Πού υπηρετήσαμε;

96β εσσο,241 σειρά, 7η ΕΜΑ τεθωρακισμένα Αλεξανδρούπολη‼️17 μήνες Σιν 4 Αυλώνα(3μηνες φυλακή,βγαίναμε κ μπαιναμε το ξημέρωμα)
Από 7η πέρασα και εγώ αλλά την είχαν πάει μακρύτερα στον Προβατώνα 2001β εσσο 271 σειρά
Απολυτήριο από 8η Γιάννενα
 
Από 7η πέρασα και εγώ αλλά την είχαν πάει μακρύτερα στον Προβατώνα 2001β εσσο 271 σειρά
Απολυτήριο από 8η Γιάννενα
Εμεις είχαμε κ στρατονομία μέσα....παραμονή Πρωτοχρονιάς ήμουν θάλαμοφύλακας ,ύλη διοικήσεως,είχαμε μετατρέψει τους δύο θαλάμους σε μπαρμπουτιερες μας την πέφτει ένας από δαυτους....ασσο2 ο Τζων, 20 ημ φυλακή‼️
 
Εμεις είχαμε κ στρατονομία μέσα....παραμονή Πρωτοχρονιάς ήμουν θάλαμοφύλακας ,ύλη διοικήσεως,είχαμε μετατρέψει τους δύο θαλάμους σε μπαρμπουτιερες μας την πέφτει ένας από δαυτους....ασσο2 ο Τζων, 20 ημ φυλακή‼️
Στην 22ΕΜΑ με βάζουν ενέδρα στην πύλη 22:00-24:00.Σκανε τα φιλαράκια που ήταν εξοδουχοι και μου φέρνουν τα σουβλάκια.
Το πρωί που ξύπνησα στην ενέδρα μου έκανε νόημα ο Υλαρχος να βγω στον τακο.Βγήκα αναφορά.20 Φ.4 μέρες το κάθε σουβλάκι το 1999!Μετά σου λέει ακρίβεια...
 
Στην 22ΕΜΑ με βάζουν ενέδρα στην πύλη 22:00-24:00.Σκανε τα φιλαράκια που ήταν εξοδουχοι και μου φέρνουν τα σουβλάκια.
Το πρωί που ξύπνησα στην ενέδρα μου έκανε νόημα ο Υλαρχος να βγω στον τακο.Βγήκα αναφορά.20 Φ.4 μέρες το κάθε σουβλάκι το 1999!Μετά σου λέει ακρίβεια...
Αφού κοιμήθηκες ήταν καλά τα σουβλάκια
Εμείς όταν παίρναμε από ένα πιτογυραδικο στο Τυχερό όχι ύπνος δεν μας κόλλαγε μετά, λακκούβα με νερό αν βρίσκαμε στο δρόμο πέφταμε και πίναμε λές και ήμασταν σκυλιά το έτρωγες και σε έτρωγε
 
Αφού κοιμήθηκες ήταν καλά τα σουβλάκια
Εμείς όταν παίρναμε από ένα πιτογυραδικο στο Τυχερό όχι ύπνος δεν μας κόλλαγε μετά, λακκούβα με νερό αν βρίσκαμε στο δρόμο πέφταμε και πίναμε λές και ήμασταν σκυλιά το έτρωγες και σε έτρωγε
Έχω βγεί όρθιος από σουβλατζίδικο που έβαζε τις πίτες στην φριτεζα.Εβαζε ένα κομμάτι αλφαδολαστιχο από κάτω για να μην λερώνεται ο πελάτης όταν το δαγκώνει αλλά...Για χρόνια οι αρθρώσεις ήταν καλύτερες από την Κομανετσι!
 
Εγώ στην Κω που ειμουν λόχο στρατηγίου μαλακιες δεν έκανα. Αλλά καθε βράδυ που έκανα περιπολία για έλεγχο έβλεπα τα αγριοκουνελα να κάνουν πάρτυ στο στρατόπεδο. Είχα πετάξει καμια 10αρια μπηχτές στον διοικητή μου να μου δώσει ενα όπλο να βγω παγανιά την νύχτα του είχα δειξει και 2-3 φορές την άδεια κυνηγιού αλλά στο ίδιο στρατόπεδο ήταν και η στρατονομία και λίγο πιο πάνω και η ταξιαρχία οπότε ήταν δύσκολα τα πράγματα. Σχεδόν κάθε βδομάδα μας έκαναν ελέγχους με θερμικές κάμερες από 2-3 χιλιομετρα μακρυα. Ειχαν πιάσει αρκετές φορές φαντάρους να κοιμούνται στην σκοπιά και έτσι είμασταν όλοι ψαρωμένοι.
 
