Φυσίγγια για Λαγό

Το οπλο σίγουρα δεν θα πάθει σιγουρα τίποτα απο 30bar παραπάνω,Αλλα γιατί να ξεφύγουμε απο τα όρια που έχει ορίσει ο κατασκευαστής ειναι το θέμα..
Αφού κυνηγάς λαγο προτίμησε κάποιο απο: remington express 35,5,federal hi-brass 35,5 γρ,η rottweill waidmannsheil 36γρ και θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο άποψη πιεσεων και αποτελεσματικότητας :)
 
Last edited:
Το οπλο σίγουρα δεν θα πάθει σιγουρα τίποτα απο 30bar παραπάνω,Αλλα γιατί να ξεφύγουμε απο τα όρια που έχει ορίσει ο κατασκευαστής ειναι το θέμα..
Αφού κυνηγάς λαγο προτίμησε κάποιο απο: remington express 35,5,federal hi-brass 35,5 γρ,η rottweill waidmannsheil 36γρ και θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο άποψη πιεσεων και αποτελεσματικότητας :)

Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Δεν ήξερα ότι βγαίνουν σε χαμηλές πιέσεις αυτές η μάρκες γιατί σε site σπάνια γράφουν πιέσεις! Είμαι φαν της Λάμπρο και έχω καημό για το κόκκινο σουπερ Λάμπρο που το δίνει στα 680.

Αν δεν σε κουράζω, το νέο βελοξ του δορκα το έριχνε κατακορων ο πατέρας μου με το δόκανο, αυτό και στο site λέει 650(+-50) αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πιάσει και 700 πιέσεις?
 
Θα σου εγραφα πριν για το super lampro το οποιο εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα tecna πυριτιδα ρελιαστο κλεισιμο χαμηλες πιεσεις.αλλα ειδα οτι εχει 680 bar.δεν ειναι πολλα τα 30 bar παραπανω.αν θες την γνωμη μου πηγαινε το οπλο σε ενα οπλουργο να το δει και ρωτα τον την γνωμη του.επισης σε κλειστα μερη μπορεις να ριχνεις αυτο :
http://imgur.com/eoztUJK
οσοι το ριχνουν πινουν νερο στο ονομα του.ειναι μαλλινη ταπα.
 
Αν δεν σε κουράζω, το νέο βελοξ του δορκα το έριχνε κατακορων ο πατέρας μου με το δόκανο, αυτό και στο site λέει 650(+-50) αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πιάσει και 700 πιέσεις?
Θεωρητικά αυτό σημενει,Όμως εχω ρίξει το νέο βελοξ παλιά (σε ψιλά σκαγια κ ηταν μαλακό φυσιγγι)..
Δεν εχεις κανένα θέμα ασφαλείας με αυτό το φυσιγγι..Μην αγχώνεσαι..
 
Θα σου εγραφα πριν για το super lampro το οποιο εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα tecna πυριτιδα ρελιαστο κλεισιμο χαμηλες πιεσεις.αλλα ειδα οτι εχει 680 bar.δεν ειναι πολλα τα 30 bar παραπανω.αν θες την γνωμη μου πηγαινε το οπλο σε ενα οπλουργο να το δει και ρωτα τον την γνωμη του.επισης σε κλειστα μερη μπορεις να ριχνεις αυτο :
http://imgur.com/eoztUJK
οσοι το ριχνουν πινουν νερο στο ονομα του.ειναι μαλλινη ταπα.
Με βαση το 75% καθημερινης χρησης που αν ισχυει, εφοσον εχει περασει δοκιμη 900bar τοτε μπορω να ριξω 676bar? βαση αριθμων παντα! γιατι το οπλο μου δεν εχει σφραγιδα για το ποσα μπαρ αντεχει!
 
Θεωρητικά αυτό σημενει,Όμως εχω ρίξει το νέο βελοξ παλιά (σε ψιλά σκαγια κ ηταν μαλακό φυσιγγι)..
Δεν εχεις κανένα θέμα ασφαλείας με αυτό το φυσιγγι..Μην αγχώνεσαι..
πιστευεις οτι αν το παρω σε χαμηλα νουμερα 4-5 ισως ειναι πιο κοντα στο 700? σε σχεση με 8αρι?
 
