τέτοιες μετατροπές χωρίς πρόβλημα και από καταξιωμένους οπλουργους.Τωρα είναι δικαιωμα του καθενός να πιστεύει και να πράττει όπως θέλει .Και όσο για πιστοποίηση εκ νέου μετά κώνου μη τρελεναιστε γιατί τα αμερικανικά δεν παίρνουν καν από τράπεζα δοκιμών όπως και τα τουρκικά και διάφορα άλλα που παίρνουν σε άλλη χώρα.
Τα αμερικάνικα η τα τουρκικα που θα εισαχθούν πχ στην Αγγλία η σε χώρα που είναι στον cip δεν περνούν τραπεζα δοκιμών και σφραγίζονται;
 
Ο κώνος λειτουργεί καλύτερα όταν υπάρχει στενός αυλός τα όπλα με διερυμενους δεν χρειάζονται μεγάλους κώνους ήδη η γωνιά κώνου λόγο μεγάλου αυλού είναι μικρότερη και έχεις καλύτερη μετάβαση και λιγότερες παραμορφώσεις θα βοηθήσει εξίσου και στον διευρυμένο μόνο αν ρίχνεις πολλά γρ .
εχουμε το πακετο αυτο σε εργοστασιακο οπλο (be diamond)...αυλος 18,3 και διευρυμενος κωνος..περιμενουμε την εναρξη να το δοκιμασουμε...εγω δε νομιζω οτι θα δουμε κατι αξιοσημειωτα διαφορετικο σε σχεση με τη μ2 ...
 
Καλημερα και απο εδω παλλικαρια !!!
Εχω καποιες αποριες και οποιος φιλος και συναδελφος ξερει...και μπορει ας μου απαντησει !!!

Εχουμε ενα οπλο με 18,3 αυλο...και κωνο απειραχτο...δεν ξερω τι κωνο εχει...και μας βγαζει αυτες
τις τουφεκιες στα 30 και στα 35 μετρα με 3*αστρα μαμα τσοκ....και οχι φουλ τσοκ !!!

Και η απορια μου ειναι η εξης. Τι περισσοτερο θα μου δωσει ο φτιαγμενος κωνος ???
Και αν μου δωσει ''αυτο το παραπανω'' ...τι να το κανω ???

εικόνα_Viber_2022-04-28_11-06-53-388.jpg

εικόνα_Viber_2022-04-28_11-30-03-695.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-48-746.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-06-00-108.jpg

Και οπως βλεπετε...οι δοκιμες ειναι απο τα 32 εως τα 48 γραμμαρια ..και σε ψιλα σκαγια και
σε χοντρα !!!
Ριξτε και μια στις ταχυτητες....και παλι ρωταω....Τι παραπανω θα μου δωσει ο φτιαγμενος
κωνος ???
 
Καλημερα και απο εδω παλλικαρια !!!
Εχω καποιες αποριες και οποιος φιλος και συναδελφος ξερει...και μπορει ας μου απαντησει !!!

Εχουμε ενα οπλο με 18,3 αυλο...και κωνο απειραχτο...δεν ξερω τι κωνο εχει...και μας βγαζει αυτες
τις τουφεκιες στα 30 και στα 35 μετρα με 3*αστρα μαμα τσοκ....και οχι φουλ τσοκ !!!

Και η απορια μου ειναι η εξης. Τι περισσοτερο θα μου δωσει ο φτιαγμενος κωνος ???
Και αν μου δωσει ''αυτο το παραπανω'' ...τι να το κανω ???

View attachment 52449

View attachment 52450

View attachment 52451

View attachment 52452

View attachment 52453

Και οπως βλεπετε...οι δοκιμες ειναι απο τα 32 εως τα 48 γραμμαρια ..και σε ψιλα σκαγια και
σε χοντρα !!!
Ριξτε και μια στις ταχυτητες....και παλι ρωταω....Τι παραπανω θα μου δωσει ο φτιαγμενος
κωνος ???
Νίκο σε εσένα και εμένα που γεμίζουμε τα φυσίγγια μας τίποτα!
Εμείς θα κάνουμε δοκιμές και θα την βρούμε την άκρη.
Ο συνάδελφος όμως που ρίχνει εμπορικά εκεί είναι το μεγάλο το κλάμα!
 
