Lada Niva

Χωρις να ειμαι ειδικος, σε συζητηση που ειχα προσφατα με ατομα απο 4x4 club δεν τα προτιμουνε λογο δυσκολης ευρεσης ανταλλακτικων και απο οσο λενε εχουν θεμα με τα ηλεκτρικα.
Φιλε μου....τα καλωδια στα Lada ειναι μετρημενα.....2 η μπαταρια, 1 στη μιζα, 2 ακιδες για σώμα κ 4 μπουζοκαλωδια....συν η πλεξουδα για τα φωτα....ειχε ο πατερας μου Lada
(το 1200) πισωκινητο,σουστοφυλλα κ 4αρι σασμαν....ριγμενα τα πισω καθησματα, ανοιχτο το πισω καπο,φωρτομενο ξυλα ελιας σε ανυφορα, καιγοντας κ λαδι....Lada= σκυλια...σαν τις Ρωσσιδες....big smile.
 
Φιλε μου....τα καλωδια στα Lada ειναι μετρημενα.....2 η μπαταρια, 1 στη μιζα, 2 ακιδες για σώμα κ 4 μπουζοκαλωδια....συν η πλεξουδα για τα φωτα....ειχε ο πατερας μου Lada
(το 1200) πισωκινητο,σουστοφυλλα κ 4αρι σασμαν....ριγμενα τα πισω καθησματα, ανοιχτο το πισω καπο,φωρτομενο ξυλα ελιας σε ανυφορα, καιγοντας κ λαδι....Lada= σκυλια...σαν τις Ρωσσιδες....big smile.
Κωστα δεν εχω ιδεα απο lada. Οτι ειπα στο παλικαρι που ρωτησε ειναι αυτα που εχω ακουσει απο πολλα ατομα, τα οποια απο οτι εχω καταλαβει ψαχνονται αρκετα για το σκοπο που τα θελουν. .think.
 
Εμπειρίες και απόψεις για αυτό το αυτοκίνητο για αγροτικές εργασίες, κυνήγι και εξορμήσεις πάσης φύσεως!!!
80.000 χιλ σε 3 χρονια ,μου εβγαλε ολα τα προβληματα ,το πουλησα και υσηχασα.[εκτος δρομου ,αμα δεν σε αφησει ,οτι καλυτερο.]τα παλια με το καρμπυλατερ ηταν πολυ καλυτερα,τα ingection ολα προβληματα.
 
Μεγάλη κατανάλωση καυσίμου, κουραστικό σε ταξίδι σε άσφαλτο. Είχα το παλιό 1600 από το 2000 έως το 2006. Είναι αυτοκίνητο να βρίσκεται σε κάποιο χωριό.....να πηγαίνεις μέχρι εκεί με άλλο τρόπο και να ανεβαίνεις με το niva μόνο στο βουνό. Εκεί όμως είναι πραγματικά σκυλί.... έχει απίστευτες δυνατότητες εκτός δρόμου. Δεν έχω κολλήσει πουθενά με το niva....
 
Χοντροκατασκευή γενικά, κατανάλωση αρκετή και κραδασμοι. Αλλα την τετρακινηση του λιγα αυτοκινητα την εχουν. Ειχε ενας φιλος του πατερα μου ενα απ τα παλιά με κινητηρα Fiat mirafiori. Τραβούσε καλά. Και που δεν πηγαν 3-4 μαντράχαλοι με εξοπλισμο καταδυσης και μεγάλο φουσκωτό κοτσαρισμένο πίσω, μεσα απο λασπη και αμμο. Πουθενά δεν εμειναν ποτε. Μια φορά μονο κολλησε το κιβώτιο στην 3η ταχυτητα και δεν εβγαινε. Ε αφου κουραστηκαν να ταξιδευουν με 3η, αυτός που καθόταν πίσω δίνει μια κλωτσια στον λεβιε αναμεσα απο τα καθισματα. Ε ρε παιδιά ο λεβιες τσαλακωσε αλλα η ταχυτητα δεν βγήκε. Καποιοι ίσως θυμάστε το γερμανικο περιοδικο bild που κυκλοφορουσε κ εδω. Ειχαν δεσει στο χιονι ενα νιβα με ενα mercedes ml αν θυμαμαι καλά και το νιβα το τραβηξε το αλλο.
 
Κάποτε είμαστε με ένα φίλο για φασσες.... αυτός με ένα αγροτικό με μόνο πίσω κίνηση έχει βούλιαξει μέχρι και ο πίσω άξονας.... εγώ έχω το niva φορτωμένο με πέντε σκυλιά σε ένα τεράστιο σκυλοκουτο και δύο άτομα μέσα με τα πράγματα τους. Επειδή δεν υπήρχε άλλος τρόπος έβαλα το συρματόσχοινο να τον τραβήξω από μπροστά υπό γωνία.... έβαλα το κάρο στο βοηθητικό... και απλά όπισθεν..... κάποια στιγμή βγήκε έξω από το αγροτικό ο φίλος και μου λέει σταμάτα θα το κόψεις στη μέση... απίστευτα πράγματα. Να βγαίνει από χωράφι οργωμένο και με 40 πόντους χιόνι από πάνω..... αλλά θυμάμαι να πηγαίνω στην Εγνατία και ξαφνικά να σπάει το σασμάν.... χωρίς αλλαγή ή κατέβασμα σχέσης....ειμασταν σε πορεία.... τότε βέβαια είχε και φθηνά ανταλλακτικά.... εκτός από το σασμάν μόνο κάτι αναλώσιμα (σταυρούς μετάδοσης κτλ) και κάτι χαζοζημιες σε ηλεκτρικά....
 