πιστευεις οτι αν το παρω σε χαμηλα νουμερα 4-5 ισως ειναι πιο κοντα στο 700? σε σχεση με 8αρι?
Μπορει..Δεν γνωρίζω αν στα χοντρά σκάγια "σφίγγει"τα φυσιγγια του ο Δορκας..
Κάνε του ενα τηλ.και ανέφερε του και το οπλο που θες να τα ριξεις και θα σου απαντήσει (Ειναι και γνωστης των μπαικαλ γιατί κάποτε ηταν εισαγωγέας).
 
Last edited:
Με βαση το 75% καθημερινης χρησης που αν ισχυει, εφοσον εχει περασει δοκιμη 900bar τοτε μπορω να ριξω 676bar? βαση αριθμων παντα! γιατι το οπλο μου δεν εχει σφραγιδα για το ποσα μπαρ αντεχει!
Η Ρώσοι σφραγίζουν με πιεσεις καθημερινης χρησης και όχι δοκιμής..Γράφει 65mpa (το ίδιο γράφει και το δικό μου πλάγιο)που πολυ απλά σημενει οτι μπορει να ρίξει φυσιγγια με πίεση μέχρι 650bar για καθημερινή (Απλά φυσιγγια).
Τα ρίχνει άνετα και χωρίς πρόβλημα..Αλλα το ξαναλέω γιατι να υπερβούμε τον κατασκευαστή?
Μην νομίζεις οτι όσο ανεβενει ενα φυσίγγι σε πίεσεις άλλο τοσο γίνεται καλύτερο..Μάλλον το αντίθετο συμβενει.
 
Last edited:
Η Ρώσοι σφραγίζουν με πιεσεις καθημερινης χρησης και όχι δοκιμής..Γράφει 65mpa (το ίδιο γράφει και το δικό μου πλάγιο)που πολυ απλά σημενει οτι μπορει να ρίξει φυσιγγια με πίεση μέχρι 650bar για καθημερινή (Απλά φυσιγγια).
Τα ρίχνει άνετα και χωρίς πρόβλημα..Αλλα το ξαναλέω γιατι να υπερβούμε τον κατασκευαστή?
Μην νομίζεις οτι όσο ανεβενει ενα φυσίγγι σε πίεση άλλο τοσο γίνεται καλύτερο..Μάλλον το αντίθετο συμβενει.
Επειδη μενω πατρα και δεν εχουμε λογο κρισης μεγαλη γκαμα, εκτος απο αυτα που μου ειπες εχεις καποιο αλλο να προτινεις? Γιατι σκεφτομαι για παραγγελια απο Αθηνα η Θεσσαλονικη! Σαφως ομως εχουμε καιρο ως τον Σεπτεμβρη αλλα κουβεντα να γινεται!;)
 
Επειδη μενω πατρα και δεν εχουμε λογο κρισης μεγαλη γκαμα, εκτος απο αυτα που μου ειπες εχεις καποιο αλλο να προτινεις? Γιατι σκεφτομαι για παραγγελια απο Αθηνα η Θεσσαλονικη! Σαφως ομως εχουμε καιρο ως τον Σεπτεμβρη αλλα κουβεντα να γινεται!;)
Τα φυσιγγια που σου γράψαμε σίγουρα θα τα βρεις εύκολα στην Πάτρα.
(Τσιανικας,Στοχος,Ρουμελιωτης ).
Γιατι να τα παραγγείλεις απο Αθήνα η Θεσσαλονίκη? ?Εξάλλου ποσα κουτιά θα ριξεις στον λαγο..
 
Last edited:
Καλως ηρθες!
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=2175
Ριξε μια ματια εδω.το federal το ριχνει με το δικανο ο αδελφος μου και ειναι πολυ μαλακο και πολυ καλο φυσιγγι.εισαι πολυ κατω απο τα ορια με αυτο.γνωμη μου να ακολουθησεις πιστα τα ορια του κατασκευαστη.
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=971
Και εδω το βγαζει κατω απο 600 bar.
Γιάννη στο πρωτο άρθρο παρατήρησε ότι αυτά τα εξαιρετικά φυσίγγια long range για φάσσα, λαγό, παπί δοκιμάστηκαν με τσοκ 3* στα 25 μετρα. Οι άνθρωποι είναι για κλωτσιές επιεικώς!
 