Εσυ φιλε Βασιλη πολλα ζητας να κανει ο ταδε που θα κανει κωνο στο οπλο για να πειστεις αν υπαρχει διαφορα και ποση ειναι αυτη.

Δεν νομιζω ομωςνα υπαρχει τετοιο ατομο, να μπει σε ολη αυτη τη μανουρα δοκιμων για να πεισει αλλους για τα αποτελεσματα του κωνου...
Άλεξ επειδή και εγώ έχω κάνει δοκιμές αλλά και άλλοι πολύ πιο έμπειροι από εμένα (στο εξωτερικό) καταλήγουμε ότι είναι σημείο προς διερεύνηση.

Τα μόνα σίγουρα μέχρι τώρα από τις ατέρμονες συζητήσεις είναι
1. Η αύξηση στην συγκέντρωση είναι το πολύ μέχρι 10% (ο Μάριος λέει από -2% μέχρι +4%, εγώ μέχρι +5% μπορεί να υπάρχει και μείωση) δεν θα τα χαλάσουμε όμως εδώ, θέλετε 10 οκ 10%.
2. Η αύξηση αυτή υπάρχει στα ενδιάμεσα τσοκ και στις ενδιάμεσες συγκεντρώσεις
3. Δεν ξέρουμε τι γίνεται στα πολύ ανοιχτά τσοκ, αν σφίγγουν έχεις απώλεια 1-2 τσοκ.
4. Την όποια αύξηση στην συγκέντρωση στα ενδιάμεσα τσοκ δεν συνεπάγεται ότι την έχεις και στην μέγιστη συγκέντρωση η οποία είναι αυτή που ενδιαφέρει τους περισσότερους.

Σχετικά με την "δύναμη" των σκαγιών που λέγεται συνέχεια θα σας πω ότι όταν η συγκέντρωση αυξάνει με οποιονδήποτε τρόπο σε ένα συγκεκριμένο φυσίγγι σε μια συγκεκριμένη απόσταση αυξάνει και η διάτρηση.
Άρα πάλι το θέμα είναι η αύξηση της συγκέντρωσης.

Όποιος πιστεύει ότι με 10 παραπάνω σκάγια στα 100 ή 20 στα 200 ή 30 στα 300 ή 40 στα 400 θα σκοτώνει καλύτερα και το όπλο του έχει βελτιωθεί βλητικά ας το κάνει.
Εγώ πιστεύω ότι η βελτίωση που θα δει στις καρπώσεις θα είναι το απόλυτο μηδέν.
Το 10% στο χαρτί δεν σημαίνει 10% στο κυνήγι.

Για εμένα, το μόνο ενδιαφέρον είναι μία αύξηση στην μέγιστη συγκέντρωση 20+% κρατώντας την συγκέντρωση των ανοιχτών και ενδιάμεσων τσοκ την ίδια.
Αυτό (ευτυχώς) δεν το ισχυρίζεται κανένας.
 
Last edited:
Ο συνάδελφος όμως που ρίχνει εμπορικά εκεί είναι το μεγάλο το κλάμα!
Ο συνάδελφος να μάθει ότι με πορδές δεν βάφονται αυγά :)
Θα πληρώσει πολλά, πάρα πολλά, θα εκνευριστεί άπειρες φορές και τελικά θα μάθει ότι το φυσίγγι και η σκόπευση κάνουν την διαφορά ... :)
 
Last edited:
Άλεξ επειδή και εγώ έχω κάνει δοκιμές αλλά και άλλοι πολύ πιο έμπειροι από εμένα (στο εξωτερικό) καταλήγουμε ότι είναι σημείο προς διερεύνηση.