Εγώ στην Κω που ειμουν λόχο στρατηγίου μαλακιες δεν έκανα. Αλλά καθε βράδυ που έκανα περιπολία για έλεγχο έβλεπα τα αγριοκουνελα να κάνουν πάρτυ στο στρατόπεδο. Είχα πετάξει καμια 10αρια μπηχτές στον διοικητή μου να μου δώσει ενα όπλο να βγω παγανιά την νύχτα του είχα δειξει και 2-3 φορές την άδεια κυνηγιού αλλά στο ίδιο στρατόπεδο ήταν και η στρατονομία και λίγο πιο πάνω και η ταξιαρχία οπότε ήταν δύσκολα τα πράγματα. Σχεδόν κάθε βδομάδα μας έκαναν ελέγχους με θερμικές κάμερες από 2-3 χιλιομετρα μακρυα. Ειχαν πιάσει αρκετές φορές φαντάρους να κοιμούνται στην σκοπιά και έτσι είμασταν όλοι ψαρωμένοι.
απο αντιμαχεια κ κάτω να δεις... κ πολύ πέρδικα τότε
 
απο αντιμαχεια κ κάτω να δεις... κ πολύ πέρδικα τότε
ναι είχα ακούσει και πέρδικες να κακαρίζουν. Αλλα πιο πολύ μου είχαν κάνει εντύπωση τα αγριοκούνελα. Ηταν πρώτη φορά που εβλεπα μιας και στην Κρήτη δεν υπάρχουν παρα μόνο λαγοί.
 
Yπηρέτησα αρχικά σαν υποψήφιος στρατονόμος απ'όπου μ'έδιωξαν με δυσμενή διότι έσπασα στο ξύλο ένα απο τους ''εκπαιδευτές''.
17 μέρες πρίν πάρω το πηλίκιο .
Μ'έστειλαν στην γραμμή αντιπαράταξης σε φυλάκιο επαφής και νοιώθω ευλογημένος γι'αυτό διότι γνώρισα απο πρώτο χέρι τι σκατόφαρα -μπαμπέσηδες είναι οι Τούρκοι .Καί θρασύδειλοι.
 
Yπηρέτησα αρχικά σαν υποψήφιος στρατονόμος απ'όπου μ'έδιωξαν με δυσμενή διότι έσπασα στο ξύλο ένα απο τους ''εκπαιδευτές''.
17 μέρες πρίν πάρω το πηλίκιο .
Μ'έστειλαν στην γραμμή αντιπαράταξης σε φυλάκιο επαφής και νοιώθω ευλογημένος γι'αυτό διότι γνώρισα απο πρώτο χέρι τι σκατόφαρα -μπαμπέσηδες είναι οι Τούρκοι .Καί θρασύδειλοι.
Η τελευταια σου γραμμη τα λεει ολα για αυτους!!!
Ολα ομως
 
97 Δ' ΕΣΣΟ
Κ.Ε.Τ.Θ-ΚΕΒΟΠ-Β'ΕΑΝΕΘ
Δεκαπέντε μήνες στη Λέσβο.
Στο ΚΕΒΟΠ άκουγα τις πέρδικες, που κακάριζαν από πάνω.
Και στη Μυτιλήνη,κάθε βράδυ στη Σκοπιά του όρχου,ερχόταν ένας Λάγαρος,για βοσκή.

Δεν γράφω, τι έκανα, γιατί θα μας κλείσουν φυλακή...
 
Στο ΚΕΒΟΠ άκουγα τις πέρδικες, που κακάριζαν από πάνω.
Και στη Μυτιλήνη,κάθε βράδυ στη Σκοπιά του όρχου,ερχόταν ένας Λάγαρος,για βοσκή.

Δεν γράφω, τι έκανα, γιατί θα μας κλείσουν φυλακή
Ασε καταλαβαμε.....sarcastic.
 
