Οι κήποι μας..

Και η ώρα για τα κοντουλα ήρθε...
View attachment 50860View attachment 50861View attachment 50862View attachment 50863
Αδιάψευστος μάρτυρας της ωριμανσης... Τα έντομα που είχαν χτυπήσει κάποια, ευτυχώς όχι πολλά ....
View attachment 50864
Είχα χρόνια να δω χρυσόμυγες!!! Οταν ήμουν μικρός τις έπιανα, τις έδενα με κλωστή και τις άφηνα να πετούν γύρω μου! Αλλοιώς τις φύλαγα σ΄ ένα σπιρτοκούτι με λίγη ζάχαρι! Η φύση είναι τρέλλα.love.
 
Αν έχετε λεμονιές και έχουν ακόμα λεμόνια ώριμα πάνω κρατήσει ή πέσει κάτω κίτρινα για ανοίξτε τα και δείτε τα κουκούτσια.Θα έχουν σκασει! Φύτεμα σε αφράτο χώμα και θα βγουν νερατζιές ή και λεμονιά παρεμφερή! Όποιος θέλει να παίξει ας το κάνει.Τα μεγαλώνει και αργότερα τα μπολιάζει!
Έχω ήδη αρκετά δεντράκια με αυτόν τον τρόπο και έβαλα κουκούτσια πάλι να βγουν και άλλα! Δεν θα πιάσουν όλα, αλλά η προσπάθεια μετράει.Και αν δεν τα θέλουμε τα φροντίζουμε, τα κεντρώνουμε και τα δίνουμε σε φίλους να τα χαρούν!Επίσης, ό,τι φρούτο τρώμε καλό θα ήταν να κρατάμε τα κουκούτσια να τα στεγνώνουμε και να τα πετάμε στην φύση! Αργότερα θα μας ανταμείψει!
 
Last edited:
Αν έχετε λεμονιές και έχουν ακόμα λεμόνια ώριμα πάνω κρατήσει ή πέσει κάτω κίτρινα για ανοίξτε τα και δείτε τα κουκούτσια.Θα έχουν σκασει τα κουκούτσια! Φύτεμα σε αφράτο χώμα και θα βγουν νερατζιές
Άμα φυτέψεις κουκούτσια από λεμόνι βγαίνει νερατζιά?Έχω 5-6 κουκούτσια από κα'ι'σια,τι λες να βγουν?
 
Άμα φυτέψεις κουκούτσια από λεμόνι βγαίνει νερατζιά?Έχω 5-6 κουκούτσια από κα'ι'σια,τι λες να βγουν?
Αν έχει μπολιαστεί πάνω σε νερατζιά, νερατζιά θα βγει.Αν είναι λεμονιά από σπόρο και φυτέψεις κουκούτσι θα βγει λεμονιά αλλά όχι σαν το ίδιο δέντρο αλλά με διαφορετικά στοιχεία!
 
Λοιπόν μάγκες, πήγε αδερφός σήμερα χωριό και του είπα να μου τραβήξει φώτο τα μπολιάσματα πως πάνε.Δεν ξέρει γενικά αλλα τα βρήκε όλα!Πιάσανε όλα αυτά που είχαν μείνει και πέταξαν ειδικά ένα μάτι περγαμόντου που το είχα ξεγραμμένο!View attachment 50438View attachment 50439View attachment 50440View attachment 50441
Δύο πρώτες φώτο μάτια περγαμόντο και οι δύο μετά πορτοκάλι.Δίπλα το πιο σκουρόχρωμο είναι πορτοκαλιά περσινή άλλο σόι που το είχα πει.Και από την άλλη πλευρά που δεν φαίνεται ένα κλωνάρι μανταρινιά που ήταν στην αρχή.Δηλαδή η μανταρινιά έγινε δύο κλαδιά περγαμόντο,2 πορτοκάλι,ένα πορτοκάλι άλλο σόι και ένα μανταρινιά που ήταν το αρχικό δέντρο, έμεινε ως έχειν!
Σήμερα πρόλαβα και πήγα στο χωράφι! Προχωράμε καλά! 20220713_221733.jpg20220713_221847.jpg20220713_221904.jpg20220713_221923.jpg20220713_221940.jpg
 
Η μπαμια να δεις Γιωργο
Θα μισησεις το φαι της
Τρεις φορες την βδομαδα να κοβεις παλι θα μενει πισω εαν εχεις βαλει ποσοτητα

Μια χρονια ειπαμε να βαλουμε με τον πατερα μπαμια και μπιζελι(αρακα) παραπανω να περνουμε και ατην αγορα
Ειμασταν οι πρωτοι που δωσατε στην λαχαναγορα αλλα ειδικα την μπαμια που την λατρευα σαν φαι την ειχα μισησει