Τα μόνα σίγουρα μέχρι τώρα από τις ατέρμονες συζητήσεις είναι
1. Η αύξηση στην συγκέντρωση είναι το πολύ μέχρι 10% (ο Μάριος λέει από -2% μέχρι +4%, εγώ μέχρι +5% μπορεί να υπάρχει και μείωση) δεν θα τα χαλάσουμε όμως εδώ, θέλετε 10 οκ 10%.
2. Η αύξηση αυτή υπάρχει στα ενδιάμεσα τσοκ και στις ενδιάμεσες συγκεντρώσεις
3. Δεν ξέρουμε τι γίνεται στα πολύ ανοιχτά τσοκ, αν σφίγγουν έχεις απώλεια 1-2 τσοκ.
4. Την όποια αύξηση στην συγκέντρωση στα ενδιάμεσα τσοκ δεν συνεπάγεται ότι την έχεις και στην μέγιστη συγκέντρωση η οποία είναι αυτή που ενδιαφέρει τους περισσότερους.

Σχετικά με την "δύναμη" των σκαγιών που λέγεται συνέχεια θα σας πω ότι όταν η συγκέντρωση αυξάνει με οποιονδήποτε τρόπο σε ένα συγκεκριμένο φυσίγγι σε μια συγκεκριμένη απόσταση αυξάνει και η διάτρηση.
Άρα πάλι το θέμα είναι η αύξηση της συγκέντρωσης.

Όποιος πιστεύει ότι με 10 παραπάνω σκάγια στα 100 ή 20 στα 200 ή 30 στα 300 ή 40 στα 400 θα σκοτώνει καλύτερα και το όπλο του έχει βελτιωθεί βλητικά ας το κάνει.
Εγώ πιστεύω ότι η βελτίωση που θα δει στις καρπώσεις θα είναι το απόλυτο μηδέν.
Το 10% στο χαρτί δεν σημαίνει 10% στο κυνήγι.

Για εμένα, το μόνο ενδιαφέρον είναι μία αύξηση στην μέγιστη συγκέντρωση 20+% κρατώντας την συγκέντρωση των ανοιχτών και ενδιάμεσων τσοκ την ίδια.
Αυτό (ευτυχώς) δεν το ισχυρίζεται κανένας.
Έχουμε επίσημη απάντηση‼️ από κάποιον οπλουργο με περγαμηνές ,όπως ας πούμε ο παπατσαρουχας❓‼️
 
Νίκο σε εσένα και εμένα που γεμίζουμε τα φυσίγγια μας τίποτα!
Εμείς θα κάνουμε δοκιμές και θα την βρούμε την άκρη.
Ο συνάδελφος όμως που ρίχνει εμπορικά εκεί είναι το μεγάλο το κλάμα!

Τοτε ....το συμπερασμα που βγαινει....ειναι οτι το φυσιγγιο κανει την διαφορα...Αυτο μου λες
Γιωργο.....και αυτο πιστευω και εγω φιλε !!
 
Καλημερα και απο εδω παλλικαρια !!!
Εχω καποιες αποριες και οποιος φιλος και συναδελφος ξερει...και μπορει ας μου απαντησει !!!

Εχουμε ενα οπλο με 18,3 αυλο...και κωνο απειραχτο...δεν ξερω τι κωνο εχει...και μας βγαζει αυτες
τις τουφεκιες στα 30 και στα 35 μετρα με 3*αστρα μαμα τσοκ....και οχι φουλ τσοκ !!!

Και η απορια μου ειναι η εξης. Τι περισσοτερο θα μου δωσει ο φτιαγμενος κωνος ???
Και αν μου δωσει ''αυτο το παραπανω'' ...τι να το κανω ???

View attachment 52449

View attachment 52450

View attachment 52451

View attachment 52452

View attachment 52453

Και οπως βλεπετε...οι δοκιμες ειναι απο τα 32 εως τα 48 γραμμαρια ..και σε ψιλα σκαγια και
σε χοντρα !!!
Ριξτε και μια στις ταχυτητες....και παλι ρωταω....Τι παραπανω θα μου δωσει ο φτιαγμενος
κωνος ???
Τίποτα Νίκο γιατί εσύ χτίζεις για το όπλο σου και γνωρίζεις και τι κάνεις .Στη μεγάλη πλειοψηφία που δεν είναι ιδιογομωτες και ψάχνουν κάθε χρόνο για φυσίγγια με αυτά που γίνονται πολλά θα δώσει.Οπως δεν θα δώσει και σε αυτόν που διατίθεται να αγοράσει καμία 20 άρια διαφορετικά φυσίγγια και να κάνει δοκιμές γιατί αν δοκιμάσεις 20 μάρκες κάποιο θα σε ικανοποιήσει .
 
