Beeper

Και τα δύο που ανέφερες έχουν το ηχείο ενσωματωμένο στο μπιπερ. Είναι όντως δυνατά.Τα πιο δυνατά μπιπερ που έχω είναι το παλιό το dogtra με το ηχείο πάνω όπως και του Θόδωρου του Σκουλη . Με τη διαφορά ότι το πρώτο έχει μόνο ένα ήχο σε έρευνα και φερμα ενώ του Σκουλη έχει άλλο για φερμα και άλλο για έρευνα με τέσσερις διαφορετικές επιλογές και άλλο για πόντα. Για μένα η ποντα είναι πολύ σημαντική γιατί όταν το πουλί κοταριζει έχεις άποψη του τι γίνεται....
Συνάδελφε έχεις το τηλέφωνο του Σκουλη?
 
Δεν έχει site θα σου στείλω φωτογραφία το απόγευμα να το δεις. Έχει εξωτερικό ξεχωριστό ηχείο πάνω. Δυνατό ήχο με αυξομείωση της έντασης, άλλο ήχο για έρευνα, άλλο για φερμα και πόντα.
 
Αυτό είναι το μπιπερ του Σκουλη. Το συγκεκριμένο είναι αγορασμενο το 2017.....η ακουστικότητα του είναι απίστευτη. Για μένα είναι από τα καλύτερα μπιπερ. Αν και τα δύο τελευταία χρόνια δεν το δουλεύω.... λόγω του ότι κυνηγάω μόνο με τα GPS. Έχω βέβαια πάνω στα κολάρα δύο γαλλικά τα οποία δεν τα ανοίγω ποτέ..... IMG_20220823_174324.jpgIMG_20220823_174327.jpgIMG_20220823_174331.jpg
 
Δουλεύει με μία μπαταρία των 9 volt . Ανάλογα πόσο το δουλεύεις μπορεί να χρειαστεί αλλαγή μέσα στη σεζόν. Οι επιλογή των ήχων γίνεται εσωτερικά. Η επιλογή αν θα δουλεύει φερμα, έρευνα και φερμα,η ενεργοποίηση ή όχι της ποντας και η ένταση γίνονται εξωτερικά με τον μαγνήτη ενεργοποίησης
 
Χαιρετώ την παρέα. Περιμένω να παραλάβω το Num Axes Canibeep Pro αυτές τις μέρες. Το ηχείο προς πια κατεύθυνση πρέπει να είναι ; Βλέπω αρκετούς να το τοποθετούν με το ηχείο να κοιτάει μπροστά και άλλους να κοιτάει πίσω προς το στήθος. Ευχαριστώ.
Capture.PNG
 
Χαιρετώ την παρέα. Περιμένω να παραλάβω το Num Axes Canibeep Pro αυτές τις μέρες. Το ηχείο προς πια κατεύθυνση πρέπει να είναι ; Βλέπω αρκετούς να το τοποθετούν με το ηχείο να κοιτάει μπροστά και άλλους να κοιτάει πίσω προς το στήθος. Ευχαριστώ.
View attachment 63293
Το ηχείο προς τα πίσω για να μη σκαλώνει..... και να μην τρελαίνει το σκυλί και για να μην καταστραφεί μετά από μερικά σκαλωματα.... καλό είναι να βάλεις ένα αντίβαρο..... κάποιος νομίζω ο Κώστας ο διαχειριστής είπε για βάρος από ζώνη καταδύσεων..... αντίθετα από το μπιπερ.... έτσι ώστε να μένει στο σβέρκο του σκύλου.... δίνει καλύτερη ακουστικοτητα
 
Το ηχείο προς τα πίσω για να μη σκαλώνει..... και να μην τρελαίνει το σκυλί και για να μην καταστραφεί μετά από μερικά σκαλωματα.... καλό είναι να βάλεις ένα αντίβαρο..... κάποιος νομίζω ο Κώστας ο διαχειριστής είπε για βάρος από ζώνη καταδύσεων..... αντίθετα από το μπιπερ.... έτσι ώστε να μένει στο σβέρκο του σκύλου.... δίνει καλύτερη ακουστικοτητα
Σε ευχαριστώ Βασίλη. Το αντίβαρο δηλαδή να είναι στο λαιμό και το ηχείο στο σβέρκο ;
 
20211214_161110_resized_resized.jpg
Αντίβαρο καταδυσης κ μενει ετσι ακριβως οπως το βλεπεις.
Χαιρετώ την παρέα. Περιμένω να παραλάβω το Num Axes Canibeep Pro αυτές τις μέρες. Το ηχείο προς πια κατεύθυνση πρέπει να είναι ; Βλέπω αρκετούς να το τοποθετούν με το ηχείο να κοιτάει μπροστά και άλλους να κοιτάει πίσω προς το στήθος. Ευχαριστώ.
View attachment 63293
 
Βρήκα ίδιο Κώστα σε βάρος 500gr. Μήπως είναι βαρύ όμως ;
Ας ειναι...το κολαρο δεν θα το σφιξεις τέρμα, θα εχει ουτως ή αλλος μπόσικα...καθως θα τρεχει, ο βομβιτής θα ανεβαινει μονος του στον αυχενα του σκυλου.....
 
Θα πρέπει να είναι βαρύτερο από το μπιπερ μαζί με την μπαταρία του..... ζύγισε το μπιπερ και ψάξε κάτι αντίστοιχο....μου άρεσε πολύ η ιδέα του Κώστα....
Όντως είναι πολύ καλή ιδέα. Αυτό σκέφτηκα και εγώ να ζυγίσω πρώτα το beeper και μετά να πάρω βαρίδιο.
 
Back
Top