Ασε που προσφατα την επαθα απο κακης ποιοτητα φυσιγγι του ρουμελιωτη... δικης του παραγωγης!
Σοβαρα?Και υποτίθεται οτι τα είχε βελτιώσει κατά πολυ..
Δεν έχω ρίξει τα καινούργια του,αλλα τα παλιά αν και καλα ηταν δυναμίτες.
Τι ακριβώς εγινε κ με ποιό φυσιγγι?
 
Σοβαρα?Και υποτίθεται οτι τα είχε βελτιώσει κατά πολυ..
Δεν έχω ρίξει τα καινούργια του,αλλα τα παλιά αν και καλα ηταν δυναμίτες.
Τι ακριβώς εγινε κ με ποιό φυσιγγι?
Πιο παλια μαζι με τον Σπυροπουλο τα γνωστα (RS Ρουμελιωτης-Σπυροπουλος) ηταν παρα πολυ καλα φυσιγγια. Μετα αφου χαλασε η συνεργασια δεν ηταν ποτε τα ιδια!
Εχει ακομα καποια καλα αλλα ειναι λιγα και το ρισκο μεγαλο! Μας εδωσε (τσαμπα) με εναν φιλο μου τα κοκκινα csb που βγαζει για να δοκιμασουμε μια baikal 155 που αγορασε. Το αποτελεσμα ηταν για φυσιγγι 30γρ τεραστια ανακρουσ, αλλα το χειροτερο οταν εριξα κι εγω με το δικανο, σε δυο καλυκες που εριξα το καψουλι διαλυθηκε εγινε μαυρο και επισης η βελονες μαυρισαν. Δεν το εχω παθει ποτε αυτο. σ.σ ο καλυκας ηταν διαλογης δεν ηταν μαρκας πχ nobel sport η cheddite. εγραφε απλα 12 και ειχε ενα αστερι.
 
Κατάλαβα...Μακρια και αγαπημένοι...:)
Συμφωνω! Βασικα λογω του οτι το οπλο ειναι παλιας φουρνιας συνηθως αποφευγω να παιρνω φυσιγγια που γεμιζουν οπλοπωλεια γιατι δεν εισαι σιγουρος για τις πιεσεις. ΧΩΡΙΣ να αμφιβαλω για την ποιοτητα. Προτιμω μεγαλες εταιριες οπως η λαμπρο που κανουν βλητικους ελεγχους και δεν το προσδιοριζουν βαση εμπειριας.
 
Συμφωνω! Βασικα λογω του οτι το οπλο ειναι παλιας φουρνιας συνηθως αποφευγω να παιρνω φυσιγγια που γεμιζουν οπλοπωλεια γιατι δεν εισαι σιγουρος για τις πιεσεις. ΧΩΡΙΣ να αμφιβαλω για την ποιοτητα. Προτιμω μεγαλες εταιριες οπως η λαμπρο που κανουν βλητικους ελεγχους και δεν το προσδιοριζουν βαση εμπειριας.
Ειναι να μην σου τύχει φίλε μου..
Αυτό που λες παντως εχεις δίκιο..Υπάρχουν ομως και καπιοι μικροι μερακληδες κατασκευαστές φυσιγγιων που έχουν πολυ καλα προϊόντα..
 
Ειναι να μην σου τύχει φίλε μου..
Αυτό που λες παντως εχεις δίκιο..Υπάρχουν ομως και καπιοι μικροι μερακληδες κατασκευαστές φυσιγγιων που έχουν πολυ καλα προϊόντα..
Σιγουρα! Καμια φορα καλυτερα και απο πολλα διασημα φυσιγγια. πΧ καλο φυσιγγι το biturbo το κοκκινο 36γρ εχω ακουσει απο πολλους. ενω κατι φυσιγγια που εχω ριξει απο Πυργο αγνωστα με ονομασια ΤΑΚΑ-ΤΑΚΑ σε λαγο ηταν δυναμητες!
 
Back
Top