Σε καποια φαση ειχα χασει την ευχαριατηση της συγκομιδης και πηγαινα μονο και μονο για να βοηθω τον πατερα και να σηκωνω κατι ορτυκακια που επιαναν μεσα να κανω την χαρα τους
 
Η μπαμια να δεις Γιωργο
Θα μισησεις το φαι της
Τρεις φορες την βδομαδα να κοβεις παλι θα μενει πισω εαν εχεις βαλει ποσοτητα

Μια χρονια ειπαμε να βαλουμε με τον πατερα μπαμια και μπιζελι(αρακα) παραπανω να περνουμε και ατην αγορα
Ειμασταν οι πρωτοι που δωσατε στην λαχαναγορα αλλα ειδικα την μπαμια που την λατρευα σαν φαι την ειχα μισησει

Σε καποια φαση ειχα χασει την ευχαριατηση της συγκομιδης και πηγαινα μονο και μονο για να βοηθω τον πατερα και να σηκωνω κατι ορτυκακια που επιαναν μεσα να κανω την χαρα τους
Είναι ωραία η μπάμια φίλε!
Εμείς έχουμε της Πυλαίας ξακουστή μπάμια και νόστιμη! Ειδικά με κοτόπουλο την γουστάρω πολύ!
 
Είναι ωραία η μπάμια φίλε!
Εμείς έχουμε της Πυλαίας ξακουστή μπάμια και νόστιμη! Ειδικά με κοτόπουλο την γουστάρω πολύ!
Και με χοιρινο (παντσετα κυβους αλλα διαλεξε ζωο με λιγο λιπος) θα σου αρεσει
 
Η μπαμια να δεις Γιωργο
Θα μισησεις το φαι της
Τρεις φορες την βδομαδα να κοβεις παλι θα μενει πισω εαν εχεις βαλει ποσοτητα

Μια χρονια ειπαμε να βαλουμε με τον πατερα μπαμια και μπιζελι(αρακα) παραπανω να περνουμε και ατην αγορα
Ειμασταν οι πρωτοι που δωσατε στην λαχαναγορα αλλα ειδικα την μπαμια που την λατρευα σαν φαι την ειχα μισησει

Σε καποια φαση ειχα χασει την ευχαριατηση της συγκομιδης και πηγαινα μονο και μονο για να βοηθω τον πατερα και να σηκωνω κατι ορτυκακια που επιαναν μεσα να κανω την χαρα τους
Δεν γίνονται όλες μαζί και αν ξεχάσεις κάποια μέρα με την μέρα από κινέζου γίνεται αφρικανού....Άσε που σε πιάνει και φαγούρα.
 
Εχετε παρατηρησει και εσεις φετος να ειναι εξαιρετικα πολλα τα τζιτζικια;
Ειδικα φετος ειναι το κατι αλλο!!!
Γεια σου ρε Χρύσανθε, δεν σου ξεφεύγει τίποτα.Ξυράφι είσαι.Όντως, είναι πάρα πολλά σε σημείο να σε ζαλίζουν...Περνάνε κοπανάνε πάνω σου και σε κατουράνε....sarcastic.
 
Εχετε παρατηρησει και εσεις φετος να ειναι εξαιρετικα πολλα τα τζιτζικια;
Ειδικα φετος ειναι το κατι αλλο!!!
Κι εδώ έτσι είναι, το παρατήρησα κι εγώ ... Σκέφτηκα στην αρχή μήπως είναι ιδέα μου, μήπως ξεχνώ από την μια χρονιά στην άλλη ... Αλλά είδα προχθές ρεπορτάζ στο τοπικό κανάλι (Νέα TV) που το είχαν θέμα, όπου μίλησε και κάποιος επιστήμονας του Ινστιτούτου Ελιάς, Υποτροπικών φυτών και Αμπέλου Χανίων, και το επιβεβαίωσε !!! ;) :cool:
Υ.Γ. 1. Μακάρι να ήταν και 10 φορές περισσότερα τα τζιτζίκια ... και να μην υπήρχαν μύγες, κουνούπια και κατσαρίδες !!!:mad:
Υ.Γ. 2. Έτσι κι αλλιώς, εγώ... τα ακούω συνέχεια, (χειμώνα - καλοκαίρι) και τα έχω συνηθίσει, και δεν με ενοχλούν!!!

.sarcastic.
 
Τα νταβάνια έχουν εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια.Που άλλες χρονιές δεν μπορούσες να σταθείς στον κήπο σε πυρπολούσαν από παντού, διαπεραστικός πόνος.
Αλυσιδα ειναι ολα, χαθηκαν μουλαρια γαϊδουρια χαθηκαν και τα νταβανια. Πριν καμια 25αρια χρονια, χτιζαμε με το πατερα στη Σετα ενα τοιχο με πετρα, και μας ειχαν φαει!!!! Κοπαναγα σφαλιαρα στο ποδι και σκοτωνα 10....
 
Back
Top