Μεγάλη κατανάλωση καυσίμου, κουραστικό σε ταξίδι σε άσφαλτο. Είχα το παλιό 1600 από το 2000 έως το 2006. Είναι αυτοκίνητο να βρίσκεται σε κάποιο χωριό.....να πηγαίνεις μέχρι εκεί με άλλο τρόπο και να ανεβαίνεις με το niva μόνο στο βουνό. Εκεί όμως είναι πραγματικά σκυλί.... έχει απίστευτες δυνατότητες εκτός δρόμου. Δεν έχω κολλήσει πουθενά με το niva....
Ακριβώς όπως τα είπε ο Βασίλης!ΕΡΓΑΛΕΙΟ αλλά με τη προυπόθεση οτι είσαι δίπλα στο κυνηγότοπο... Εκεί πολύ απλά δεν έχει αντίπαλο!!
 
Στο βουνό ξεκινά εκεί που σταματούν όλα τα άλλα... Μέχρι εκεί.
Όλα τα Lada Niva της περιοχής γύρω από το χωριό μου τρώνε τη σκόνη μου.

img.jpg


Για αυτό έχω βάλει και το παρακάτω αυτοκόλλητο στο φτερό:

16368827_0.png




Πριν χρόνια ήθελα και εγώ να πάρω ένα θρυλικό Lada Niva να το έχω κάτω στο χωριό μόνιμα και μόνο για κυνήγι. Με απέτρεψαν διάφοροί φίλοι λέγοντάς μου ότι τα μεταχειρισμένα που πωλούνται στην περιοχή είναι όλα σαράβαλα. Τελικά πήρα τη γουρούνα και δε το μετάνιωσα καθόλου. Εκεί που πάει το raptor , το Niva ούτε το φαντάζεται.
Το μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεσαι στην πλάτη σακίδιο με το όπλο, τα φυσίγγια και όλα μέσα. Και όταν βρέχει, γίνεσαι γουρούνι που κυλιέται μέσα στη λάσπη. Αυτό όμως είναι απόλαυση που καταλαβαίνουν σε άλλα φόρα (πληθυντικός του φόρουμ)
 
Καλημερα.

Το 1700 ί το χαρηκα αφανταστα επι 10 χρονια.
Κουραστκο στο ταξειδι και με ψηλη καταναλωση και λογω μονικης τετρακινησης.
Μετρια μηχανικα προβληματα και λογω φυσικα σκληρης χρησης.
Επιρεπες σε σκουριες αν δεν το προσεξεις.
Δυσκολα θα βρεθει 4χ4 με τετοιες δυνατητητες στα δυσκολα.
Ισως το πλησιαζει το Samurai λογω μικρου μεταξονιου, και τα παλια Land Rover.
Ενα εργαλειο που το σχετικα φτηνο κοστος και τα φτηνα ανταλακτικα σου δινουν περισσοτερη ανεση να το χαρεις χωρις φοβους και ενδιασμους.

Τελικα στα 140.000 παρεδωσα πινακιδες λογω μηχανικης βλαβης.
Καποια στιγμη θα το ζωντανεψω ξανα
 
Εμπειρίες και απόψεις για αυτό το αυτοκίνητο για αγροτικές εργασίες, κυνήγι και εξορμήσεις πάσης φύσεως!!!
Αριστο αν το θελεις για κοντινες αποστασεις και γενικα ως δευτερο αυτοκινητο για εργασιες κτλ
ειναι μια χαρα
Για το θεμα της καταναλωσης με 100 χλμ ταχυτητα γυρω στο δεκαλιτρο
Βασικα αν βρεις τον καταλληλο Μαστορα-Γνωστη για σερβις
καποια προβληματα θα λυθουν αμεσα και με χαμηλο κοστος απο πλευρας ανταλλακτικων
Απλα δεν κανει για κυριο αυτοκινητο ταξιδια με οικογενεια κτλ και καθημερινη χρηση
θα σε κουρασει γρηγορα
Οπως μου ειχε και ενας πρωην Νιβακιας η θα το αγαπησεις η θα το ξαποστειλεις στην διετια
Εγω το κρατησα 13 χρονια απο καινουργιο εφτασα μεχρι την Ορεστιαδα τρεις φορες
δεν με αφησε στον δρομο ποτε απο ζημια
δεν με στεναχωρησε ποτε στον κυνηγοτοπο
Απλα η τεχνολογια προχωραει αυτο δυστηχως εμεινε πισω και γενικα δεν εχει καμια εξελιξη

Το πρωην Αστερι μου ;)

108-48.jpg
 
Last edited:
Back
Top