Winchester Team

κατα 99,99% μετρησες σωστά
η FN οτιναναι διαστάσεις
η Briley η Καρλσον κ.α. συνήθως είναι σύμφωνα με τον αυλό και τα καθιερωμένα (πχ. 0,5 μισο τσοκ η FN μπορεί να το έχει στα 0,3!)
Τοσο ειναι το δικο μου 3αρι. Και το 2* ειναι 0,6
 
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Έγραψα και σε αλλη ενότητα και θέλω να ρωτησω αν ξέρετε.βλεπω διαφορά βίντεο με φάσσα. Είναι ένας κυριος με καραμπίνα μαλον sx 3.κοκκινη.ξερει κάποιος τι τσοκ φοραει;είναι ασημένιο με κόκκινο δακτύλιο στην άκρη. Δεν έχει porting. Απλά δεν μου φενεται γνωστό τσοκ. Ευχαριστώ.
 
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Έγραψα και σε αλλη ενότητα και θέλω να ρωτησω αν ξέρετε.βλεπω διαφορά βίντεο με φάσσα. Είναι ένας κυριος με καραμπίνα μαλον sx 3.κοκκινη.ξερει κάποιος τι τσοκ φοραει;είναι ασημένιο με κόκκινο δακτύλιο στην άκρη. Δεν έχει porting. Απλά δεν μου φενεται γνωστό τσοκ. Ευχαριστώ.
Μήπως εννοείς τα signature invector plus;
 
Χαιρετώ την ομάδα... Ήθελα να ρωτήσω γνωρίζεις κάποιος τι αυλό έχει η sx4 big game? H εταιρεία παντού λέει 18,8 αλλά για ένα όπλο με κάννη slug μου φαίνεται λίγο άκυρο να έχει διευρυμένο αυλό αφού η χρήση του προορίζεται για μονοβολα κυρίως.
 
Χαιρετώ την ομάδα... Ήθελα να ρωτήσω γνωρίζεις κάποιος τι αυλό έχει η sx4 big game? H εταιρεία παντού λέει 18,8 αλλά για ένα όπλο με κάννη slug μου φαίνεται λίγο άκυρο να έχει διευρυμένο αυλό αφού η χρήση του προορίζεται για μονοβολα κυρίως.
Τι σχεση εχει ο αυλος με το μονοβολο;;;; το τσοκαρισμα ρυθμιζει τα παντα
 
Χαιρετώ την ομάδα... Ήθελα να ρωτήσω γνωρίζεις κάποιος τι αυλό έχει η sx4 big game? H εταιρεία παντού λέει 18,8 αλλά για ένα όπλο με κάννη slug μου φαίνεται λίγο άκυρο να έχει διευρυμένο αυλό αφού η χρήση του προορίζεται για μονοβολα κυρίως.
18.4 βγαινει φιλε μου
 
Πες τα στην εταιρια σου χααχαχαχαχ
Περνάει μέσα στην τρυπα που έχει κάνει το πρωτο , όλα τα υπόλοιπα Τόλη το χωνι , με μπρενεκε , ένα δέκατο πιο στενό το τσοκ από την διάμετρο του βλήματος το μυστικό στο μονοβολο, όλα ο παντογνωστης πρεπει να τα γραφει
 
Τι σχεση εχει ο αυλος με το μονοβολο;;;; το τσοκαρισμα ρυθμιζει τα παντα
Από όσα ξέρω τόσα χρόνια ο αυλός παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Άλλο 18,4 άλλο 18,8...Επειδη κυνηγάω γουρούνι πάνω από 20 χρόνια κ εχω κάνει άπειρες δοκιμές με τα περισσότερα μονοβολα της αγοράς έχω διαπιστώσει ότι ένας αυλός 18,4 έως 18,5 είναι βλητικα πολύ ανώτερος (στα μονοβολα εννοώ) από έναν 18,8...ότι τσοκ κ να βάλεις...
 
Last edited:
Από όσα ξέρω τόσα χρόνια ο αυλός παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Άλλο 18,4 άλλο 18,8...Επειδη κυνηγάω γουρούνι πάνω από 20 χρόνια κ εχω κάνει άπειρες δοκιμές με τα περισσότερα μονοβολα της αγοράς έχω διαπιστώσει ότι ένας αυλός 18,4 έως 18,5 είναι βλητικα πολύ ανώτερος (στα μονοβολα εννοώ) από έναν 18,8...ότι τσοκ κ να βάλεις...
Εχω όπλα σχεδόν με όλους τους αυλους, σε αυλό 18.8 κ 18.7 όταν το τσοκ είναι ισο η ένα δέκατο πιο στενό από το βλήμα , κ το κοντακι φυσικά ρίχνει εκεί που κοιτάς περναει το καθενα μέσα στην τρυπα του προηγουμενου στο χαρτόνι , αυτό που γράφω το κάνω κιόλας
 
Αυτό το είχα γράψει παλαιότερα το καλύτερο για να έχεις επιτυχία με μόνοβολα είναι αυτό που γράφει Δημήτρης μετράς το μονοβολο με παχυμετρο και βάζεις τσοκ ελαφρώς στενότερο 1 και 2/10 ακόμα ίσα να το σιδερωνει που λέμε είναι το μυστικό της ευθυβολιας.
 