Τίποτα Νίκο γιατί εσύ χτίζεις για το όπλο σου και γνωρίζεις και τι κάνεις .Στη μεγάλη πλειοψηφία που δεν είναι ιδιογομωτες και ψάχνουν κάθε χρόνο για φυσίγγια με αυτά που γίνονται πολλά θα δώσει.Οπως δεν θα δώσει και σε αυτόν που διατίθεται να αγοράσει καμία 20 άρια διαφορετικά φυσίγγια και να κάνει δοκιμές γιατί αν δοκιμάσεις 20 μάρκες κάποιο θα σε ικανοποιήσει .

Την απαντηση ..που εδωσα και στον Γιωργο θα δωσω και σενα Γιαννη μου!!!
Το φυσιγγιο κανει την διαφορα φιλε !!
 
Και όσο για πιστοποίηση εκ νέου μετά κώνου μη τρελεναιστε γιατί τα αμερικανικά δεν παίρνουν καν από τράπεζα δοκιμών όπως και τα τουρκικά και διάφορα άλλα που παίρνουν σε άλλη χώρα.
Μάλλον οι ευρωπαίοι είναι μ@λάκες τότε ... :)
Να το σταματήσουν ...
 
Καλημερα και απο εδω παλλικαρια !!!
Εχω καποιες αποριες και οποιος φιλος και συναδελφος ξερει...και μπορει ας μου απαντησει !!!

Εχουμε ενα οπλο με 18,3 αυλο...και κωνο απειραχτο...δεν ξερω τι κωνο εχει...και μας βγαζει αυτες
τις τουφεκιες στα 30 και στα 35 μετρα με 3*αστρα μαμα τσοκ....και οχι φουλ τσοκ !!!

Και η απορια μου ειναι η εξης. Τι περισσοτερο θα μου δωσει ο φτιαγμενος κωνος ???
Και αν μου δωσει ''αυτο το παραπανω'' ...τι να το κανω ???

View attachment 52449

View attachment 52450

View attachment 52451

View attachment 52452

View attachment 52453

Και οπως βλεπετε...οι δοκιμες ειναι απο τα 32 εως τα 48 γραμμαρια ..και σε ψιλα σκαγια και
σε χοντρα !!!
Ριξτε και μια στις ταχυτητες....και παλι ρωταω....Τι παραπανω θα μου δωσει ο φτιαγμενος
κωνος ???
Όλες όμως οι κανες ακόμα και του ίδιου μοντέλου δεν είναι ίδιες.αλλες μπορεί να θέλουν άλλες όχι.προσωπικα δεν θα πείραζα κώνο.θα ξεκινούσα από τα φυσίγγια τα τσοκ και αν δεν έβλεπα βελτίωση τότε και μόνο τότε θα το σκεφτόμουνα.μιλαω πάντα για μένα που ρίχνω εμπορικά και δεν ασχολούμαι ούτε και θέλω ν ασχοληθώ με ιδιογομωση.υπαρχουν όμως κάποιοι που βλέπουν βελτιώσεις με τους κώνους για αυτό καλό είναι να μην αμφισβητούμε μερικά πραματα
 
Τίποτα Νίκο γιατί εσύ χτίζεις για το όπλο σου και γνωρίζεις και τι κάνεις .Στη μεγάλη πλειοψηφία που δεν είναι ιδιογομωτες και ψάχνουν κάθε χρόνο για φυσίγγια με αυτά που γίνονται πολλά θα δώσει.Οπως δεν θα δώσει και σε αυτόν που διατίθεται να αγοράσει καμία 20 άρια διαφορετικά φυσίγγια και να κάνει δοκιμές γιατί αν δοκιμάσεις 20 μάρκες κάποιο θα σε ικανοποιήσει .

Γιαννη ξερεις τι μου κανει εντυπωση ???
Δεν εχω δει μια δοκιμη απο οπλο με νορμαλ μαμα κωνο....και μετα με τον φτιαγμενο κωνο...
Μονο ''λογια'' ακουω....με την καλη εννοια το λεω....αλλα βαλτε μια ρημαδα δοκιμη να την δω...και να
βγαλω τα συμπερασματα μου !!
ΟΚ. Δεν αμφισβητω τα λεγομενα κανενος....Αλλα τεκμηριωστε αυτο που λετε...εστω με μια δοκιμη!!!
 