Κέντρο έκανα στο Ναύπλιο , μετά λόγω καταγωγής με έστειλαν Χίο. Με το που άκουσα από το λοχαγό στο Ναύπλιο ότι πρέπει να παρουσιαστώ Καρδάμυλα Χίου ,κόντεψαν να τρελαθώ. Ρε γαμωτο πιο κοντά στην πόλη δε μπορούσατε να με στείλετε; ( Στα Καρδάμυλα ήταν το πιο μακρινό στρατόπεδο από το σπίτι μου) έψαχνα βισμα να είμαι όσο πιο κοντά στο σπίτι μου μιας και οι μονάδες οι υπόλοιπες ήταν σχετικά κοντά στην πόλη, μάταια όμως! Τρίτη μέρα στο στρατόπεδο με ενημερώνουν ότι θα είμαι και εθνοφυλακας οπότε κατάλαβα ότι δε θα πέρναγα ζάχαρη στην θητεία μου. Πέρασα από οοοοολα τα φυλάκια και στρατόπεδα του νησιού . Εκτός από τα ναυτικά φυλάκια δεν πήγα. Ήμουν κάθε εβδομάδα και αλλού. Πήγα και Οινούσσες 3 βδομάδες και 1 βδομάδα Ψαρά. Εκεί όμως που τα είδα όλα ήταν 3 βδομάδες σπαστες στην Παναγιά. Μια βραχονησίδα ανάμεσα από Οινούσσες και Τουρκία. Η κατασταση με τους Τούρκους ήταν απαλευτη, σε σημείο κάθε μερα να έχουμε 5-6 συναγερμούς και να τρέχουμε να κουβαλάμε από όλμους μέχρι γεμιστήρες για zu-23, μπαζούκα και fn minimi , εκτός από τα g3 μας που ήταν μόνιμος οι γεμιστήρες κουμπομενες στα τουφέκια . Ήταν η κατασταση τραγική γιατί ξαφνικά εμφανιζόταν ένα πλοίο τουρκικό το οποίο ούτως ή άλλως είχε κάνει παραβίαση και σου τέντονε τα κανόνια του πάνω σου και εσύ κράταγες το g3 ...είχα πέσει και στην πρώτη φουρνιά μεταναστών ( Σύριοι συνήθως) και οι εικόνες που είδα θα μείνουν χαραγμένες στην μνήμη μου,με ανθρώπους σχεδόν πνιγμένους ,να πέφτουν πυροβολισμοί μέσα στη νύχτα από τουρκικό λυμενικο ,απλά και μόνο για να τους μαζέψουμε εμείς από την παραλία ,μωρομανες να κλαίνε ,μια κατάσταση πολύ δυσάρεστη. Είχα όμως και τα καλά μου, γνώρισα πολύ κόσμο,έμαθα όλη τη Χίο που και Χιώτη ς να είσαι δε μπορείς να την μάθεις όλη, έγινα και μάγειρας οικειοθελώς το τελευταίο 4μηνο και ψιλοχαλαρωσα. Με στειλανε και στα βατράχια για δύο μέρες να τους μαγειρέψω γιατί ο μάγειρας τους ήταν άρρωστο το παιδί με πυρετό και δε τον κατέβαζαν στα στεπ γιατί δεν είχαν αντικαταστάτη. Έβλεπα τι πέρναγαν εκεί οι αμφιβιοι,λέω Μάνο ,αν δε χορτάσουν θα σε φάνε και εσένα !! Όχι ντάξει τα παιδιά μου συμπεριφέρθηκαν άψογα. Δεν εχω παράπονο. Συγκεκριμένα πήγα στα στρατόπεδα πεζικού 643 Καρδάμυλα, 228 και 297 Χαλκειός, ταξιαρχία, 147 και 96 τυπεθ , στρατόπεδα πυροβολικού ΤΕ και ΜΕΘ , στρατόπεδο τεθωρακισμένων 96 ΕΑΡΜΕΘ και 3η μοίρα αμφίβιων καταδρομών. Σε όλα τα παραπάνω πήγα εστο και για μια μέρα στα φυλάκια του κάθε στρατοπέδου ( μιλάμε για τουλάχιστον 20 διαφορετικά φυλάκια ) και όπως είπα πήγα και στα Ψαρά, Οινούσσες, Παναγιά. Αν ξαναέκανα θητεία πάλι την ίδια θα έκανα ,νιώθω τυχερός που γνώρισα όλ αυτα,έριξα με κάθε λογής όπλο μιας και ο τότε ταξίαρχος ήθελε οι εθνοφυλακες να ρίξουν όσες περισσότερες σφαίρες μπορούσαν ,να έχουν δηλαδή επαφή με τα όπλα. Το μόνο μου παράπονο ήταν οι έξοδοι..σε 9 μήνες θητείας βγήκα 6 φορές . Η εμπλοκή ήταν μόνιμη και από τιμητικές ούτε συζήτηση.
 
Έχουμε βολή και ο τσοπάνος της περιοχής,έχει βγάλει τα πρόβατα να βοσκήσουν,μέσα στο πεδίο βολής.
Τον φωνάζει, ο ανθυπίλαρχος, που είχαμε και τί του λέει:Μάζεψε τα πρόβατα από δώ, γιατί σε λίγο,θα μαζεύεις παϊδάκια!
 
Back
Top