Εχω όπλα σχεδόν με όλους τους αυλους, σε αυλό 18.8 κ 18.7 όταν το τσοκ είναι ισο η ένα δέκατο πιο στενό από το βλήμα , κ το κοντακι φυσικά ρίχνει εκεί που κοιτάς περναει το καθενα μέσα στην τρυπα του προηγουμενου στο χαρτόνι , αυτό που γράφω το κάνω κιόλας
Αν ο αυλός είναι 18.2 δηλαδή τι παθαίνει και χάνει την ευθυβολία ;;;

Στα πόσα μέτρα τα πας τρύπα τρύπα ;;;
Να υποθέσω στημένο το όπλο, εκτός αν το τρύπα τρύπα το γράφεις χαριτολογώντας.

Αυτό το είχα γράψει παλαιότερα το καλύτερο για να έχεις επιτυχία με μόνοβολα είναι αυτό που γράφει Δημήτρης μετράς το μονοβολο με παχυμετρο και βάζεις τσοκ ελαφρώς στενότερο 1 και 2/10 ακόμα ίσα να το σιδερωνει που λέμε είναι το μυστικό της ευθυβολιας.
Αν ο αυλός είναι 18.2 δηλαδή τι παθαίνει και χάνει την ευθυβολία ;;; ίδια ερώτηση ...
 
Αν ο αυλός είναι 18.2 δηλαδή τι παθαίνει και χάνει την ευθυβολία ;;;

Στα πόσα μέτρα τα πας τρύπα τρύπα ;;;
Να υποθέσω στημένο το όπλο, εκτός αν το τρύπα τρύπα το γράφεις χαριτολογώντας.


Αν ο αυλός είναι 18.2 δηλαδή τι παθαίνει και χάνει την ευθυβολία ;;; ίδια ερώτηση ...
Για το τσοκ λέμε Βασίλη το τελευταίο σημείο επαφής βλήματος κάνης ,τώρα αν όλη η κανη είναι 1 ή 2/10 μικρότερη του βλήματος ρίξε με κύλινδρο εφόσον είναι το ίδιο και αυτός
 
Αν ο αυλός είναι 18.2 δηλαδή τι παθαίνει και χάνει την ευθυβολία ;;;

Στα πόσα μέτρα τα πας τρύπα τρύπα ;;;
Να υποθέσω στημένο το όπλο, εκτός αν το τρύπα τρύπα το γράφεις χαριτολογώντας.


Αν ο αυλός είναι 18.2 δηλαδή τι παθαίνει και χάνει την ευθυβολία ;;; ίδια ερώτηση ...
Με δυο λόγια, δεν παιζει ρόλο ο αυλός στο γκρουπαρισμα, ο δικαστής των παντων είναι το τσοκ, εσυ περιμενα να με καταλαβεις
 
Δεν είναι κρυφά τα μυστικά για χρήση του μονοβολου . Κοντή κάνη απαραίτητα , 5 άστρα τσοκ , κι ίδια διάμετρο βολίδας η 1/10 ποιο μεγάλη να το σιδερώνει η κάνη . Αν υπάρχουν αυτά , στα 40-50 μέτρα μπορείς να τα βάζεις σε 10 πόντους γύρω γύρω . Βέβαια για να το καταφέρεις αυτό θέλει πολύ προπόνηση .
 
Kαλημερα τα κλειστρα εχουν μια μικρη επιφανειακη σκληρυνση για περισσοτερη αντοχη .Το ασημι λειωνει απο τους 600 περιπου βαθμους και πανω,τωρα που καταργηθηκε το καδμιο [καρκινογονο] που βοηθουσε την ρευστοτητα της κολλησης χρειαζεται να επιμεινεις λιγο παραπανω θερμικα ωστε να μπει η κολληση πιο βαθεια μεταξυ των κομματιων.Κανονικα σε αυτες τις περιπτωσεις βαζεις καινουργιο πειρο και μια ειδικη κολα που αντεχει πανω απο 4000 psi .Το κανει τσιμεντο!!!!!
 
Back
Top