Όλες όμως οι κανες ακόμα και του ίδιου μοντέλου δεν είναι ίδιες.αλλες μπορεί να θέλουν άλλες όχι.προσωπικα δεν θα πείραζα κώνο.θα ξεκινούσα από τα φυσίγγια τα τσοκ και αν δεν έβλεπα βελτίωση τότε και μόνο τότε θα το σκεφτόμουνα.μιλαω πάντα για μένα που ρίχνω εμπορικά και δεν ασχολούμαι ούτε και θέλω ν ασχοληθώ με ιδιογομωση.υπαρχουν όμως κάποιοι που βλέπουν βελτιώσεις με τους κώνους για αυτό καλό είναι να μην αμφισβητούμε μερικά πραματα
Μια άποψη αν δεν αμφισβητηθεί δεν θα γίνει ποτέ αντικειμενική‼️
Δεν είμαστε πρόβατα που το πρώτο πέφτει στο ρέμα κ ακολουθούν όλα‼️
 
Και για να σου δώσω Νίκο ένα παράδειγμα φίλος έστειλε ένα 686 με 18,4 αυλούς για κώνο στον παπατσαρ.και προς τιμήν του του απάντησε ότι το τουφέκι δεν χρειάζεται κώνο του έβαλε τα λεφτά στις κάνες και του το έστειλε πισω
 
Τη διαφορά την κάνει ο σκοπευτής και μετά όλα τα άλλα απλά λέμε ότι σε ένα όπλο με στενό αυλό φένεται καθαρά ότι η διεύρυνση κώνου το βοηθάει να δουλέψει πολύ καλύτερα μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων και εύρος γραμμαρίων .Εχετα βγάλει και συμπέρασμα βλέπω το πολύ με το ζόρι 10% δεν ξέρω από πού το πήρατε έτοιμο και ποιος το διαπίστωσε με δικό του όπλο ,αλλά και αν το διπαιστωσε ισχύει μόνο για την δική του κανη γιατί δεν είναι ίδια με τις άλλες ,και μετά αρχιζεται 10% το παίρνω με καλύτερο φυσίγγι και μπλέκεται τη κατάσταση μη αποδεχόμενη ότι ο κώνος βελτιώνει . Έχεται σκεφτεί ότι με βελτιωμένο κώνο αν χτίσω φυσίγγι μπορεί να βρεθώ και 20% καλύτερος αλλά μετά θα πείτε τι να τι κάνω τόση συγκέντρωση και κατανομή είναι υπερβολικά άχρηστη .Δε θα σας βρει κανείς πουθενά .Εγώ έχω μια φθηνή καραμπίνα με 57 πόντους κύλινδρο και κώνο και σκοτώνω με εμπορικά κοινά φυσίγγια άνετα μέχρι το όριο δεν ξέρω πόσοι σκοτώνεται με εμπορικά και 9αρακια με 5* στα 35 μέτρα η δε βάζετε στο κύλινδρο 40γρ 6αρακι και ιδιογομωση .Αρέσει δεν αρέσει ο κώνος βελτιώνει και φανερώνεται από τις εταιρίες σιγά σιγά που όλο ένα και βγάζουν όπλα με επιμήκυνση κώνου έφτασε σε σημείο να βγάλει και η μπενελι που ισχυρίζεται ότι στο τέλος όλοι θα καταλήξουν στον 18.3 αυλό,αυτό έχει ειπωθεί προ καιρού,αλλά για να δουλεύει σωστά η αδράνεια της και να μη φύγει από το συγκεκριμένο αυλό αρχίζει και επιμηκύνει κώνους και να κάνει κρυογονικες επεξεργασίες.Θα ήθελα κάποια στιγμή τη σύγκριση τουρκικού αυτογεμες αδράνειας με 18.7 με μια μπενελι 18.3 για να βλέπαμε εννοείται με εμπορικά φυσιγγακια ποσσα απίδια βάζει ο σάκος .Αν και εγώ πει ότι ιδανικός αυλός για μένα είναι ο 18.5.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top